Kobieta wspinająca się na najwyższy szczyt Europy

Jaki jest najwyższy szczyt Europy? Poznaj skład Korony Europy

Jaki jest najwyższy szczyt Europy? Czym jest Korona Europy i jakie góry się do niej zaliczają? Mont Blanc i Elbrus – który jest wyższy?

Korona Gór Polski, Korona Ziemi – większość z nas zapewne słyszała te nazwy. Określają one najwyższe szczyty naszego kraju oraz całego świata. Czym jednak jest Korona Europy? Czy w jej kwestii sprawa jest równie jednoznaczna? Jaki jest najwyższy szczyt w Europie – Elbrus czy Mont Blanc? Sprawdź, jakie są najwyższe góry Europy.

Najwyższe szczyty Europy, czyli Korona Europy

Korona Europy to spis najwyższych szczytów państw europejskich, które dla wielu wspinaczy są prawdziwym marzeniem. Spis ten jednak nie jest tak jednoznaczny, jak mogłoby się wydawać. Obejmuje on bowiem nie najwyższe szczyty danych państw w ogóle, a jedynie te wierzchołki, które znajdują się na europejskiej części danego państwa. Przykładem może być na przykład Hiszpania. Jej najwyższym szczytem jest Teide (3718 m n.p.m), ale znajduje się na terenie Teneryfy, czyli Wysp Kanaryjskich. Z tego względu pod uwagę w liście najwyższych szczytów Europy w przypadku Hiszpanii podaje się Mulhacén (3479 m n.p.m.), który znajduje się na kontynentalnej części tego państwa. 

Korona Europy – szczyty. Jest ich 46, czyli tyle, ile państw leży na kontynencie europejskim. Każdy z takich krajów ma swojego przedstawiciela w spisie najwyższych szczytów. Oto lista najwyższych wierzchołków gór w Europie:

1. Mont Blanc (4809 m n.p.m.) – Francja,
2. Mont Blanc de Courmayeur * (4748 m n.p.m.) – Włochy,
3. Dufourspitze (4634 m n.p.m.) – Szwajcaria,
4. Großglockner (3798 m n.p.m.) – Austria,
5. Mulhacén (3479 m n.p.m.) – Hiszpania,
6. Zugspitze (2962 m n.p.m.) – Niemcy,
7. Pic de Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.) – Andora,
8. Musała (2925 m n.p.m.) – Bułgaria,
9. Mitikas (2918 m n.p.m.) – Grecja,
10. Triglav (2864 m n.p.m.) – Słowenia,
11. Korab (2764 m n.p.m.) – Albania/Macedonia Północna,
12. Đjeravica (2656 m n.p.m.) – Kosowo*,
13. Gerlach (2655 m n.p.m.) – Słowacja,
14. Grauspitz (Vorder Grauspitz) (2599 m n.p.m.) – Liechtenstein,
15. Moldoveanu (2544 m n.p.m.) – Rumunia,
16. Zla Kolata (2534 m n.p.m.) – Czarnogóra,
17. Rysy (2499 m n.p.m. – wierzchołek NW) – Polska,
18. Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) – Norwegia,
19. Maglić (2386 m n.p.m.) – Bośnia i Hercegowina,
20. Pico lub Torre (2351/1993 m n.p.m.) – Portugalia,
21. Midžor (2169 m n.p.m.) – Serbia,
22. Öræfajökull (2110 m n.p.m. – najwyższy punkt Hvannadalshnúkur) – Islandia,
23. Kebnekaise (2097 m n.p.m.) – Szwecja,
24. Howerla (2061 m n.p.m.) – Ukraina,
25. Narodnaja (1895 m n.p.m.) – Rosja,
26. Vrh Dinare (1831 m n.p.m.) – Chorwacja,
27. Śnieżka (1603 m n.p.m.) – Czechy,
28. Ben Nevis (1345 m n.p.m.) – Wielka Brytania,
29. Halti (1324 m n.p.m.) – Finlandia,
30. Carrantuohill (1038 m n.p.m.) – Irlandia,
31. Mahya Dağı (1031 m n.p.m.) – Turcja,
32. Kékes (1014 m n.p.m.) – Węgry,
33. Slættaratindur (880 m n.p.m.) – Dania,
34. Monte Titano (739 m n.p.m.) – San Marino,
35. Signal de Botrange (694 m n.p.m.) – Belgia,
36. Kneiff (560 m n.p.m.) – Luksemburg,
37.Jurmysz (ew. bezimienny) lub Iczka (509 lub 259 m n.p.m.) – Kazachstan,
38. Dealul Bălăneşti (428 m n.p.m.) – Mołdawia,
39. Góra Dzierżyńska (345 m n.p.m.) – Białoruś,
40. Vaalserberg (322 m n.p.m.) – Holandia,
41. Suur Munamägi (317 m n.p.m.) – Estonia,
42. Gaiziņkalns (312 m n.p.m.) – Łotwa,
43. Wysoka Góra (294 m n.p.m.) – Litwa,
44. Ta’ Dmejrek (253 m n.p.m.) – Malta,
45. zbocze Tête de Chien (161 m n.p.m.) – Monako,
46. Wzgórze Watykańskie (75 m n.p.m.) – Watykan.

Mężczyzna uprawiający wspinaczkę wysokogórską

Kontrowersje w sprawie Korony Europy

Wyznaczanie szczytów należących do Korony Europy nie jest ograniczone jedynie wspomnianym we wcześniejszym akapicie faktem. Istnieje wiele kontrowersji, które mogą wprowadzać różnego rodzaju modyfikacje do powyższej listy. Sporne kwestie dotyczą przede wszystkim polityki i przebiegu granic geograficznych.

Zaznaczyliśmy w wymienionej liście gwiazdkami sytuacje, w których uznanie danego szczytu może być różne. Pierwszym takim przypadkiem był już drugi na liście szczyt Włoch. Skąd niepewność? Otóż bierze się ona z kwestii nieporozumienia pomiędzy Francją i Włochami dotyczącej przebiegu granicy. Według Włochów biegnie ona tuż na szczycie Mont Blanc (wówczas ten masyw byłby jednocześnie najwyższym szczytem Włoch). Francuzi z kolei uznają, że Mont Blanc leży w całości na ich terytorium.

Kolejna gwiazdka pojawiła się przy najwyższym szczycie Kosowa. W tym przypadku górę biorą kwestie polityczne. Nie wszystkie państwa uznały niepodległość Kosowa, niektóre wstrzymały się od zajęcia stanowiska. Serbia nadal uznaje Kosowo za część swojego terytorium, w związku z czym w tym zestawieniu najwyższy szczyt górski Kosowa uznawany byłby za szczyt serbski. 

Najwyższy i najniższy szczyt Europy

W przypadku najwyższego stopnia podium na liście europejskich szczytów również nie obeszło się bez kontrowersji. Na naszej liście zaszczytne pierwsze miejsce zajmuje Mont Blanc. Pretendentem do tej pozycji jest jednak także o wiele wyższy Elbrus (5642 m n.p.m.). Jest on położony na granicy Rosji i Gruzji. Skąd więc wątpliwości, by uznać go za najwyższą górę Europy? Otóż kwestią sporną w tej sprawie są granice Europy, których jest co najmniej sześć w rejonie Kaukazu. Najczęściej przyjmowana granica zakłada, że Gruzja, Armenia i Azerbejdżan należą do krajów azjatyckich.

Z kolei co do najniższego "szczytu" europejskiego nie ma żadnych wątpliwości. Jest nim Wzgórze Watykańskie, które można zdobyć podczas spaceru w Ogrodach Watykańskich. Konieczne jest uprzednie wykupienie biletu, a wycieczkę można odbyć z przewodnikiem.

Zdobywcy Korony Europy

Zdobywanie najwyższych szczytów od zawsze budziło podziw dla odwagi i determinacji alpinistów. Podziw rósł zwłaszcza wobec tych, którym udało się zdobyć wszystkie najwyższe wierzchołki. Komu udało się wejść na wszystkie 46 najwyższych gór Europy?

Jako pierwszy na swoim koncie odnotować ten sukces mógł Brytyjczyk Ginge Fullen. Ostatni wierzchołek zdobył w 1999 roku, a cała przygoda trwała 7 lat. Warto wiedzieć, że ten alpinista za najwyższy szczyt uznał rosyjskiego Elbrusa. Pierwszą kobietą, której stopa stanęła na wszystkich szczytach z powyższej listy w 2007 roku, była również Brytyjka – Rachel Crolla

Jeśli chodzi o Polaków, którzy zdobyli wszystkie 46 szczytów Korony Europy, jako pierwszy dokonał tego Krzysztof Kapes-Kowalski. Jego podróż trwała aż 14 lat, a ostatni wierzchołek udało mu się zdobyć w 2016 roku. Pierwszą Polką natomiast była Paulina Klonowska-Woźniak, która także za najwyższą górę Rosji uznała Elbrus.

Wspinaczka wysokogórska to bardzo emocjonujący sport, pełen pięknych widoków, ale także adrenaliny. Najwyższe szczyty Korony Europy to naprawdę wysokie góry, do których zdobycia trzeba wielu przygotowań.

Przeczytaj także:

Mężczyzna wspinający się w stylu alpejskim na szczyt

Styl alpejski – czym się charakteryzuje ten styl wspinaczkowy?

Wspinaczka w stylu alpejskim – na czym polega, czy jest dostępna dla każdego, jak się przygotować do takiej wspinaczki w górach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

kobieta w butach wspinaczkowych przypięta do uprzęży uprawiająca wspinaczkę skałkową

Wspinaczka skałkowa - dla kogo ⛰️ jak zacząć się wspinać?

Sprawdź, dla kogo dobrym pomysłem będzie wspinaczka skałkowa ⛰️ Zobacz, jak zacząć się wspinać ???? Przeczytaj nasz artykuł