Kajakarstwo górskie w Polsce — przegląd tras dla kajaków
AMP Kamienna
Kajakarstwo górskie w naszym kraju jest naprawdę dobrze rozwinięte. Można uprawiać je w wielu miejscach, a najlepsi kajakarze regularnie biorą udział w Mistrzostwach w Kajakarstwie Górskim „AMP Kamienna”, które organizowane są w przedostatni weekend kwietnia przez rzekę Kamienna. Trasa każdeog roku może się różnić, gdyż rzeka Kamienna jest zasilana przez wody z roztopów z Karkonoszy i w zależności od stanu rzeki, poszczególne jej odcinki są spływalne lub nie da się na nich organizować żadnych spływów. Zdarzały się jednak lata, w których mistrzostwa nie odbywały się, gdyż stan rzeki Kamienna był zbyt niski.
Dunajec, Białka
W Polsce można znaleźć też wiele innych tras dla miłośników wodnych wypraw, którzy chcą zwiedzić kajakiem nieco bardziej dzikie rzeki. Przed wybraniem się na wodną turystykę w górach warto sprawdzić oznaczenie trudności. To oznacza się z pomocą skali WW. Im niższa, tym łatwiejsza trasa. Oczywiście najpopularniejsze są Tatry. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się wiele tras, które dostarczą adrenaliny i zapewnią masę dobrej zabawy. Trasy o najniższym poziomie trudności w tym regionie to Dunajec oraz Białka. Nie są tak obfite we wrażenia, jak rzeka Kamienna znajdująca się w okolicy Szklarskiej Poręby, lecz mają dość niski próg wejścia, dzięki czemu mogą dostarczyć sporo frajdy początkującym, którzy dopiero uczą się kajakarstwa. Mowa tu szczególnie o Dunajcu, który w całości jest oznaczony poziomem WW I. Nieco trudniejsza jest Białka. Niektóre jej fragmenty są bowiem oznaczone na skali jako WW II a nawet i WW III.
Bystrzyca Dusznicka
Dla bardziej zaawansowanych kajakarzy sporo zabawy może dostarczyć Bystrzyca Dusznicka w Sudetach. Większość rzeki oznaczona jest kategorią WW III lub IV, więc jest to już naprawdę dobre miejsce dla wyczynowych kajakarzy. Szybki nurt, sporo podwodnych przeszkód i progów to jedne z trudności oferowanych przez tę rzekę.
Naturalnie najtrudniejsza jest wcześniej wspomniana Kamienna. Niektóre odcinki tej rzeki otrzymały nawet kategorię WW V, przez co jest to jedna z najtrudniejszych rzek w całym kraju. Do tego zjazd jest możliwy tylko kilka razy w sezonie, w okresie kwietniowym, gdy topnieje śnieg z niższych partii Karkonoszy.