Unselected
kobiety z chłopcem w kajaku

Kajakarstwo górskie w Polsce — gdzie można uprawiać ten sport?

Kajakarstwo górskie w Polsce to dość popularny sport Gdzie można uprawiać kajakarstwo górskie? Po jakich szlakach kajakowych pływać?

Unselected

Kajakarstwo górskie to bardzo ciekawa odmiana kajakarstwa, którą można uprawiać między innymi w Polsce. Wbrew pozorom nie jest to jednak sport tylko dla profesjonalistów. 

Unselected

Kajakarstwo górskie — na czym polega?

Kajakarstwo górskie to przede wszystkim pełnoprawny sport olimpijski. Taka sytuacja ma miejsce od 1992 roku, gdy w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie rozpoczęto rozgrywanie konkurencji właśnie w tej dyscyplinie. Kajakarstwo górskie to odmiana kajakarstwa, która polega na pływaniu po górskich rzekach lub trasach je imitujących. 

W trakcie takich spływów kajakarze muszą zmagać się z różnymi przeszkodami, takimi jak często dość rwący nurt rzeki, głazy, a nawet obalone drzewa. Z tego powodu często jest to sport ekstremalny. Wszystko zależy oczywiście od stopnia trudności danej trasy. Znaleźć można sporo przeznaczonych dla początkujących, którzy w trakcie spływu kajakowego powinni raczej zaczynać od spokojniejszych rzek z niewielką lub przeciętną ilością przeszkód. 

kobieta i mężczyzna płynący w kajaku
Unselected

Jaki jest sprzęt potrzebny do uprawiania kajakarstwa górskiego?

Wydawać by się mogło, że do uprawiania kajakarstwa wystarczy jedynie kajak, wiosło i kamizelka ratunkowa. Aby zadbać w pełni o bezpieczeństwo trzeba jednak nieco więcej. Oprócz tego kajakarze są bowiem wyposażeni w kask, który chroni przez potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z przewrócenia się, a także w piankę neoprenową lub suchy kombinezon, który ochroni najważniejsze części ciała przed wodą z wysokich fal. Z takiego wyposażenia korzystają nawet bardzo doświadczeni kajakarze, którzy doskonale wiedzą, jak istotne jest bezpieczeństwo.

Unselected

Kajakarstwo górskie w Polsce — przegląd tras dla kajaków

AMP Kamienna

Kajakarstwo górskie w naszym kraju jest naprawdę dobrze rozwinięte. Można uprawiać je w wielu miejscach, a najlepsi kajakarze regularnie biorą udział w Mistrzostwach w Kajakarstwie Górskim „AMP Kamienna”, które organizowane są w przedostatni weekend kwietnia przez rzekę Kamienna. Trasa każdeog roku może się różnić, gdyż rzeka Kamienna jest zasilana przez wody z roztopów z Karkonoszy i w zależności od stanu rzeki, poszczególne jej odcinki są spływalne lub nie da się na nich organizować żadnych spływów. Zdarzały się jednak lata, w których mistrzostwa nie odbywały się, gdyż stan rzeki Kamienna był zbyt niski. 

Dunajec, Białka

W Polsce można znaleźć też wiele innych tras dla miłośników wodnych wypraw, którzy chcą zwiedzić kajakiem nieco bardziej dzikie rzeki. Przed wybraniem się na wodną turystykę w górach warto sprawdzić oznaczenie trudności. To oznacza się z pomocą skali WW. Im niższa, tym łatwiejsza trasa. Oczywiście najpopularniejsze są Tatry. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się wiele tras, które dostarczą adrenaliny i zapewnią masę dobrej zabawy. Trasy o najniższym poziomie trudności w tym regionie to Dunajec oraz Białka. Nie są tak obfite we wrażenia, jak rzeka Kamienna znajdująca się w okolicy Szklarskiej Poręby, lecz mają dość niski próg wejścia, dzięki czemu mogą dostarczyć sporo frajdy początkującym, którzy dopiero uczą się kajakarstwa. Mowa tu szczególnie o Dunajcu, który w całości jest oznaczony poziomem WW I. Nieco trudniejsza jest Białka. Niektóre jej fragmenty są bowiem oznaczone na skali jako WW II a nawet i WW III. 

Bystrzyca Dusznicka

Dla bardziej zaawansowanych kajakarzy sporo zabawy może dostarczyć Bystrzyca Dusznicka w Sudetach. Większość rzeki oznaczona jest kategorią WW III lub IV, więc jest to już naprawdę dobre miejsce dla wyczynowych kajakarzy. Szybki nurt, sporo podwodnych przeszkód i progów to jedne z trudności oferowanych przez tę rzekę. 

Naturalnie najtrudniejsza jest wcześniej wspomniana Kamienna. Niektóre odcinki tej rzeki otrzymały nawet kategorię WW V, przez co jest to jedna z najtrudniejszych rzek w całym kraju. Do tego zjazd jest możliwy tylko kilka razy w sezonie, w okresie kwietniowym, gdy topnieje śnieg z niższych partii Karkonoszy. 

Unselected

Przeczytaj także

Grupa osób pływająca kajakami dmuchanymi po rzece

Jaki kajak dmuchany czy sztywny wybrać? Rodzaje kajaków

Nie wiesz, jaki kajak wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla początkujących? Kajak pneumatyczny czy sztywny? Oto porady, jaki kajak kupić.

ludzie pływający na kajakach

Szlaki kajakowe na Podkarpaciu - TOP 5 najlepszych szlaków

Marzą Ci się zjawiskowe spływy kajakowe? Podkarpacie ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Sprawdź zestawienie na Decablogu!