osoby w odzieży trekkingowej z plecakami na plecach wędrują po górach

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce oferują cały zakres pięknych widoków oraz poziomów trudności przejścia konkretnych szlaków. To zarówno niskie Bieszczady, jak i Tatry

Góry w Karpatach to wyjątkowo zróżnicowane pasma. Jadąc w Karpaty, możemy wybrać łagodne Bieszczady albo wysokie Tatry ze strzelistymi szczytami i ostrymi podejściami. Możemy też zwiedzić wyjątkowy pod względem przyrodniczym Beskid Niski bądź inne z kilkunastu pasm, które wchodzą w skład polskich Karpat. Poznaj najpopularniejsze szczyty i pasma górskie w Karpatach!

Jakie pasma górskie Karpat znajdują się w Polsce?

Karpaty – jeden z najbardziej zróżnicowanych, najpiękniejszych i najbardziej rozległych łańcuchów górskich na świecie. O tym, jak ogromne są to góry świadczy fakt, że tylko 9,63 proc. ogólnej powierzchni Karpat znajduje się w Polsce. Na tym “małym” wycinku znajdziemy zarówno majestatyczne Tatry, jak i łagodne i niskie Bieszczady.

Dlatego jeśli mówimy o “wyjeździe w Karpaty”, koniecznie musimy uwzględnić, o jakie pasmo górskie nam chodzi. Każde ma bowiem inny klimat i specyfikę. Pasma górskie Karpat, które znajdują się w Polsce, to: popularne Tatry, oblegane Pieniny, nieco mniej znane Beskidy (Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki, Wyspowy, Sądecki, Niski), Gorce, Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turzańskie.

kobieta i mężczyzna wędrujący po górach z kijami trekkingowymi

Co warto zobaczyć w polskich Karpatach?

Rekordy popularności biją oczywiście Tatry – zarówno polskie, jak i słowackie, ponieważ wiele szlaków rozciąga się na granicy dwóch państw. Dlatego jeśli postanowiliśmy wyjechać w Tatry słowackie, pamiętajmy o ubezpieczeniu. Szczytami, które trzeba koniecznie zdobyć podczas tej wycieczki będą m.in. Rysy, Rohacze, Krywań czy Świnica. Tatry to góry wysokie i wymagają odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Nagrodą za wysiłek na szczytach będą wspaniałe widoki, możliwość podziwiania wyjątkowej przyrody oraz niesamowita energia gór, którą można poczuć tylko na tak dużych wysokościach.

Kolejnym pasmem, które naprawdę jest warte zobaczenia są Pieniny. Jako miejscowość “wypadową” najprościej jest wybrać Szczawnicę. Stamtąd jest blisko do takich punktów, jak piękny i łatwy w przejściu wąwóz Homole, szczyt Sokolicy czy legendarne Trzy Korony. To właśnie w Pieninach znajduje się słynna sosna, która wydaje się rosnąć wbrew prawom fizyki na szczycie Sokolicy. Jeśli szukamy czegoś mnie obleganego przez turystów, to zwróćmy uwagę na wszystkie pasma Beskidów. Szczególnie spokojnym pasmem jest Beskid Niski. To góry, które dają raczej mało widoków (ze szczytów), ale pozwalają na ciekawe trekkingi bez tłumów i w pięknym otoczeniu przyrody.

Kilka pasm górskich Karpat obejmuje Główny Szlak Beskidzki. Taka wyprawa, która zajmuje średnio 21 dni, to świetna opcja na poznanie różnorodności i piękna polskich Karpat – od Beskidu Śląskiego aż po Bieszczady.

mężczyzna z plecakiem turystycznym na plecach wędrujący po górach

Jak przygotować się na wyjazd w Karpaty?

Wszystko zależy od tego, które pasmo górskie wybraliśmy jako cel swojej podróży. Jednak zawsze i wszędzie podstawą będą: odpowiednie buty trekkingowe, odpowiednia do pory roku odzież trekkingową, wygodny plecak turystyczny oraz dobrze wyposażona apteczka. Przed wyjściem na szlak koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody, czas przejścia trasy oraz zapisać w telefonie numer alarmowy do TOPR oraz GOPR. Warto też zainstalować bezpłatną aplikację Ratunek.

Idąc w Tatry Wysokie, zabierzmy ze sobą sprzęt do via ferraty (jeśli umiemy się nim posługiwać). W tym przypadku musimy mieć dobrą kondycję i wytrzymałość. Przed wyjściem poinformujmy kogoś, dokąd idziemy i kiedy zamierzamy wrócić. A na szlaku pamiętajmy o tym, aby nie zostawiać śladów.

Przeczytaj także:

mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze trasy

Sprawdź, jak zaplanować trasę, co wziąć do plecaka, w co się ubrać na szlak. Polskie góry dla początkujących poradnik na pierwszą górską wyprawę.

mężczyzna otwierający plecak

Wejście na Gerlach - jak się przygotować na szlak?

Szlak na Gerlach nie jest oznakowany, na szczyt prowadzi kilka tras niedostępnych dla zwykłych turystów. Wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem

kobieta i mężczyzna wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi w rękach

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach - które wybrać?

Tatry to najpopularniejsze pasmo górskie w naszym kraju. Jaki jest jednak najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach? Sprawdź na blogu Decathlon!

ludzie wędrujący w odzieży outdoorowej z plecakami na plecach

Tatry dla początkujących - jak przygotować się na szlak

Jak przygotować się przed wyjściem w góry? Jakie są łatwe szlaki w Tatrach? Co spakować na trasę? Sprawdź w poradniku "Tatry dla początkujących"