Kobieta biegnąca po górach biorąca udział w koronie polskich maratonów

Korona Maratonów Polskich – największe wyzwanie biegowe w naszym kraju

Korona Maratonów Polskich to projekt biegowy stworzony w 2007 roku. Sprawdź, ile biegów liczy i co trzeba zrobić, by zdobyć medal.

Maraton to często jeden z głównych celów, do którego dążą miłośnicy biegania. Przekroczenie magicznej liczby ponad 42 kilometrów w całkiem dobrym czasie wydaje się ukoronowaniem biegowego hobby. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia! Kto wie, może na jednym dystansie maratońskim się nie skończy i zechcesz zdobyć Koronę Maratonów Polskich? Dowiedz się, czym właściwie jest, jak wziąć udział w zmaganiach i co na ich temat mówi regulamin zawodów. 

Korona Maratonów Polskich – co się na nią składa?

Korona Maratonów Polskich to jedno z największych wyzwań biegowych dla długodystansowych biegaczy. Składają się na nią 4 maratony, które odbywają się na terenie Polski. Należy pokonać je w ciągu 24 miesięcy od zgłoszenia. Korona Maratonów Polskich – daty i szczegóły wydarzeń:

Cracovia Maraton – zwykle odbywa się wiosną i jest jednym z największych maratonów w Polsce o tej porze roku. Przyciąga na swoją trasę jednak nie tylko mieszkańców naszego pięknego kraju – maraton krakowski może poszczycić się wieloma uczestnikami zza granicy. 

Maraton Dębno – czyli najstarszy maraton rozgrywany w Polsce. Wiele razy w Dębnie rozgrywały się biegi maratońskie o randze Mistrzostw Polski. Co więcej, średnia najwyższych wyników tego maratonu pozwala stwierdzić, że jest on także jednym z „najszybszych” maratonów w naszym kraju. W 2024 roku miał miejsce 12 maja,

Maraton Warszawski – jesienny bieg uliczny prowadzący drogami stolicy. Słynie z ciekawych okoliczności i miejskiego otoczenia. W 2024 roku odbył się 29 września,

Poznań Maraton – ostatni z maratonów wchodzących w skład Korony. Biegnie przez centrum miasta i przez długi czas był uznawany za największy maraton w Polsce. Zazwyczaj odbywa się w październiku.

Co ciekawe, w przypadku zawodników z niepełnosprawnościami, którzy poruszają się na wózkach, zamiast Maratonu w Dębnie, mogą wybrać jeden z powyższej listy i pokonać go dwukrotnie w wyznaczonym czasie.

Na początku, jeszcze do 2023 roku, wydarzenie składało się z pięciu imprez – należał do nich także Maratonu we Wrocławiu. Jednak wobec wygaszania projektu Wrocław Maratonu wydarzenie było kontynuowane w okrojonej postaci. Organizatorem zawodów jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i to właśnie on określa reguły rządzące tym przedsięwzięciem.

Mężczyźni w strojach sportowych biegający po trawie

Jak wziąć udział? Co mówi regulamin?

Zastanawiasz się, jak możesz wziąć udział w zmaganiach Korony Maratonów Polskich? Zasady określające wszystkie okoliczności zawarte są w regulaminie, który bez kłopotu można odnaleźć na stronie organizatora. Do najważniejszych warto zaliczyć poniższe:

– by wziąć udział w Koronie Maratonów Polskich wniosek należy złożyć drogą elektroniczną. By tego dokonać, trzeba uprzednio założyć konto użytkownika i z jego panelu złożyć odpowiedni wniosek,

opłata wpisowa wynosi 30 złotych i jest bezzwrotna. Można ją uiścić również za pomocą konta użytkownika,

– uczestnicy, którzy pokonali wymienione wcześniej dystanse w określonym regulaminowo czasie, po złożeniu właściwego wniosku mogą otrzymać pamiątkowe odznaczenie Korony Maratonów Polskich: medal oraz dyplom. Ten ostatni zostanie wygenerowany automatycznie i pojawi się w panelu użytkownika, medal zaś zostanie wysłany pocztą,

– Korona Polskich Maratonów – lista zdobywców: udostępniana jest na stronie organizatora.

Koniec maratońskiej przygody dla biegaczy? Niekoniecznie!

Choć Korona Maratonów Polskich jest na pewno fantastyczną przygodą nie tylko dla biegaczy, ale także organizatorów imprez biegowych, jedno jest już niestety pewne – z końcem roku 2024 funkcjonowanie projektu zostaje zakończone, w związku z czym nie będzie już możliwości wzięcia w nim udziału i zdobycia Korony Maratonów. Regulamin ostrzega o tym w swoich zapisach.

W związku z tym, że 2024 był ostatnim rokiem funkcjonowania projektu Korony Maratonów Polskich, ostatnia szansa na zdobycie odznaczenia minęła. Podjęcie decyzji o zakończeniu cyklu zapadło z uwagi na między innymi malejącą liczbę osób chętnych do rywalizacji. Czy jednak biegacze mogą liczyć na kontynuację w przyszłości? Wydaje się, że projekt zostanie zamknięty całkowicie, jednak organizatorzy przygotowują maratończykom wydarzenie, które będzie równie inspirujące i wniesie powiew świeżości do świata polskiego biegania.

Mowa o ogłoszonej niedawno inicjatywie organizatorów biegów maratońskich w Krakowie, Warszawie i Poznaniu – Złotej Serii 42, której celem jest uczczenie setnej rocznicy pierwszego maratonu w Polsce oraz rozbudzenie apetytu biegaczy do zdobycia właśnie tego magicznego dystansu. Złota Seria 42 zakłada pokonanie 3 maratonów w ciągu 3 lat – za takie osiągnięcie będzie można zdobyć złote, srebrne, brązowe bądź platynowe odznaczenia.

Jeśli więc nie udało Ci się sięgnąć tytułu zdobywcy Korony Maratonów Polskich, terminy nie chciały się zbiec z Twoimi planami, a jednak chcesz podjąć rękawicę – nic straconego! Nadchodzący rok będzie Twoją szansą na udział w zupełnie nowym, ciekawym i inspirującym wydarzeniu. Wybierz dobre buty do biegania, rozplanuj treningi i spróbuj swoich sił w wyzwaniu – jeśli nie o medal Korony Maratonów Polskich, to nowych projektów.

Przeczytaj także:

Młodzież biorąca udział w najdłuższym biegu w Polsce

Najdłuższy bieg w Polsce – gdzie się odbywa?

Najdłuższe dystanse często wiążą się dla biegaczy z pełną przewyższeń trasą przez górskie szczyty. Sprawdź, jaki jest najdłuższy bieg w Polsce.

Para biorąca udział w biegu sylwestrowym

Fun Run dla autyzmu, czyli charytatywny bieg w proszkach holi

Fun Run to bieg, który ma na celu edukowanie na temat neuroróżnorodności. Weź udział w wyścigu, dołącz ze znajomymi i zróbcie razem coś dobrego.

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący bieg z narastającą prędkością  pog górę

Bieg z narastającą prędkością – jak wykonać poprawnie trening?

BNP, czyli bieg z narastającą prędkością – czym właściwie jest? Sprawdź, jak wprowadzić ten element biegowy do swojego treningu.

Ludzie biegnący w biegu charytatywnym Wings for Life

Wings for Life – na czym polega ta inicjatywa biegaczy?

Wings for Life World Run to szczególny bieg, który wspiera badania nad urazami rdzenia kręgowego. Sprawdź, jak wystartować i kiedy pobiec.

Uczestnik biegu rzeźnika biegnący po błocie w lesie w butach i legginsach sportowych

Festiwal Biegu Rzeźnika – czym właściwie jest?

Bieg Rzeźnika to bieszczadzki bieg towarzyski. Najbliższy odbędzie się w dniach 18-21 czerwca 2025. Sprawdź, czym się charakteryzuje Bieg Rzeźnika.