kobiety w odzieży trekkingowej z plecakami turystycznymi na plecach wędrujące po górach

Korona Sudetów - górskie wędrówki dla wytrwałych!

Korona Sudetów to odznaka za zdobyte 22 najwyższe szczyty w Sudetach. Co dokładnie trzeba zrobić, by ją zdobyć? Przeczytajcie!

Jesteś pasjonatem długodystansowych górskich wędrówek? A może wolisz krótsze spacery przez niewielkie przewyższenia? Sudety spełnią każde z Twoich oczekiwań. To, co warto zobaczyć w Sudetach podczas wędrówek, to przede wszystkim piękne widoki. Wystarczy wybrać się na szczyty Sudetów, aby móc je podziwiać. Dodatkowo czeka nas za to nagroda – odznaka Korona Sudetów. Musisz tylko wyjść z domu, włożyć wygodne buty i ruszyć na szlak!

Czym jest odznaka Korona Sudetów?

To jedna z najpopularniejszych odznak turystycznych. Została ustanowiona w 2001 roku przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK. Aby zdobyć Koronę Sudetów, należy zdobyć 22 najwyższe szczyty w Sudetach. Szczyty te znajdują się w Polsce, Czechach i Niemczech. Niektóre są wyjątkowo wymagające, inne mniej, ale na każdą wędrówkę po górach należy się dobrze przygotować!

Podstawą są oczywiście buty trekkingowe, ale to nie wszystko. Należy także zadbać o kondycję i inne elementy, które stanowią część przygotowania do górskiej wyprawy. A kiedy już o to zadbamy, możemy ruszać i zdobywać szczyty w Sudetach polskich i zagranicznych.

Gdzie znajdują się Sudety?

Sudety są położone na obszarze województwa dolnośląskiego i opolskiego oraz w północnej części Czech, zahaczają także o fragment Niemiec. Być może nigdy o tym nie słyszałeś, ale na Sudety składają się aż 22 pasma lub masywy górskie! Każdy z nich ma swój najwyższy szczyt, a szczyty te nazywane są Koroną Sudetów. Ich wysokości wahają się od 714 do 1602 m n.p.m.

Każde z pasm i masywów górskich jest inne, ich różnorodność zachwyciła niejednego turystę. Zresztą, przekonaj się o tym sam! W internecie, możesz znaleźć tabelkę, w której zamieszczone są wszystkie szczyty Korony Sudetów wraz z podanymi wysokościami oraz regionami gór, w których się znajdują. Zerknij w nią, otwórz mapę danego pasma Sudetów czy masywu i zaplanuj swoją trasę.

znajomi w odzieży turystycznej odpoczywający na trawie w Sudetach

Odznaka Korony Sudetów – motywacja do górskich wędrówek

Mnogość szlaków turystycznych daje naprawdę dużo możliwości. Sam zobaczysz, jak wiele jest miejsc, o których istnieniu nie miałeś pojęcia! Jeżeli potrzebujesz dodatkowej motywacji, by ruszyć na sudecką przygodę lub chcesz podjąć niecodzienne wyzwanie, możesz zaliczać każdy szczyt Sudetów. A także zdobyć odznakę Korony Sudetów. Zdobywanie takiej odznaki jest świetnym motywatorem, by odwiedzić te pasma górskie.

kobieta i mężczyzna w odzieży turystycznej zdobywający Koronę Sudetów wędrując z kijkami trekkingowymi

Co warto zobaczyć w Sudetach?

Niektóre szczyty, takie jak Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów, Śnieżnik czy Szczeliniec są tak popularne, że o każdej porze roku spotkasz tam tłumy turystów. Jednak są również takie miejsca, gdzie choćbyś szedł cały dzień, nie spotkasz nikogo, a samo znalezienie wierzchołka szczytu może okazać się nie lada wyzwaniem.

Jeśli szukasz niebanalnych pomysłów na górskie wędrówki, chcesz odwiedzić piękne, naturalne i dzikie miejsca, zebranie całej Korony będzie dla Ciebie świetną okazją, by poznać tajemnice, jakie kryją Sudety.

Książeczka na pieczątki ze schronisk

By zacząć taką przygodę wystarczy wybrać się do Biura Programowego Oddziału Wrocławskiego PTTK i kupić lub zamówić Książeczkę Odznaki Korony Sudetów. W tej książeczce jest miejsce na przybicie pieczątki z danego szczytu lub, jeżeli pieczątki nie ma, wklejenie zdjęcia i przybicie pieczątki z najbliższego schroniska lub miejscowości. Po odwiedzeniu już wszystkich szczytów, książeczkę oddaje się do weryfikacji we Wrocławskim Oddziale PTTK. Regulamin przyznawania odznaki możesz znaleźć na stronie internetowej tego oddziału

Sudety to nie tylko Śnieżka i Śnieżne Kotły. Sudety kryją w sobie o wiele, wiele więcej. Wystarczy tylko chcieć je poznać i pozwolić im oczarować siebie! Zanim wybierzesz się w góry, poznaj kilka zasad górskich wędrówek i następnie ciesz się pięknej Korony Sudetów.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Góry to miejsce, w których zagrożenia występują na każdym kroku.. Jak się zachować, gdy się pojawi i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie

mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze trasy

Sprawdź, jak zaplanować trasę, co wziąć do plecaka, w co się ubrać na szlak. Polskie góry dla początkujących poradnik na pierwszą górską wyprawę.

kobieta jedząca baton energetyczny w górach

Prowiant na wycieczkę – co zabrać do jedzenia w góry na wyprawę

Co warto ze sobą zabrać do jedzenia w góry? Jaki prowiant wybierać na kaloryczną przekąskę i posiłek główny? Czego potrzebuje organizm na wędrówce?