Kotlina Kłodzka – szlaki turystyczne
Jeśli szukasz niezbyt wymagających tras turystycznych, zwróć uwagę na Góry Orlickie. Pasmo to jest położone w Sudetach Środkowych i jest najwyższą ich częścią. Obszar dzieli między Polskę a Czechy. W naszym kraju znajduje się tylko mały skrawek głównego grzbietu gór, który położony jest na granicy Dusznik-Zdrój. Najwyższe szczyty tam mają ponad 1000 metrów wysokości, więc warto zaopatrzyć się w dobre obuwie trekkingowe.
Innym pomysłem na wyprawę górską są malownicze szlaki w Górach Bystrzyckich. Jest tu sporo bujnej roślinności oraz niezbyt wysokie szczyty, nieprzekraczające 1000 m n.p.m. Można tu uprawiać zarówno trekking, jak i jazdę na rowerze.
Kolejnym ciekawym wyborem są szlaki w Górach Stołowych, które mają charakterystyczną płaską budowę. Wyruszając w trasę, możesz podziwiać formacje skalne o finezyjnych kształtach, a także zobaczyć atrakcję, jaką są Błędne Skały. Labirynt wyżłobiony w piaskowcach na grzbiecie Skalnika ma swój urok i jest jednym z popularniejszych tego typu miejsc w polskich górach. Znajduje się tutaj także Park Narodowy Gór Stołowych.
Warto odwiedzić także Góry Sowie, uznawane za najstarszą część Sudetów. Leżą między Górami Bardzkimi i Pogórzem Wałbrzyskim oraz Górami Wałbrzyskimi. Nie są zbyt wysokie, a w ich okolicy można znaleźć sztolnię, zamki i twierdze. To także okazja, by zobaczyć podziemne miasto Osówka, zamek Książ oraz twierdzę Srebrna Góra. Najwyższe partie, znajdujące się w Parku Krajobrazowym Gór Sowich, są objęte ochroną.
Inne szlaki, które warto rozważyć to te prowadzące przez Góry Bardzkie, Góry Złote, w których największą atrakcją jest Kopalnia złota w Złotym Stoku, oraz Masyw Śnieżnika. Ten ostatni to najwyższe pasmo Sudetów Wschodnich po naszej stronie. Jego centralnym punktem jest Śnieżnik. Liczba i poziom trudności szlaków jest bardzo zróżnicowany. Możesz wyruszyć na przykład z Przełęczy Puchaczówka, gdzie da się wjechać kolejką linową na Czarną Górę. To dobrym pomysł, jesli okolice mają być też atrakcją dla dzieci.