Kobieta wędrująca po Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Kotlina Kłodzka to ciekawe miejsce pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych. Co warto zobaczyć będąc w tym regionie Dolnego Śląska? Oto wskazówki.

Kotlina Kłodzka to region, który turystycznie w pewnej mierze zostaje cały czas nieodkryty. To nie znaczy, że nie ma tam żadnych atrakcji – po prostu przez wiele lat nie skupiano się tam na turystyce. Co zwiedzić w Kotlinie Kłodzkiej? Oto wskazówki.

Kotlina Kłodzka – mapa

Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej są liczne i różnorodne. Można skupić się na zabytkach architektury, na technice i technologii, na etnografii albo skupić się na aktywnej formie turystyki krajobrazowej. Możesz odkrywać jaskinie, twierdze czy inne liczne atrakcje turystyczne. W każdym z tych przypadków lista miejsc wartych odwiedzenia będzie na tyle długa, że nawet dwutygodniowe wakacje będą przy niej zbyt krótkie.

Kotlina Kłodzka znajduje się na terenie Ziemi Kłodzkiej, w środkowo-wschodnich Sudetach. Jest największą tego typu formacją w rejonie. Razem z doliną Nysy Kłodzkiej zajmuje 500 kilometrów kwadratowych. Co warto zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej? 

Kobieta i mężczyzna wędrujący po Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka – zamki i pałace

28 minut od Kłodzka znajduje się Pałac Marianny Orańskiej, położony w Kamieńcu Ząbkowickim. Rezydencja królewny niderlandzkiej była wznoszona przez 34 lata. Kolejnym punktem, który warto zaliczyć, jest Fort Srebrna Góra, którego zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Kolejnym pałacem godnym odwiedzenia jest Pałac w Sarnach i w Bożkowie oraz Zamek Leśna Skała.

Odchodząc trochę od atrakcji krajoznawczych, wspomnieć trzeba o jednej z najpiękniejszych bazylik maryjnych w Polsce z przylegającą do niej historyczną ruchomą szopką. Bazylika w Wambierzycach pod względem architektonicznym i kulturowym jest zdecydowanie jednym z ciekawszych punktów na mapie Kotliny Kłodzkiej. Zwiedzanie regionu z zamiarem poznania jego historii i tradycji wręcz wymaga odwiedzin tego miejsca.

Kotlina Kłodzka – jaskinie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to punkt obowiązkowy w praktycznie każdym planie wycieczki w obrębie Kotliny Kłodzkiej. Po części dlatego, że jest to najdłuższa z jaskiń w polskich Sudetach, a po części dlatego, że stosunkowo wcześnie powstałą tu cała złożona infrastruktura turystyczna z niewielką wystawą i placem zabaw. Czy trasa o długości około 350 metrów dostarcza jakichś niespodziewanych przeżyć? Cóż – większości co bardziej doświadczonych obieżyświatów na pewno nie, ale jest to świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi i jakby na to nie patrzeć też jeden z  tych punktów, do których nie podejść jest trochę nie na miejscu.

Kotlina Kłodzka – szczyty

Twój następny cel to Kotlina Kłodzka? Jakie góry tam się znajdują? Znajdziesz tu szczyty takie jak Szczeliniec Wielki, Jagodna, Orlica, Kłodzka Góra, Kowadło, Rudawiec oraz masyw Śnieżnika. 

Kobieta i mężczyzna robiący postój na szlaku turystycznym

Kotlina Kłodzka – szlaki turystyczne

Jeśli szukasz niezbyt wymagających tras turystycznych, zwróć uwagę na Góry Orlickie. Pasmo to jest położone w Sudetach Środkowych i jest najwyższą ich częścią. Obszar dzieli między Polskę a Czechy. W naszym kraju znajduje się tylko mały skrawek głównego grzbietu gór, który położony jest na granicy Dusznik-Zdrój. Najwyższe szczyty tam mają ponad 1000 metrów wysokości, więc warto zaopatrzyć się w dobre obuwie trekkingowe.

Innym pomysłem na wyprawę górską są malownicze szlaki w Górach Bystrzyckich. Jest tu sporo bujnej roślinności oraz niezbyt wysokie szczyty, nieprzekraczające 1000 m n.p.m. Można tu uprawiać zarówno trekking, jak i jazdę na rowerze.

Kolejnym ciekawym wyborem są szlaki w Górach Stołowych, które mają charakterystyczną płaską budowę. Wyruszając w trasę, możesz podziwiać formacje skalne o finezyjnych kształtach, a także zobaczyć atrakcję, jaką są Błędne Skały. Labirynt wyżłobiony w piaskowcach na grzbiecie Skalnika ma swój urok i jest jednym z popularniejszych tego typu miejsc w polskich górach. Znajduje się tutaj także Park Narodowy Gór Stołowych.

Warto odwiedzić także Góry Sowie, uznawane za najstarszą część Sudetów. Leżą między Górami Bardzkimi i Pogórzem Wałbrzyskim oraz Górami Wałbrzyskimi. Nie są zbyt wysokie, a w ich okolicy można znaleźć sztolnię, zamki i twierdze. To także okazja, by zobaczyć podziemne miasto Osówka, zamek Książ oraz twierdzę Srebrna Góra. Najwyższe partie, znajdujące się w Parku Krajobrazowym Gór Sowich, są objęte ochroną.

Inne szlaki, które warto rozważyć to te prowadzące przez Góry Bardzkie, Góry Złote, w których największą atrakcją jest Kopalnia złota w Złotym Stoku, oraz Masyw Śnieżnika. Ten ostatni to najwyższe pasmo Sudetów Wschodnich po naszej stronie. Jego centralnym punktem jest Śnieżnik. Liczba i poziom trudności szlaków jest bardzo zróżnicowany. Możesz wyruszyć na przykład z Przełęczy Puchaczówka, gdzie da się wjechać kolejką linową na Czarną Górę. To dobrym pomysł, jesli okolice mają być też atrakcją dla dzieci. 

Kotlina Kłodzka – zabytki

Warto pojechać do Kotliny, by zobaczyć na własne oczy takie atrakcje jak wspomniane już kopalnia złota w Złotym Stoku, położone w Sudetach góry z wysokimi szczytami Masywem Śnieżnika, jaskinie a także uzdrowiska. To oczywiście nie wszystko w tym regionie. Na całej Ziemi Kłodzkiej znajduje się masa atrakcji. Warto zwiedzić:

– Pasterskie Skały koło Idzikowa;
– Autostradę Sudecką w Górach Bystrzyckich;
– Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem;
– Drogę Stu Zakrętów;
– Różę Kłodzką (pełnik europejski);
– Bazaltowe Słupy koło Lutyni;
– Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju;
– Podziemną Trasę Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego;
– Kamienny wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim.

Kotlina Kłodzka – atrakcje w miejscowościach turystycznych

Jednym z najbardziej znanych miast w Kotlinie jest oczywiście Kłodzko. Co warto zobaczyć? Miejsce to oferuje liczne atrakcje. Jedną z nich jest Twierdza Kłodzko, a drugą Gotycki Most. Miasteczko zachowało swój oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny. Kotlina to jednak nie tylko Kłodzko. Atrakcje dla dzieci i dorosłych znajdziesz także w innych miejscowościach.

Międzygórze

Międzygórze jest jedyną w Polsce wioską alpejską. To wyjątkowo urokliwe i wciąż ciche, raczej niezbyt tłumnie odwiedzane miejsce, które przyciąga charakterystyczną zabudową i pięknymi widokami. Dla większości turystów stanowi tylko dodatek do wycieczki, ponieważ stąd zaczyna się szlak na Śnieżnik i tutaj znajduje się Wodospad Wilczki – najwyższy tego typu naturalny twór w Sudetach. I pewnym paradoksem jest, że choć wioska siłą rzeczy stanowi ważny punkt orientacyjny, to większość osób zadowoli się paroma zdjęciami i nie zagłębia się w historię tego miejsca. Nie jest burzliwa, ale czy naprawdę nikogo nie ciekawi, skąd w Polsce wzięły się tyrolskie domki?

Lądek Zdrój

Jest to jedno z najbardziej znanych i najstarszych uzdrowisk w Polsce. W tym miasteczku Dolnego Śląska znajdziesz zakład przyrodoleczniczy Wojciech, znajdujący się w Parku Zdrojowym. Warto też zwrócić uwagę na kolorowy rynek.

Polanica-Zdrój

Miasto położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża masywu Piekielnej Góry, które jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych gór i atrakcji. Znajduje się tutaj Park Szachowy oraz Dom Zdrojowy. Dla dzieci ciekawą atrakcją będzie czerwona kolejka. Jeśli szukasz możliwości leśnych spacerów, sprawdź skałki Wielbłądek i Malwa. 

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzya Kłodzka oferuje jeden z najciekawszych na Śląsku układów urbanistycznych. Warto tutaj przyjechać, by zobaczyć kościół parafialny, rynek w kształcie zbliżonym do trapezu oraz Ratusz. 

Co jeszcze warto zobaczyć? Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Wyżej wymienione miasta, szczyty, jaskinie, twierdze, kopalnia w Złotym Stoku, czy zamki to nie wszystko, co oferuje Kotlina Kłodzka. Atrakcje zimą czy latem zapewniają także inne miejsca. 

Kobieta i mężczyzna wchodzący na Szczeliniec

Szczeliniec

Szczeliniec, a właściwie Szczeliniec Wielki, to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych. Dobrze przygotowany na przyjęcie turystów ze względnie dużą dostępnością. Dużą, bo po schodach, ale tylko względnie, bo jest ich prawie 700. Jako że jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, stanowi jeden z popularniejszych celów turystyki krajoznawczej. Znacznie przyjemniej jest znaleźć się tutaj w małej grupie poza szczytem sezonu turystycznego. Wtedy też można zagłębić się w legendy, według których na Tronie Liczyrzepy zasiada duch gór. W szczycie sezonu, jak podejrzewamy, wynosi się on w jakieś cichsze miejsce. Wybierając pobyt w Kotlinie Kłodzkiej, warto tam zajrzeć.

Park Zdrojowy – Kudowa Zdrój

To historyczny park z nasadzeniami wielu egzotycznych roślin, dla których Kotlina Kłodzka stanowi jedną z nielicznych w Polsce enklaw, gdzie mogą w miarę naturalnie rosnąć. Poza tym na każdym kroku można tu poznać jakieś szczegóły historyczne i kulturowe. W parku znajduje się pijalnia wód mineralnych z arcyciekawymi freskami o wartości nie tylko estetycznej, ale i historyczno-dowodowej. Piękne miejsce, ale jak większość podobnych, odsłania swój urok raczej wtedy, kiedy jest umiarkowanie oblegane (park bez ludzi wygląda kiepsko, ale zatłoczony – też niezbyt dobrze).

Sama Kudowa została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech w połowie XIX wieku. Oprócz Parku, warto też zerknąć do Kaplicy Czaszek w Czermnej. To dobra baza wypadowa, jeśli szukasz noclegu w Kotlinie Kłodzkiej. 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Kolejny, chyba najbardziej rozpoznawalny zabytek części Kotliny Kłodzkiej z obszaru architektury i techniki to Muzeum Papiernictwa, czyli jedno z coraz liczniejszej grupy żywych muzeów, prowadzone z pasją i zaskakujące historią absolutnie codziennych przedmiotów. To ślad historii, ale też miejsce, w którym koncentrują się pewne jak najbardziej współczesne ambicje Dolnego Śląska. Zdecydowanie punkt godny odwiedzenia – polecamy nawet osobom, które zwykle od podobnych miejsc trzymają się z daleka.

Jak zwiedzać Kotlinę Kłodzką?

To, jakie wrażenia wyniesie się ze zwiedzania, w dużej mierze zależy od wyboru konkretnego sposobu zwiedzania. Nie chodzi tylko o zwiększenie zasięgu i możliwość zaliczenia większej ilości atrakcji w czasie urlopu, ale też o to, że wybierając środek transportu, odblokowujesz potencjał kolejnych odkryć. Na terenie Kotliny Kłodzkiej, podobnie jak w przypadku prawie całej Polski, możesz tu jeździć na rowerze, poruszać się samochodem oraz pieszo, by zobaczyć twierdze, jaskinie i inne atrakcje.

Kotlina Kłodzka na rowerze

Podobnie jak w całym rejonie Dolnego Śląska, nie brakuje tu dobrej jakości dróg rowerowych i szlaków. Pamiętaj jednak, że dookoła są góry i nie zawsze będzie można liczyć na idealnie gładki asfalt. Lepszym rozwiązaniem od szosy będzie przynajmniej gravel, choć oczywiście wszystko zależy od tego, jak poprowadzisz trasę zwiedzania. Do większości najpopularniejszych miejsc można dojechać nawet zwykłym rowerem miejskim i przy wielu atrakcjach znajdziesz prawdziwe stojaki. Jeśli wybierasz rower, zyskujesz możliwość odkrycia wielu urokliwych wiosek i ciekawych miejsc położonych na uboczu.

Szlaki w Kotlinie Kłodzkiej są w większości częścią dłuższych dróg rowerowych. Poza nimi wyznaczono też drogi rowerowe ułatwiające poruszanie się po okolicy i pozwalające docierać w miejsca położone poza głównym przebiegiem szlaków.

Samochód przygotowany do jazdy do Kotliny Kłodzkiej samochodem

Kotlina Kłodzka samochodem

To zdecydowanie najszybszy sposób transportu, przy czym trzeba liczyć się i z tym, że czasem najkrótsza droga (lub najszybsza) będzie wymagała przejazdu przez czeską stronę granicy. Drogi są niezłe, większość atrakcji ma odpowiednio duże parkingi dla zmotoryzowanych, ale przebijanie się na przykład przez samą Kudowę lub Kłodzko nie jest szczególnie przyjemne. O ile dalsze wypady z bazy noclegowej faktycznie mogą się udać, jeśli wybierasz samochód, postaraj się nie spędzić w nim całych wakacji.

Decydując się na codzienne zwiedzanie z pokładu samochodu, trzeba przygotować się na to, że w wielu miejscach może nie udać się zaparkować. Ze względu na spore natężenie ruchu w sezonie, wprowadzone zostały w wielu miejscach strefy zakazu zatrzymywania się i postoju, a parkingi w większości są płatne.

Pieszo w Kotlinie Kłodzkiej

Zwiedzanie atrakcji Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej w ten sposób na pewno będzie to dość powolne i zasięg wycieczek będzie ograniczony. Możesz jednak sobie pomóc, korzystając z busów odjeżdżających często i w każdą stronę. Korzyści są podobne do tych, które odnotują rowerzyści: zobaczysz więcej i trochę lepiej poznasz region, ponieważ będzie można się nim zachwycić w całości, a nie tylko przez pryzmat wybranych, odpowiednio przygotowanych atrakcji. Często urok tkwi przecież w podróży, a nie jej celu – o tym jednak zapewne już wiesz. Ważna uwaga: jeśli wybierasz się z Kotliny Kłodzkiej w Góry Stołowe, zastanów się, czy nie warto zaopatrzyć się w kije trekkingowe.

Poza oznakowanymi szlakami turystycznymi sporo jest też dróg, które wprawdzie oznakowane nie są, ale też pozwalają się sprawnie poruszać między ciekawymi punktami. Z pewnością warto w tej sprawie zerknąć nie tylko na mapy, ale też zapytać okolicznych mieszkańców lub turystów odwiedzających Kotlinę Kłodzką, którzy często znają wygodne skróty. 

Dla kogo urlop w Kotlinie Kłodzkiej to ciekawa propozycja?

Kotlina Kłodzka to miejsce, które można polecić każdemu na każdą okazję, ale warto zaznaczyć, że rodziny z dziećmi najwięcej skorzystają na odpowiednio przygotowanych atrakcjach. Młodsi, silniejsi i bardziej zwarci mogą ruszać na podbój szlaków pieszych i rowerowych, a seniorom warto polecić krótsze pętle krajoznawcze o zróżnicowanym poziomie trudności. Warto zatrzymać się tu praktycznie o dowolnej porze roku – wakacje oczywiście mają swoje własne wady, na czele z hałasem i zatłoczonymi parkingami, ale dla chcącego nic trudnego – można znaleźć atrakcje, o których wiedzą tylko lokalsi, a odpowiedni wypytani pokażą miejsca, których w przewodnikach nie ma.

Ani Kotlina, ani Góry Stołowe, nie są miejscem, w którym można by było szukać szczególnie mocnych wrażeń. To raczej region, którego siłą jest skoncentrowanie w jednym miejscu wielu różnych atrakcji, przez co wypełnienie każdego dnia od świtu po zmierzch nie stanowi żadnego problemu. Infrastruktura turystyczna jest rozbudowana i zadbana, więc to także niezły pomysł na pierwsze samodzielne wakacje dla osób, którym jednak brakuje nieco pewności siebie albo dla tych, którzy chcą pojechać w ciekawe miejsca, ale nie zamierzają poświęcać komfortu.

Przed wyruszeniem na trasę, warto zapoznać się z ofertą Decathlon i zaopatrzyć się w niezbędne elementy garderoby, takiej jak: kurtka turystyczna czy polar.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.

kobieta patrząca przez lornetkę w lesie

Jaka lornetka w góry będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Dowiedz się jaką lornetkę w góry wybrać do obserwacji ptaków i przyrody. Zwróć uwagę na odpowiednie parametry takie jak obiektyw, waga, wodoodporność