Kobieta i mężczyzna chodzący po górach

Mnich w Tatrach – jak go zdobyć? Przydatne wskazówki

Mnich to jeden ze szczytów w Tatrach. Każdy, kto był nad Morskim Okiem, z pewnością go zauważył. Jak wygląda wejście na Mnicha? Oto wskazówki.

Tatrzański szczyt Mnicha to jeden z najbardziej charakterystycznych w Polskich górach. Dawniej uważany za niedostępny, później – jeden z najtrudniejszych, teraz jest możliwy do zdobycia praktycznie dla każdego. Jak się na niego wspinać? Oto porady.

Mnich – góra z ciekawą historią

Nazwa tego wierzchołka z Tatr wzięła się od budowy góry. Swoim kształtem przypomina sylwetkę mnicha w kapturze. Można znaleźć o nim sporo legend. Jedna z nich opowiada o mnichu wędrującym po Tatrach, który zginął od uderzenia piorunem. Po śmierci przybrał kształt skały. Sama nazwa została po raz pierwszy użyta w 1721 roku przez Gabriela Rzączyńskiego. Również poeci XIX wieku opisywali ten wierzchołek. Byli to Seweryn Goszczyński oraz Bogusz Stęczyński. Co więcej, zarys Mnicha to symbol, który umieszczony jest na odznace przewodników tatrzańskich

Kobieta i mężczyzna chodzący po górach

Wierzchołek Mnich – gdzie się znajduje?

Jeśli chodzi o Tatrzański Mnich, wspinaczka na niego może być dość długa. Ma on wysokość 2068 metrów nad poziomem morza. Można go znaleźć w Dolinie Rybiego Potoku. Powyżej południowo-zachodniego brzegu Morskiego Oka – to właśnie tam można zobaczyć, jak prezentuje się 675-metrowy Mnich. Punkt ten, razem z Mięguszowieckimi Szczytami, jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów otaczających jezioro. Jego północno-wschodnia ściana turni to jedna z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach. Opada prawie pionowo 260 metrów. Obok góry znajdują się dwa inne wierzchołki: Zadni Mnich i Żabi Mnich. 

Masyw Mnicha – z czego się składa?

Masyw usytuowany jest w wyższych partiach Doliny Rybiego Potoku, granicząc od północnego wschodu z Dolinką za Mnichem, a od południowego wschodu oddzielony jest Mnichowym Żlebem od masywu Cubryny oraz Mięguszowieckich Szczytów. Składający się z trzech głównych wzniesień, Mnicha, Mniszka (ok. 2045 m n.p.m.) oraz Ministranta, charakteryzuje się największym okapem w Tatrach, znajdującym się na Ministrancie, widocznym tylko od strony północno-wschodniej.

Wierzchołek łączy się z Mnichową Kopą poprzez trawiasto-piarżysty, ledwo zaznaczony grzbiet. Tradycyjna trasa na Mnicha jest łagodniejsza od zachodu, gdzie przebiega przez skalno-trawiasty teren, zwany Mnichowymi Plecami. Główna turnia posiada dwa blisko położone wierzchołki, z których północno-wschodni jest zbudowany z dużego, nachylonego bloku skalnego.

Mnich w tatrach wysokich – kto pierwszy zdołał wejść na szczyt?

Kto zdobył Micha? Szczyt po raz pierwszy zdobył Jan Gwalbert Pawlikowski. Razem z przewodnikiem Maciejem Sieczką wspięli się na niego w 1879 roku. Często uznaje się tę datę za narodziny polskiego taternictwa. Pierwsze zimowe wejście na szczyt Mnicha odbyło się w roku 1910. Dokonali tego Henryk Bodnarski, Walery Goetel, Józef Lesiecki, Leon Loria, Jerzy Cybulski i Stanisław Zdyb. 

Najtrudniejszą drogę, czyli tę biegnącą północno-wschodnią ścianą Mnicha, po raz pierwszy pokonali taternicy Czesław Łapiński i Kazimierz Paszucha w 1942 roku. Używali techniki sztucznych ułatwień i ominęli fragment największych trudności. W całości, przy użyciu nitowania, wierzchołek został zdobyty w 1955 roku przez Jana Długosza i Andrzeja Pietscha. Klasyczne przejście tej drogi, czyli tak zwane odhaczenie, odbyło się dopiero w 1991 roku. Dokonali tego Michał Wayda i Piotr Dawidowicz.

Szlak na Mnicha – jak się przygotować?

Na wierzchołek nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, acz jest dostępny drogami taternickimi. Od wspinaczy nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. Konieczny jest tylko wpis w elektronicznej książce wyjść taternickich Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wracając ze wspinaczki, należy się do niej wpisać. 

Pierwsze wejście na Mnicha bez przewodnika jest dość ryzykowne dla osób początkujących, dlatego też zdecydowanie warto skorzystać z pomocy doświadczonego, licencjonowanego przewodnika klasy II i I. Za opłatą wprowadzi Cię na sam wierzchołek, przy okazji dbając o Twoje bezpieczeństwo i zapewniając asekurację. Będzie też wskazywać odpowiednie chwyty i stopnie. Decydując się na takie wejście na Mnicha, koszt będzie wynosić ok. 500 zł. 

Chcesz wspinać się sam? Jeśli wejście na mnicha z przewodnikiem nie jest dla Ciebie koniecznością, pamiętaj o tym, by zdobyć odpowiednie umiejętności. Powinieneś dobrze radzić sobie ze wspinaczką i podstawową asekuracją. Niezbędna będzie też wiedza dotycząca zjazdów na linie.

Kobieta i mężczyzna chodzący po górach

Łatwe drogi wspinaczkowe na Mnicha

Jak wejść na Mnicha? Aby do niego dotrzeć, należy rozpocząć marsz od schroniska PTTK nad Morskim Okiem, kierując się żółtym szlakiem w stronę Szpiglasowej Przełęczy i Szpiglasowego Wierchu, nazywanym potocznie „ceprostradą”. Następnie, przy rozwidleniu na Wrota Chałubińskiego, trzeba skręcić na czerwony szlak. Po przejściu około 200 metrów należy zwrócić uwagę na nieoznakowaną, ale wyraźnie widoczną ścieżkę, którą wskazują liczne kamienne kopczyki ułożone przez taterników. Podejście od schroniska do góry zajmuje zwykle około godziny intensywnego marszu lub do półtorej godziny, jeśli idzie się wolniejszym tempem spacerowym.

Mnich – Droga Przez Płytę

Droga na zachodniej ścianie Mnicha jest jednowyciągowa i została oceniona na II+ w skali taternickiej. Główne wyzwania techniczne prezentuje trawers przez dużą, podszczytową płytę, która kończy się serią niewielkich przewieszeń. Trasa rozpoczyna się na Wyżniej Mnichowej Przełączce, usytuowanej między Mnichem a Mniszkiem. Na wierzchołku znajduje się stały punkt asekuracyjny, który służy do zabezpieczenia wspinaczki i jest wykorzystywany również do organizacji zjazdu na linie.

Mnich – Droga Robakiewicza

Inaczej zwana Zacięciem Robakiewicza, droga ta biegnie na zachodniej ścianie góry. Jest to trasa trzywyciągowa, o skali trudności III. Zaczyna się u północno-zachodniej podstawy ściany. Systemem zacięć dochodzi się do platformy podszczytowej, a następnie przez płytę wspina się na samą górę. 

Droga Klasyczna

Jest to historyczna droga na Mnicha, położona na ścianie północno-zachodniej. Prowadzi na lewo od Drogi Robakiewicza. Jest czterowyciągowa, niezbyt trudna, acz wymagająca pewnych umiejętności taternickich. Z uwagi na skalę trudności IV+ sprawdzi się dla nieco bardziej zaawansowanych wspinaczy. Wiedzie od Dolnych Półek Mnichowych płytami oraz zacięciami, aż do Górnych Półek Mnichowych i dalej na wierzchołek. 

Droga Orłowskiego

Również położona na ścianie północno-zachodniej, acz trudniejsza od Drogi Klasycznej (V-). Rozpoczyna się na Dolnych Półkach Mnichowych i prowadzi płytami, kominem i zacięciami. Najtrudniejszym elementem jest duża przewieszka. Po drugim wyciągu trasa łączy się z Drogą Klasyczną.

Teoretycznie wejście na Mnicha bez liny jest możliwe, jednak z nią jest to zdecydowanie bezpieczniejsze. Pamiętaj, aby przed wyruszeniem w drogę zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, czyli buty wspinaczkowe, odzież wspinaczkową oraz bieliznę termoaktywną. Do tego też przydadzą się rękawiczki wspinaczkowe. Do tego niezbędna będzie oczywiście dobra kondycja. Choć droga jest wymagająca, to widok z Mnicha z pewnością wynagrodzi Ci wszelkie trudy!

Przeczytaj także:

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Góry to miejsce, w których zagrożenia występują na każdym kroku.. Jak się zachować, gdy się pojawi i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!