Kobieta w odzieży trekkingowej z plecakiem turystycznym na plecach wędrująca trasą na morskie Oko

Trasa na Morskie Oko – przebieg i długość szlaku. Poradnik turystyczny

Morskie Oko to malownicze jezioro w Tatrach. Jak długa jest trasa na Morskie Oko z Zakopanego? Sprawdź opis szlaku, jak dojechać i gdzie jest parking!

Morskie Oko to największe i według wielu najpiękniejsze tatrzańskie jezioro. To miejsce, które bez wątpienia warto zobaczyć, jeśli w planach masz wycieczkę w polskie Tatry. Choć trasa nad Morskie Oko nie należy do wymagających, warto się do niej wcześniej przygotować. Sprawdź, jak dojść na Morskie Oko, jak długa jest trasa i na co możesz liczyć po drodze.

Główna trasa na Morskie Oko

Miejscem, w którym zwykle rozpoczyna się standardowa i najczęściej wybierana droga na Morskie Oko, jest Palenica Białczańska. Mieści się tam wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, od którego zaczyna się trasa. Stamtąd droga wiedzie głównie asfaltem i ciągnie się przez prawie 8 kilometrów. To ile się idzie na Morskie Oko jest oczywiście kwestią indywidualną, jednak można przyjąć, że średnio droga ta zajmuje 2,5 godziny marszu. Jest to więc całkiem długa wycieczka, na którą warto przeznaczyć cały dzień.

Trasa jest znakowana: nad Morskie Oko prowadzi czerwony szlak pieszy. Przy różnicy wysokości wynoszącej poniżej 500 metrów pokonanie tej trasy nie stanowi najmniejszego wyzwania dla średnio zaprawionego piechura, chyba że to osoba nielubiąca tłoku, to wtedy problemy będą większe, bo to zdecydowanie najchętniej wybierana droga w Tatrach.

Ile się jedzie na szlak prowadzący do Morskiego Oka? Z centrum Zakopanego do Palenicy jedzie się w zależności od sezonu około 30-40 minut. Jeśli jednak kierujesz się na Morskie Oko wprost z trasy z Krakowa, możesz dotrzeć na miejsce, omijając Zakopane. Wystarczy, że skierujesz się w stronę Bukowiny Tatrzańskiej. Wówczas trasa skróci się o kilka minut.

Auto z bagażem na dachu jadące w góry trasą asfaltową

Inne szlaki nad Morskie Oko

Żadna z tras na Morskie Oko nie jest trudna – wszystkie można zdobyć z marszu, nie wyróżniając się wcale ponadprzeciętną kondycją. Można sobie jednak – dosłownie i w przenośni – zrobić trochę pod górę, wybierając jedną z dwóch tras alternatywnych. Obie będą odpowiednie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, a druga z propozycji może uchodzić za trudną dla młodszych uczestników wyprawy.

– Wariant pierwszy to wydłużenie drogi przez Rusinową Polanę. Trudność polega raczej na dołożeniu odległości, ale atutem jest fakt, że omija się dość długi kawałek asfaltu i na czerwony szlak można wejść dopiero przed Wodogrzmotami Mickiewicza.

– Bardziej zaawansowani mogą wybrać trudniejszą trasę przez Dolinę Pięciu Stawów. Szlak odchodzi od czerwonego przy Wodogrzmotach i dokłada parę kilometrów, trochę przewyższeń, a przede wszystkim masę pięknych widoków. Trasa ta jest też często mniej oblegana przez turystów.

Droga na Morskie Oko w każdym innym wariancie niż podstawowy przynajmniej w części prowadzi po kamiennych stopniach albo ścieżkach.

Mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych podziwiający widoki na górskim szlaku

Trasa nad Morskie Oko – to musisz wiedzieć

Wybierając się nad Morskie Oko, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które mogą mieć znaczenie z logistycznego punktu widzenia. Organizując tago typu wycięczkę należy zaplanować: parkowanie, dojazd, zaopatrzenie w drodze i odpoczynki – każdy z tych aspektów ma solidne ograniczenia.

Morskie Oko – parking przy Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej

Jeśli planujesz dojechać do początku trasy autem, zapewne interesować Cię będzie parking. Morskie Oko w swojej okolicy posiada dwa główne parkingi. Są one zlokalizowane przy Łysej Polanie i w Palenicy Białczańskiej. Nie jest jednak tajemnicą, że często, nawet już we wczesnych godzinach porannych, są już znacznie zapełnione. By móc zostawić samochód na cały dzień, należy także uiścić opłatę. Ta waha się w przedziale od 50 do prawie 80 złotych w zależności od dnia, obłożenia czy sposobu rezerwacji miejsca.

Jednak podróż autem nie jest jedyną możliwością, by dotrzeć na szlak na Morskie Oko. Jak dojechać w inny sposób? Rozważ przejazd busem. Z Zakopanego odjeżdżają one co parę minut i dojeżdżają do samego punktu startowego. Opłata nie jest duża, a na dodatek nie musisz martwić się, czy znajdziesz miejsce parkingowe. 

Odpoczynek na trasie do Morskiego Oka

Główną trudnością trasy nad Morskie Oko jest fakt, że prowadzi ona praktycznie cały czas w słońcu.

Zaplanuj wyjście tak, żeby nie maszerować w największym skwarze. Obowiązkowo zastosuj krem z filtrem, chroń głowę, a jeśli chcesz być jeszcze bezpieczniejszy, kup odzież z filtrem UV. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne.

Przy drodze możesz odpocząć w kilku miejscach. Wysoka temperatura na asfaltowej drodze jest odczuwalna jeszcze wyraźniej, niż na leśnej ścieżce.

Po wyjściu na Morskie Oko schronisko PTTK będzie stało otworem. Ważnym punktem odpoczynku jest położony 1,5 km przed celem wędrówki pawilon. Tutaj kończą trasę góralskie fasiągi, a za niedrobną opłatą można zakupić kilka pamiątek.

Czy do Morskiego Oka dojadę rowerem?

Do Morskiego Oka nie można dojechać rowerem. To znaczy – fizycznie byłoby to nie tylko wykonalne, ale nawet niezbyt wymagające, jednak ze względu na duże natężenie ruchu pieszego dyrekcja TPN-u wprowadziła zakaz poruszania się rowerami po tej drodze.

Turyści w odzieży trekkingowej idący szlakiem górskim

Szlaki znad Morskiego Oka

Dla wielu samo Morskie Oko jest celem wędrówki, dla innych, którzy czują mały niedosyt, może być jedynie jednym z punktów na całej trasie. Dokąd można udać się, gdy już dotrzemy do Rybiego Potoku?

– Nad Czarny Staw pod Rysami – to jeden z najpiękniejszych i najwyżej położonych stawów w Tatrach. Trasa w tę i z powrotem od Morskiego Oka zajmie około dwóch godzin. Stamtąd można pójść dalej szlakiem na Rysy, czyli najwyższy szczyt w polskich Tatrach. Jest to jednak bardziej zaawansowana droga.

– Do Przełęczy pod Chłopkiem – jedna z najbardziej malowniczych, ale także najbardziej wymagających tras. Trzeba zarezerwować na nią cały dzień i odpowiednio się przygotować.

– Do Doliny Pięciu Stawów Polskich – można dojść w to miejsce przez Szpiglasową Przełęcz lub Świstówkę Roztocką. To trasa z pięknymi widokami, dosyć popularna wśród turystów.

– Na Wrota Chałubińskiego – ciekawy cel turystyczny z uwagi na przełęcz, która kształtem przypomina bramę. Można śmiało dojść w to miejsce zaraz po obejściu Morskiego Oka. Ile km liczy sobie ta droga? Około 3,5 kilometrów a pokonanie ich możliwe jest w mniej więcej 2 godziny.

Morskie Oko zimą

Dla każdego górołaza jest jasne, że jeśli jakiś szlak jest prosty lub zatłoczony, to trzeba go pokonać zimą – ludzi jest mniej, atrakcji więcej, a zwykle też stopień trudności rośnie. Akurat jeśli chodzi o poziom wymagań technicznych, to zmienia się niewiele, chyba żeby uwzględnić sam czynnik chłodu, bo droga dalej nie robi się skomplikowana.

Warto jednak dodać, że na Morskie Oko zimą nie da się przejść od Doliny Pięciu Stawów, ponieważ niebieski szlak, który łączy szlak czerwony z Doliną, jest zamknięty między 1 grudnia a 15 maja. Powodem zamknięcia jest chęć dbałości o dobrostan zwierząt.

Jak się przygotować do wyjścia na Morskie Oko?

Jeśli jesteś osobą dorosłą i masz przynajmniej przeciętną kondycję, to w zasadzie nie jest Ci potrzebne żadne przygotowanie kondycyjne. Dzieci w wieku szkolnym powinny najpierw spróbować wędrówki na krótszym szlaku – 8 kilometrów w jedną stronę może okazać się męczące.

Warto jednak spakować do plecaka kilka akcesoriów, które mogą przydać się podczas wędrówki:

– Czapka, kapelusz, zasłona na wózek, krem z filtrem, okulary i wszystko inne, co pozwoli uchronić się przed poparzeniami słonecznymi.

– Warto mieć ze sobą środek na komary i kleszcze.

– Butelki z wodą i drobne przekąski, a także pieniądze, by zjeść posiłek na miejscu i móc zaopatrzyć się w kilka pamiątek.

– Choć trasa jest prosta, to możesz wziąć ze sobą kije trekkingowe. Kolana i biodra mogą w trakcie wycieczki dać o sobie znać. Nawet lekkie ich odciążenie przynosi ulgę.

– Aparat fotograficzny! Możesz być pewien, że będziesz mieć wiele zapierających dech w piersiach widoków do uwiecznienia.

Wyprawa na Morskie Oko, czyli do największego jeziora w Tatrach, to element obowiązkowy dla turystów. Przed wejściem na szlak warto zapoznać się z aktualnymi informacjami lokalnymi oraz prognozą pogody. Morskie Oko warto zobaczyć choć raz w życiu. Jego piękno na pewno na długo zostanie w Twojej pamięci.

Przeczytaj także:

kobiety w odzieży trekkingowej w górach

Trekking w Alpach Sabaudzkich. Co musisz wiedzieć o Tour du Mont Blanc

Szlak Tour du Mont Blanc - jak przebiega trasa, dlaczego warto pojechać na tę wyprawę górską? Sprawdź w poradniku: Trekking w Alpach Sabaudzkich

mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze trasy

Sprawdź, jak zaplanować trasę, co wziąć do plecaka, w co się ubrać na szlak. Polskie góry dla początkujących poradnik na pierwszą górską wyprawę.

kobieta i mężczyzna wędrujący po górach z plecakami na plecach i kijami trekkingowymi w rękach

Krywań, czyli święta góra Słowaków. Który szlak na Krywań wybrać?

Szlak na Krywań to piękna trasa. Na szczyt można dostać się zielonym lub niebieskim szlakiem. Trasa na Krywań to całodzienna wyprawa.

osoby wędrujące po górach z kijami trekkingowymi

Szlak na Świnicę. Ile zajmuje wejście na Świnicę?

Polskie Tatry - jeden z ich szczytów to Świnica. Niebezpieczna, ale wspaniała. Ile zajmuje wejście na Świnicę? Jaki szlak na Świnicę wybrać?

mężczyzna otwierający plecak

Wejście na Gerlach - jak się przygotować na szlak?

Szlak na Gerlach nie jest oznakowany, na szczyt prowadzi kilka tras niedostępnych dla zwykłych turystów. Wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem