Zawodnicy w strojach sportowych biegnący w biegu w Wielkopolsce

Najciekawsze biegi w Wielkopolsce – kalendarz biegowy

Kochasz biegać i chcesz znaleźć maraton? Interesują Cię biegi w Wielkopolsce? Sprawdź nasz kalendarz najciekawszych imprez biegowych w Polsce!

Bieganie to pasja dziesiątek tysięcy Polaków. Wielu z nich trenuje dla siebie, dla zdrowia oraz zastrzyku endorfin. Często przychodzi jednak taki moment, kiedy w głowie pojawia się myśl o starcie w zawodach. Nie zawsze jest to motywowane chęcią sportowej rywalizacji. Wielu po prostu chce zmierzyć się z samym sobą i doświadczyć atmosfery dużego wydarzenia biegowego. Wielkopolska to region, gdzie organizowanych jest wiele tego rodzaju imprez. Które z nich są najciekawsze? Sprawdź!

Polecane biegi w Wielkopolsce. Kalendarz biegowy ważnych imprez

Biegi wielkopolskie co roku przyciągają pokaźne grono uczestników. Biegową stolicą województwa jest oczywiście Poznań. Ciekawych wydarzeń tego typu nie brakuje jednak także poza największym miastem regionu. W województwie tym znajdziemy naprawdę pokaźne grono imprez biegowych. Które biegi Wielkopolski zasługują na szczególną uwagę? Oto kilka propozycji!

Zawodnicy w strojach sportowych biegnący w zawodach pod górę

Bieg Górski Leszno-Grzybowo

Niezwykle ciekawym wydarzeniem w województwie wielkopolskim jest Bieg Górski Leszno-Grzybowo. Nazwa biegu może nieco dziwić, bo Leszno nie jest miejscowością położoną w okolicach gór. Pobliskie lasy rosną jednak na pagórkowatym terenie, co umożliwiło wyznaczenie trasy bogatej liczne podbiegi oraz zbiegi. Bieg tradycyjnie odbywa się w lutym, a w 2024 roku odbyła się jego już 14. edycja.

Biegacze rywalizują na dystansie 10 km. Trasa jest w całości położona na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa. Start oraz meta znajdują się na parkingu leśnym zlokalizowanym 800 metrów od granicy miasta w kierunku miejscowości Osieczna. Trasa prowadzi wąskimi, leśnymi ścieżkami. Na biegaczy zaawansowanych czekają liczne wyzwania w postaci podbiegów, których trud zrekompensują jednak piękne widoki na okolicę. Trasa jest wymagająca, ale przez uczestników biegu określana jako przyjemna.

Poznań Półmaraton

Bardzo ważną imprezą na biegowej mapie Wielkopolski jest Poznań Półmaraton. Impreza ta jest zawsze organizowana w kwietniu. Pierwsza edycja tego wydarzenia została zorganizowana w 2008 roku, co czyni ją młodszym bratem maratonu poznańskiego. Bieg ma charakter międzynarodowy, co oznacza, że przyciąga zarówno amatorów, jak i zawodowców z Polski i ze świata.

Dystans biegu półmaratońskiego wynosi 21,0975 km. Trasa poznańskiej edycji od kilku lat jest taka sama. Ze względu na płaski charakter sprzyja ona biciu życiówek. Start i meta znajdują się na Placu św. Marka. Trasa ma postać dużej pętli, która przebiega między innymi przez takie dzielnice miasta jak Jeżyce, Grunwald, Górczyn, Łazarz czy Rataje.

Bieg Europejski

Ciekawe wydarzenie możemy odnaleźć również w Gnieźnie. Od 2003 roku w pierwszej stolicy Polski organizowany jest Bieg Europejski. Edycje rozgrywane w latach 2003-2007 nosiły jednak nazwę Międzynarodowego Biegu Zjednoczonej Europy. Od samego początku ideą wydarzenia było wspólne świętowanie dołączenia Polski do grona państw Unii Europejskiej.

Od 2007 roku bieg nosi bieżącą nazwę. Jego dystans wynosi 10 km, co zachęca do uczestnictwa wszystkie osoby, które do tej pory biegały tylko w ramach treningu. Wydarzenie jest organizowane cyklicznie w kwietniu. Trasa w całości poprowadzona jest ulicami miasta, zahaczając o jego najciekawsze miejsca. Start i meta są tradycyjnie zlokalizowane na gnieźnieńskim rynku.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca chodnikiem po mieście

Grodziski Półmaraton „Słowaka”

Grodzisk Wielkopolski to niewielkie miasteczko położone na północny zachód od Poznania. Miejsce to posiada jednak wydarzenie biegowe, które cieszy się dużym prestiżem w skali Polski. Mowa tutaj o Grodziskim Półmaratonie „Słowaka”. Jest on organizowany od 2007 roku. Jego pomysłodawcą jest Marek Małecki, miejscowy nauczyciel wychowania fizycznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego (stąd nazwa biegu). Obecnie półmaraton ten jest uważany za jeden z najlepiej zorganizowanych w całym kraju.

Oznaką prestiżu jest między innymi fakt, że bieg ten zalicza się do Korony Półmaratonów Polskich. Jak każdy oficjalny bieg tego typu liczy on 21,0975 km. Na ogół jest on organizowany w czerwcu. Start oraz meta znajdują się w pobliżu Starego Rynku. Trasa poprowadzona jest natomiast ulicami miasta, czasami wychodząc nieco poza jego granice.

Bieg Jagiełły

Pobiedziska to małe miasteczko położone pomiędzy Poznaniem a Gnieznem. Pomimo swojej wielkości ma ono za sobą bogatą historię, która zahacza o same początki państwa polskiego. Duma z lokalnej historii była motywacją do zorganizowania Biegu Jagiełły, który można również spotkać pod nazwą Półmaratonu Pobiedziska. Wydarzenie to cieszy się sporą popularnością w skali Wielkopolski.

Podobnie jak w przypadku każdego półmaratonu, dystans wynosi dokładnie 21,0975 km. Ma on opinię jednego z najtrudniejszych polskich półmaratonów ze względu na wymagającą trasę. Jest ona porównywana skalą trudności z biegami górskimi. Bieg odbywa się jednak w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji. Uczestnicy mogą podziwiać krajobrazy pól i lasów w Parku Krajobrazowym Promno. Impreza na ogół jest organizowana w lipcu.

Bieg Lechitów

Na chwilę przeniesiemy się jeszcze do Gniezna. Tam we wrześniu odbywa się legendarny Bieg Lechitów. Jest to najstarszy półmaraton w Polsce. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 1978 roku. Na start pierwszego biegu w historii nie bez przyczyny wybrano Ostrów Lednicki. Pomysł ten okazał się dużym sukcesem. Od 2004 roku Bieg Lechitów stał się półmaratonem (21,0975 km).

Start ze Skansenu Ostrów Lednicki stał się już tradycją. Następnie biegacze kierują się przez okoliczne wsie w stronę samego miasta Gniezno. Ostatni kilometr prowadzi przez Rynek, obok Katedry, a biegacze finiszują na Placu św. Wojciecha. Ze względu na niezwykle bogatą historię biegu, przyciąga on zawodników z całej Polski oraz z zagranicy. Wchodzi on też w skład Korony Półmaratonów Polskich.

Ludzie biegnący w zawodach biegowych po mieście

Poznań Maraton

Organizowany w Poznaniu maraton to jedno z największych tego rodzaju wydarzeń w Polsce. W latach 2000-2011 Maraton Poznań dzierżył nawet miano największego biegu maratońskiego w naszym kraju. Od 2010 roku bieg ten nosi imię Macieja Frankiewicza – zmarłego zastępcy prezydenta Poznania, a jednocześnie pomysłodawcy poznańskiego maratonu.

Bieg już tradycyjnie odbywa się w październiku. Dystans Maratonu Poznań wynosi tradycyjne 42,195 km. W pierwszych latach bieg składał się z dwóch rund zlokalizowanych w okolicach Jeziora Maltańskiego. Trasa przebiegała przez osiedla: Malta, Berdychów oraz Komandoria. Od 2012 roku uczestnicy pokonują inną trasę stworzoną na zasadzie dużej, pojedynczej pętli.

Planujesz znaleźć półmaraton lub maraton dla siebie? Kup akcesoria biegowe w Decathlon!

Wielu rekreacyjnych biegaczy ma obawy przed startem w oficjalnym biegu. Mają one różne podłoże. Niektórzy martwią się, czy w ogóle podołają, inni zaś obawiają się rywalizacji. Każda taka osoba powinna pamiętać, że w takich biegach startują osoby o różnym stopniu zaawansowania. Najważniejszy jest sam udział, zmierzenie się z samym sobą, a także czerpanie radości z uczestnictwa w dużym wydarzeniu.

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na start w biegu na 10 km, półmaratonie czy maratonie, warto wcześniej odwiedzić sklep sportowy Decathlon. W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego tylko może potrzebować biegacz. Od butów do biegania w różnym terenie, przez odzież biegową letnią i zimową aż po praktyczny sprzęt. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Przeczytaj także:

Ludzie trenujący bieganie według planu treningowego chcący przebiec 100km

Jak przebiec 100 km – plan treningowy na biegi ultra

Biegi ultra mają 100km lub więcej i odbywają się na górskim terenie. Sprawdź, jaki plan treningowy przygotować, by bezpiecznie przebiec ultramaraton.

Ludzie przygotowujący się do półmaratonu chcący go przebiec w 2h trenujący według planu treningowego

Plan treningowy do półmaratonu – trening na wynik 2h

Chcesz biegać półmaraton w 2 godziny? To wymaga treningu. Przedstawiamy plan treningowy do półmaratonu, który pozwoli Ci go przebiec w 2h!

Ludzie biegnący w biegu na Dolnym Śląsku

Najciekawsze biegi na Dolnym Śląsku – kalendarz biegowy

Kochasz biegać i próbujesz znaleźć maraton w Polsce dla siebie? Jakie są najciekawsze biegi na Dolnym Śląsku? Prezentujemy kalendarz biegowy!

Młodzież biorąca udział w najdłuższym biegu w Polsce

Najdłuższy bieg w Polsce – gdzie się odbywa?

Najdłuższe dystanse często wiążą się dla biegaczy z pełną przewyższeń trasą przez górskie szczyty. Sprawdź, jaki jest najdłuższy bieg w Polsce.

Ludzie biegnący w jednym z najdłuższych biegów na świecie

Najdłuższe biegi na świecie – gdzie się odbywają?

Najtrudniejsze biegi świata to wyścigi o wielu edycjach. Sprawdź, gdzie się odbywają takie zawody i jaki mają dystans najdłuższe biegi na świecie.