Najlepsze miejsca na surfing na świecie. Czym się charakteryzują?
W Internecie nie brakuje zestawień najlepszych na świecie miejsc do surfowania. Świetne miejscówki można znaleźć wszędzie – od Europy, przez Amerykę aż po Australię. Zanim jednak przejdziemy do ich dokładniejszego omówienia, warto zadać sobie podstawowe pytanie: co właściwie sprawia, że dane miejsce jest dobre do uprawiania surfingu? Oto kilka cech idealnej lokalizacji do surfowania:
1. Odpowiednie fale. To zdecydowanie najważniejszy czynnik w kontekście pływania na desce surfingowej. Fale w danym miejscu powinny odznaczać się regularnością. Nie mniej ważny jest jednak sam rodzaj fal. Najlepiej, aby były one jak najbardziej różnorodne – od małych i łagodnych (idealnych dla początkujących) aż po wyższe, na które czekają doświadczeni surferzy.
2. Wiatr. Do udanego surfowania potrzebne są również odpowiednie warunki wietrzne. To właśnie wiatr jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na jakość fal. Idealne miejsce do pływania na desce powinno posiadać mikroklimat charakteryzujący się dobrymi wiatrami do uprawiania surfingu.
3. Czystość wody. Jakość wody wokół plaży ma bezpośrednie przełożenie na komfort surfowania. Woda powinna być czysta, a także pozbawiona zanieczyszczeń oraz odpadów. Jest to kluczowe nie tylko w kontekście ogólnej ochrony środowiska, ale także zdrowia osób pływających na desce.
4. Bezpieczeństwo. Duży wpływ na ocenę spotu surferskiego mają także kwestie bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności należy tutaj zwrócić uwagę na dno. Najlepiej, aby było ono piaszczyste, ponieważ kamieniste może być niebezpieczne w podczas upadków. Osobną kwestią jest również obecność groźnych zwierząt. W wielu miejscach na świecie problemem są przede wszystkim rekiny.
5. Dostępność. Miejsce do surfowania powinno być również łatwo dostępne. Dobrze, aby można było w nie bez problemu dojechać różnymi środkami transportu, jednak z naciskiem na samochód. Dodatkowym atutem jest także rozwinięta infrastruktura, taka jak miejsca noclegowe, restauracje oraz sklepy.
6. Klimat. Na ocenę danego spotu wpływa również klimat. Niektóre miejsca pozwalają na surfowanie jedynie na wiosnę oraz latem, inne zaś stwarzają doskonałe warunki przez cały rok. Duże znaczenie ma nie tylko temperatura powietrza, ale także temperatura wody, która bywa zmienna.
7. Kultura surferska. To bardzo specyficzne kryterium. Każda osoba, która pasjonuje się tym sportem, wie jednak, że istnieją miejsca, które mają w swoim DNA zapisany surfingowy gen. Co roku przyjeżdżają do nich tysiące surferów, w okolicy znajdują się szkoły, które pozwalają doskonalić swoje umiejętności. Miejscówki te żyją surfingiem i to również ma wpływ na ostateczną ocenę.