namiot i meble turystyczne rozłożone w lesie

Najlepsze pola namiotowe w Europie, czyli gdzie pojechać na kemping lub pod namiot?

Planujesz podróż z namiotem po Starym Kontynencie? Zastanawiasz się, jakie są najlepsze pola namiotowe w Europie? Oto ranking kempingów w Europie!

Wakacje już niebawem, a Ty wciąż nie wiesz, gdzie spędzić czas na łonie natury? Szukasz idealnego miejsca na kemping, w którym zrelaksujesz się i zapomnisz o codziennych sprawach? Przychodzimy z pomocą, przedstawiając Ci najlepsze pola namiotowe w Europie, które zachwycą Cię nie tylko swoim pięknem, ale także udogodnieniami i atmosferą, którą zapamiętasz na długo! Zanim jednak przejdziemy do omówienia pięciu godnych uwagi ośrodków, podpowiemy, dlaczego warto zamienić hotel na kemping, czym powinno charakteryzować się dobre pole namiotowe oraz jakich zasad przestrzegać na kempingu podczas wakacyjnych wojaży.

Popularne destynacje w Europie - gdzie najchętniej podróżują Polacy?

Podróżowanie z wykorzystaniem pól namiotowych i kempingów cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Według statystyk Polacy najchętniej wybierają kierunki krajowe. W Polsce popularnymi kierunkami kempingowymi są m.in. wybrzeże (np. Mierzeja Helska), mazurskie jeziora oraz góry, takie jak Tatry, Bieszczady, Pieniny czy Beskidy. Poza granicami Polacy najchętniej obierają kierunek na kraje Europy Południowej.

Wśród nich dominuje Chorwacja, Czarnogóra, Francja, Włochy, Austria, Hiszpania, Portugalia oraz Grecja. Są to kraje niezwykle zróżnicowane pod kątem geograficznym. Znajdziemy w nich zarówno zapierające dech w piersiach wybrzeża, jak i piękne górskie krajobrazy. Co ciekawe, coraz większym zainteresowaniem wśród fanów kempingu cieszy się Skandynawia, a zwłaszcza północne kraje takie jak Norwegia, Islandia i Szwecja. Przyciąga ona fantastycznymi krajobrazami, krystalicznie czystymi jeziorami i widokami na góry i fiordy. Dużą popularnością cieszą się także kraje graniczące z Polską jak np. Czechy i Słowacja.

ludzie spędzający czas w plenerze przed namiotem przy stoliku turystycznym

Dlaczego kemping jest dobrą alternatywą dla hotelu?

Coraz więcej osób podróżując po Europie, decyduje się zamienić hotel na kemping. Zalet takiego rozwiązania można wskazać wiele. Na pierwszy plan wysuwa się zazwyczaj cena. Pobyt na polu namiotowym jest zazwyczaj tańszy niż w hotelu. Oprócz tego kempingi często oferują tanie lub zupełnie darmowe udogodnienia, takie jak prysznice, toalety czy miejsca do grillowania, które trzeba wliczyć w koszta pobytu w hotelu.

Wielu sympatyków kempingów mocno podkreśla znaczenie bliskości natury. Nocleg na polu namiotowym daje możliwość bliskiego kontaktu z naturą i odpoczęcia od miejskiego zgiełku. Wszystko to nierozerwalnie łączy się z poczuciem wolności. Funkcjonowanie na polu namiotowym zapewnia większą swobodę, ponieważ nie jesteśmy zobowiązani przestrzegania tak rygorystycznych reguł, jakie obowiązują w hotelu. 

Wśród zalet nocowania na kempingu można również wymienić łatwość organizacji. Pobyt na polu namiotowym jest łatwiejszy do zorganizowania niż w hotelu ze względu na większą dostępność miejsc. Miejsca na kempingu są zazwyczaj dostępne, podczas gdy pokój w hotelu znajdującym się w pobliżu atrakcji turystycznych musimy rezerwować co najmniej kilka miesięcy przed. Warto również zauważyć, że wiele kempingów jest zlokalizowanych bliżej atrakcji turystycznych niż hotele.

Najlepsze kempingi w Europie - jakie cechy powinno posiadać dobre pole namiotowe?

Na komfort pobytu gości na polu namiotowym składa się wiele różnych czynników. Zastanówmy się więc, jakie kryteria powinien spełniać kemping, aby zapewnić podróżnikom wygodne i bezpieczne warunki pobytu. Absolutną podstawą powinna być dobra lokalizacja. Co ona oznacza w kontekście pola namiotowego? Otóż kemping powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu z dobrym dojazdem, ale jednocześnie być zlokalizowany na uboczu, z dala od zgiełku miasta, najlepiej w otoczeniu przyrody. Jest to wymóg, który wbrew pozorom nie jest tak prosty do spełnienia.

Kolejną cechą dobrego kempingu jest posiadanie rozwiniętej infrastruktury. Na polu namiotowym powinno znajdować się dobrze wyposażone zaplecze sanitarne - toalety, prysznice oraz miejsce do prania i suszenia ubrań. Na zwiększenie komfortu pobytu wpływa również obecność kuchni, w której można przygotować posiłki na ciepło oraz zaopatrzenie w wodę i podłączenie do prądu, które jest konieczne np. w przypadku użytkowania kampera. Przed zarezerwowaniem konkretnego ośrodka warto sprawdzić, czy posiada on te udogodnienia.

Wymieniając cechy dobrego kempingu, nie można również pominąć kwestii bezpieczeństwa. Pole namiotowe powinno zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. Zarówno jeżeli chodzi o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego, jak i również w zakresie ochrony przed kradzieżami oraz innymi formami zagrożeń. Dobrze, aby było ono ogrodzone, a także - w miarę możliwości - posiadało monitoring oraz ochronę.

Warto także zwrócić uwagę na kwestię dostępnej przestrzeni i prywatności. Dobre pole namiotowe powinno zapewniać wystarczającą ilość miejsca dla namiotów oraz samochodów. Dobrze, aby było go na tyle dużo, by każdy miał zaspokojoną potrzebę prywatności i miał miejsce na swobodne spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. O jakości kempingu świadczą także dodatkowe udogodnienia. Niektóre ośrodki wyposażone są m.in. w baseny, korty tenisowe czy place zabaw dla dzieci, czy wypożyczalnie rowerów. Każda dodatkowa atrakcja jest mile widziana.

mężczyzna i kobieta siedzący przy stoliku turystycznym przed namiotem w lesie

Czas na camping! O czym pamiętać wybierając się pod namiot?

Planując nocleg pod chmurką na kempingu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach organizacyjnych. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kempingu. Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie pól namiotowych w okolicy i wybrać to, które najlepiej odpowiada naszym wymaganiom. Należy upewnić się, że znajduje się ono w dobrej lokalizacji, oferuje odpowiednie udogodnienia, a także czy jest bezpieczne. Przed dokonaniem wyboru dobrze jest zapoznać się z opiniami innych osób na jego temat.

Kolejnym krokiem jest rezerwacja miejsca. Należy pamiętać, że kempingi znajdujące się w pobliżu atrakcji turystycznych są mocno oblegane i warto zadbać o wcześniejszą rezerwację, aby mieć pewność, że będziemy mieli gdzie przenocować. Jest to szczególnie istotne podczas sezonu turystycznego, który trwa od wiosny do jesieni. Przed samym wyjazdem należy upewnić się, czy posiadamy niezbędne wyposażenie do spędzenia nocy na kempingu. Wśród nich wymienić można namiot, śpiwór, matę, kuchenkę, lodówkę, butlę z gazem, garnki i patelnie, naczynia oraz jedzenie.

Po rozbiciu namiotu i rozpoczęciu korzystania z kempingu należy przestrzegać regulaminu. Najważniejszymi zasadami każdego pola namiotowego jest niepozostawianie śmieci, korzystanie jedynie z wyznaczonych miejsc do ogniska czy troska o środowisko. Należy również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Są to takie podstawowe rzeczy jak np. zamykanie namiotu na noc oraz niepozostawianie cennych przedmiotów bez opieki.

Najlepsze pola namiotowe w Europie. Nasze TOP 5!

Powyżej przedstawiliśmy kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować się podczas wyboru kempingu oraz w trakcie samego przebywania na nim. Zastanawialiście się jednak kiedyś jakie pola namiotowe cieszą się największą popularnością w różnych zakątkach Europy? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie TOP 5 najpopularniejszych campingów w Europie.

Autocamping Podlesok (Słowacja, Słowacki Raj, Hrabusice)

Jednym z najpopularniejszych kempingowych celów podróży są kraje sąsiadujące z Polską. Jednym z nich, który oferuje mnóstwo zróżnicowanych atrakcji, jest Słowacja. Cenionym wśród Polaków kempingiem jest zlokalizowany w miejscowości Hrabusice, Autocamping Podlesok. Jest to doskonale położony ośrodek, gdyż znajduje się tuż przy popularnym Słowackim Raju. W pobliżu znajdują się dwa najpopularniejsze szlaki w tym regionie, czyli Sucha Bela i Przełom Hornadu, a także liczne trasy rowerowe.

Pole kempingowe oferuje ponad 600 miejsc pod namioty oraz kilkanaście stacjonarnych domków. Na kempingu znajdują się dwa budynki sanitariatów, kuchnia wyposażona jest w umywalki, czajnik elektryczny oraz płytę grzewczą, a także boisko do siatkówki oraz plac zabaw, co czyni go dobrym miejscem dla rodzin z dziećmi. Oprócz tego na kempingu dostępne jest WiFi oraz mamy możliwość wypożyczenia grilla.

Campsite Polaro (Chorwacja, Istria, Rovinj)

Warto przyjechać również na południe Europy. Kolejnym kempingiem, który cieszy się renomą jest Campsite Polaro położony niedaleko malowniczej miejscowości Rovinj na Półwyspie Istria. Warto dodać, że Rovinj uważana jest za jedną z najpiękniejszych miejscowości w całej Istrii. Okolica wypełniona jest różnego rodzaju atrakcjami. W oddaleniu 35 km od kempingu znajduje się małe miasto Pula, a w odległości około 50 km znajdziemy słynny Przylądek Kamenjak oraz liczne wyspy.

Jeżeli chodzi o sam ośrodek, to duża jego część znajduje się nad samym morzem. Oferuje on miejsca na namiot, przyczepę, a także zakwaterowanie w domkach kempingowych. Pole zapewnia dostęp do łazienek ze wszystkimi udogodnieniami (również dla osób niepełnosprawnych). Na jego terenie znajduje się również kilka sklepów, bary restauracje oraz bankomat. Miejsce to warto docenić także ze względu na dodatkowe atrakcje. Posiada ono kilka plaż, place zabaw baseny oraz kilka boisk dostosowanych do uprawiania różnych sportów.

Kemping Girasole Eco Family Village (Włochy, Marche, Marina Palmense)

Kolejnym ośrodkiem, który cieszy się dużą popularnością jest Kemping Girasole Eco Family Village zlokalizowany w miejscowości Marina Palmense w rejonie Marche. Kemping kusi położeniem nad samym Adriatykiem. Jego największą zaletą jest właśnie lokalizacja. Ciągnie się on wzdłuż plaży. Jest to fragment żwirowego wybrzeża, jednak samo dno morza jest piaszczyste i łagodne, co sprawia, że miejsce to znakomicie nadaje się do plażowania oraz uprawiania sportów ekstremalnych jak np. windsurfing.

W ośrodku znajdziemy domki typu bungalow oraz wydzielone strefy na namioty i kampery. Kemping jest bardzo dobrze wyposażony. Znajdziemy tutaj łazienki, sklepy spożywcze, restauracje oraz bary. Wśród atrakcji warto również wymienić basen z niewielką zjeżdżalnią, a także dżacuzzi. Dużą zaletę stanowi także duży, ogrodzony parking, który umożliwia nam swobodne zaparkowanie samochodu.
Camping Danica (Słowenia, Bohinjska Bistrica)

Wędrujemy nieco na północ i zatrzymujemy się w Słowenii. Tam znajdziemy urokliwy Camping Danica położony w miejscowości Bohinjska Bistrica. O jego atrakcyjności stanowi świetna lokalizacja. Kemping położony jest pomiędzy jeziorami Bohinj oraz Bled. W niedalekiej odległości od ośrodka znajdziemy takie atrakcje jak m.in. wąwóz Vintgar, wodospad Savica, Vogel Ski Center, wąwóz Mostnica, dolina Voje oraz wodospad Mostnica. Niedaleko znajdują się także miejscowości Ribcev Laz i Stara Fuzina.

Dużą zaletą tego pola namiotowego jest również położenie nad rzeką, w której można się kąpać. Oprócz tego ośrodek wyposażony jest w place zabaw dla dzieci, łazienki, piekarnię oraz stoisko z owocami i warzywami. Oprócz tego można zjeść obiad w miejscowej restauracji.

Auto Camp Drina (Bośnia i Hercegowina, Foca)

Przenosimy się nieco na południe, na Półwysep Bałkański, a konkretnie do Bośni i Hercegowiny. W pobliżu miasta Foca znajduje się położony nad rzeką Driną Auto Camp Drina. W niedalekiej odległości możemy natrafić na kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Wśród nich można wymienić m.in. Muzeum Starej Hercegowiny w Focy, Park Narodowy Sutjeska, a także Piaskowe Piramidy. Istnieje możliwość wykupienia spływu rzeką, a jej obecność stanowi również ciekawy cel dla wędkarzy.

Jest to niewielkich rozmiarów agroturystyka, która będzie odpowiednia dla osób, które lubią ciszę, spokój i kontakt z naturą. Do dyspozycji mamy tam miejsca namiotowe lub chatki wyposażone w toaletę. Obok znajduje się również restauracja, w której można zjeść pyszny obiad.

Przeczytaj także

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

mężczyzna pakujący śpiwór na trawie

Jak złożyć śpiwór turystyczny? PORADY

Jak złożyć śpiwór turystyczny? Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pod namiot? Dowiedz się tego z naszego poradnika!

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

Przyjaciele spędzający czas pod namiotem trzyosobowym

Jaki namiot 3 osobowy wybrać? Dla kogo będzie odpowiedni?

W ostatnich latach wzrosła popularność biwaków. Na nich potrzebne będzie jednak odpowiednie miejsce do spania. Jaki namiot 3 osobowy wybrać?