kobieta i mężczyzna wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi w rękach

Jaki jest najtrudniejszy szlak w Tatrach Polskich?

Tatry to najpopularniejsze pasmo górskie w naszym kraju. Jaki jest jednak najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach? Sprawdź na blogu Decathlon!

Tatry, czyli najwyższe pasmo górskie należące do łańcucha Karpat to jednocześnie jedne z najpopularniejszych polskich gór, między innymi przez to, iż to właśnie w nich znajduje się najwyższy szczyt w całym kraju. Do tego są one pełne górskich szlaków, które każdego roku ściągają masy turystów. Które z nich są jednak najtrudniejsze?

Jak przygotować się do wyjścia na trudne trasy w Tatrach polskich i słowackich?

Wybranie się w jedne z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach wymaga naprawdę dobrego przygotowania. Turyści, którzy ruszają na te szlaki bez odpowiedniego doświadczenia, ubioru i sprzętu są bardzo często spotykani i oczywiście niepożądani, gdyż tworzą zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też innych z racji na absorbowanie uwagi TOPRu.

Przede wszystkim trzeba mieć dobrą odzież turystyczną. Wiele trudnych tras położonych jest wysoko nad poziomem morza, gdzie temperatury są znacznie niższe, więc bez odpowiedniej odzieży nawet nie ma co ruszać w Tatry. Mowa tu zarówno o ubiorze wierzchnim, jak i o butach trekkingowych, które muszą być dostosowane do warunków panujących w górach.

Każda osoba, która wybiera się na jeden z najtrudniejszych szlaków Tatr, musi też dobrze znać się na wspinaczce, mieć dobrą kondycję, a także pewne doświadczenie. Trudne szlaki stawiają przed turystami naprawdę wiele wyzwań, takich jak strome podejścia.

ekwipunek na wyprawę górską

Najtrudniejszy szlak w Tatrach polskich - Orla Perć

Orla Perć to jednocześnie jeden z bardzo popularnych szlaków, który jest uznawany za najtrudniejszy w Tatrach Wysokich. Dla najbardziej sprawnych turystów oznacza on nawet 15 godzin wędrówki. Ci, którzy nie są aż tak doświadczeni i utalentowani powinni podzielić sobie podróż na etapy dla własnego bezpieczeństwa. Dla większości osób przejście Orlej Perci w ciągu jednego dnia to bowiem naprawdę trudne zadanie.

Droga rozpoczyna się w Kuźnicach, które są jednym z największych centrów turystycznych w całych polskich górach. Pierwszy etap polega na dotarciu do Przełęczy Między Kopami. W tym momencie mamy do wyboru dwie drogi. Jedna to żółty szlak wiodący przez Polanę Jaworzynki. Jest to trudniejsza droga zimą, gdyż jest wtedy rzadziej uczęszczana, a do tego leży na terenach zagrożonych lawinowo. 

Druga opcja to wybranie się przez Boczań i Skupniów Ułaz. Jest nieco prostsza, lecz również zimą częściowo zagrożona lawinowo, a do tego wielu turystów w trakcie mgły zaczyna tam błądzić. Dlatego czasem poleca się najprostszą opcję, jaką jest wybranie się przez Brzeziny na Halę Gąsienicową. Właśnie ta hala jest celem podróży po przełęczy między Kopami. 

Tam znajdziemy Schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej, które dla wielu osób może być świetnym przystankiem, z którego będzie się atakowało szlak Orlej Perci. Za schroniskiem trudność drogi bowiem ulega dużemu zwiększeniu. Po drodze trzeba bowiem przejść przez m.in. Czarny Staw Gąsienicowy, Zmarzły Staw Gąsienicowy, następnie przez przełęcz Zawrat. To tam faktycznie rozpoczyna się szlak Orlej Perci. Jest on oznaczony kolorem czerwonym. Istnieją również alternatywne drogi na Zawrat. Można tam trafić nie tylko od strony hali gąsienicowej, ale też od Świnicy, czy też od Doliny Pięciu Stawów. 

Pierwszym przystankiem będzie Mały Kozi Wierch, na który trzeba dostać się odcinkiem graniowym z pomocą wspinaczki wspieranej przez rozstawione tam łańcuchy. Wtedy czas na zejście do Zmarzłych Czubów. Jest to bardzo niebezpieczny fragment, w którym spotkamy sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów. Jednocześnie z drugiej strony można spotkać przepaść. Do tego latem często zalega tam śnieg i jest dość ślisko. 

Następnie pora na drogę do Koziej Przełęczy. Znajduje się ona na wysokości 2137 m n.p.m i jest jednym z popularniejszych miejsc przez znajdującą się tam dość słynną drabinkę. Kolejny przystanek to oddalony o prawie dwie godziny Kozi Wierch. Co ciekawe jest to najwyższa góra, która znajduje się w całości po polskiej strony. Rysy leżą bowiem częściowo na Słowacji. Czas na bardzo powolne zejście z Orlej Perci, w trakcie którego będziemy narażeni na ekspozycję, niskie temperatury, i oblodzone ścieżki. Kolejne fragmenty trasy to Przełączka nad Dolinką Buczynową, Zadni, Pośredni i Skrajny Granat, a następnie Orla Baszta. Ostatni fragment trasy biegnie przez przełęcz Krzyżne. Jest to ostatni fragment całego szlaku. Chcąc ruszyć dalej, można przejść przez np. Dolinkę Buczynową, Wielki Staw Polski, Wielką Siklawę, Wodogrzmoty Mickiewicza, by ostatecznie dotrzeć do Palenicy Białczańskiej. 

kobieta i mężczyzna wędrujący po górach z plecakami turystycznymi i kijami trekkingowymi

Inne trudne szlaki Tatr — Czerwona Ławka, Przełęcz pod Chłopkiem, szlak na Rysy

Tatry oferują naprawdę wiele innych trudnych szlaków, które są świetnym sprawdzianem umiejętności miłośników górskich wycieczek. Poniżej przedstawimy kilka z nich, a także metody wejścia i przeszkody czyhające po drodze. 

Przełęcz pod Chłopkiem

Za drugi z najtrudniejszych szlaków w Tatrach uznawana jest Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem. Jest to jeden z trudniejszych szklaków głównie przez konieczność mocnego obycia z ekspozycją i przepaściami. Jedna z jej części leży po słowackiej stronie, a druga po polskiej stronie tatr wysokich. Ponadto jest to najwyżej położona przełęcz w całym kraju, na którą biegnie szlak turystyczny. 

Czas przejścia to nieco ponad 3 godziny. Trasa jest ubezpieczona łańcuchami, lecz mimo wszystko bardzo niebezpieczna w trakcie złej pogody. Wszystkie trudności są jednak rekompensowane. Widoki na tym szlaku są wręcz nieziemskie i można z niego obserwować Czarny Staw, Mięguszowieckie Szczyty oraz Morskie Oko. 

Czerwona Ławka

Przenosimy się na drugą stronę granicy. Czerwona Ławka położona jest w słowackich Tatrach Zachodnich i często bywa nazywana jako słowacki Zawrat przez swoją trudność, a także przepaścisty charakter. Na wysoki poziom trudności wpływa m.in. to, że ten szlak, który znajduje się w Tatrach słowackich, jest eksponowany. Mimo tego cieszy się on ogromną popularnością wśród turystów, którzy chętnie wspinają się po rozstawionych ułatwieniach w postaci łańcuchów. Co ciekawe przez naszych południowych sąsiadów Czerwona Ławka bywa czasem uznawana za najtrudniejszy szlak w całych Tatrach. Większość ekspertów od wspinaczki i turystyki przyznaje ten tytuł Orlej Perci. 

Szlak na Rysy

Nie można nie powiedzieć o jednym z najbardziej popularnych szlaków tatrzańskich, który prowadzi na najwyższy szczyt w Polsce położony 2499 m n.p.m. i leży częściowo w Słowacji i w Polsce. Trudne jest jednak tylko podejście znajdujące się w naszym kraju. Szlak na Słowacji jest naprawdę prosty i w wielu miejscach nie wymaga nawet używania rąk. Do tego jest wzbogacony o wiele udogodnień. 

Miłośnicy wysokogórskich wędrówek zdecydowanie częściej wybierają wejście od strony Morskiego Oka. Nie jest to szlak bardzo trudny pod względem technicznym, ale konieczne jest dobrze przygotowanie się do niego. Podstawa to oczywiście dobra kondycja, ale też odzież, która pozwoli swobodnie przebywać sporo ponad 2 kilometry nad poziomem morza. 

Trasa zaczyna się w okolicy Morskiego Oka i prowadzi od schroniska przez czerwony szlak do Czarnego Stawu pod Rysami. Jest to jedno z ładniejszych miejsc na całej trasie. Jednocześnie może to być najwygodniejsze miejsce do odpoczynku dla osób, które musiały wcześniej jeszcze dojść na Morskie Oko. 

Spod Czarnego Stawu czeka nas ponad 3-godzinna trasa prosto an Rysy. Staw trzeba obejść od lewej strony i rozpocząć podejście. Następnie można przejść przez Długi Piarg, do Buli pod Rysami. To prawdopodobnie ostatnie miejsce na odpoczynek przed najtrudniejszym elementem tego szlaku w Tatrach Wysokich. 

Rozpoczynamy bowiem długą męczącą wspinaczkę przez kamieniste fragmenty. Na szczęście wszystkie wyposażone są w łańcuchy. Do tego na tym szlaku naprawdę łatwo się zgubić, więc trzeba regularnie zwracać uwagę na oznaczenia. Wejście na grań to jednak nie koniec trudnego fragmentu. Pora jeszcze przejść do Przełączki. Ta część szlaku na Rysy uznawana jest za najbardziej niebezpieczną, gdyż jest mocno eksponowana. Po jego przejściu wystarczy już wspiąć się na szczyt. Co ważne dokonujemy tego z pomocą naszych rąk, gdyż nie znajdziemy tam żadnych zamocowanych ułatwień. 

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta i mężczyzna stojąc y w górach zimą z plecakami turystycznymi na plecach

Gdzie w góry zimą? Sprawdź ciekawe szlaki na zimowe wędrówki

Gdzie wybrać się w góry zimą? Sprawdź górskie szlaki na zimowe wędrówki. Polecamy też trasy narciarskie w polskich górach. Tatry, Bieszczady, Beskidy.

mężczyzna wędrujący po górach w kurtce zimowej z plecakiem na plecach

Tatry zimą dla średniozaawansowanych - zimowe szlaki w Tatrach

Jak przygotować się do zimowej wyprawy trekkingowej? Co należy zabrać na wycieczkę? Jakie szlaki w Tatrach zimą dla średniozaawansowanych wybrać?

kobiety i mężczyźni

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze szlaki turystyczne

Tatry, Karkonosze, Bieszczady, Beskidy i nie tylko. Propozycje szlaków górskich i tras poznasz w poradniku: Polskie góry dla początkujących. Zapraszam