wagony w kopalni na Śląsku

TOP 5 – najciekawsze miejsca na Śląsku do zwiedzania

Jakie są najciekawsze miejsca na Śląsku? Ten region oferuje sporo atrakcji, więc wybór może być trudny. Poznaj nasze TOP 5!

Wycieczki na Śląsk mogą być bardzo różnorodne. Region oferuje zarówno popularne atrakcje turystyczne, jak i bardziej tajemnicze czy nietypowe miejsca do zwiedzania. Nie brakuje tu także romantycznych obiektów idealnych na wyjazd we dwoje. Wśród 5 najciekawszych miejsc na Śląsku warto wymienić katowicki Spodek, Park Śląski, kopalnię Guido, Pustynię Błędowską i pałac w Pszczynie. Poznajmy lepiej te piękne miejsca na Śląsku!

1. Spodek – atrakcje, nietypowy wygląd i kultowy status

Turyści odwiedzający Katowice, największe miasto Górnego Śląska, nie mogą przegapić najbardziej charakterystycznego symbolu miasta – Spodka. Hala widowiskowo-sportowa o nietypowym kształcie przypominającym statek kosmiczny to ikona architektury i kultowy obiekt kojarzony ze Śląskiem. Jego niecodzienny wygląd sprawia, że Spodek może znaleźć się na liście najbardziej nietypowych miejsc w Katowicach, nawet pomimo swojej rozpoznawalności. Warto go obejrzeć, a może nawet wybrać się na jedną z wielu odbywających się tam imprez kulturalnych czy sportowych.

Spodek w Katowicach

2. Ładne miejsca na Śląsku – Park Śląski, czyli polski Central Park

Kiedy zobaczymy już Spodek w Katowicach, miejsca do zwiedzania w okolicy absolutnie nam się nie skończą. W czołówce najpopularniejszych atrakcji Śląska znajduje się także Park Śląski w Chorzowie. Może się tam wybrać niemal każdy, niezależnie do tego czy interesują go romantyczne miejsca w Katowicach i okolicy, czy moc atrakcji. Co ciekawe, Park Śląski znacznie większy od nowojorskiego Central Parku czy londyńskiego Hyde Parku. Na terenie obejmującym ponad 600 hektarów znajdują się nie tylko miejsca do spacerowania i odpoczynku, ale także ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, park etnograficzny, kolejka linowa, liczne wystawy, obiekty sportowe, a nawet stadion piłkarski na ponad 50 tysięcy widzów.

3. Kopalnia Guido i inne kopalnie do zwiedzania na Śląsku

Wycieczka powinna uwzględniać w swoim programie najciekawsze miejsca na Śląsku, czyli obiekty związane z największą tradycją i znakiem rozpoznawczym regionu – górnictwem. Do największych atrakcji tego typu należy nieczynna kopalnia węgla kamiennego Guido w Zabrzu, która została udostępniona do zwiedzania. Obiekt oferuje nie tylko oglądanie strefy naziemnej, ale także wyprawy w głąb kopalni na kilku różnych poziomach, nawet do 320 metrów pod ziemią. Inne górnicze miejsca na Śląsku warte zobaczenia to np. Szyb Prezydent w Chorzowie, Szyb Maciej w Zabrzu i Wieże KWK Polska w Świętochłowicach. Niebywałą atrakcją turystyczną związaną z górnictwem są też osiedla robotnicze. Były one budowane w pobliżu kopalni i zamieszkiwane przez pracowników przemysłu ciężkiego i ich rodziny. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły, najczęściej w zabudowie szeregowej, były samowystarczalnymi jednostkami z własnymi sklepami, szkołami, kościołem itp. Ich zabudowa do dzisiaj robi niesamowite wrażenie. Najbardziej znane osiedle robotnicze na Śląsku to Nikiszowiec w Katowicach, wybudowany na początku XX wieku. Warto zwiedzić także Borsig w Zabrzu i Kaufhaus w Rudzie Śląskiej.

4. Nietypowe miejsca na Śląsku – pustynie Błędowska i Siedlecka

pustynia na Śląsku

Miejsca do zwiedzania na Śląsku mogą zaskakiwać. Nie każdy bowiem wie, że w tym regionie znajduje się nie jedna, ale nawet dwie pustynie. Większa i bardziej popularna Pustynia Błędowska leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej, ale jest geograficzną ciekawostką w skali kraju i całej Europy. „Polska Sahara”, jak bywa nazywana, jest największym obszarem piasków śródlądowych na naszym kontynencie, zajmuje około 33 kilometrów kwadratowych. W ostatnich latach pustynia została uporządkowana i w pełni przystosowana do zwiedzania przez turystów, a na jej obszarze mieszczą się liczne punkty widokowe, w tym trzy najpopularniejsze:

- góra Czubatka (w miejscowości Klucze),
- Róża Wiatrów (Klucze),
- Dąbrówka (Chechło).

Trochę dalej na północ, w okolicy Żarek znajduje się mniejsza, ale równie ciekawa Pustynia Siedlecka. Nie ma ona tak rozwiniętej infrastruktury turystycznej jak Pustynia Błędowska, ale szczególnie upodobali ją sobie miłośnicy sportów ekstremalnych, jazdy terenowej i biegania w trudnych warunkach. To zdecydowanie nietypowe miejsca, warte zobaczenia na Śląsku.

pałac w Pszczynie

5. Romantyczne miejsca na Śląsku – pałac w Pszczynie

Śląsk to dobry wybór także na wycieczkę we dwoje czy randkę. Jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Śląsku to pałac w Pszczynie, którego historia sięga czasów średniowiecznych. Obecnie muzeum zamkowe udostępnia do zwiedzania pięknie zachowane wnętrza i liczne eksponaty. Ponadto, neobarokowy budynek jest otoczony imponującym parkiem w stylu angielskim, idealnym na spacery z ukochaną osobą. Dodatkową atrakcją w okolicy jest rezerwat żubrów z pokazową zagrodą, gdzie można obserwować te zwierzęta. Znajduje się on około kilometra od pałacu, i wraz z nim, oraz parkiem, stanowi trzy atrakcje turystyczne wyżyny śląskiej, które warto zobaczyć.

Jeśli planujesz wycieczkę i chcesz zadbać o swój komfort, koniecznie zaopatrz się w dobrej jakości obuwie trekkingowe i turystyczne, plecak turystyczny oraz wygodną odzież. Sprawdź ich dostępność w sklepie Decathlon!

Przeczytaj także

osoba idąca w butach sportowych

Gdzie na spacer w Warszawie?

Przedstawiamy najciekawsze parki, do których możesz udać się na relaksujący spacer w stolicy! Wejdź i sprawdź czy zwiedziłeś wszystkie te miejsca!

mężczyzna idący uliczką z plecakiem na plecach

Co zobaczyć w Krakowie? Poznaj 5 najlepszych miejsc w mieście królów!

Wybierasz się do Krakowa? Przeczytaj poradnik o tym, co zobaczyć w Krakowie!

krajobraz z łąkami i lasem

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

Prezentujemy subiektywną listę 20 najciekawszych miejsc, jakie można spotkać zwiedzając Warmię i Mazury. Wejdź i przeczytaj na Blogu Decathlon!

Kopalnia Soli w Wieliczce

Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce - polski zabytek

Co można zobaczyć w Wieliczce? I dlaczego kopalnia soli w Wieliczce jest na liście UNESCO? Zapraszamy do lektury!