Znajdź odpowiednie miejsce
Radzimy znaleźć z wyprzedzeniem miejsce noclegu. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą mapę oraz folię NRC i dokładnie sprawdzić prognozę pogody przed wyjazdem. Najlepiej przygotować „plan B” na wypadek brzydkiej pogody: nocleg w schronisku, namiot lub przynajmniej płachtę biwakową.
Jeśli pogoda jest niepewna i nie dysponujesz rozwiązaniem awaryjnym, przełóż wypad na inny termin.
Idealne miejsce na biwak powinno spełniać kilka bardzo prostych kryteriów:
– Dostęp do bieżącej wody w pobliżu obozowiska ma kluczowe znaczenie. Pozwala ograniczyć obciążenie plecaka zapasem wody pitnej, a występującą w górach wodę można uzdatnić do celów spożywczych przy pomocy tabletek do puryfikacji. Nie rozkładaj jednak obozowiska za blisko, aby nie narażać się na zbytnią wilgoć i nie zostać pożartym przez komary.
– Płaskie i suche miejsce, możliwie jak najlepiej osłonięte od wiatru dzięki ukształtowaniu terenu. „Płaskie” jest pojęciem stosunkowo względnym: lekkie nachylenie, pod kątem 2 lub 3%, stanowi interesujące rozwiązanie, które warto rozważyć, aby głowa znajdowała się nieco wyżej niż nogi.
– Dobra ekspozycja zachodnia lub wschodnia. To kwestia indywidualnego wyboru: zależy, czy chcesz jeść kolację w świetle zachodzącego słońca, czy też wolisz oglądać wschód słońca, leżąc w ciepłym śpiworze! Jeśli zdecydujesz się na opcję wschodu słońca, wejście do namiotu skieruj oczywiście na wschodnią stronę.
W lesie lub na polanie noc jest często bardzo przyjemna (temperatura powietrza w środowisku leśnym jest z reguły o 1-3°C wyższa), natomiast w lasach iglastych (jodłowych, świerkowych, sosnowych…) kwasowość gleby jest bardzo atrakcyjna dla mrówek. Sprawdź, czy w promieniu 100 metrów nie ma mrowiska. Z drugiej strony w lesie można zawiesić plecaki tak, by stały się niedostępne dla gryzoni i innych drobnych zwierząt (jak lisy czy łasice), które chętne skonsumowałyby Twój prowiant!