Nurek nurkujący z rekinami

Nurkowanie z rekinami – najlepsze nurkowania

Marzy Ci się spotkanie oko w oko z drapieżnikiem? Sprawdź nurkowanie z rekinami w naturalnym środowisku! Gdzie go można doświadczyć?

Rekiny to jedne z największych drapieżników oceanicznych wód. Wśród ludzi wzbudzają one strach i wielu z nas wolałoby omijać je szerokim łukiem. Są jednak osoby, które chciałby zmierzyć się z własnym lękiem i stanąć z tymi stworzeniami twarzą w twarz. Na szczęście jest to jak najbardziej możliwe. Usługę nurkowania z rekinami można spotkać w różnych miejscach na całym świecie. Jak wygląda takie nurkowanie i gdzie można z niego skorzystać? Podpowiadamy!

Pływanie z rekinami – jak wygląda?

Pływanie z rekinami to wyjątkowe doświadczenie. Na całym świecie istnieją miejsca, gdzie można tego spróbować. Funkcjonują w nich specjalne usługi, które organizują tego typu przedsięwzięcia. Pierwsze pytanie, które się nasuwa, brzmi: jak to dokładnie wygląda? Zasadniczo spotkania oko w oko z tymi morskimi drapieżnikami można doświadczyć na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest nurkowanie z rekinami w klatce. Ta forma jest zdecydowanie najbardziej bezpieczna. Polega ona na zejściu pod wodę w specjalnie zaprojektowanej klatce. Jest ona spuszczana do wody i chroni osobę znajdującą się w środku przed bezpośrednim kontaktem z rekinami. Tego typu usługi są bardzo popularne na całym świecie.

Drugim sposobem na doświadczenie pływania z rekinami jest nurkowanie swobodne. Jak można się domyślić, podczas niego nie znajdujemy się w klatce, ani nie posiadamy żadnego innego zabezpieczenia. Po prostu pływamy razem z tymi drapieżnikami w naturalnym środowisku. Ta forma jest bardzo niebezpieczna i z tego powodu przeznaczona jest tylko dla doświadczonych nurków, którzy dodatkowo posiadają rozległą wiedzę na temat zachowań rekinów.

Ludzie uprawiający snorkeling z rekinami płaszczkami i innymi rybami

Nurkowanie z rekinami w klatce – czy jest bezpieczne?

Pływanie z rekinami stwarza w pełni uzasadnione pytanie o bezpieczeństwo. Czy podjęcie takiej aktywności jest ryzykowne? Jeżeli mówimy o nurkowaniu w specjalnej klatce, jest ono w pełni bezpieczne. Oczywiście pod warunkiem przestrzegania pewnych reguł. W tym przypadku największą ochronę stanowi jednak sama klatka. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby wytrzymać uderzenia i próby dostania się do środka przez rekina. Zawdzięcza to wąskim prętom wykonanym z trudnych do naruszenia materiałów.

O swoje bezpieczeństwo nie powinniśmy się również martwić, jeżeli zdecydujemy się na usługi profesjonalnej firmy. Renomowani operatorzy zatrudniają doświadczonych przewodników i nurków, którzy znają zasady bezpieczeństwa i zachowanie rekinów. Przed zanurzeniem się przeprowadzą oni szkolenie, dzięki któremu zostaniemy zapoznani z najważniejszymi zasadami nurkowania z tymi morskimi stworzeniami.

Nurkowanie bez klatki a bezpieczeństwo

Nurkowanie bez użycia klatki jest zdecydowanie bardziej ryzykowne. Nie oznacza to jednak, że znajdujemy się w ogromnym niebezpieczeństwie. Według raportu ISAF w 2023 roku na całym świecie doszło jedynie do 120 niebezpiecznych incydentów pomiędzy człowiekiem a rekinem. Wśród nich jedynie 69 stanowiły ataki niesprowokowane. To bardzo mało. Warto być świadomym, że atak zwierzęcia podczas bezpośredniego kontaktu jest rzadko spotykany.

Nie ulega jednak wątpliwości, że swobodne nurkowanie wśród rekinów przeznaczone jest dla doświadczonych nurków. Przede wszystkim trzeba posiadać wiedzę na temat tych stworzeń. Ważne jest również, aby towarzyszył nam doświadczony przewodnik. Zna on zachowania rekinów i jest w stanie ostrzec nas, gdy zauważy niepokojącą sytuację.

Nurkowie nurkujący w klatce podziwiający rekina

Nurkowanie z rekinami – dlaczego warto go doświadczyć?

Zanurzenie się w wodzie mając świadomość, że otaczają nas żarłoczne rekiny, z całą pewnością wymaga odwagi. Wiele osób decyduje się jednak na skorzystanie z możliwości stanięcia oko w oko z tymi stworzeniami. Choć wydaje się to szalone, w przypadku nurkowania w klatce jest w pełni bezpieczne. Dlaczego warto spróbować takiej aktywności, kiedy nadarzy się ku temu okazja? Oto 5 powodów!

1. Adrenalina. Możliwość spojrzenia jednemu z największych drapieżników na ziemi prosto w oczy to bardzo emocjonalne doświadczenie. Powoduje ono przypływ adrenaliny nawet u najbardziej odważnych osób. Spotkanie z rekinem w jego naturalnym środowisku to wyjątkowe przeżycie, które może być zarówno ekscytujące, jak i wymagające zapanowania nad swoim własnym strachem.

2. Zapoznanie się z prawdziwą naturą rekinów. Na temat rekinów narosło wiele legend. Przez wiele osób są one zupełnie niesłusznie postrzegane jako krwiożercze stworzenia. Oczywiście są one drapieżnikami, jednak w rzeczywistości nie są tak niebezpieczne, jak się powszechnie wydaje. Bezpośrednie spotkanie z rekinami pozwala lepiej zrozumieć ich zachowania oraz rolę w ekosystemie oceanów.

3. Bliski kontakt z naturą. Pływanie z rekinami to również znakomita okazja do doświadczenia bliskości z naturą. Dosłownie i w przenośni zagłębiamy się w podwodny świat. Środowiska należącego do morskich stworzeń oraz różnobarwnych raf. Bliskie spotkanie z rekinami oraz innymi morskimi gatunkami pozwala poczuć jedność z naturą i nabrać szacunku do środowiska naturalnego, które tak często jest przez człowieka zaniedbywane.

4. Praca nad pokonywanie własnych lęków. Zanurzenie się do wody razem z rekinami to akt odwagi. Taka sytuacja wzbudza w człowieku w pełni uzasadniony lęk. Jest to jednak świetna okazja, aby pracować nad nim i przekraczać osobiste bariery. Kluczem do tego jest uświadomienie sobie, że zamknięci w klatce jesteśmy w pełni bezpieczni, a cały strach leży jedynie w naszej głowie.

5. Wspomnienia i ciekawa historia do opowiedzenia. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć wyjątkowości spotkania oko w oko z rekinem. Takie doświadczenie zostaje z nami na całe życie. Tworzy to wspomnienia, które zapamiętamy już na zawsze. Oprócz tego zyskujemy także fascynującą opowieść, którą możemy opowiadać znajomym. Bo ile osób może się podzielić historią o spotkaniu z rekinem? Na to pytanie niech już każdy odpowie sobie sam.

Najlepsze miejsca do nurkowania z rekinami

W miejscach, gdzie rekiny występują w naturalnym środowisku, usługi nurkowania z nimi się bardzo powszechne. Ze względu na charakterystykę tych zwierząt można je znaleźć głównie w krajach mających dostęp do oceanu. Z tego powodu takie miejscówki rozrzucone są po całym świecie. Nurkowanie z rekinami – gdzie warto pojechać? Poniżej prezentujemy kilka najatrakcyjniejszych z nich, choć trzeba mieć świadomość, że nie jest to pełna lista.

Wyspa Kokosowa (Kostaryka)

Kostarykańska Wyspa Kokosowa uchodzi za jedno z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania z rekinami. Swoją renomę zawdzięcza ona ogromnym ławicom rekinów młotów, które można spotkać w okolicy. To jednak niejedyny gatunek rekina, który można spotkać u wybrzeży wyspy. Występują tam również rekiny wielorybie, rekiny z Galapagos, rekiny jedwabiste oraz srebrnopłetwe. Przy odrobinie szczęścia można również zaobserwować rekina tygrysiego. Najlepszym czasem na nurkowanie w tym miejscu jest pora deszczowa, trwająca od czerwca do listopada.

Nurek fotografujący rekina pod wodą

Wyspy Galapagos, Ekwador

To kolejna lokacja, która słynie z licznej obecności rekinów. W okolicach Wyspy Wolfa i Darwina swój dom mają ławice rekinów młotów. To właśnie wyspy północne ze względu na temperaturę morza cieszą się bardzo dużym zróżnicowaniem gatunków rekinów oraz innych stworzeń morskich. Na miejsca idealne do nurkowania można dostać się za pomocą łodzi typu safari. 

Na Galapagos najlepiej jest się wybrać w okresie od stycznia do czerwca. To właśnie wtedy są najlepsze warunki do obserwowania różnych gatunków rekinów. Wśród nich można wymienić odmiany: jedwabistą, wielorybią oraz czarnopłetwą. W okolicach spotkamy również takie stworzenia jak barakudy, orlenie, lwy morskie oraz iguany.

Fakarava i Rangiroa (Polinezja Francuska)

W celu nurkowania z rekinami warto się również wybrać do Polinezji Francuskiej. Mowa tutaj szczególnie o wyspach Fakarava i Rangiroa. Miejsca te są atrakcyjne dla nurków nie tylko ze względu na rekiny. W okolicach znajduje się również wiele wraków, kanionów oraz atoli. Jeśli jednak chodzi o rekiny, można tam spotkać takie gatunki jak: cytrynowe, czarne, szare, młoty oraz białopłetwe.

Jeżeli chcecie doświadczyć pływania w stadzie rekinów, odpowiednim do tego miejscem jest Fakarava. Miejsce to słynie także z tarła graników. Raz w roku, o pełni księżyca ich stada zbierają się na tarło. Przyciąga to także inne morskie stworzenia, które liczą na żerowanie. Jeżeli zależy nam na zobaczeniu rekina rafowego, warto wybrać się w tym celu na wyspę Rangiroa.

Palau

Dużo nurków przyciąga również Palau. To miejsce nurkowe, gdzie znakomite warunki panują przez cały rok. Najlepszym czasem na odwiedzenie tej miejscówki jest jednak okres od listopada do kwietnia. To właśnie wtedy jest największa widoczność pod wodą. W regionie tym można spotkać rekiny tygrysie, kosogony, rekiny szare rafowe oraz tępogłowe.

Nurek w klatce fotografujący rekiny przepływające koło niego

Nurkowanie z rekinami Polska. Czy w naszym kraju jest to możliwe?

Niestety, w Polsce nie można doświadczyć nurkowania z rekinami w klatce lub bez niej. Wynika to z bardzo prostej rzeczy – nasze Morze Bałtyckie jest zbyt małe i zbyt zimne, aby występowały w nim rekiny. Nie oznacza to jednak, że w naszym kraju nigdzie nie można ich zobaczyć. Na mapie jest jedno wyjątkowe miejsce, którym jest Aquapark Reda.

Znajduje się tam ogromne akwarium, w którym zamieszkują sprowadzone ze Sri Lanki żarłacze czarnopłetwe. Zbiornik ten mieści 330 tys. litrów wody i można go podziwiać zza szyby, nie wchodząc na halę basenową. Aquapark oferuje również nietypową atrakcję. Jest nią 60-metrowa zjeżdżalnia, która przechodzi przez akwarium. Zjeżdżając, możemy podziwiać przez szklane szyby, znajdujące się w nim rekiny.

Ile kosztuje nurkowanie w klatce z rekinami?

Możliwość nurkowania z rekinami to dosyć droga usługa. Cena obejmuje zarówno rejs łodzią w konkretne miejsce, jak i przeprowadzenie szkolenia oraz nadzór przewodnika. Ceny różnią się w zależności od części świata. Można jednak przyjąć, że za taką przyjemność przyjdzie nam zapłacić pomiędzy 200 a 400 euro od osoby. Jest to dosyć dochodowy biznes, dlatego też miejscowe firmy decydują się go prowadzić.

Najwyższej jakości sprzęt nurkowy w ofercie Decathlon

Nurkowanie to fascynująca przygoda. Bez względu na to, czy decydujemy się na ekstremalne zanurzenie w klatce razem z rekinami, czy rekreacyjne pływanie podziwiając rafy koralowe. Nurkowanie wymaga jednak wyposażenia się w odpowiedni sprzęt. W ofercie Decathlon znajdziesz skafandry, maski do nurkowaniabutle tlenowe oraz inne akcesoria, które są niezbędne do zgłębiania podwodnego świata. 

Przeczytaj także:

mężczyzna nurkujący w masce do snorkelingu

Najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej

Nurkowanie stwarza możliwość poznania podwodnego świata flory i fauny. Chcesz poznać najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej? Sprawdź!

kobieta nurkująca z butlą w stroju do nurkowania

Jak dobrać balast do nurkowania? Jak go prawidłowo wyważyć?

Jednym z ważnych zadań nurka jest odpowiednie dobranie balastu. Sprawdź co to jest, jak wpływa na nurkowanie i pływalność. Jak go wyważyć?

mężczyzna uprawiający freediving w płetwach i kombinezonie do freedivingu

Nurkowanie ekstremalne - czym jest freediving?

Czym jest nurkowanie ekstremalne? jak bezpiecznie uprawiać ten sport? Czym jest freediving? Jak zdrowo eksplorować duże głębokości? Poradnik nurka

mężczyźni w skafandrach nurkowych z butlami do nurkowania stojący na brzegu

Nurkowanie techniczne - od nurka rekreacyjnego do tec divera

Czym jest nurkowanie techniczne? Co zrobić by z nurka rekreacyjnego zostać nurkiem technicznym? Czy warto iść na kurs tec divingu? Sprawdź sam/a!

mężczyzna nurkujący z butlą w masce i stroju do nurkowania

Nurkowanie rekreacyjne - czy musisz zrobić kurs nurkowy?

Nurkowanie rekreacyjne to ciekawa przygoda i hobby. Czy musisz zrobić kurs nurkowy? Czy potrzebujesz sprzętu do nurkowania?