Kobieta i mężczyzna wspinający się na ośmiotysięcznik

Ośmiotysięczniki i Korona Ziemi. Jakie są najwyższe góry świata?

Najwyższe góry na Ziemi to duże wyzwanie. Gdzie się znajdują najwyższe szczyty? Czym jest Korona Ziemi? Oto najważniejsze informacje.

Wspinaczka na najwyższe szczyty świata to marzenie wielu alpinistów. Te monumentalne formacje definiują skrajne wyzwania w górach. Najwyższa góra świata – gdzie jest? Kto pierwszy zdobył Koronę Ziemi i jakie wierzchołki do niej należą? Sprawdźmy!

Co to jest Korona Ziemi?

Korona Ziemi to najwyższe szczyty poszczególnych części świata. Jako pierwszy ich listę opracował Richard Bass, czyli miłośnik gór i biznesmen. Wyznaczył on sobie jako cel zdobycie najwyższych wzniesień świata. W jego wersji znalazły się tam góry z kontynentów: Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Europa, Azja, Afryka, Antarktyda i Australia. Najtrudniejszy z całej siódemki szczyt górski Mount Everest zdobył przy pomocy profesjonalnych alpinistów w 1985 roku. 

Nieco inaczej do listy podszedł Reinhold Messner, który dokonał korekty w zestawieniu Bassa. Zastąpił Australię Australią i Oceanią. W 1986 roku zdobył wszystkie wierzchołki. W tym samym czasie dokonał tego także inny wspinacz, Pat Morrow. 

Dwoje wspinaczy zdobywających koronę ziemi

Korona Ziemi. Największe góry świata – lista

Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.), Himalaje (najwyższy szczyt na Ziemi).
Ameryka Południowa: Aconcagua (6961 m n.p.m.), Andy.
Ameryka Północna: Denali, (6190 m n.p.m.), Góry Alaska.
Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) – Masyw Kilimandżaro.
Europa: Elbrus (5642 m n.p.m.), według Messnera, Bassa i środowiska wspinaczkowego lub Mont Blanc (4810 m n.p.m.), według niektórych naukowców.
Australia/Australia i Oceania: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.) w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich według Bassa, Puncak Jaya (4884 m n.p.m.) w Górach Śnieżnych według Messnera.
Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.), Góry Ellswortha.

Zdobywcy Korony Ziemi

Pierwszymi zdobywcami byli w 1985 roku wspominany już Richard Bass i Gerry Roach. Rok później Koronę Ziemi zdobyli Pat Morrow, Gerhard Schmatz oraz Reinhold Messner. W następnych latach do tego grona dołączyli Oswald Oelz (1989 r.), Phil Ershler (1989 r.), Geof Tabin (1990 r.), Rob Hall (1990 r.), Gary Ball (1990 r.). 

Pierwszym wspinaczem z Polski, który zdołał dokonać tego wyczynu, był Leszek Cichy w 1999 roku. Tym samym stał się 57. zdobywcą w historii. Rekord w szybkości skompletowania korony należy do Janusza Kochańskiego, który dokonał tego w 126 dni

Ośmiotysięczniki – szczyty w Himalajach i Karakorum

Ośmiotysięczniki, chętnie wybierane przez himalaistów, wznoszą się na wysokość 8000 lub więcej metrów nad poziomem morza. Przyjmuje się, że jest ich czternaście. Dziesięć z nich znajduje się w Himalajach, a 4 w Karakorum. Wśród nich można wyróżnić dodatkowo pięć wysokich ośmiotysięczników, czyli Mount Everest, K2, Kanczendzonga, Lhotse i Makalu, które mają powyżej lub prawie 8500 metrów. 

Himalaje – szczyty:


– Mount Everest (8848 m n.p.m.),
– Kanczendzonga (8586 m n.p.m.),
– Lhotse (8516 m n.p.m.),
– Makalu (8463 m n.p.m.),
– Czo Oju (8201 m n.p.m.),
– Dhaulagiri (8167 m n.p.m.)
– Manaslu (8156 m n.p.m.)
– Nanga Parbat (8126 m n.p.m.)
– Annapurna I (8091 m n.p.m.)
– Sziszapangma (8013 m n.p.m.)

Karakorum – szczyty:

– K2 (8611 m n.p.m.),
– Gaszerbrum (8068 m n.p.m.)
– Broad Peak (8047 m n.p.m.)
– Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.)

Ośmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum – zdobywcy

Najwyższy szczyt w Himalajach jako pierwszy zdobyli 29 maja 1953 roku E. Hillary oraz T. Norgay. Pierwszą udaną ekspedycję na K2 z kolei zaliczyli A. Compagnoni i L. Lacedelli 31 lipca 1954 roku. Kanczendzongę wspólnie zdobyli jako pierwsi G. Gand i J. Brown w 1955 roku. Zaledwie kilka dni wcześniej na Makalu, wzniesienie położone na granicy Nepalu (zwanego często "dachem świata") i Chin, udało się wspiąć L. Terrey i J. Couzy. Pozostali zdobywcy to:

Lhotse: 1956 r., F. Luchsinger, E. Reiss,
Czo Oju: 1954 r., S. Joechler, H. Tichy, P. Dawa Lama,
Dhaulagiri: 1960 r., K. Diemberger, A. Schelbert, N. Dorje, P. Diener, E. Forrer,
Manaslu: 1956, r., T. Imanishi, G. Norbu,
Nanga Parbat: 1953 r., H. Buhl,
Annapurna I: 1950 r., M. Herzog, L. Lechanal,
Gaszerbrum I: 1958 r., A. Kauffman, P. Schoening,
Broad Peak: 1957 r., H. Buhl, K. Diemberger, M. Schmuck, F. Wintersteller,
Gaszerbrum II: 1956 r., J. Larch, F. Moraves, H. Willenpart,
Sziszapangma: 1964 r., X. Jing, Z. Junyan, W. Fuzhou, C. Shan, S. Dorje, C. Tianliang, M. Zhaxi, Dorje, Y. Deng.

Szczyty Korony Ziemi i ośmiotysięczniki to wyzwania, które warto podjąć po odpowiednim przygotowaniu. Zarówno najwyższa góra na świecie, jak i te niższe, jak Korona Europy, wymagają pewnego poziomu umiejętności, odpowiedniego sprzętu, takich jak: buty wspinaczkowe, odzież wspinaczkowa, plecaki czy śpiwory turystyczne.  oraz dostosowania się do warunków atmosferycznych. Jeśli masz zamiar wyruszyć na podbój składu Korony Ziemi, prześledź historie pierwszych wspinaczy, którzy wyruszyli w potężne góry w Azji Środkowej i na całym świecie, by móc znaleźć przydatne wskazówki. Dobrym początkiem mogą być też najwyższe góry Europy, które przygotują Cię na większe wyzwania.

Przeczytaj także:

Mężczyzna wspinający się w stylu alpejskim na szczyt

Styl alpejski – czym się charakteryzuje ten styl wspinaczkowy?

Wspinaczka w stylu alpejskim – na czym polega, czy jest dostępna dla każdego, jak się przygotować do takiej wspinaczki w górach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

kobieta w butach wspinaczkowych przypięta do uprzęży uprawiająca wspinaczkę skałkową

Wspinaczka skałkowa - dla kogo ⛰️ jak zacząć się wspinać?

Sprawdź, dla kogo dobrym pomysłem będzie wspinaczka skałkowa ⛰️ Zobacz, jak zacząć się wspinać ???? Przeczytaj nasz artykuł