Kobieta wspinająca się na Płaczliwą Skałę

Płaczliwa Skała – poznaj jeden z głównych szczytów Tatr Bielskich

Płaczliwa Skała to druga co do wielkości góra Tatr Bielskich. Gdzie dokładnie leży? Czy prowadzą na nią szlaki? Dowiedz się więcej o szczycie.

Płaczliwą Skałę mimo intrygującej nazwy wyróżnia kształt i historia. Czy można podziwiać panoramę gór z jej wierzchołka? Z jakich szlaków turystycznych warto skorzystać, będąc w jej pobliżu? Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat szczytu leżącego po słowackiej stronie tatrzańskiego pasma.

Gdzie znajduje się Płaczliwa Skała?

Tatry Bielskie położone są w całości na terenie Słowacji. Są najniższą partią całego pasma tatrzańskiego. Tylko 5 szczytów osiąga wysokość powyżej 2000 metrów nad poziomem morza. Jednym z nich jest właśnie Płaczliwa Skała (słow. Plačlivá skála). Znajduje się w zachodniej połowie masywu, przy czym jest mocno wysunięta na wschód. Należy do głównej grani Tatr, a dokładniej leży w odcinku pokrywającym się też z główną granią Tatr Bielskich.

Od wschodniej strony między nią a Szalonym Wierchem leży Szeroka Przełęcz Bielska. Z kolei od zachodu Przełęcz Strzystarska oddziela szczyt od Hawrania – razem z nim oraz niższymi Muraniem i Nowym Wierchem stanowią charakterystyczną panoramę, którą można podziwiać z wielu innych tatrzańskich punktów widokowych.

Kobieta chodząca po górach

Charakterystyka szczytu

Płaczliwa Skała (2145 m n.p.m.) jest drugim co do wysokości szczytem w tej części gór, choć przez wiele lat uważano go za najwyższy. Jednak tytuł ten należy do sąsiedniego Hawrania (2152 m n.p.m.). Charakteryzuje się nietypowym kształtem – obserwując ją od południowej strony, odnosi się wrażenie, że wygląda jak hełm. Zbudowana jest ze skał osadowych, a dokładniej z wapieni jurajskich, a sam wierzchołek z margli.

W Polsce nazwa Płaczliwej Skały funkcjonuje od 1894 roku. Jeśli chodzi o jej pochodzenie, stanowiska są różne. Niektóre źródła powiązują nazwę z jedną ze ścian, która wilgotniejąc, zwiastuje deszcz. Z kolei inna etymologia wiąże się z charakterystycznymi zaciekami widocznymi na górze przypominającymi łzy.

Czy można wejść na Płaczliwą Skałę?

Choć Płaczliwa Skała oferuje widok na masywy Łomnicy i Lodowego Szczytu, obecnie oznakowane szlaki prowadzące na szczyt są zamknięte. Od 1978 roku, teren nie jest udostępniony turystom, mimo że wiele osób stara się o jego ponowne otwarcie. Opinia słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP-u) pozostaje niezmiennie negatywna.

Wejście na szczyt nie sprawia większych trudności, ponieważ drogę wyznacza dawny szlak żółty prowadzący z Szerokiej Przełęczy Bielskiej. Jednak udając się tam, należy liczyć się z otrzymaniem mandatu.

Aby uniknąć zbędnych problemów podczas górskiej wędrówki, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie chodzi wyłącznie o wyposażenie się w komfortowe obuwie turystyczne i wygodny plecak turystyczny z potrzebnymi akcesoriami, ale także zapoznanie się z obowiązującymi przepisami – zarówno w polskiej części pasma, jak i za słowacką granicą.

Płaczliwa Skała jest jednym z najwyższych szczytów Tatr Bielskich. Wyróżnia go charakterystyczny kształt, a także tajemnicze pochodzenie nazwy. Niestety, szlaki nie są aktualnie przeznaczone do użytku dla turystów. Jednak znany szczyt można podziwiać z wielu innych miejsc.

Przeczytaj także:

Mężczyzna wspinający się w stylu alpejskim na szczyt

Styl alpejski – czym się charakteryzuje ten styl wspinaczkowy?

Wspinaczka w stylu alpejskim – na czym polega, czy jest dostępna dla każdego, jak się przygotować do takiej wspinaczki w górach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

Kobieta w kasku wspinaczkowym wbijająca czekan w lód podczas wspinaczki lodowej

Wspinaczka lodowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Wspinaczka lodowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Czym dokładnie jest i jak zacząć się wspinać po lodzie? Oto wskazówki.

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

kobieta w butach wspinaczkowych przypięta do uprzęży uprawiająca wspinaczkę skałkową

Wspinaczka skałkowa - dla kogo ⛰️ jak zacząć się wspinać?

Sprawdź, dla kogo dobrym pomysłem będzie wspinaczka skałkowa ⛰️ Zobacz, jak zacząć się wspinać ???? Przeczytaj nasz artykuł