Kobieta jadąca na rowerze na Śląsku

Propozycje tras rowerowych na Śląsku

Województwo śląskie oferuje ciekawe trasy dla rowerzystów. Gdzie wybrać się na rower? Oto szlaki rowerowe w województwie śląskim.

Śląsk jest regionem bardzo lubianym przez kolarzy szosowych i górskich, a także osoby uprawiające turystykę rowerową w każdej jej odmianie. Nie brakuje tu ciekawych tras i miejsc, które warto odwiedzić na dwóch kółkach. Oto najpopularniejsze z nich.

Gdzie na rower? Śląsk to masa atrakcji dla każdego

Województwo śląskie oferuje mnóstwo wyznaczonych tras na rowery. Kolarze szosowi w tym regionie, mogą ćwiczyć podjazdy, które są tu niemal równie urokliwe, co te w Bieszczadach, ale zdecydowanie bardziej liczne i bardziej zróżnicowane. Nie brakuje też długich, prostych dróg o niewielkim natężeniu ruchu, co pozwala jeździć bezpieczniej. Na tych samych drogach często widać miłośników jazdy gravelowej i turystycznej. Faktem jest bowiem, że właśnie szlaki rowerowe śląskie oferują wiele do zobaczenia spośród innych metod zwiedzania. Jazda rowerem to gwarancja frajdy, na które pozwala podziwianie świata z wysokości rowerowego siodełka.

Mężczyzna jadący na rowerze trekkingowym na Śląsku

Najpiękniejsze trasy rowerowe na Śląsku – dokąd warto pojechać?

Województwo śląskie nie ma może zbyt wielu singletracków, ale za to sporo jest długich polskich szlaków turystycznych o naprawdę olbrzymich walorach widokowych i kulturowych. Warto zabrać ze sobą przewodnik rowerowy – Śląsk ma większość dróg dla rowerzystów, które są dobrze oznakowane, jednak lepiej się zabezpieczyć. Weź też ze sobą na szlak GPS

Wycieczki rowerowe Śląsk – Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków. Na niektórych odcinkach mogą spokojnie jeździć rodziny z dziećmi. Dla mniej doświadczonych rowerzystów odpowiednią trasą jest Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Na sporym odcinku są one zupełnie zbieżne, ale tam, gdzie rowerowy szlak byłby zbyt techniczna dla większości użytkowników, jest prowadzony objazdem. To sprawia, że długość Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd jest o około 27 km większa niż podstawowego szlaku pieszego.

Ciekawe miejsca na rower? Wiślana Trasa Rowerowa

WTR-ka, oferująca piękne widoki na Wisłę, jest domyślnie szlakiem MTB i tak też wygląda. Docelowo ma łączyć Beskidy z Bałtykiem. To trasa wzdłuż Wisły, którą można śmiało nazwać jednocześnie widokową i techniczną – ten ostatni epitet dotyczy głównie fragmentu śląskiego, który jest miejscami bardzo wymagający.

WTR zaczyna się w centrum Wisły, ale aż prosi się, żeby zacząć jednak trochę wyżej i dalej – na zaporze w Czarnem. Prowadzi przez Ustroń, Skoczów, Chybie, Czechowice-Dziedzice i dociera do granicy województwa w Kaniówku Dankowskim. Dalej można zapuścić się przez całą Małopolskę, ale tam szlak się urwie, żeby zacząć się znów na granicy z województwem kujawsko-pomorskim, skąd już (wzdłuż rzeki Wisły) prowadzi na samą północ.

Trasy rowerowe dla dzieci Śląsk – Leśno Rajza

Wśród szlaków rowerowych w Polsce popularnością cieszą się te rekreacyjne. Trasa ma długość ponad 100 km i momentami jest dość prosta, dzięki czemu można wybrać się na niego z dziećmi. Szlak prowadzi przez lasy Lublinieckie głównie utwardzonymi i leśnymi drogami. Oferuje ciszę, spokój i sporo zieleni. Znajdziesz tam jezioro Chechło-Nakło, Zalew Zielona czy malowniczy rezerwat przyrody Jeleniak-Mikuliny.

Mężczyzna jadący na rowerze z przyczepką rowerową na Śląsku

Żelazny Szlak Rowerowy

Jeśli chodzi o pętle rowerowe, Śląsk oferuje Żelazny Szlak Rowerowy. To 54-kilometrowy szlak, który przebiega przez pogranicze polsko-czeskie: Godów, Karwinę, Petrovice u Karvine, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice. Jest jedną z propozycji rowerowych w śląskim. Trasa prowadzi śladem dawnej linii kolejowej i jest dość prosta. Malownicze tereny i masa atrakcji to jego główne zalety. Do zobaczenia na Żelaznym Szlaku Rowerowym jest park zdrojowy w Dolnie Mikołaja, Pałac w Zebrzydowicach, rynek i zamek Frysztat w Karwinie, czy drewniane kościoły w Gołkowicach i Łaziskach. Nie brakuje też starych dworców.

Liswarciański Szlak Rowerowy

Ma 108 kilometrów długości i znajduje się w północno-zachodniej części województwa śląskiego. Rozpoczyna się w Woźnikach, i, prowadząc wzdłuż rzeki Liswarty, prowadzi aż do Wąsosza Górnego. Trasa jest długa i wymagająca fizycznie, więc sprawdzi się dla zaawansowanych rowerzystów. Jest bardzo atrakcyjna i biegnie wzdłuż wielu atrakcji. Można w jej trakcie zobaczyć cerkiewną kapliczkę, drewniany kościół, Park Krajobrazowy, czy rynek i ratusz w Woźnikach. 

Pętla rowerowa wzdłuż jeziora Goczałkowickiego

Rowerzyści, którzy lubią proste i mniej wymagające trasy, mogą zainteresować się szlakiem wzdłuż jeziora w Goczałkowicach. Jest świetną propozycją dla początkujących. Głównie jedzie się po niej drogami asfaltowymi. Długość drogi rowerowej to 44,3 km.

Pętla rowerowa Lasy rudzkie 

Szlak prowadzący rowerzystów należy do pasa ochronnego Górnego Okręgu Przemysłowego. Ciekawym urozmaiceniem wycieczki na rowerze może być zwiedzenie podczas wyprawy stacji kolei wąskotorowej czy opactwa cystersów.

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach dookoła Beskidu Śląskiego

Dookoła Beskidu Śląskiego

Rowerzyści, którzy chcą zwiedzić takie miejscowości jak Wisła, Szczyrk Istebna czy Koniaków, powinni wybrać się na szlak dookoła Beskidu Śląskiego. Jest przeznaczona dla doświadczonych kolarzy, gdyż wykorzystuje zwykłe publiczne. W trakcie wyprawy rowerem można podziwiać wspaniałe panoramy z malowniczymi skalnymi wzgórzami. 

Ścieżki rowerowe Śląsk – rewelacyjne miejsce zarówno na szosę jak i MTB

Śląskie rowerowe szlaki to prawdziwy raj dla rowerzystów. Genialne trasy często zaczynają się nawet w mieście, a tych, które prowadzą pętlą wokół pasm górskich, też jest sporo. Zwykle najwięcej uwagi poświęca się trasom MTB i gravelowym, ponieważ te wymagają szczególnie dobrego oznakowania, jako że na szosie zawsze można posiłkować się drogowskazami.

Wybierając się na leśne trasy rowerowe Śląska, mapa będzie potrzebna, tak samo jak odpowiednia motywacja. Szlaki na rower trekkingowy prowadzone są drogami polnymi, ale utwardzonymi, a także po ścieżkach. Musisz jednak liczyć się z tym, że są one relatywnie trudne już często przez same sumy przewyższeń. Niech Cię to jednak nie zniechęca – może po prostu na początek wyjedź drogą rowerową z miasta i zobacz, jak się sytuacja rozwinie.

Przed wycieczką warto sprawdzić ofertę Decathlon i wyposażyć się w niezbędne akcesoria rowerowe.

Jeśli nie masz z kim jeździć warto pomyśleć o wzięciu udziału w ustawce rowerowej. To dobry sposób na poznanie nowych ludzi z podobnymi zajawkami. Możesz również wyszukać czy odbywają się takie wydarzenia w Twoim mieście. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO.

Przeczytaj także:

mężczyźni w kaskach na rowerach górskich w lesie

Jaki rower na singletrack wybrać? Najlepsze rowery mtb

Jakie rowery singletrack są najlepsze? Jaki rower MTB wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Dobre rowery górskie do zjazdów i jazdy po lesie.

mężczyzna jadący na rowerze typu gravel w kasku i okularach rowerowych

Jaki rower gravel wybrać? Które parametry są ważne?

Rowery gravelowe cieszą się coraz większą popularnością. Są to jednoślady łączące jazdę szosową i szutrową. Jak wybrać rower gravel? Podpowiadamy!

mężczyzna jadący na rowerze miejskim

Jaki rower miejski wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rower miejski ⭐ Zobacz, jaki rower miejski wybrać ⭐ Sprawdź męskie oraz damskie rowery miejskie ⭐ Wybierz dobry rower miejski

kobieta i mężczyźni jadący na rowerach w kaskach

Rowery fitnessowe. Zobacz, jak wybrać rower fitness

Jak wybrać dobry rower fitness? Czym rowery fitnessowe różnią się od szosowych? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

czarny rower z zapaloną lampką na kierownicy

Ile kosztuje najdroższy rower świata? Rower w cenie wspaniałego auta

Ile kosztuje najdroższy rower świata? Topowe rowery w cenie wspaniałego auta lub podróży dookoła świata? Tak, to możliwe.