Grupa ludzi uprawiająca skituring w Bieszczadach odwiedzająca najlepsze trasy skiturowe

Skitury w Bieszczadach – najlepsze trasy skiturowe

Skitury Bieszczady. Te góry przyciągają zimową porą wielu narciarzy. Oto propozycje najlepszych tras skiturowych w Bieszczadach!

Skituring to sport, który łączy w sobie turystykę pieszą oraz narciarstwo biegowe. Dzięki specjalnym nartom możliwe jest pokonywanie górskich szlaków, poruszając się po głębokim puchu. Jednym z najciekawszych regionów w Polsce do uprawiania skituringu są Bieszczady. W naszym artykule przedstawimy najciekawsze trasy skiturowe, z którymi można zmierzyć się w tych górach. Wskażemy również najważniejsze zasady bezpieczeństwa, o których warto pamiętać.

Skitury Bieszczady – najlepsze trasy narciarskie

Bieszczady to bez wątpienia najdziksze góry w Polsce. Wyjazd skiturowy to znakomita okazja, aby wyciszyć się i delektować dzikimi terenami oraz kontaktem z naturą. Góry te oferują mnóstwo szlaków idealnych dla osób, które uprawiają skituring. Coś dla siebie znajdą zarówno rozpoczynający swoją przygodę z tą aktywnością, jak i bardziej doświadczeni narciarze. Szlaki mają różny stopień trudności. Poniżej prezentujemy najciekawsze trasy skiturowe w Bieszczadach!

Narciarze uprawiający skituring w Bieszczadach

Wetlina – Przełęcz Orłowicza – Smerek

Pierwsza trasa liczy około 10 km i prowadzi z Wetliny na Smerek. Na tym odcinku narciarze pokonają mniej więcej 600 metrów przewyższenia. Początek trasy znajduje się przy sklepie w Wetlinie. Najpierw kierujemy się żółtym szlakiem w stronę Starego Sioła. Podejście na nartach zaczyna się na rozległych łąkach. Na tym odcinku po lewej stronie możemy podziwiać Smerek, a po prawej Hnatowe Berdo.

Po pewnym czasie wchodzimy w las, a następnie dochodzimy do drewnianej wiaty i skalnego spiętrzenia. Na szczęście można je ominąć z lewej strony. Cały czas podążamy szlakiem, przechodząc przez połoninę. W ten sposób zbliżamy się do Przełęczy Orłowicza. Pokonanie tego odcinka powinno zająć mniej więcej 2 godziny (lub nawet mniej w przypadku wprawionych narciarzy).

Po dotarciu do Przełęczy Orłowicza skręcamy w lewo i rozpoczynamy podejście na Smerek. Powinno nam ono zająć około pół godziny. Sam Smerek to szczyt, który posiada dwa wierzchołki. Trzeba jednak wiedzieć, że tylko jeden z nich jest udostępniony dla turystów. To właśnie cel naszej wyprawy. Po nasyceniu się malowniczymi krajobrazami i odpoczynku można rozpocząć zjazd tą samą trasą.

Wetlina – Jaworna – Paprotnik

Przed nami drugi szlak, który ma swój początek w Wetlinie. Prowadzi on przez Jaworną na Paprotnik i liczy około 14 km. Narciarze powinni się przygotować na przewyższenie wynoszące 770 metrów. Jak dokładnie przebiega szlak? Trasa rozpoczyna się w Wetlinie, a konkretnie na Starym Siole. Na początku poruszamy się żółtym szlakiem w stronę Pasma Granicznego, a potem na Rabią Skałę.

Szlak najpierw przechodzi przez łąki z zapierającym dech w piersiach widokiem na Połoninę Wetlińską, a potem lasem z widokiem na Kiczerki. Tym sposobem dochodzimy do grani, gdzie szlak skręca w lewo. Kierując się nim, dochodzimy do szczytu Jawornika. Stamtąd należy zjechać na nartach pod Paprotną. Potem rozpoczynamy niezbyt wymagające podejście pod samą górę. Powinno to zająć mniej więcej godzinę. Na szczycie znajduje się malownicza polana, z której można podziwiać bieszczadzkie widoki. Do Wetliny wracamy tą samą trasą.

Para ludzi uprawiająca skituring w Bieszczadach

Wetlina – Dział – Mała Rawka – Wielka Rawka

Następna trasa również ma swój początek w Wetlinie. Jej dystans wynosi około 14,5 km i prowadzi przez Dział, Małą Rawkę, aż na Wielką Rawkę. To zdecydowanie najbardziej wymagający z przedstawionych do tej pory szlaków, ponieważ narciarze będą musieli zmierzyć się z przewyższeniami wynoszącymi aż 1165 metrów. Jaki jest dokładny przebieg opisywanego szlaku?

Trasa jest mało skomplikowana. Wyruszamy z Wetliny zielonym szlakiem i cały czas poruszamy się właśnie nim. Większość trasy prowadzi przez las, choć czasem jest ona urozmaicona polanami z pięknymi widokami. Pierwsza część (do Działu) jest dosyć stroma, a potem prowadzi raz w górę, raz w dół. Przez większość trasy mamy widok na Małą i Dużą Rawkę, do której zbliżamy się z każdym krokiem. Po lewej stronie zaś można obserwować Połoninę Wetlińską oraz Połoninę Caryńską. W ten sposób docieramy na szczyt najpierw Małej, a potem Dużej Rawki.

Opcjonalnie można się również pokusić o odwiedzenie Bacówki pod Małą Rawką. W tym celu należy rozpocząć krótki, lecz stromy zjazd z Wielkiej Rawki na Małą Rawkę. Następnie należy skierować się na Przełęcz Wyżniańską. Zielony szlak doprowadzi nas do małego przewężenia, gdzie należy zdjąć narty skiturowe i znieść je około 100 metrów pomiędzy barierkami. Potem stromy zjazd i znajdujemy się pod bacówką.

Roztoki Górne – Przełęcz nad Roztokami – Okrąglik – Jasło – Przełęcz Przysłup

Czas na propozycję nieco łatwiejszej trasy. Opisany wyżej odcinek liczy 10 km, ale ma jedynie 450 metrów przewyższenia. Sprawia to, że ze szlakiem powinny sobie poradzić również osoby początkujące. Startujemy w Roztokach Górnych, aby skierować się żółtym szlakiem na Przełęcz Nad Roztokami. Dotarcie do niej powinno zająć nam około 30 minut.

W tym miejscu warto zrobić sobie krótką przerwę. Po jej zakończeniu należy kontynuować marsz wzdłuż pasa granicznego w stronę Okrąglika. To dosyć łagodna część trasy, gdzie możemy cieszyć się atrakcyjnymi dla oka widokami. Tym sposobem powinniśmy dotrzeć na Okrąglik. To bardzo dobry punkt widokowy. Przy dobrych warunkach atmosferycznych i odrobinie szczęścia, można nawet dostrzec Tatry.

Na szczycie Okrąglika skręcamy w lewo i kierujemy się pasmem w stronę Cisnej. Tym razem należy poruszać się czerwonym szlakiem. Po około 20 minutach marszu powinniśmy dotrzeć na szczyt Wielkiego Jasła. Na koniec pozostaje zjazd stokiem wzdłuż żółtych oznaczeń do Przełęczy Przysłup. Trasa ta będzie prowadzić przez polany oraz bukowy las, często się wypłaszczając.

Mężczyzna uprawiający skituring w Bieszczadach

Wędrówki skiturowe w Bieszczadach – zasady bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo to absolutna podstawa podczas zimowej wizyty w górach. Przed wyruszeniem na trasę warto zadbać o kilka podstawowych zasad. Po pierwsze: znajomość szlaku. Przed wyjściem w góry trzeba dokładnie zapoznać się z trasą, kolorami szlaków oraz jej charakterystycznymi punktami. Pozwoli nam to uniknąć zgubienia. A zgubienie trasy, gdy wszystko jest pokryte grubą warstwą puchu, nie jest wcale takie trudne.

Zanim wyruszymy na szlak, warto również sprawdzić kluczowe informacje. Wśród nich należy wymienić: prognozę pogody, stan poszczególnych tras, a także zagrożenie lawinowe. Trzeba pamiętać, że warunki w górach (a zwłaszcza w Bieszczadach) potrafią zmieniać się błyskawicznie. Z tego powodu dobrze jest się opierać na szczegółowych modelach pogodowych tworzonych dla tego regionu. To konieczne, aby wyprawa była bezpieczna.

Niezwykle istotne jest również dobieranie tras adekwatnych do swoich umiejętności. W Bieszczadach można znaleźć szlaki przeznaczone zarówno dla początkujących skiturowców, jak i bardziej doświadczonych narciarzy. Nie warto jednak przeceniać swoich możliwości, ponieważ może się to skończyć opadnięciem z sił lub popełnieniem błędu technicznego.

Skitury Bieszczady – ekwipunek znajdziesz w ofercie Decathlon!

Wyprawa skiturowa to bardzo wymagające technicznie wyzwanie. Pokonywanie wielu kilometrowych tras w głębokim śniegu nie jest możliwe bez dobrze dobranego sprzętu. Jeżeli wybierasz się w Bieszczady, wszystkie potrzebne rzeczy możesz znaleźć w ofercie sklepu narciarskiego Decathlon. Nasz asortyment obejmuje narty skiturowe, buty skiturowe, odzież, a także pozostałe akcesoria skiturowe. Odwiedź stronę Decathlon.pl i wyszukaj coś dla siebie!

Przeczytaj także:

ludzie uprawiający skitouring

Jak się ubrać na skitury? Wskazówki dla początkujących

Jak się ubrać na skitury? Sprawdź jaki strój jest potrzebny aby jeździć na nartach skiturowych po stoku i się nie rozchorować.

osoby z kijkami na nartach skitourowych

Jak dobrać narty skiturowe? Jaka długość będzie najlepsza na początku

Jak dobrać narty skiturowe? Jaka długość będzie najlepsza dla początkującego narciarza aby cieszyć się narciarskim szaleństwem? Sprawdź

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

mężczyzna zjeżdżający ze stoku na desce snowboardowej

Narty czy snowboard – co jest łatwiejsze? Który sport wybrać? ⭐

Rozpocznij swoją przygodę ze sportami zimowymi! Sprawdź, snowboard czy narty? Która dyscyplina jest łatwiejsza i którą lepiej wybrać?

Kobieta i mężczyzna w goglach i odzieży narciarskiej stojący na na stoku na Słowacji trzymając narty i kije narciarskie

Słowacja – gdzie na narty? Poznaj słowackie trasy narciarskie i stoki

Słowacja to idealne miejsce na zimową jazdę na nartach. Słowackie stoki, trasy, ośrodki narciarskie to dobry wybór. Gdzie na narty na Słowacji?