Grupa ludzi z przewodnikiem uprawiająca skituring po najlepszych trasach skiturowych w Karkonoszach

Skitury w Karkonoszach – najlepsze trasy skitour

Skitouring to jedna z najpopularniejszych górskich aktywności. Gdzie na skitury w Karkonoszach? Oto nasz kompleksowy poradnik skiturowy!

Skituring to wspaniała aktywność dla osób, które chcą przenieść piesze górskie wędrówki na grunt zimowy. Użycie specjalnego rodzaju nart pozwala wędrować po ośnieżonych szlakach, delektując się zapierającymi dech w piersiach widokami. Jednym z najlepszych miejsc do uprawiania tego sportu w Polsce są Karkonosze. Skitury w Karpaczu i Szklarskiej Porębie – jakie trasy warto obowiązkowo znać? Oto nasz przewodnik po karkonoskich szlakach narciarskich!

Co to jest skitouring?

Jedną z najpopularniejszych zimowych aktywności oprócz jazdy na nartach jest skitouring. Sport ten jest połączeniem turystyki zimowej oraz narciarstwa. Tym, co wyróżnia skitouring to użycie specyficznego sprzętu. Do chodzenia po górach są tutaj wykorzystywane narty skiturowe z fokami, które są wyposażone w specjalne wiązania umożliwiające podchodzenie pod górę.

Narty skiturowe to najlepszy sposób na poruszanie się po górach zimą. Wykonywanie podejść jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż w butach trekkingowych. Poza tym narty pozwalają na wygodny zjazd na zejściach. Skitouring to znakomita opcja dla osób, które cenią sobie turystykę pieszą i chcą ja uprawiać także zimą.

Para narciarzy uprawiająca skituring na trasach w Karkonoszach

Skitury Karkonosze – najlepsze górskie trasy

Karkonosze to bardzo niedoceniane pasmo górskie. Większość turystów ciągnie w stronę Tatr, co jest zrozumiałe, bo to najwyższe góry w Polsce. Warto jednak pamiętać, że nieco niższe pasma, takie jak Sudety oferują równie ciekawe trasy skitourowe. Można nawet zaryzykować tezę, że łagodniejsze zbocza to lepszy teren dla osób uprawiających skituring. Jakie trasy skiturowe warto odwiedzić w Karkonoszach?

Narciarze uprawiający skituring w Karkonoszach

Szklarska Poręba – Śnieżne Kotły – Szklarska Poręba

Pierwsza propozycja obejmuje odcinek Szklarska Poręba – Śnieżne Kotły – Szklarska Poręba. Liczy on około 18 kilometrów oraz przewiduje 1200 metrów przewyższenia. Jej pokonanie powinno zająć mniej więcej 8-9 godzin. Trasa ta jest dosyć wymagająca i przed jej podjęciem warto posiadać pewne doświadczenie w skiturach. Jak dokładnie ona wygląda?

Zaczynamy obok Muzeum Mineralogicznego i stamtąd kierujemy się żółtym szlakiem do Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Tym sposobem docieramy do granicy polsko-czeskiej. Następnie kierujemy się kolejno nad Kotły, na Szrenicę oraz do stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami. Kolejnym celem jest zdobycie wierzchołka Wielkiego Szyszaka. Potem czeka nas długi zjazd w stronę Przełęczy pod Śmielcem aż do Chatki Wielkanocnej.

Dalej trasa prowadzi zielonym szlakiem do Rozdroża Pod Śmielcem oraz dno Czarnego Kotła. Następnie powrót do Rozdroża i niebieskim szlakiem na Czarną Przełęcz. W tym momencie można zahaczyć o Martinovą Boudę po czeskiej stronie. Na koniec pozostaje już powrót do Szklarskiej Poręby – przez Spaloną Strażnicę, Schronisko PŁSz, nieczynną trasą narciarską „Bystra”.

Kopa – Lucni – Słonecznik – Wang

Druga trasa ma zdecydowanie łatwiejszy charakter. Prowadzi ona odcinkiem Kopa – Lucni – Słonecznik – Wang. Długość szlaku wynosi 14 km, a przewyższenie jest o wiele mniejsze niż w przypadku poprzedniego wariantu. Wynosi ono jedynie 600 metrów. Z trasą bez problemu poradzą sobie osoby początkujące. Czas przejścia wynosi około 5-6 godzin.

Trasę rozpoczynamy przy dolnej stacji wyciągu na Kopę. Dalej poruszamy się czarnym szlakiem wzdłuż Białego Jaru. Pierwszym celem jest Schronisko „Dom Śląski”. Następnie niebieskim szlakiem przekraczamy granicę Czech i dochodzimy do Lucni Boudy. Tam poruszamy się szlakiem żółtym i czerwonym, aby dojść do Wielkiego Stawu i Słonecznika. Następnie pozostaje zjechać do Polany, a następnie do Świątyni Wang. Tam kończy się trasa.

Trasa przez polskie i czeskie schroniska

Ciekawym pomysłem może być zaliczenie podczas trasy kilku schronisk zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Jej trudność należy ocenić jako średnią. Obejmuje ona 600 metrów podjazdów oraz 1200 zjazdów. Długość proponowanego wariantu wynosi 14 km, a na jego pokonanie należy sobie zarezerwować około 6-7 godzin. Jak wygląda dokładny przebieg trasy?

Aby rozpocząć, trzeba wjechać kolejką na Szrenicę. Tam czeka nas podejście do schroniska, a potem zjazd do czeskiego schroniska Vosecka Bouda. Następnie poruszamy się zielonym szlakiem przez Pancavską Loukę, Harrachovy Kameny aż do Vrbatovej Boudy. W dalszej części trasa wiedzie przez Horny Misecky, Labska Bouda, obok źródeł rzeki Łaby do granicy. Po polskiej stronie mijamy „Schronisko pod Łabskim Szczytem”. Ponownie nieczynnym stokiem zjazdowym „Bystra” wracamy w kierunku Szklarskiej Poręby.

Para narciarzy wchodząca pod górę uprawiająca skituring w Karkonoszach

Szkolenia skiturowe w Karkonoszach – co warto o nich wiedzieć?

Skituring to aktywność, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Szczególnie są nią zainteresowane osoby, które kochają pokonywanie szlaków pieszych i chciałyby to robić także w zimę. Trzeba jednak pamiętać, że skituring to specyficzna aktywność. Warto wcześniej zapoznać się z jej najważniejszymi założeniami. Na szczęście w Karkonoszach znajduje się wiele ofert szkoleń z zakresu skituringu.

Co obejmuje tego rodzaju szkolenie? Przede wszystkim nauczymy się na nim obsługi sprzętu, skutecznej techniki podejścia (w tym na stromych odcinkach), technikę zjazdu, a także obsługę lawinowego ABC. Wszystko dopełnione jest wykładami teoretycznymi na temat skitouringu i sposobu poruszania się w konkretnych warunkach. Na miejscu znajduje się oczywiście wypożyczalnia, gdzie można wypożyczyć sprzęt skiturowy.

Skitury w Karkonoszach? Przygotuj się na wycieczkę razem z Decathlon!

Trasy skiturowe w Szklarskiej Porębie i okolicach oferują naprawdę wiele ciekawych wariantów. Karkonosze wydają się wręcz wymarzonym miejscem na uprawianie skituringu. Do takiej wyprawy trzeba się jednak dobrze przygotować. Podstawę stanowią specjalne narty, których szeroki wybór znajdziesz w ofercie Decathlon. Oferujemy także inne unikatowe akcesoria, które są niezbędne do udanego wypadku skiturowego. Odwiedź Decathlon.pl i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Przeczytaj także:

ludzie uprawiający skitouring

Jak się ubrać na skitury? Wskazówki dla początkujących

Jak się ubrać na skitury? Sprawdź jaki strój jest potrzebny aby jeździć na nartach skiturowych po stoku i się nie rozchorować.

osoba zjeżdża na nartach

Murzasichle - narty. Na jakie stoki w Murzasichlu?

Narty w Murzasichlu? Czemu nie! Poznaj ośrodki narciarskie - Murzasichle ski i inne. Sprawdź, czy Murzasichle to idealne miejsce na wyjazd na narty!

osoby zjeżdżające na nartach ze stoku

Jak dobrać narty zjazdowe do stopnia zaawansowania i wzrostu?

Jak dobrać narty zjazdowe ?⭐ Wybierz odpowiedni typ nart ⭐ Sprawdź, jak wybrać narty do Twojego stylu jazdy odwiedzając Decathlon

3 osoby na nartach biegowych w górach

Rodzaje nart. Czym się różnią narty zjazdowe od pozostałych?

Rodzajów nart jest całkiem sporo. Czym się różnią od siebie? Sprawdź, jakie typy nart nadadzą się przy zjeździe na stoku!

kobieta w kasku i goglach narciarskich jadąca na nartach z kijkami narciarskimi w rękach

Jak dobrać narty freestyle? ❄️ Jakie są rodzaje? Co to jest freestyle?

Jak dobrać narty freestyle? Co to jest freeride? Jak dobrać rodzaj nart do naszej aktywności na stoku? Dowiedz się tego z poradnika. Zapraszamy!