Mężczyzna trenujący snowboard na stoku w snowparku

Snowpark, czyli ekstremalna zabawa na stoku i śnieżnych torach

Snowpark to idealne miejsce dla fanów ekstremalnej jazdy na nartach lub snowboardzie. To przeszkody i trasy dla zaawansowanych i początkujących!

Freeride to ekstremalna odmiana jazdy na nartach lub desce snowboardowej. Nie ma ona nic wspólnego ze spokojnym, rekreacyjnym zjeżdżaniem. To dyscyplina dla osób poszukujących mocnych wrażeń. Skoki, obroty w powietrzu oraz jazda po rampach – to tylko kilka rzeczy, które oferuje freeride. Uprawianie takiej aktywności jest możliwe jedynie w snowparkach. Co to dokładnie za miejsca i co właściwie oferują? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest snowpark?

Dla miłośników zimowych sportów ekstremalnych zwykły stok to zdecydowanie za mało. Aby wykonywać powietrzne ewolucje, potrzebne jest specjalnie przystosowane do tego typu aktywności miejsce. Takim właśnie miejscem jest snowpark. Tego typu miejscówki można określić mianem stoku narciarskiego wyposażonego w przeszkody do ekstremalnej jazdy na nartach i snowboardzie. Zwykle jest on zlokalizowany w pobliżu ośrodków narciarskich.

Kobieta trenująca snowboard freestyle w snowparku

Miejsca w Polsce, gdzie można znaleźć tory do trików

W Polsce zdecydowanie nie narzekamy na brak gór i ośrodków narciarskich. Oczywiście nie każdy stok oferuje miejsce dla osób zainteresowanych wykonywaniem trików na nartach lub desce snowboardowej. Jest jednak w naszym kraju kilka miejsc, które postanowiły zadbać o potrzeby fanów ekstremalnej odmiany zimowego szaleństwa. Gdzie w Polsce można znaleźć snowpark?

Dwie Doliny (Muszyna)

Coś ciekawego dla fanów freeride'u przygotował ośrodek „Dwie Doliny” w Muszynie. Miejscowy snowpark jest jednym z najdłuższych w Polsce, bo liczy aż 500 metrów. To prawdziwy raj dla wyczynowców. W ośrodku można znaleźć zarówno przeszkody dla doświadczonych, jak i dla początkujących. Zaawansowanym z całą pewnością spodobają się skocznie liczące 4, 6 oraz 8 metrów. Coś dla siebie znajdą także dzieci, dla których przygotowano Tor Playcross.

Czarny Groń (Rzyki)

Każdy miłośnik ekstremalnych sportów zimowych powinien znać ośrodek „Czarny Groń” w małej, położonej w Małopolsce miejscowości Rzyki. Tam dla miłośników freeride'u jest udostępniony teren o powierzchni aż 24 tys. m2. Można tam znaleźć aż 15 różnego rodzaju przeszkód o różnym stopniu trudności. Główną atrakcją tego miejsca jest jednak jedyna w Polsce poduszka do skoków typu landingbag. Oprócz tego ośrodek jest oświetlony, co pozwala na zabawę z ekipą do późnych godzin wieczornych.

Osoba w snowparku trenująca freestyle w narciarstwie na snowparku

Zieleniec Ski Arena (Duszniki-Zdrój)

Snowpark w południowo-zachodniej części Polski? Proszę bardzo! Takie miejsce oferuje ośrodek Zieleniec Ski Arena w okolicach Dusznik-Zdroju. Znajdujący się tam snowpark to największe tego typu miejsce w Polsce. Oferuje on aż 12 przeszkód, między innymi Rail, Butter Box oraz T-Box Skos. Tuż obok znajduje się drugi snowpark, gdzie znajdują się dwie linie do zjazdów – Easy oraz Lightpro. Miejsce to oferuje także kilka wyciągów.

Kotelnica Białczańska (Białka Tatrzańska)

Snowpark znajduje się również w największym ośrodku narciarskim w Polsce – Kotelnicy Białczańskiej. Liczy on 300 metrów i oferuje takie atrakcje jak na przykład poręcze, boksy oraz kilka rodzajów skoczni. Co ciekawe, w miejscu tym odbywają się różne ciekawe zawody związane z freeride’em. Jedną z najpopularniejszych jest OSCYP Snowboard Contest.

Słotwiny Arena (Krynica-Zdrój)

Położona w Krynicy-Zdroju Słotwiny Arena to kolejne miejsce na mapie Polski, które oferuje atrakcje dla miłośników ekstremalnej jazdy na nartach. Miejscowy tor ma długość 400 metrów, jednak przygotowano na nim aż 20 różnych przeszkód! Park słynie z przeszkód przystosowanych do różnych stopni zaawansowania. Z tego powodu jest to świetne miejsce dla osób dopiero uczących się podstawowych trików. Odnajdą się tam jednak również bardziej zaawansowane osoby.

Przeszkody w snowparku

Tym, co odróżnia snowpark od zwykłego stoku narciarskiego, jest obecność na torze różnego rodzaju przeszkód. Są to elementy, po których można jeździć na nartach równolegle lub prostopadle do powierzchni śniegu. Pozwalają one na obracanie się, wykonywanie skoków, a także konkretnych trików. Jakie przeszkody są najczęściej spotykane w snowparkach?

1. Rail. Jest to metalowy element o prostej lub lekko zaokrąglonej powierzchni. Pozwala on narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie ślizgu. Można go porównać do metalowej rury lub poręczy.

2. Box. Ta przeszkoda jest nieco podobna do rail'a. Box jest jednak szerszy, a jego powierzchnia jest wykonana z polietylenu o bardzo wysokiej masie cząsteczkowej (UHMWPE). Opcjonalnie może być on wyposażony także w metalowe krawędzie.

3. Table Top. W dosłownym tłumaczeniu na polski tę przeszkodę możemy nazwać „blatem”. Swoją budową przypomina ona box, ale jest nieco szersza. Taka konstrukcja pomaga osobom początkującym zapoznać się z tego typu przeszkodą, zanim zaczną wykonywać triki na klasycznym box'ie. Ze względu na szerokość, utrzymanie równowagi podczas ślizgu jest o wiele łatwiejsze.

4. Big Air. To zupełnie inny rodzaj przeszkody, którą można spotkać w snowparku. Jest to specjalna rampa, z której snowboardzista lub narciarz wyskakuje na pewną wysokość, mogąc wykonywać w powietrzu różne triki. Wysoki z tego typu rampy są nawet od 2018 roku konkurencją olimpijską.

5. Half-pipe. To nieco większy obiekt sportowy, który może być częścią snowparku. Ma on postać lekko spłaszczonej rury o dużej średnicy, przeciętej w poziomie. Składa się ona z dwóch zaokrąglonych krawędzie, które pozwalają na wybicie oraz wykonywanie trików. Podobne obiekty możemy znaleźć na skateparkach.

Mężczyzna trenujący snowboard freestyle w snowparku

Freestyle snowpark. Jakie triki można wykonywać na snowparku?

Snowpark to znakomite miejsce do uprawiania freestyle'u zarówno na nartach, jak i snowboardzie. Mnogość ramp, hopek oraz innych przeszkód sprawia, że miejsce to jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów ekstremalnych. Niezależnie od tego, czy mamy na nogach narty, czy deskę snowboardową, możemy wykonać te same triki. Różnią się one trochę sposobem wykonania ze względu na specyfikę, ale podstawa jest dokładnie ta sama. Czego warto spróbować podczas wizyty w snowparku?

1. Butter. To jeden z najprostszych trików, który jest wykonywany na ziemi. Polega on na podniesieniu w górę przodu lub tyłu deski albo nart w trakcie jazdy. Gdy to się uda, można wykonywać różne ruchy lub obroty. To znakomity trik, aby cieszyć się balansowaniem i przygotować do wykonywania o wiele trudniejszych ewolucji.

2. Stall. Wykonanie tego triku wymaga wykorzystania jednej z przeszkód. Najlepiej sprawdzi się do tego half-pipe. Polega on na chwilowym unieruchomieniu nart lub deski na szczycie rampy. Taki ruch wbrew pozorom wymaga dużych umiejętności.

3. Slide. Gdyby powiedzieć komuś, aby wyobraził sobie dowolny trik na snowparku, z dużą dozą prawdopodobieństwa byłby to slide. To jeden z najbardziej klasycznych trików, który polega na ślizgu po powierzchni raila. Slide'y można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od tego, która część deski lub nart styka się z rampą. Są to: Lip Slide, Nose Slide oraz 50-50.

4. Grab. To jedna z najpopularniejszych ewolucji wykonywanych w powietrzu. Aby ją zrobić, trzeba najpierw wyskoczyć, a następnie w locie dotknąć deski lub nart. Podobnie jak w przypadku slide'a, wyróżniamy kilka rodzajów tego typu triku, w zależności od tego, w którym miejscu zostanie dotknięta deska. W tym przypadku warto wyróżnić Nose Grab oraz brzmiący w zabawny sposób Chicken Salad.

5. Spin/flip. Są to bardzo podobne do siebie triki. Spin polega na obrocie według własnej osi pionowej (prawo/lewo), a flip na obrocie zgodnie z osią poziomą (przód/tył/bok). To jedne z najbardziej widowiskowych ewolucji, które można zobaczyć na snowparku. Spiny są określane nazwą oznaczającą kąt, o który się obróciliśmy. Jest to na przykład 180 lub 360. Nazewnictwo flipów pochodzi natomiast od kierunku obrotu i ich liczby. Może być to, chociażby sideflip lub double backflip

Jazda na snowparku – dlaczego warto jej spróbować?

Dla osób, które mają w sobie potrzebę adrenaliny, opisy przeszkód oraz trików, które można wykonywać w snowparku, mogą sprawić, że pojawi się w nich pomysł spróbowania. Jeżeli lubisz jeździć na nartach lub snowboardzie, ale nie nigdy nie miałeś okazji przetestować ekstremalnej strony tych sportów, warto się tym zająć. To jednak nie koniec powodów, dla których spróbowanie freeride'u jest dobrym pomysłem. Co jeszcze za tym przemawia?

1. Adrenalina. Snowpark to idealne miejsce dla osób poszukujących adrenaliny, które są już znudzone klasyczną jazdą na nartach lub snowboardzie. Możliwość jazdy po mniej przewidywalnych trasach, korzystanie z hopek, skoczni i innych przeszkód to znakomity sposób, aby zaspokoić swoją potrzebę bardziej wymagających wyzwań.

2. Rozwój umiejętności. W momencie, kiedy mamy perfekcyjnie opanowane umiejętności zwykłej jazdy na nartach lub na desce snowboardowej, wkrada się monotonia. W pewnym momencie zaczynamy szukać czegoś więcej, co pozwoli nam wejść na wyższy poziom. Freeride to zupełnie inny wymiar jazdy. Jego uprawianie pozwoli nam dalej rozwijać swoją technikę, a nawet stworzyć swój własny, indywidualny styl.

3. Różnorodność wyzwań. Freeride stwarza również ogromne możliwości stawiania sobie nowych wyzwań. Istnieje mnóstwo trików, które można opanować. Oczywiście należy się ich uczyć stopniowo – od tych prostszych, aż po najbardziej zaawansowane. Możliwość korzystania z różnych przeszkód i uczenia się nowych rzeczy to fascynująca przygoda z narciarstwem wyczynowym i niekończąca się motywacja.

4. Kompleksowy rozwój fizyczny. Jazda wyczynowa na nartach lub desce to zdecydowanie bardziej wymagająca aktywność niż rekreacyjne szusowanie. Wymaga ona świetnej kondycji, a także silnego, sprawnego i elastycznego ciała, a także wyższych umiejętności utrzymywania równowagi. Zaangażowanie się we freeride to jednocześnie świetna okazja do pracy nad własnym ciałem.

5. Przesuwanie osobistych barier. Na freeride warto spojrzeć również z perspektywy korzyści psychicznych. Wykonywanie skoków i różnego rodzaju trików wymaga odwagi i przekraczania osobistych barier. To znakomity trening dla naszego charakteru. Dodatkowo nauczenie się wymagających ewolucji bardzo buduje pewność siebie i daje ogromną satysfakcję.

Jak zacząć swoją przygodę ze snowparkiem?

Swoją przygodę z freeride’em na snowparkach może rozpocząć każda osoba, która posiada podstawowe umiejętności jazdy na nartach lub na snowboardzie. Jeżeli dopiero pierwszy raz w życiu założyliśmy sprzęt na nogi, lepszym wyborem na początek będzie klasyczny stok. Jeżeli jednak jesteśmy gotowi, pierwszym krokiem powinno być znalezienie snowparku, który oferuje przeszkody dla osób początkujących.

Kolejnym krokiem jest zorganizowanie sprzętu dopasowanego do tego typu aktywności. Jeżeli już wcześniej jeździłeś na nartach, być może go posiadasz, a jeżeli nie, wynajęcie umożliwią Ci znajdujące się w ośrodku wypożyczalnie. Na początek dobrym pomysłem będzie skorzystanie z możliwości wzięcia kilku lekcji u profesjonalnego instruktora. Pokaże on nam kilka podstawowych trików, które będą przygotowywać nas do wejścia w świat freeride'u.

W nabyciu podstawowych umiejętności najważniejszy jest trening. Warto odwiedzać snowpark jak najczęściej, aby doskonalić swoją jazdę i wnosić ją na wyższy poziom. Wymaga to dużego zaangażowania, a także sporych pokładów cierpliwości. Warto również obserwować innych rider'ów. Dzięki temu możemy nabyć bardzo ważne wskazówki, co do techniki i tym samym wyciągnąć coś dla siebie.

Narciarz trenujący narciarstwo freestyle w snowparku

Najważniejsze zasady poruszania się po snowparku

Podczas przebywania w snowparku bezpieczeństwo to absolutna podstawa. Przed wejściem na teren obiektu obowiązkowo należy zapoznać się z regulaminem. Trzeba pamiętać, że każdy snowpark może mieć swoje własne zasady. Aby bezpiecznie rozpocząć jazdę, należy również posiadać odpowiedni sprzęt. Tym razem nie mamy na myśli nart oraz kijków narciarskich, ale kask narciarski oraz ochraniacze narciarskie, które zabezpieczą nas przed skutkami potencjalnych upadków.

O czym pamiętać podczas samej jazdy? Przede wszystkim powinna być to realistyczna ocena własnych możliwości. Oznacza ona, że powinniśmy używać jedynie tych przeszkód, które są adekwatne do naszych umiejętności. W innym przypadku może się to skończyć kontuzją. Duże znaczenie ma również komunikacja. Nie jesteśmy sami na torze, dlatego też warto obserwować innych i sygnalizować swoje zamiary. Pomoże to uniknąć kolizji.

Sprzęt idealny do uprawiania freeride'u znajdziesz w Decathlon!

W polskich ośrodkach narciarskich powstaje coraz więcej snowparków. Jest to odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie wyczynową jazdą na nartach lub na snowboardzie. Jeżeli jesteś znudzony klasycznym szusowaniem i szukasz wrażeń, freeride może być aktywnością dla Ciebie. Planujesz zakup nart, kijków, kasku lub ubioru, aby rozpocząć swoją przygodę z tą odmianą narciarstwa? Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w ofercie Decathlon!

Przeczytaj także:

Mężczyzna korzystający w pełni z wyjazdu na narty z wykupionym ubezpieczeniem narciarskim

Ubezpieczenie narciarskie – udany wyjazd na narty i snowboard

Ubezpieczenie na narty to nasza ochrona podczas wyjazdu. Ubezpieczenie narciarskie może pokryć ewentualne koszty leczenia. Co warto wiedzieć?

kobieta i mężczyzna zjeżdżają ze stoku na deskach snowboardowych

Snowboard - którą nogę ustawić z przodu deski snowboardowej?

Goofy i regular to dwie możliwe postawy podczas jazdy na desce snowboardowej. Jak sprawdzić, którą nogę ustawić na przód snowboardu?

kobieta w odzieży i butach snowboardowych robiąca trik na desce snowboardowej

Snowboard dla kobiet - zasady przy wyborze butów

Czy damskie buty snowboardowe różnią się od męskich czymś więcej niż tylko wyglądem? Tak. Przede wszystkim konstrukcją buta.

mężczyzna i kobieta w kaskach snowboardowych  i goglach stoją  na śniegu

Jaki kask na snowboard? Jak dobrać do wymiaru głowy?

Jaki kask na snowboard? Jak dobrać do wymiaru głowy? ⭐ Sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie aby nosiło się go komfortowo .

kobieta i mężczyzna w kaskach i goglach narciarskich

Jakie gogle na snowboard wybrać? Jaki model do jazdy w nocy?

Odpowiednie gogle narciarskie lub snowboardowe chronią oczy przed słońcem, wiatrem i mgłą. Jakie gogle narciarskie dla początkującego narciarza?