Narciarz zjeżdżający na świeżo przygotowanym stoku

Stoki narciarskie – Warszawa i okolice. Gdzie wybrać się na narty?

Chcesz się wybrać na narty blisko Warszawy lub w samej stolicy? Wybór jest całkiem spory! Sprawdź, gdzie są stoki narciarskie w okolicach Warszawy!

Czy da się dobrze bawić na nartach lub snowboardzie, nie wyjeżdżając z Warszawy w góry? Da się. W stolicy i dookoła niej jest coraz więcej przygotowanych i utrzymanych stoków narciarskich. Gdzie na narty niedaleko Warszawy? Sprawdźmy!

Stoki narciarskie blisko Warszawy i w stolicy – czego się spodziewać?

Góry najbliżej Warszawy to Łańcuchowe, znajdujące się około 50 km na wschód od stolicy. Nie są to jednak wzniesienia, na których można by pojeździć na nartach. Na szczęście jednak narciarze nie muszą jechać w Tatry, Beskidy czy Karkonosze, gdyż w województwie mazowieckim znajdują się miejsca przygotowane specjalnie dla fanów sportów zimowych, 

Z oczywistych powodów stoki wokół Warszawy nie będą szczególnie wymagające. Nawet rozszerzając krąg poszukiwań do 200 kilometrów – bo to odległość, jaką można pokonać w sensownym czasie, żeby wybrać się na jeden dzień – nie da się poszaleć w typowo górskich warunkach i z górskimi widokami. Można jednak dobrze się bawić i cieszyć się dobrym przygotowaniem stoków. Większość nie tylko ma armatki śnieżne, ale rozsądnie z nich korzysta, przez co można trochę przedłużyć sezon zabaw na stoku.

W większości stoki powstają w miejscach atrakcyjnych turystycznie, więc jeśli po paru zjazdach zechcesz zjeść dobry obiad, to nie trzeba będzie długo szukać dobrej miejscówki. Nie ma też poważniejszych problemów z parkowaniem na miejscu, a dojazd jest przynajmniej dobry.

Narciarz zjeżdżający na stoku

Gdzie na narty w Warszawie?

Jeśli chodzi o narty, Warszawa nawet w granicach administracyjnych ma całkiem przyzwoitą propozycję – to Górka Szczęśliwicka na Ochocie. Oczywiście jest to propozycja dla początkujących albo tych średnio zaawansowanych pasjonatów, którzy naprawdę nie mają czasu ani możliwości odbycia nawet krótkiego wyjazdu za stolicą. Poza tym jest to jeden z najwyżej ocenianych i polecanych stoków miejskich w Polsce.

Na Górce Szczęśliwickiej znajdują się trzy armatki śnieżne, które uruchamiane są wtedy, gdy brakuje śniegu do jazdy na nartach. Stok zjazdowy ma około 227 m długości, a różnica wysokości wynosi 44 m. Łączna powierzchnia stoku to 9500 m kwadatowych. Na szczyt górki można dostać się kolejką krzesełkową lub wyciągiem talerzykowym. Jest to całoroczny stok narciarski, jednak najwięcej osób z tej atrakcji korzysta zimą. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie ze specjalnie przygotowanych miejsc pod dachem w Warszawie, gdzie można trenować cały rok z instruktorami. 

Gdzie na narty niedaleko Warszawy?

Jeśli chcesz wybrać się poza stolicę, masz do wyboru kilka ciekawych miejscowości. Jest tam możliwe zjeżdżanie na nartach i na snowboardzie. Poniżej znajdziesz propozycje na wyjazd na stoki narciarskie najbliżej Warszawy.

Stok Parchatka

Jeśli chodzi o narty, Mazowieckie oferuje między innymi stok w Parchatce, znajdujący się w gminie Kazimierz Dolny w powiecie puławskim. Jest to najpopularniejsza miejscówka mieszkańców stolicy. Około 130 kilometrów pokonuje się w 2 godziny, a jeździć można na trzech trasach (niestety – wszystkie są łatwe, żeby nie powiedzieć, że bardzo). Razem to nieco ponad 900 metrów zjazdów, ale rozsądnej wydajności wyciągi dają radę obsłużyć je nawet w czasie większego zainteresowania.

Plusy? Zdecydowanie dobra lokalizacja, niezłe przygotowanie techniczne i jakość stoku. Z minusów na pewno potencjalnie duża popularność i brak możliwości manipulacji stopniem trudności stoku narciarskiego. 

Góra Kamieńsk

Góra Kamieńsk oferuje najdłuższy stok w centralnej Polsce. Jest usytuowany 6 kilometrów od drogi krajowej prowadzącej od stolicy do Katowic, 18 kilometrów od Bełchatowa. Znajdziesz tam czteroosobową kolej linową i wyciągi talerzykowe. Główny zjazd ma długość 760 metrów, a różnica wzniesień to 123 metry. Stok ma oświetlone trasy narciarskie i sztuczne naśnieżanie. Jest też tam wypożyczalnia sprzętu. To dobry stok dla początkujących narciarzy, którzy nie rozwijają jeszcze wysokich prędkości. 

Ośrodek Sportów Zimowych w Rąblowie

Gdzie jeszcze się wybrać na stok narciarski? Mazowieckie ma jeszcze w zanadrzu Ośrodek Sportów Zimowych w Rąblowie. Można go znaleźć na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w gminie Wąwolnica. Ma kilka tras o łącznej długości 640 m. Obok stoku znajduje się baza gastronomiczna i noclegowa, a także snowpark, serwis sprzętu czy karuzela dla dzieci.

Narciarka zjeżdżająca na stoku

Szwajcaria Bałtowska

To już nieco dalej, bo prawie 200 kilometrów od stolicy. Czy warto się tu wybrać? Pod wieloma względami tak – tras jest aż 6 i nie jest się skazanym na bardzo łatwe zjazdy. To oczywiście nadal nie są prawdziwe góry, ale niektóre trasy wymagają już przynajmniej większego zaangażowania. Jeśli ktoś ma w domu snowboard, Szwajcaria Bałtowska zapewni mu odpowiedni poziom rozrywki. Infrastruktura jest znakomita, nie ma problemu z parkingiem ani cennikami, co zdarza się na niektórych innych stokach. To tak naprawdę miejsce na naprawdę wysokim poziomie, co pozwala bezstresowo cieszyć się dniem wolnym.

A może narty biegowe?

Jedną rzecz należy powiedzieć jasno: w okolicy Warszawy nie ma typowych tras biegowych. To jednak nie musi oznaczać, że trzeba jechać aż w góry. Kampinoski Park Narodowy i Lasy Sękocińskie też jednak dają radę, oczywiście jeśli spełnione jest podstawowe założenie: musi spaść odpowiedni dużo śniegu. Trasy, które można pokonać na nartach biegowych, mają zwykle od kilkunastu do dwudziestu kilku kilometrów.

Miejscem, gdzie mogą próbować swoich sił i narciarze, i ci, dla których żywiołem jest snowboard, jest Powsin. Miejsce skądinąd zdecydowanie bardziej biegowe niż snowboardowe, natomiast jeśli chodzi o narty zjazdowe, to świetnie bawią się tu dzieciaki i ci, którzy zakładają buty narciarskie pierwszy raz w życiu.

Gdzie na narty blisko Warszawy dla zaawansowanych?

O ile propozycji dla początkujących jest naprawdę sporo – poza tymi wspomnianymi wyżej jest jeszcze kilka innych stoków o bardzo podobnej charakterystyce – to zaawansowani narciarze będą mieli poważny problem. Zapotrzebowanie na trasy biegowe można rozwiązać, odwiedzając lasy na Podlasiu, natomiast jeśli chodzi o narty zjazdowe lub snowboard, to jeszcze daje radę Szwajcaria Bałtowska, później natomiast trzeba już szukać propozycji w bardziej górzystym otoczeniu.

W Górach Świętokrzyskich jest parę miejscówek, ale to zwykle stoki z niedostatecznie jeszcze rozwiniętą infrastrukturą. Prawda jest taka, że aby jeździć na średnim poziomie trudności, należałoby wygospodarować nie dzień wolnego, ale dwa albo trzy – to pozwoli przynajmniej na krótki wypad w góry.

Czym się kierować przy wyborze stoku?

Skoro poziom trudności wszędzie jest łatwy, to jakie jeszcze kryteria pozostają w grze, jeśli chodzi o wybór stoku? Warto rozważyć przede wszystkim dwa: odległość i infrastrukturę na miejscu.

– Stoki, które warto odwiedzić, znajdują się 130-200 kilometrów od Warszawy. To niby blisko, ale warto jeszcze spojrzeć na to, jakimi drogami przyjdzie jechać. Okazuje się bowiem, że na dojazd do dalszego punktu trzeba często tyle samo czasu, co na bliższy stok. Różnica oczywiście pozostaje w ilości spalonego paliwa, ale z tym się trzeba pogodzić.

– Jeśli chodzi o infrastrukturę, to z parkowaniem raczej nie będzie problemów. Dobrze działa też baza gastronomiczna. Kłopot stanowi sam stok – choć większość ma naśnieżanie i oświetlenie, to nie zawsze są one uruchamiane tak, jak należy. Różnie też działają wypożyczalnie i szkółki – to zależy od sezonu, obłożenia, ilość śniegu na trasie i tego, ile pieniędzy w ich działanie zdecydowali się włożyć administratorzy.

Mieszkając w Warszawie, wciąż masz pewne możliwości rozerwania się na nartach. Pobliskie stoki zdecydowanie nie pozwolą na zbudowanie formy życia, ale zawsze to dzień spędzony nie dość, że na świeżym powietrzu, to jeszcze aktywnie. Jest parę stoków, które będą odpowiednie dla wszystkich i kilka miejsc, które warto wziąć pod uwagę szczególnie wtedy, kiedy jedzie się na narty z dziećmi.
A dla osób, które chciałyby połączyć relaks z aktywnością, doskonałym narzędziem może być wyszukiwarka Decathlon GO. Umożliwia ona szybkie znalezienie różnorodnych zajęć sportowych w okolicy. Wystarczy wpisać "zajęcia sportowe dla dzieci Warszawa", aby dowiedzieć się, gdzie można miło spędzić czas pełen ruchu.

Przeczytaj także:

mężczyzna zjeżdżający ze stoku na nartach w odzieży narciarskiej

TOP 10 - najdłuższych tras narciarskich w Polsce

Gdzie szusować na nartach zjazdowych? Sprawdź najdłuższe trasy narciarskie w Polsce. Ośrodki i stoki do jazdy na nartach: Kasprowy, Pilsko, Skrzyczne

kobieta w stroju narciarskim zjeżdżająca ze stoku na nartach

Francja - gdzie na narty? TOP - owe stoki narciarskie

Narty we Francji to dobry pomysł na zimowy wypad narciarski. Wyjazd na narty do tamtejszych ośrodków ucieszy każdego!

Kobieta i mężczyzna w goglach i odzieży narciarskiej stojący na na stoku na Słowacji trzymając narty i kije narciarskie

Słowacja – gdzie na narty? Poznaj słowackie trasy narciarskie i stoki

Słowacja to idealne miejsce na zimową jazdę na nartach. Słowackie stoki, trasy, ośrodki narciarskie to dobry wybór. Gdzie na narty na Słowacji?

osoba zjeżdża na nartach

Murzasichle - narty. Na jakie stoki w Murzasichlu?

Narty w Murzasichlu? Czemu nie! Poznaj ośrodki narciarskie - Murzasichle ski i inne. Sprawdź, czy Murzasichle to idealne miejsce na wyjazd na narty!

Stoki narciarskie Dolny Śląsk i Śląsk – gdzie na narty?

Stoki narciarskie Dolny Śląsk i Śląsk – gdzie na narty?

Odkryj stoki narciarskie na Śląsku! Przewodnik po miejscach na narty w regionie, od Wisły po Zieleniec