Mężczyzna pływający na surfingu w Polsce

Surfing w Polsce. Gdzie surfować na Bałtyku?

Surfing w Polsce ma dosyć małą społeczność. Nie oznacza to jednak, że brakuje tutaj sympatyków i szkół surfingu. Gdzie surfować na Bałtyku? Sprawdź!

Polska zdecydowanie nie jest krajem, który kojarzy się z surfingiem. Bałtyk to dosyć małe morze i nie oferuje tak wysokich fal, jak w miejscach położonych nad oceanem. Nie oznacza to jednak, że na naszym wybrzeżu nie można oddawać się pływaniu na desce. Również w Polsce można znaleźć kilka spotów, gdzie surferzy mogą cieszyć się swoim ukochanym sportem. Gdzie się znajdują? Kiedy w Polsce są dobre warunki do surfingu? Sprawdź!

Historia surfingu na świecie i w Polsce

Choć dla niektórych może być to zaskoczeniem, pierwsze wzmianki o surfingu pochodzą z XVII-wiecznej Polinezji. Niespełna sto lat później mieszkańcy tego archipelagu przenieśli tradycje surferskie na Hawaje, gdzie trafiły one na bardzo podatny grunt. W krótkim czasie stał on się tam nie tylko sportem, ale formą sztuki, a nawet ekspresji religijnej. Surfing po dziś dzień jest głęboko zakorzeniony w kulturze Hawajów.

Pierwsza szkoła surfingu na świecie powstała w 1908 roku w Waikiki, właśnie na Hawajach. A co z historią surfingu w Polsce? Można powiedzieć, że ta dyscyplina sportu dopiero zaczyna tworzyć swoją historię w naszym kraju. Dopiero w 2007 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w Surfingu. Wychowywanie polskich surferów trwa cały czas, co sprawia, że jeszcze minie wiele lat, aż zaczniemy odnosić sukcesy w tej dziedzinie.

Dzieci uczące się surfingu w Polsce

Surfing w Polsce – jak powstają fale na Bałtyku?

Surfing na Bałtyku jest jak najbardziej możliwy. Morze to jest jednak bardzo specyficzne i wymaga konkretnych warunków. Falowanie na Bałtyku rządzi się swoimi własnymi prawami. Aby zaistniały warunki pozwalające na surfowanie, konieczne są silne wiatry lądowe oraz okresowe wiatry wiejące od boku lub od brzegu. Innymi słowy: konieczne jest połączenie sztormu z chwilą ciszy.

Do uprawiania surfingu potrzebna jest, tak zwana, martwa fala. Utrzymuje się ona na wodzie przez pewien czas po ustaniu wiatru. W przypadku Bałtyku dominuje zachodni kierunek wiatru i to dzięki niemu możliwe jest pływanie na desce. Jako że za fale na naszym morzu odpowiada głównie wiatr, do surfowania będzie potrzebny duży sztorm. Wzburzona woda przypomina warunki wewnątrz bębna pralki. I o to właśnie chodzi.

Kiedy najlepiej pływać na desce w Polsce?

No dobrze, wiadomo już jakie warunki muszą zaistnieć na Bałtyku, aby możliwe było pływanie na desce surfingowej. Powstaje jednak pytanie: jak często się one zdarzają? Mamy dla Was bardzo dobrą informację – warunki do bezpiecznego surfowania panują w Polsce przez cały rok. Z wysokimi falami na Bałtyku mamy do czynienia kilka razy w miesiącu, jednak małe fale, które już pozwalają na surfowanie, pojawiają się z częstotliwością kilku razy w tygodniu. Oznacza to, że pływanie na desce po Bałtyku wcale nie jest takie trudne.

Gdzie można surfować w Polsce?

W Polsce niestety nie znajdziemy tak atrakcyjnych miejsc do surfowania, jak w krajach z dostępem do oceanu. Bałtyk jest małym morzem, co ma bezpośrednie przełożenie na to, że rzadko mamy tutaj do czynienia z większymi falami. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie da się surfować. Na naszym wybrzeżu jest kilka miejsc, gdzie można z powodzeniem spróbować uprawiania tego sportu wodnego. Gdzie surfować w Polsce?

Półwysep Helski

Jednym z najbardziej atrakcyjnych w naszym kraju miejsc dla surferów, jest Półwysep Helski. Ze względu na położenie panują tam dosyć dobre warunki wiatrowe. Wieloletnie doświadczenie polskich surferów wskazuje, że najlepsze warunki do oddawania się tej przyjemności są w okolicach wyjścia na plażę CH10-11 niedaleko miejscowości Chałupy. Jest to spowodowane korzystnym ułożeniem palików.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ułożenie palików jest zmienne, a to oznacza, że zmianie ulegają także najlepsze miejsca do surfowania. Warto podjąć trochę wysiłku, aby znaleźć je samodzielnie. Najlepsze są miejsca, gdzie są duże przerwy pomiędzy palikami. Pozwalają one na lepsze spiętrzenie się fali. W przypadku Helu najkorzystniejszym wiatrem będzie północno-zachodni.

Hotel Faleza

Kolejnym przyjaznym surferom miejscem na polskim wybrzeżu jest Jastrzębia Góra, a konkretnie okolice hotelu Faleza. Znajdujący się w tamtym miejscu spot charakteryzuje się dosyć częstym falowaniem, co jest spowodowane lekkim wysunięciem na północ. Z tego powodu na Bałtyku tworzą się długie, wolne fale, które pozwalają na cieszenie się surfingiem.

Aby nieco poszaleć na wodzie, warto zatrzymać się we wspomnianym hotelu. Tuż obok znajduje się parking. Zejście na plażę prowadzi w dół po dosyć stromym klifie, dlatego też warto od razu zabrać ze sobą wszystkie potrzebne akcesoria. Na miejscu należy jednak uważać na kamienie oraz silny prąd morski. Mimo tego jest to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do surfowania.

Mężczyzna pływający pod wodą na surfingu w Polsce

Władysławowo

Kilka kilometrów na wschód od Jastrzębiej Góry położone jest Władysławowo. Miejscowy port to również miejsce, gdzie można spróbować surfowania. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zaistnienie konkretnych warunków. Port we Władysławowie podczas sztormów działa jako falochron, pozostawiając fale, które mogą być wykorzystane przez surferów.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to miejsce przeznaczona dla bardziej zaawansowanych surferów. Tuż przy samym wejściu do portu znajduje się dosyć niebezpieczny prąd. Bliżej brzegu robi się jednak spokojniej i tam swoich sił mogą spróbować osoby początkujące. Korzystne warunki do surfowania można znaleźć również, przesuwając się wybrzeżem w stronę Helu.

Wyspa Sobieszewska

Poszukując następnych spotów surferskich, należy przesunąć się na wschodnią część wybrzeża. W ten sposób trafiamy na położoną na wschodzie Gdańska Wyspę Sobieszewską. Przy dobrych warunkach można tutaj złapać najlepsze fale. Zdecydowanie najlepszym punktem, gdzie można próbować polskiego surfingu, jest cypel „Mewia Łacha”. W tym miejscu najlepiej sprawdzi się wiatr północy lub północno-wschodni.

Decydując się na surfowanie w okolicach samego Sobieszewa, należy pamiętać, że w miejscu tym wiatr „do brzegu” nie stworzy dobrych warunków do pływania. Kiedy mamy do czynienia z takim wiatrem, należy poczekać, aż wiatr odwróci się w inną stronę. W kilka chwil sytuacja może zmienić się na tyle, że doświadczymy wspaniałej sesji surfingowej.

Krynica Morska

Kilka lat temu w okolicach Krynicy Morskiej powstał przekop Mierzei Wiślanej. Inwestycja ta spowodowała, że dosyć sensacyjnie powstało tam miejsce o świetnych warunkach do uprawiania surfingu. Mierzeja Wiślana charakteryzuje się długimi, piaszczystymi plażami. Mają one duży potencjał, aby stać się popularnymi spotami surferskimi. Silny sztorm w połączeniu z północnym wiatrem potrafi stworzyć naprawdę świetne warunki do pływania na desce surfingowej.

Pierwsze kroki na surfingu – w jaki sposób je stawiać?

Jak widać, surfowanie w Polsce jest jak najbardziej możliwe. Czujesz, że może być to aktywność dla Ciebie, chcesz spróbować, ale nie wiesz, od której strony ugryźć temat? Musisz wiedzieć, że samodzielna nauka surfingu to nie najlepszy pomysł, ponieważ może być to niebezpieczne dla nas oraz dla otoczenia. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie stawianie pierwszych kroków pod czyimś nadzorem. Można to zrobić, wybierając się na kurs surfingu. Takie ośrodki szkoleniowe posiadają również własną wypożyczalnię sprzętu.

W Polsce funkcjonuje kilka szkół nauczających pływania na desce. Aby znaleźć jedną z nich, wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę „surfing Bałtyk” i na pewno pojawią się pożądane przez nas wyniki. Współpracując z certyfikowanym instruktorem surfingu, możemy mieć pewność, że podstawy wiedzy zostaną nam przekazane w sposób zrozumiały dla osób początkujących. Wykupienie kilku lekcji pozwoli nam również rozeznać się, czy rzeczywiście jest to aktywność dla nas i zacząć robić progres.

Decathlon – sklep, który spełni potrzeby każdego surfera

Pierwsze lekcje surfingu masz już za sobą i czujesz, że ten sport to coś dla Ciebie? W takim razie z czystym sumieniem możesz zainwestować we własny sprzęt. W tym celu warto sprawdzić ofertę Decathlon. Znajdziesz w nim wszystko, czego tylko może potrzebować początkujący oraz bardziej doświadczony surfer. Deski, akcesoria surfingowe, pianki neoprenowe, a także stroje kąpielowe. W naszych magazynach jest wszystko, co będzie Ci potrzebne do złapania dobrej fali na polskim wybrzeżu!

Przeczytaj także:

kobieta w piance surfingowej  uprawiająca surfing

Co to jest surfing i jak zacząć naukę surfowania?

Surfing to sport ekstremalny. Przydatna do surfowania będzie nie tylko deska, ale także umiejętność pływania. Sprawdź, jak zacząć przygodę

Gdzie na surfing w Portugalii? Oto najlepsze plaże!

Gdzie na surfing w Portugalii? Oto najlepsze plaże!

Portugalia to prawdziwa mekka surferów. Gdzie na surfing w Portugalii? Poznaj plaże i najlepsze miejsca do surfowania na portugalskim wybrzeżu!

Gdzie na surfing w Europie? Najlepsze miejsca do surfowania

Gdzie na surfing w Europie? Najlepsze miejsca do surfowania

Wypad surfingowy w granicach Europy to świetny pomysł dla fanów deski. Gdzie na surfing w Europie? Przedstawiamy najlepsze miejsca do surfowania!

Na czym polega styl surferski?

Na czym polega styl surferski?

Surfing to nie tylko sport. Wiąże się on też z surferskim stylem. Na czym polega styl surferski? Jakie są najmodniejsze stylizacje dla surferów? Spraw

mężczyzna uprawiający kitesurfing w piance kitesurfingowej

Jaki wiatr na kitesurfing jest odpowiedni?

Jakie są kierunki wiatru? Jaka siła wiatru jest najbezpieczniejsza dla kitesurfera? Jak czytać prognozę pogody? Sprawdź, kiedy uprawiać kitesurfing.