Ludzie rozpoczynający survival race wrocław biegnący na tor przeszkód

Survival Race Wrocław – poznaj wyjątkowy ekstremalny bieg!

Podejmij wyzwanie Survival Race Wrocław! To wyjątkowy bieg ekstremalny, który oferuje także Survival Race Kids, czyli bieg z przeszkodami dla dzieci!

Dla niektórych doświadczonych biegaczy w pewnym momencie samo bieganie zaczyna być nudne. Szukają więc oni nowych wyzwań, które nieco urozmaicą ich kalendarz startowy. Między innymi z tego powodu kilka lat temu bardzo dużą popularnością zaczęły cieszyć się biegi ekstremalne. Jednym z najciekawszych tego typu wydarzeń w Polsce jest Survival Race Wrocław. Na czym polega ta zabawa? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym wydarzeniu, znajdziesz w naszym artykule!

Survival Race Wrocław – co to za bieg?

Survival Race Wrocław to wyróżniające się wydarzenie biegowe na mapie Polski. Jest to bieg z przeszkodami na różnych możliwych wariantach trasy, które można wybierać w zależności od wieku i własnych możliwości. Wydarzenie to odbywa się corocznie we Wrocławiu, na Morskim Oku. W 2024 roku miała miejsce jego 10. edycja. Bieg oferuje uczestnikom wiele ekstremalnych wyzwań. Co warto o nich wiedzieć?

Kobieta biegnąca po kałuży biorąca udział w zawodach

Survival Race Wrocław – przeszkody

Bieg z przeszkodami Survival Race Wrocław słynie z wielu wyzwań znajdujących się na trasie. Pozwalają one przetestować swoją wytrzymałość oraz siłę charakteru. Trzeba jednak wiedzieć, że konkretne trudności mogą różnić się w zależności od edycji. Co więcej – każdy dystans posiada liczbę przeszkód dostosowaną do swojego stopnia trudności. Z jakimi trudnościami można się spotkać na Survival Race Wrocław? Oto 10 przykładów!

1. Piramida. Jednym z wyzwań czekających na biegaczy jest pokonanie liczącej kilka metrów piramidy. Wspięcie się po jej boku nie jest możliwe w pojedynkę. To zadanie, które wymaga skoordynowanej współpracy pomiędzy uczestnikami biegu.

2. Przeplatanka. To jedno z kilku wyzwań, gdzie główną rolę odgrywają opony. Zadaniem uczestników jest pokonać kilkumetrowy pas ułożonych poziomo opon poprzez przeskakiwanie pomiędzy ich środkami. W takich okolicznościach nietrudno o potknięcie!

3. Hałdy opon. Kolejną przeszkodą, w której zostało wykorzystane ogumienie samochodowe, jest wspinaczka po hałdzie. Organizatorzy przygotowują specjalną górę złożoną z rzuconych na siebie opon, a zadaniem uczestników jest się na nią wspiąć i zejść z drugiej strony.

4. Wyścig szczurów. Zastanawialiście się kiedyś, jak czują się zwierzęta przemierzające kanały? Teraz możecie poczuć! Organizatorzy Survival Race Wrocław przygotowali dla Was długie na kilkanaście metrów materiałowe tunele, którymi należy się przeczołgać, aby zaliczyć przeszkodę!

5. Panierka. To jednak nie koniec czołgania się. Tym razem pora na coś naprawdę ekstremalnego i... brudnego. „Panierka” wcale nie jest tutaj przypadkową nazwą. Zadaniem uczestników jest przeczołgać się kilka metrów po błocie, będąc przygniecionym rozciągniętą nad ziemią siatką.

6. Zapory drogowe. Innym zadaniem przygotowanym dla uczestników biegu jest przeskakiwanie przez zapory drogowe. Są one porozstawiane dosyć gęsto, więc nie sposób ich po prostu ominąć. Należy się na nie wspinać i skrupulatnie pokonywać jedna po drugiej.

7. Toczenie opon. Wracamy do wyzwań związanych z oponami. Na uczestników Survival Race Wrocław czeka także zadanie polegające na toczeniu z miejsca A do miejsca B wielkiej opony. Po dotarciu z nią do wskazanego punktu można kontynuować swoją przygodę i mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami.

8. Waterline. To jedno z bardziej wyjątkowych zadań, które czekają na nas podczas biegu. Zadaniem uczestników jest przejść nad rowem z wodą, poruszając się na rozciągniętych nad nim lin oraz taśm. Odrobina nieuwagi i ryzyko zaliczenia nieplanowanej kąpieli robi się naprawdę poważne!

9. Zasieki.
Czas na kolejne już czołganie się. Tym razem sprawa jest nieco poważniejsza. Misją uczestników jest przeczołgać się pod zasiekami wykonanymi z drutu kolczastego. Tutaj jeden nieprzemyślany lub zbyt gwałtowny ruch może skończyć się bolesnym ukłuciem...

10. Pozioma siatka. To kolejne wyzwanie przygotowane przez organizatorów. Zadaniem uczestników biegu jest przejść po rozwieszonej w powietrzu wytrzymałej siatce. Sposób pokonania przeszkody jest dowolny, ale najlepiej jest to zrobić na czworaka.

Mężczyzna skaczący przez błoto z kamieniami

Survival Race Wrocław – trasa dla każdego

Podczas Survival Race Wrocław uczestnicy mają do wyboru trzy trasy ułożone według poziomów trudności. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biegami ekstremalnymi, mogą wybrać wariant „Starter 3 km”. Jak sama nazwa wskazuje, trasa dla początkujących liczy zaledwie 3 km, a uczestnicy zmierzą się w jej ramach z około 15 przeszkodami.

A może regularnie trenujesz i masz już pewne doświadczenia z tego rodzaju biegami? W takim razie warto wejść na poziom wyżej. Idealnym wyborem będzie „Warrior 6 km”. Na 6-kilometrowej trasie na uczestników czeka do 30 przeszkód. A co organizatorzy Survival Race Wrocław przygotowali dla najbardziej zaawansowanych osób? „Machine 12 km” to licząca 12 km trasa, na której czeka aż do 50 przeszkód. To królewski dystans całej rywalizacji.

Survival Race – nagrody

Każdy uczestnik, który opłaci pakiet startowy, otrzymuje koszulkę oraz pamiątkowy medal na mecie. Najlepsi w biegu mogą jednak zdobyć naprawdę ciekawe nagrody. Aby je wygrać, trzeba jednak wystartować w tak zwanej Fali Legend i okazać się najlepszym w zmaganiach. Zwycięzcy mogą liczyć na vouchery od partnera wydarzenia, czyli firmy Prezent Marzeń lub smartwatche do zadań specjalnych – Titan Pro lub Titan Valkiria od MAXCOM.

Survival Race Kids, czyli bieg z przeszkodami dla dzieci we Wrocławiu

Organizatorzy Survival Race nie zapomnieli również o najmłodszych. Z tego powodu powstała seria biegów dla dzieci Survival Race Kids, która jest wersją biegu z przeszkodami przystosowaną do możliwości dzieci. Bieg ten odbywa się nie tylko we Wrocławiu, ale także w innych polskich miastach. Wśród nich należy wymienić: Bydgoszcz, Szczecin, Poznań, Warszawę, Łódź, Kraków oraz Katowice.

Biegi z serii Survival Race Kids są przeznaczone dla maluchów w wieku od 3 do 13 lat. Do wyboru są trzy poziomy, dostosowane do wieku dzieci. 

– Pierwszy z nich to „Krasnal”, który jest przeznaczony dla pociech w wieku od 3 do 6 lat. Przewiduje on 700 metrów trasy i 10 przeszkód. 

– Drugi poziom to „Pirat” dla dzieci 7-10 lat. Trasa obejmuje 1400 metrów i 10 przeszkód. 

– Dla najstarszych dzieci przeznaczony jest „Ninja”. Jego uczestnicy muszą mieć od 10 do 13 lat, a na liczącej 2000 metrów trasie czeka na nich aż 15 przeszkód.

Dlaczego warto zgodzić się na start swojej pociechy w takim biegu? Ponieważ to świetna okazja do zapewnienia maluchowi zdrowej aktywności fizycznej. Znajdujące się na trasie przeszkody kształtują również determinację, uczą pokonywania własnych ograniczeń, a także poszerzają horyzonty. Udział w biegu zapewnia także dziecku dużo radości i pozytywnych emocji. A o to przecież chodzi, prawda?

Survival Race dla dzieci – przykładowe przeszkody 2024

Podobnie jak w przypadku biegu dla dorosłych, również edycja dla dzieci przewiduje przeszkody umieszczone na trasie. Oczywiście są one dostosowane swoim poziomem do wieku i możliwości maluchów. Z jednej strony ich zadaniem jest być wymagającymi i stanowiącymi wyzwanie, a z drugiej bezpiecznymi i możliwymi do pokonania przez dzieci. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych przeszkód z edycji 2024:

1. Kulkożerca. Jednym z wyzwań edycji dla dzieci jest basen z kulkami. Maluchy zjeżdżają do niego z dmuchanej zjeżdżalni. Ich zadaniem jest przedrzeć się przez stawiające opór kulki i wyjść z basenu po drugiej stronie. Jest to zabawa i wyzwanie w jednym!

2. Tunele. Dzieciaki również będą mogły sprawdzić się w podobnym zadaniu, co dorośli. Jest nim przeczołganie się lub przejście na czworaka przez tunel. W wersji dla dzieci ma on postać dmuchanej rury i liczy kilka metrów. Tyle jednak wystarczy, aby dziecko miało okazję poczuć się jak w prawdziwym kanale!

3. Pajączek. To wyzwanie, które wymaga od małego survivalowca sporej sprawności. Jego zadaniem będzie przedarcie się przez gęsty labirynt linek. Wyzwanie to wymaga elastyczności, koordynacji, ale także myślenia przestrzennego, aby skutecznie zaplanować swoje ruchy. To prawdziwy survival dla dzieci!

4. Błotna przeprawa. Niektóre dzieciaki wręcz uwielbiają bawić się w błocie. Na Survival Race Kids będą miały okazję tego doświadczyć! Zadanie to polega na przeczołganiu się pod rozciągniętą w poziomie siatką w błotnistej ziemi. To wyzwanie i świetna zabawa w jednym!

5. Liny. To wyzwanie dla dzieci, które chciałyby poczuć nieco adrenaliny. W tym przypadku ich zadaniem będzie chwycenie się liny i opuszczenie na niej z niewielkiego podestu. Oczywiście wszystko odbywa się na bezpiecznej wysokości oraz z asekuracją dorosłego asystenta, więc rodzice nie mają najmniejszych powodów do obaw.

Chłopiec siedzący w piachu

Ekstremalne biegi z przeszkodami – przygotuj się do nich razem z Decathlon!

Biegi OCR, czyli takie z przeszkodami to ciekawa alternatywa od tradycyjnych biegów. Oprócz kondycji wymagają one od uczestników również sprawności, siły i wytrzymałości. To sprawia, że w ramach przygotowań warto postawić na różnorodny trening. Szykujesz się do biegu z przeszkodami? Odwiedź Decathlon! Znajdziesz tam stroje do biegania, obuwie do biegania, akcesoria biegowe, a także inne narzędzia, które ułatwią Ci przygotowania i start. Podejmij wyzwanie Survival Race razem z Decathlon!

Przeczytaj także:

siekiera wbita w pień

Czym jest survival czyli sztuka przetrwania w trudnych warunkach?

Sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach z dala od cywilizacji cieszy się coraz większą popularnością. Co to jest survival? Odpowiadamy!

Kim jest preppers? Czym jest prepping? Prepper a survival

Kim jest preppers? Czym jest prepping? Prepper a survival

Chcesz wiedzieć czym jest prepping? Przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego kim jest preppers i czym różni się prepping od survivalu.

mężczyźni uprawiający bushcraft

Co to jest bushcraft i czym się różni od survivalu?

Bushcraft i survival to pojęcia, które często używa się jako synonimy. Jest to błąd. Co to jest bushcraft? Tego dowiecie się z powyższego artykułu!

Mężczyzna w odzieży do biegania przygotowujący się do biegu katorżnika biegający z przeszkodami

Bieg Katorżnika w Lublińcu – ekstremalna impreza pełna błota

Bieg Katorżnika to ekstremalna impreza organizowana co roku w Lublińcu. Uczestnicy każdej edycji muszą zmierzyć się z bagnem, błotem i wodą.

Osoby w odzieży do biegania biegnące drogą w celu pobicia rekordu świata w maratonie

Kelvin Kiptum pobił w Chicago rekord świata w maratonie

Kenijczyk Kelvin Kiptum ukończył w Chicago bieg maratoński, ustanawiając nowy rekord świata w maratonie. Przeczytaj więcej na ten temat!