Para z plecakami wędrująca po szlaku karpackim

Szlak Karpacki, czyli niebieski szlak Rzeszów-Grybów – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Szlak Karpacki, znany jako niebieski szlak Rzeszów-Grybów uznawany jest za najdzikszy szlak turystyczny w Polsce. Sprawdź, czym się charakteryzuje.

Jesteś miłośnikiem górskich wędrówek i uwielbiasz spędzać całe dnie na pokonywaniu kilometrów wśród przyjemnych okoliczności przyrody? Chcesz odpocząć od miejskiego zgiełku, tłumu ludzi (w tym także turystów) i znaleźć przestrzeń na bycie tu i teraz, z samym sobą i naturą? W takim razie Szlak Karpacki będzie czymś dla Ciebie. Sprawdź, czym charakteryzuje się ta trasa piesza, o czym warto pamiętać przed wyprawą i jak się do niej przygotować.

Szlak Karpacki – przebieg trasy i charakterystyka szlaku

Szlak Karpacki, zwany także Granicznym, czy też nieco dłużej niebieskim szlakiem Rzeszów-Grybów, to trzeci z najdłuższych pieszych szlaków turystycznych w naszym kraju. Liczy bowiem 429 kilometrów trasy, a suma podejść wynosi około 15 km. Czas trwania przejścia szacuje się na około dwa tygodnie. Na początku warto jeszcze wspomnieć, że nie należy go utożsamiać z Głównym Szlakiem Karpackim – choć nazwa może być myląca, GSK to szlak za czasów II Rzeczpospolitej, który prowadził drogą przez całe Karpaty i liczył aż 830 kilometrów (był wówczas najdłuższym szlakiem w całej Europie). Dziś na jego pozostałości składają się od zachodu Główny Szlak Beskidzki, na granicy – Szlak Karpacki oraz na wschodzie niektóre fragmenty tras pieszych na Ukrainie.

Dzisiejszy szlak niebieski, umownie zwany Karpackim, prowadzi przez Pogórza Dynowskie i Przemyskie, Góry Sanocko-Turczańskie, Góry Słonne, a także Bieszczady Zachodnie oraz Beskid Niski. Część drogi wiedzie granicą polsko-ukraińską i polsko-słowacką. Trasa rozpoczyna się w dzielnicy Rzeszowa – Białej. Sam początek może być nieco zniechęcający – trzeba dobrych kilkanaście kilometrów podążać asfaltową drogą oraz przedzierać się przez wysokie, leśne zarośla. Dopiero po pewnym czasie droga staje się bardziej przystępna. Trasa tej górskiej wędrówki wiedzie przez takie miejscowości, jak na przykład Jawornik Polski, Olszany, Ustrzyki Dolne, Wołosate, Ustrzyki Górne, Krzemieniec czy Wysowa-Zdrój, a także przez wiele okolicznych przełęczy i malowniczych terenów. Droga ma swój cel w miejscowości Grybów.

Mężczyzna z plecakiem wędrujący po górach

Jak się przygotować do przejścia Szlaku Karpackiego?

Warto wiedzieć, że Szlak Karpacki uznaje się za jeden z najbardziej dzikich szlaków pieszych w Polsce – nie bez powodu zyskał właśnie takie miano. Głównym powodem jest fakt, że trasa jest bardzo odludna, próżno szukać na niej rozwiniętej infrastruktury turystycznej czy rozsianych jak grzyby po deszczu restauracji. Bywa tak, że przez dziesiątki kilometrów na szlaku nie ma żadnego sklepu czy miejsca na nocleg – warto wziąć ten fakt pod uwagę. Wiele razy będziemy mieli do czynienia z dziką naturą, przedzieraniem się przez chaszcze, brakiem zasięgu czy niewyraźnymi ścieżkami.

Drugą kwestią stanowiącą o dzikości tego szlaku są... niedźwiedzie. W bardzo dużej mierze szlak biegnie po terenach zamieszkiwanych właśnie przez te zwierzęta, więc dla osób, które boją się zwierzyny, może to nie być najprzyjemniejsza przygoda.

Co zatem warto uwzględnić w przygotowaniach?

Odpowiedni sprzęt – przydadzą się z całą pewnością kompasy i mapy, gdyż trasa SK nie jest na niektórych odcinkach odpowiednio oznaczona i często może odbiegać od tras, które sugerują urządzenia nawigujące. Weź ze sobą także wszystkie potrzebne akcesoria na tak długą podróż. Kijki trekkingowe mogą być dużym ułatwieniem. Przyda się też na pewno powerbank.

Namiot i śpiwór – to będzie dobre rozwiązanie z uwagi na fakt, że po drodze nie ma wielu miejsc noclegowych. Możesz oczywiście tak rozplanować trasę, by każdą noc spędzić w schronisku lub agroturystyce, ale musisz mieć na uwadze, że nie wszystko może pójść zgodnie z planem. Zła pogoda czy zmęczenie mogą nie pozwolić w realizacji planu. Warto wtedy mieć przy sobie alternatywę. Co do schronisk, nie ma ich też zbyt wiele – na całej trasie jest ich około trzech.

Prowiant – by nie stracić sił, musisz zabrać ze sobą odpowiednią ilość pożywienia i wody. Sklepy i miejsca, w których można zjeść coś ciepłego, oczywiście znajdą się na trasie, ale odległości między nimi mogą być całkiem spore, dlatego warto mieć przy sobie coś do zjedzenia.

Przygotuj się fizycznie – jeśli nie jesteś wprawionym wędrowcem, ta trasa może być dla Ciebie bardzo wymagająca. Warto najpierw udać się na nieco krótszą wyprawę, by ocenić swoje możliwości i poznać smak wędrówek po górach,

Warto zaplanować sobie całą trasę ze sporym wyprzedzeniem. Dobrze jest zaznaczyć na mapie ważne punkty jak schroniska, sklepy czy stacje benzynowe, na których będziesz mógł zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy. 

Odznaka za przejście niebieskiego szlaku turystycznego Rzeszów-Grybów

Co ciekawe, wędrowców, którzy zdecydują się przejść Szlak Karpacki i uda im się tego dokonać, PTTK wręcza specjalne odznaki. Warto na drogę wziąć ze sobą książeczkę GOT PTTK, w której można zbierać pieczątki uprawniające do zdobycia wspomnianej odznaki. PTKK podzieliło trasę na 21 odcinków: za przebycie 7 można dostać brązową odznakę, 14 – srebrną, zaś za całą trasę nagrodą jest złota odznaka. To świetna pamiątka i przyjemna motywacja do dalszej wędrówki.

Szlak Karpacki to świetne miejsce, w którym można się całkowicie zresetować, pozostać sam na sam ze swoimi refleksjami, mijając piękne, górskie widoki, malownicze łąki i polany, a czasem przedzierając się przez, wydawałoby się, nieprzebyte dotąd zakamarki lasów. Jeśli lubisz wyzwania, długie wędrówki i szukasz miejsca, w którym rzadko spotyka się drugiego człowieka, a częściej można natknąć się na niedźwiedzia – Szlak Karpacki będzie dobrym miejscem dla Ciebie.

Przeczytaj także:

Mężczyzna z plecakiem wędrujący po głównym szlaku sudeckim

Główny Szlak Sudecki – poznaj GSS im. Mieczysława Orłowicza

Główny Szlak Sudecki to chętnie uczęszczany szlak turystyczny liczący 440 kilometrów. Poznaj GSS im. Mieczysława Orłowicza i sprawdź, jak go przejść.

Para z plecakami i kijkami w rękach stojąca przed wejściem na szlak pacific crest trial w usa

Pacific Crest Trail – wędrówka jednym z najdłuższych szlaków USA

Pacific Crest Trail to pieszy długodystansowy szlak trekkingowy. Wiedzie przez Kalifornię, Oregon i Waszyngton. Sprawdź, czym się charakteryzuje.

Czerwone Wierchy – jaki szlak wybrać podczas wędrówki?

Czerwone Wierchy – jaki szlak wybrać podczas wędrówki?

Wycieczka na Czerwone Wierchy to dobry sposób na weekend w Tatrach. Jaki szlak wybrać? Oto kilka wskazówek!

Babia Góra – szlaki na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

Babia Góra – szlaki na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

Chcesz się wybrać na Babią Górę? Jak wygląda szlak na Królową Beskidów? Oto wskazówki, jak dotrzeć na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.

Szlak na Śnieżkę – wejście na Śnieżkę, szczyt Karkonoszy

Szlak na Śnieżkę – wejście na Śnieżkę, szczyt Karkonoszy

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Poznaj warianty wejścia na Śnieżkę, sprawdź, jaki szlak na Śnieżkę wybrać.