Dzieci idące po górach z plecakami turystycznymi

Bieszczady z dzieckiem – szlaki dla dzieci i trasy dla rodzin z dziećmi

Jakimi szlakami w Bieszczadach mogą wędrować maluchy? Co można tam robić z dziećmi? Bieszczadzkie trasy dla rodzin z dziećmi na Tarnicę.

Zalet związanych z odwiedzaniem szlaków w Bieszczadach jest tak wiele, że trudno nam się zdecydować, którą z nich opisać we wstępie. I choć klasyczne hasło „rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!” straciło już nieco na uroku wraz z tłumem turystów spotykanych w najbardziej widokowych miejscach, to wciąż jest to region zapierający dech w piersiach i momentami zachwycający dzikością. To także dobre miejsce na zaszczepienie w dzieciach miłości do gór. Sprawdź, co zobaczyć w Bieszczadach z dziećmi i gdzie w Bieszczady z małym dzieckiem można się udać.

Bieszczady z dzieckiem – ważne informacje, o których warto wiedzieć

Bieszczady wcale nie są oczywistym miejscem na podróż. Położone w południowo-wschodniej części Polski, pozostają dość mocno oddalone od wielu punktów w kraju. Mimo to wycieczki w te rejony szczególnie upodobali sobie mieszańcy strefy centralnej, w tym okolic Warszawy. To świetne miejsce na odpoczynek i zapoznanie dzieci z żywą przyrodą. Co warto wiedzieć o Bieszczadach?

1. Spora część tego terenu to obszar Parku Narodowego. Za wejście na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego należy uiścić opłatę (9 złotych bilet normalny, 4 złote 50 groszy – ulgowy). Bieszczady z dzieckiem do lat 7 to dobry pomysł, bo… w przypadku maluchów opłat brak.

2. W Bieszczadach można spotkać niedźwiedzie brunatne! Liczba potwierdzonych osobników, jest zależna od pory roku i waha się w okolicach 20 sztuk. Uważać należy również na wilki i inne dzikie zwierzęta. Warto więc w szczególności mieć oko na najmłodszych, by nie oddalali się za bardzo od dorosłych.

3. Czas dojazdu z Warszawy i Wrocławia jest identyczny. Wynosi on 6 godzin, a trasa przebiega głównie drogami ekspresowymi, autostradami i odcinkami krajowymi. To ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, które źle znoszą podróże. Tak poprowadzone trasy pozwolą, by podróż minęła spokojnie i w miarę szybko.

4. Rowerowe szlaki w Bieszczadach mogą przebiegać po… torach! Funkcjonują tu specjalne drezyny rowerowe, w obrębie tras kolejowych z 140-letnią tradycją. Napęd? Jak w tradycyjnych rowerach! Warto zajrzeć na stronę projektu, aby sprawdzić trasy, cennik i godziny odjazdów. To ciekawa atrakcja Bieszczad dla dzieci zwłaszcza!

To oczywiście nie koniec atrakcji związanych z tym regionem. Najważniejsze pozostają trasy piesze, na które można wyjść na przykład z kijkami do nordic walkingu

Dziewczynka i chłopiec odpoczywający na skale w Bieszczadach

Szlaki na Tarnicę – bieszczadzka górska wędrówka dla dzieci

Jeśli pogoda w Bieszczadach sprzyja, można planować trekking. Te nie są zbyt wymagające pod względem zdobywanych wysokości, ale za to szlaki i bezdroża potrafią zaskoczyć swą długością. Najpopularniejszym miejscem wśród turystów jest tu najwyższy szczyt. Szlaki na Tarnicę zostały poprowadzone z kilku miejscowości, można zatem skorzystać z najbliższego względem własnego miejsca noclegowego. Czy to jednak odpowiedni cel dla rodzin z dziećmi? Oczywiście, że tak. Wystarczy wybrać szlak, z którym dzieci dadzą radę fizycznie. Trzeba mieć na uwadze, że trasy jednak będą dosyć długie i warto się do nich dobrze przygotować.

Tarnica – szlak z dzieckiem. Który wybrać? Za najłatwiejszy uchodzi szlak z Wołosatego. Liczy on 5 kilometrów w jedną stronę, więc z zejściem tą samą trasą cały trekking będzie miał długość 10 kilometrów. Droga wiedzie szlakiem niebieskim, nie jest to więc najbardziej zachwycająca widokami dostępna trasa (ta z kolei wiedzie szlakiem czerwonym przez Przełęcz Bukowską, jest jednak o wiele dłuższa). Jest to więc trasa przeznaczona dzieciom w Bieszczadach.

Z dziećmi też warto wyjechać w Bieszczady!

Bieszczady z dzieckiem? To jak najbardziej dobry pomysł! Oprócz wspomnianego wcześniej darmowego wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na miejscu można spodziewać się świetnej infrastruktury noclegowej, również z uwzględnieniem potrzeb najmłodszych.

Warto pamiętać, aby podczas wędrówek nie zbaczać ze szlaków i zapoznawać się na bieżąco z komunikatami wszelkich służb. W dodatku góry, jak to góry – pogoda w Bieszczadach potrafi być kapryśna i bardzo zmienna. To, że w danym momencie widzimy bezchmurne niebo i rozświetlony promieniami słońca szczyt nie znaczy, że za dwie godziny turyści będą brodzić w gęstej mgle. Trzeba o tym pamiętać szczególnie podczas wyjazdu z dzieckiem, pakując na wycieczkę prowiant i niezbędne rzeczy.

Ponadto szlaki w Bieszczadach są dość długie, więc nie każdy maluch da radę przejść samodzielnie taki dystans. Warto wziąć to pod uwagę ustalając plan wędrówki.
Gdzie w Bieszczady z dziećmi? Poznaj łatwe szlaki w Bieszczadach dla dzieci.

Chatka Puchatka Bieszczady – szlak dla dzieci

Sama nazwa z pewnością zainteresuje najmłodszych bieszczadzkich wędrowców. Choć z bajkowym misiem nie ma zbyt wiele wspólnego, dobrze może zadziałać na dziecięcą wyobraźnię i zachęcić maluchy do jej odwiedzenia. Jest to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, które znajduje się na Połoninie Wetlińskiej. Można do niego dojść na przykład od Przełęczy Wyżnej bądź z Brzegów Górnych – taka trasa będzie odpowiednia do wędrówki z dziećmi. Chatka jest miejscem, w którym można z powodzeniem odpocząć po przechadzce i złapać oddech przed powrotem.

Mężczyzna na trekkingu z dziećmi w Bieszczadach

Mała i Wielka Rawka – Bieszczady trasa dla dzieci

Trasa na Małą Rawkę z Przełęczy Wyżniańskiej liczy 1,5 kilometra. Na miejscu można odwiedzić znajdującą się tam bacówkę. Na szczyt Wielkiej Rawki trzeba przeznaczyć nieco więcej czasu, gdyż droga w to miejsce jest dwa razy dłuższa i liczy trzy kilometry. Pierwsza część trasy jest łagodna i przyjazna dla maluchów, druga zaś może już być nieco bardziej wymagająca, dlatego warto urozmaicić dzieciom czas wędrówki wspólnymi zabawami i zgadywankami.

Cisna i bacówka pod Honem

Bacówka pod Honem to unikalna chata górska. Posiada własny taras widokowy i bazę noclegową idealną na wakacje z dzieckiem. To także miejsce, w którym serwowane są regionalne specjały. Można się tam posilić i odpocząć przed dalszą wędrówką. Z bacówki można ruszyć na szlak między innymi prowadzący na Hon lub Berest.

Atrakcje Bieszczad dla dzieci

Co jeszcze warto zobaczyć w Bieszczadach, by zapewnić najmłodszym ciekawe atrakcje?

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego – to bardzo ciekawe miejsce nie tylko dla najmłodszych! Łączy w sobie edukację i przyrodę, co może zaciekawić tak naprawdę każdego. Można zobaczyć tu wystawę „Jaskinia czasu”, poznać historię i kulturę regionu, a dla najmłodszych przygotowano zabawę, która ma pomóc im w zrozumieniu zasad panujących na terenie parku. 

Bieszczadzka kolejka leśna – podróż Leśną Kolejką Wąskotorową to niesamowite przeżycie dla dzieciaków. Trasa przejażdżki wiedzie leśnymi ścieżkami oraz wzdłuż rzeki Solinka. Podróż zachwyca bliskością przyrody i pięknymi widokami.

Zagroda żubrów w Mucznem – to jedno z najchętniej odwiedzanych turystycznie miejsc w Bieszczadach. Z tarasów widokowych można podziwiać żubry w ich naturalnym środowisku. Obiekt umożliwia także zwiedzanie z edukatorem, dzięki czemu dzieciaki mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tych zwierząt. Nauka poprzez zabawę to zawsze dobry pomysł.

Leśny zwierzyniec w Lisznej – to punkt obowiązkowy dla rodzin w Bieszczadach, zwłaszcza jeśli podróżujemy z maluchami. W mini ZOO niedaleko Cisnej można podziwiać zwierzaki, karmić je, a nawet głaskać, jeśli się na to zgodzą. To świetna atrakcja dla najmłodszych.

Spływ pontonem na Sanie – jeśli macie ochotę na odrobinę adrenaliny i spędzenie czasu nieco inaczej, warto wybrać się na spływ Sanem. Nie są to spływy ekstremalne, dlatego sprawdzą się także w przypadku rodzin z dziećmi. Na miejscu można wypożyczyć ponton, a także skorzystać z usług instruktora.

Wyjazd w Bieszczady z dziećmi to bardzo dobry pomysł. Charakter Bieszczad pozwoli najmłodszym zapoznać się z magią gór, pięknym krajobrazem i pieszymi wędrówkami. Warto się do nich dobrze przygotować – porządne buty trekkingowe, odzież turystyczną i pojemny plecak trekkingowy to podstawa dobrze urządzonej wędrówki z najmłodszymi.

Przeczytaj także:

Mężczyzna z plecakiem zapakowanym na długą wyprawę górską

Jak spakować plecak na długie górskie wypady?

Pakowanie plecaka to podstawa udanej wędrówki. Jak pakować plecak, aby było wygodnie? Jak się pakować, aby optymalnie wykorzystać miejsce w plecaku?

mężczyzna z plecakiem na plecach i kijem trekkingowym w ręce

Plecak w góry – jaki plecak turystyczny wybrać?

Zastanawiasz się, jaki plecak w góry wybrać? Sprawdź, jaki plecak turystyczny będzie odpowiedni na górskie wyprawy i w jaki sposób go dopasować.

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!