Para z kijkami w rękach wędrująca po szlakach długodystansowych w polsce

Szlaki długodystansowe w Polsce – poznaj najciekawsze trasy piesze

Szukasz najlepszych szlaków długodystansowych w Polsce? Sprawdź, gdzie udać się na wędrówkę i poznaj najciekawsze i najdłuższe szlaki turystyczne.

Wędrowanie w przyjemnych okolicznościach przyrody to nie tylko zdrowa dawka aktywności fizycznej, ale także świetny relaks dla umysłu – możemy odciąć się od stresu i codziennych zmartwień. Liczą się tylko stawiane kroki, podążanie przed siebie i pokonywanie szlaku, ciesząc się jednocześnie pięknymi widokami i niesamowitym klimatem. Zastanawiasz się, gdzie można udać się na pieszą wędrówkę długodystansową w Polsce? Jak się do tego przygotować i jaki szlak wybrać? Przekonaj się.

Szlak długodystansowy w Polsce – czym się charakteryzuje, dla kogo, jak się przygotować?

W naszym kraju nie brakuje pięknych miejsc i szlaków turystycznych, które przez nie prowadzą. Można śmiało wybrać się na kilkugodzinną wędrówkę zarówno w terenach górskich, jak i na nizinach, nad jeziorami czy w nadmorskim klimacie. Czy jednak na szlaki trekkingowe długodystansowe w Polsce też możemy liczyć? Czym one się w ogóle charakteryzują?

Otóż za długodystansowy szlak pieszy uznaje się taki szlak turystyczny, który liczy sobie ponad 100 kilometrów. Mowa tu oczywiście o warunkach polskich – na przykład w Ameryce najdłuższe szlaki sięgają nawet tysięcy kilometrów, ale takich tras w naszym kraju nie uświadczymy. Nie oznacza to jednak, że nie mamy czego zwiedzać! W Polsce jest około stu szlaków, których pokonanie przeciętnemu wędrowcowi zajmie dłużej niż dwa dni. Co więcej, są to wspaniałe trasy pełne niesamowitych krajobrazów i niepowtarzalnej aury bliskości z naturą.

Jak przygotować się do wyruszenia w trasę długodystansową i przeżycia prawdziwej przygody? Przede wszystkim warto sobie wszystko zaplanować – od wyboru szlaku, przez nocleg i wyżywienie, aż po potrzebny sprzęt i ubrania. Warto też przygotować się nieco fizycznie, na przykład poprzez krótsze piesze wyprawy, ale także psychiczny – nie zawsze wszystko będzie szło po Twojej myśli, trzeba być na to przygotowanym.

Para wędrująca po górkach z kijkami

Polskie szlaki długodystansowe – jak wybrać szlak turystyczny na wędrówkę?

Zastanawiając się nad wyborem szlaku, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na początek bardzo ważny będzie po prostu dystans – im dłuższy, tym więcej siły i ekwipunku będziesz potrzebować. Długość to jednak nie wszystko – stopień trudności i przewyższenia na trasie to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Niektóre z tras wymagają bardzo dobrej kondycji fizycznej z uwagi na swoje utrudnienia, dlatego warto o tym pamiętać.

Trasę należy także przeanalizować pod względem infrastruktury – czy będziesz miał gdzie nocować i jeść? A może będzie konieczne zabranie namiotu i własnego prowiantu w większej ilości? Zorientuj się na temat oznakowania ścieżek i innych istotnych punktów na trasie – może konieczne będzie zabranie dodatkowej mapy i kompasu? Zastanów się także nad terminem wyprawy – dla początkujących odpowiednim wyborem będzie wiosna i jesień. 

Przed podjęciem decyzji o pierwszej długodystansowej wędrówce warto też zorientować się, co do zaoferowania ma Twoja okolica. Być może nie musisz szukać odległych miejsc, by oddać się przyjemnemu wędrowaniu wśród niepowtarzalnych uroków przyrody?

Najchętniej wybierane długodystansowe szlaki piesze w Polsce

Czas przejść do sedna! Poniżej przedstawiamy propozycję kilku najchętniej wybieranych przez wędrowców polskich szlaków długodystansowych. Sprawdź je wszystkie i przekonaj się, który z nich będzie wyborem dla Ciebie. A może chcesz pokonać je wszystkie?

Para z kijkami w rękach wędrująca po górach

Główny Szlak Beskidzki

Zaczynamy od szlaku, który jest sposobem na poznanie uroku polskich gór. Główny Szlak Beskidzki, zwany też w skrócie GSB, to najdłuższy szlak w Polsce – mierzy około 500 kilometrów. Oznaczony jest kolorem czerwonym i prowadzi przez Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. To prawdziwa gratka dla miłośników wędrówek górskich. Jest bardzo malowniczy, gdyż niemal przez cały czas prowadzi grzbietami gór. To także spore wyzwanie – trzeba się do niego odpowiednio przygotować i raczej nie jest to propozycja dla osób, które z wędrówkami po górach nie miały do tej pory zbyt dużo wspólnego.

Główny Szlak Sudecki

Kolejna górska trasa, zwana młodszym bratem Głównego Szlaku Beskidzkiego. GSS liczy sobie 440 kilometrów. Szlak czerwony przecina główne partie Sudetów. Pozwala dzięki temu poznać najważniejsze pasma tego regionu, jak na przykład Góry Izerskie, Karkonosze czy Góry Stołowe. Dużym ułatwieniem jest fakt, że trasa w większości prowadzi płaskim terenem i asfaltem, co z pewnością przyda się początkującym. Minusem jest jednak fakt, że szlak pomija najważniejsze szczyty pasma, między innymi Śnieżkę i Śnieżnik – by je zdobyć, trzeba zboczyć z trasy i udać się na nie inną drogą.

Szlak Karpacki/Graniczny

To propozycja dla osób, które szukają wytchnienia od hałasu, tłumu turystów i chcą nacieszyć się spokojem i bliskim kontaktem z naturą. Szlak Karpacki biegnie przez Podkarpacie i Wschodnią Małopolskę, jest on niebieskim szlakiem i mierzy 425 kilometrów. Prowadzi z Rzeszowa na południe, potem przez Góry Sanocko-Turczańskie dociera w Bieszczady i jeszcze dalej do Beskidu Niskiego. Przez większość trasy wędruje się odludnymi lub bardzo słabo zagospodarowanymi terenami – trudno więc o rozbudowaną infrastrukturę turystyczną.

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to propozycja dla miłośników niezwykle malowniczych widoków i miejsc z ciekawą historią. Trasa prowadzi przez warownie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, od Krakowa do Częstochowy. Liczy sobie 164 kilometry, a po drodze masz szansę podziwiać niezwykłe wapienne skały i zachwycające jaskinie. Najwięcej uroku szlak zyskuje w okresie jesiennym – wówczas krajobrazy są naprawdę niesamowite.

Mężczyzna wędrujący z kijkami w rękach po szlaku w górach

Główny Szlak Świętokrzyski

Choć to najkrótszy z górskich szlaków, gdyż liczy 95 kilometrów, wiedzie przez najstarsze polskie góry, czyli Góry Świętokrzyskie, które również mają turystom wiele ciekawych odsłon do zaprezentowania. Odznacza się bardzo jasnym oznakowaniem i całkiem przystępnym ukształtowaniem terenu. Będzie to więc ciekawa propozycja dla osób szukających odpowiedniej trasy na swoją pierwszą dłuższą wędrówkę.

Szlak Nadmorski Bałtycki

Czas przenieść się w inne rejony Polski – wybierzmy się więc nad Bałtyk i powędrujmy wzdłuż polskiego wybrzeża! Szlak Nadmorski Bałtycki rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy w Żarnowcu. Liczy 378 kilometrów. Na trasie napotkać można nieodłączne elementy nadmorskiego klimatu – latarnie morskie, piaszczyste plaże i wydmy. Przewyższenia natomiast nie są zbyt znaczące. Dobrym pomysłem jest wybranie się na ten szlak poza sezonem wakacyjnym – wówczas unikniesz tłumu turystów i parawanów porozkładanych na plaży.

Szlaki długodystansowe w Polsce nie należą do najdłuższych na świecie, ale z całą pewnością mają w sobie mnóstwo uroku, pięknych krajobrazów, a niektóre stanowią nawet całkiem poważne wyzwanie. Zaplanuj swoją wycieczkę, wybierz szlak, który najbardziej Cię urzekł i wybierz się na wędrówkę – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to nie będzie Twoja ostatnia wędrówka!

Przeczytaj także:

osoba w butach trekkingowych

Jakie buty trekkingowe wybrać? Znajdź dobre buty w góry

Wybór butów w góry może nie być prosty. Sprawdź, jakie buty trekkingowe wybrać, by wędrówka była przyjemna, a stopy bezpieczne.

ludzie wędrujący po górach w odzieży outdoorowej

Szlaki turystyczne – co oznaczają kolory szlaków górskich?

Wędrówka po górskich szlakach to świetna forma rozrywki. Dowiedz się, co oznaczają kolory szlaków turystycznych i jakie oznaczenia tras warto znać!

para na pieszej wycieszcze

Turystyka piesza - co to jest? Wędrówki długodystansowe.

Turystyka piesza ➤ Sprawdź na czym polega ten rodzaj aktywności fizycznej ➤ Zobacz jakie są rodzaje ☛ Przeczytaj artykuł ekspertów

Para spacerująca po mieście

Geocaching, czyli turystyka alternatywna

Szukanie skrzynek geocaching to popularna już forma rozrywki. To także turystyka alternatywna dla osób lubiących przygody. Dowiedz się więcej!

Mężczyzna stojący przy otwartej walizce podróżujący w celach medycznych

Turystyka medyczna - najbardziej popularne kierunki

Dzięki taniej i prostej komunikacji między państwami coraz częściej decydujemy się na turyzm medyczny. Poznaj najpopularniejsze kierunki!