Mężczyzna wchodzący pod górę na Giewont

Szlaki na Giewont – jak wejść na szczyt śpiącego rycerza w Tatrach?

Giewont należy do najbardziej znanych tatrzańskich szczytów. Jaki szlak na Giewont wybrać? Sprawdź, które wejście na Giewont wybrać na wędrówkę.

Dla wielu osób Giewont jest w zasadzie kwintesencją gór. Za popularność tego szczytu wśród turystów odpowiada kilka czynników, a jednym z nich na pewno jest dostępność. Stanowi symbol Tatr i Zakopanego, a dla wielu to punkt obowiązkowy wyjazdu w góry. Jak wejść na Giewont, czy wejście na Giewont jest trudne i właściwie ile się idzie na Giewont?

Wejście na Giewont – co warto wiedzieć przed wyprawą?

Giewont należy do najbardziej rozpoznawalnych tatrzańskich szczytów. Cały masyw Giewontu składa się z trzech sąsiadujących szczytów: Giewontu Wielkiego, Małego i Długiego. Umiejscowiony jest pomiędzy dolinami Kondratową, Bystrej i Małej Łąki. Dla turystów dostępne jest wejście jedynie na Wysoki Giewont. Znany jest z metalowego krzyża, który umiejscowiony jest na wierzchołku.

Z miejscem tym wiąże się także miejscowa legenda. Nie bez powodu o Giewoncie mówi się jako o górze śpiącego rycerza. Choć legenda ma wiele wersji, mówi głównie o tym, że w masywach Giewontu uśpieni są wojownicy i rycerze, którzy obudzą się, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Wielu turystów odwiedzających Zakopane, zastanawia się nad wejściem na Giewont. Czy trudne są szlaki do tego miejsca? Tras jest kilka, które są zróżnicowane pod względem trudności. Warto wiedzieć, że końcowa część trasy na Giewont wymaga skorzystania z łańcuchów. Dodatkowo skały są na wierzchołku dosyć śliskie, dlatego trzeba uważać, by nie upaść. Warto wyposażyć się w wygodne buty trekkingowe i akcesoria turystyczne. Szczególną ostrożność należy zachować podczas letniego wejścia na Giewont. Łańcuchy i metalowy krzyż przyciągają pioruny, co może być niezwykle niebezpieczne dla turystów. Zejście z Giewontu znajduje się na zachodniej stronie. Jest dosyć strome, dlatego warto schodzić ostrożnie i asekurować się łańcuchami.

Kobieta wchodząca pod górę na Giewont

Wejście na Giewont – szlaki na jeden z tatrzańskich szczytów

Na Giewont trasy prowadzą różnymi ścieżkami. Część z nich rozpoczyna się z Kuźnic, inne z Doliny Małej Łąki bądź wprost z Zakopanego. Jaki jest najkrótszy szlak na Giewont? Którą trasę wybrać?

Czerwony szlak na Giewont z Doliny Strążyskiej

Zacznijmy od tej drogi, ponieważ jest ona dobra dla początkujących. W zasadzie wiele osób zdecyduje się nawet zrezygnować z podjazdu busem na start, ponieważ odległości z tej strony Zakopanego są niewielkie i można sobie dołożyć kawałek, nie zmęczyć się zbytnio i zachować pełną niezależność.

W sumie na szlaku o długości niecałych 6 km trzeba pokonać nieco ponad 1000 metrów wzniesień, więc wędrówka zajmie kilka godzin – 3,5 według oznakowania, przy czym należy pamiętać, że akurat na tym szlaku czasy będą zmienne i bardzo mocno uzależnione od warunków.

Generalnie jest to droga w miarę łatwa nawet dla osób niedoświadczonych. Zdecydowanie wyróżnia się walorami widokowymi – wiele osób uważa, że jest to najciekawsze wejście na Giewont. Problematycznym fragmentem może być trawers na Małym Giewoncie. Jeśli chcesz wyjść na szlak wiosną, upewnij się, że pokonasz ten kawałek trasy bezpiecznie. Zdarza się, że dość długo zalegają tu płaty śniegu, a poślizgnięcie się na nich może doprowadzić do tragicznego wypadku. Latem przy suchej pogodzie nie będzie problemu z pokonaniem tego odcinka.

Żółty szlak na Giewont przez Dolinę Małej Łąki – najłatwiejszy szlak na Giewont

Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy szlak na Giewont. Trasa jest odrobinę krótsza od czerwonego szlaku z Doliny Strążyskiej, jest też nieco mniej przewyższeń, natomiast głównym czynnikiem, który wpływa na to, że zwykle właśnie ta trasa jest sugerowana w przewodnikach jako najłatwiejsza, jest fakt, że nie ma tu trudniejszych odcinków. Cały szlak daje się łatwo przejść nawet przy nie do końca sprzyjającej pogodzie.

Z tego szlaku nie ma tak imponujących widoków jak z tego z Doliny Strążyskiej, ale wiele osób docenia walory estetyczne choćby tylko dlatego, że droga prowadzi przez pięknie widoczny piętrowy układ roślinności wysokogórskiej. Tym samym o nudzie nie ma mowy. Kilka ciekawych punktów widokowych też oczywiście udaje się wychwycić i zrobić naprawdę niezłe zdjęcia.

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, to ta trasa będzie dobra na start. Wędrówka nie jest długa, nie jest wymagająca technicznie, ale jednak jakąś kondycję trzeba mieć, żeby wdrapać się na szczyt i jeszcze mieć siłę się tam uśmiechnąć. Dolina Małej Łąki to szlak dla tych, którzy chcą się cieszyć wejściem, ale mieć jeszcze trochę sił na później.

Kobieta i mężczyzna wchodzący na Giewont

Czerwonym szlakiem z Kasprowego Wierchu na Giewont – inna trasa na Giewont

To popularna droga z kilku powodów. Po pierwsze zaczyna się na Kasprowym, który sam w sobie jest ikonicznym szczytem, a na dodatek wjeżdża się na niego równie legendarną kolejką linową (tu od razu pierwsza uwaga: w sezonie oszczędzisz mnóstwo czasu, kupując bilet na kolejkę przez internet, zamiast stać przy kasie). Po drugie, jest to prosta droga. Co prawda latem na Kopie będzie wiało, a zimą zmieni się ona w lodowisko, ale przy dobrych warunkach nawet ten fragment nie stanowi większego wyzwania.

W porównaniu z poprzednimi szlakami ten, choć ma tę samą długość, to mniejszą sumę przewyższeń (nic dziwnego, skoro zaczyna się z innego szczytu). To niecałe 600 metrów w górę, a więc podejścia są generalnie łagodne. Atrakcją samą w sobie jest widok na Giewont „od tyłu”. Jeśli Twoja znajomość gór ogranicza się do standardowych ujęć, ten widok będzie wydawał się jednocześnie dziwnie znajomy i obcy, bo zwykle masyw jest pokazywany od Zakopanego, a tu będziesz widział go od drugiej strony.

Choć przejście tego szlaku nie wymaga większego doświadczenia, należy mieć na uwadze, że wiosną i jesienią, kiedy warunki jeszcze nie są do końca ustalone, będzie to miejscami dość niebezpieczne przejście, więc jeśli nie czujesz się pewnie i nie potrafisz się posłużyć odpowiednim sprzętem, to lepiej będzie się wycofać. Wielką zaletą tego szlaku jest fakt, że można go w banalnie prosty sposób uczynić większym wyzwaniem – wystarczy na Kasprowy wejść, a nie wjechać.

Niebieski szlak na Giewont z Kuźnic

Szlak z Kuźnic to zdecydowanie najłatwiejsza droga ze wszystkich, więc dobrym pomysłem może się okazać wejście jedną z poprzednio omówionych i zejście właśnie z tej strony. Zresztą kierunek „w dół” jest o tyle rozsądny, że latem „w górę” idzie tędy sporo ludzi. Paradoksalnie wcale nie jest to szlak z najmniejszym przewyższeniem (jest go tu ok. 900 metrów) na niespełna 6 km długości. Cały urok polega na tym, że w zasadzie nie ma tu wyraźnie bardziej stromych odcinków.

Czy ta trasa ma szczególne walory widokowe? W zestawieniu z poprzednimi wygląda dość skromnie. Bardziej będzie to zresztą faktycznie „droga” niż typowy szlak,  co tym bardziej sprawia, że warto tędy zejść. 

Po drodze jeszcze możesz zahaczyć o schronisko na Hali Kondratowej – bardzo urokliwe miejsce, gdzie odpoczniesz przed drugim odcinkiem drogi. Łagodna, szeroka, pozwalająca cieszyć się wypoczynkiem naprawdę jest warta wypróbowania. 

Przełęcz Kondracka – a teraz na szczyt Giewontu

Szlaki wspomniane wyżej nie prowadzą tak naprawdę na szczyt Giewontu. Dochodzą do Przełęczy Kondrackiej, skąd na szczyt można dostać się w nieco ponad pół godziny (plus kolejka, bo latem jest to nie do uniknięcia). Ten fragment jest zdecydowanie najtrudniejszy i to mimo wprowadzenia jednokierunkowej organizacji ruchu na szlaku. Trzeba liczyć się z tym, że będzie tu wiało, po deszczu będzie ślisko, a tak czy inaczej, jest wąsko i zdecydowanie nie można liczyć na komfortowe podłoże.

Jak wejść na Giewont, unikając tłoku? Cóż – trzeba wybrać dzień poza sezonem i zdecydowanie przyspieszyć wejście na górę. Nie ma tu innej alternatywy, ponieważ sam szczyt nie jest wcale duży, kończy się granią, więc i wypadki na Giewoncie zdarzają się wcale nie tak rzadko.

Szlak turystyczny na Giewont dla początkujących wędrowców górskich to dobry pomysł. Na Giewont można wejść różnymi szlakami, a większość ma nieduży poziom trudności, ale za to każdy zachwyca pięknymi widokami. Weź plecak turystyczny i ruszaj na Giewont.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Co oprócz bluzy polarowej ubrać w góry?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.