Wejście na Giewont – co warto wiedzieć przed wyprawą?
Giewont należy do najbardziej rozpoznawalnych tatrzańskich szczytów. Cały masyw Giewontu składa się z trzech sąsiadujących szczytów: Giewontu Wielkiego, Małego i Długiego. Umiejscowiony jest pomiędzy dolinami Kondratową, Bystrej i Małej Łąki. Dla turystów dostępne jest wejście jedynie na Wysoki Giewont. Znany jest z metalowego krzyża, który umiejscowiony jest na wierzchołku.
Z miejscem tym wiąże się także miejscowa legenda. Nie bez powodu o Giewoncie mówi się jako o górze śpiącego rycerza. Choć legenda ma wiele wersji, mówi głównie o tym, że w masywach Giewontu uśpieni są wojownicy i rycerze, którzy obudzą się, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie.
Wielu turystów odwiedzających Zakopane, zastanawia się nad wejściem na Giewont. Czy trudne są szlaki do tego miejsca? Tras jest kilka, które są zróżnicowane pod względem trudności. Warto wiedzieć, że końcowa część trasy na Giewont wymaga skorzystania z łańcuchów. Dodatkowo skały są na wierzchołku dosyć śliskie, dlatego trzeba uważać, by nie upaść. Warto wyposażyć się w wygodne buty trekkingowe i akcesoria turystyczne. Szczególną ostrożność należy zachować podczas letniego wejścia na Giewont. Łańcuchy i metalowy krzyż przyciągają pioruny, co może być niezwykle niebezpieczne dla turystów. Zejście z Giewontu znajduje się na zachodniej stronie. Jest dosyć strome, dlatego warto schodzić ostrożnie i asekurować się łańcuchami.