Kobieta wspinająca się po Tatrach Bielskich

Tajemnicze Tatry Bielskie – co warto o nich wiedzieć?

Tatry Bielskie nie są tak znane jak inne części tatrzańskiego pasma. Dlaczego warto wybrać się na słowackie szlaki? Poznaj podstawowe informacje.

Mniej znaną część pasma tatrzańskiego stanowią Tatry Bielskie. Choć oferują równie wyjątkowe widoki, to szlaki turystyczne nie są tak zatłoczone. Czym się wyróżniają? Czy rzeczywiście warto je odwiedzić? Jakie atrakcje mogą zapewnić Tatry Bielskie? Dowiedz się więcej o słowackich górach.

Tatry Bielskie – gdzie leżą?

Tatry są najwyższym pasmem górskim w łańcuchu Karpat. Dzieli się je na części: Zachodnią i Wschodnią, w której skład wchodzą Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Te ostatnie znajdują się w całości na terenie Słowacji. Obejmują zaledwie 9% całego obszaru masywu tych gór. Ich powierzchnia zajmuje około 70 km². Położona jest prostopadle, w stosunku do głównej grani Tatr.

Od północno-wschodniej strony sąsiaduje z drugą częścią wschodnią pasma, a oddzielają je dwie doliny walne. Granicę pomiędzy Tatrami Wysokimi a Bielskimi wyznacza Przełęcz pod Kopą, która z kolei znajduje się między Jagnięcym Szczytem a Szalonym Wierchem.

Grań Tatr Bielskich mierzy około 15 km długości, zaczynając się od Kobylego Wierchu i kończąc w Dolinie Jaworowej. Należąca do niej Szeroka Przełęcz Bielska dzieli pasmo na dwie części – zachodnią, gdzie znajduje się większość wysokich szczytów, oraz wschodnią znacznie łagodniejszą. Warto też wiedzieć, że nazwa gór pochodzi od miasta Białej Spiskiej położonego nad rzeką Poprad, do której wpada Bielski Potok. 

Mężczyzna wspinający się po Tatrach Bielskich

Charakterystyka pasma

Tatry Bielskie różnią się od reszty części wieloma atrybutami. Po pierwsze charakteryzuje je budowa geologiczna składająca się głównie ze skał osadowych, czyli wapieni, dolomitów czy margli. Po drugie są najniższym pasmem tatrzańskim. Wyłącznie 5 szczytów wznosi się ponad 2000 m n.p.m., przy czym warto wspomnieć, że na żaden z nich nie prowadzi wyznaczony szlak. Po trzecie krajobraz bielskiego masywu wydaje się być bardziej zróżnicowany zwłaszcza pod względem roślinności i rzeźby terenu. Oprócz rozległych łąk można znaleźć tam strome urwiska czy turnie.

Choć w rejonie Tatr Bielskich zjawiska krasowe nie zachwycają jak w innych częściach masywu, to nadal niektóre jaskinie udostępnione turystom cieszą się zainteresowaniem. Najdłuższą jest Jaskinia Bielska, a najgłębsza Jaskinia Strzystarska. Podczas wędrówki można natknąć się niejednokrotnie na ślady kozic i świstaków, a także wielu innych przedstawicieli świata zwierząt.

Szczyty Tatr Bielskich

Jak już wspomnieliśmy, Bielskie Tatry podzielone są na dwie części. W zachodniej najbardziej rozpoznawalne szczyty to:

Hawrań (2152 m n.p.m.) – najwyższy szczyt pasma, oferuje widok na panoramę pobliskich wierzchołków i malowniczych dolin, nad którymi góruje;
Płaczliwa Skała (2142 m n.p.m.) – podziwiając ją z południowej strony, można odnieść wrażenie, że kształtem przypomina hełm, na jej stokach chętnie spacerują kozice;
Nowy Wierch (2009 m n.p.m.) – to kolejny wapienny szczyt, ma trzy wierzchołki, z czego najniższy należy do grani głównej i stanowi rolę punktu zwornikowego;
Murań (1890 m n.p.m.) – jego charakterystyczny kształt sprawił, że mimo niewielkiej wysokości jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów.

Z kolei znane szczyty Tatr Bielskich po wschodniej stronie to:

Szalony Wierch (2061 m n.p.m.) – jest ściśle chroniony przez Tatrzański Park Narodowy, więc wszystkie wejścia zostały zamknięte, szlak turystyczny biegnie jego zboczami;
Bujaczy Wierch (1947 m n.p.m.) – stanowi ostatnie wysokie wzniesienie całych Tatr na wschodzie, u jego podnóża znajduje się Schronisko pod Szarotką, czyli jedyny taki obiekt turystyczny w tej części pasma.

Malownicze doliny

Turyści chętnie udają się na piesze wycieczki w celu podziwiania dolin bielskich. Podczas spokojnej wędrówki można cieszyć się urokami licznych potoków, polan i stawów. Jednym z bardziej malowniczych miejsc jest Dolina do Siedmiu Źródeł. Można się w niej zatrzymać na dłużej, idąc szlakiem prowadzącym z Tatrzańskiej Kotliny do Doliny Białych Stawów.

Dlaczego warto wybrać się na słowacką stronę Tatr?

Choć Tatry Bielskie nie stanowią dużej części całego masywu, zachwycają krajobrazem. Mniej zatłoczony zakątek górski może przypaść do gustu osobom szukającym spokoju i odpoczynku na łonie natury. Łagodniejsze szlaki sprawdzą się też dla początkujących trekkingowców, którzy dopiero zdobywają doświadczenie. Pomimo stosunkowo niewymagających dużych doświadczeń obszarów do przejścia warto dobrze przygotować się do trekkingu. Nie wolno zapomnieć o zapasach wody i prowiantu, o butach trekkingowych oraz kurtce wodoodpornej turystycznej. Wszystkie produkty można znaleźć w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.