Mężczyzna wspinający się w Tatrach Zachodnich

Tatry Słowackie – najpiękniejsze miejsca, które warto zobaczyć

Tatry Słowackie wyróżniają się pięknymi widokami. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat słowackiej części Tatr i jakie atrakcje turystyczne zwiedzić.

Wydaje Ci się, że Tatry Słowackie są puste? Nic bardziej mylnego. Znajdziesz tutaj masę szlaków prowadzących na najwyższe szczyty, a także jaskinie czy jeziora. Gdzie się wybrać na wycieczkę turystyczną? Oto wskazówki.

Najpiękniejsze miejsca w Tatrach Słowackich – gdzie się znajdują?

Słowackie Tatry znajdują się w północnej części Słowacji i są częścią większego łańcucha górskiego Tatr, który z kolei jest częścią Karpat. Tatry dzielą się na trzy główne części: Tatry Zachodnie, Wysokie i Bielskie. Wysokie zawierają najwyższe szczyty i są najbardziej rozpoznawalnym regionem, znanym z dramatycznych krajobrazów i licznych szlaków turystycznych. W Słowackie Tatry możesz bez problemu dotrzeć z Zakopanego samochodem. 

Kobieta i mężczyzna chodzący po Tatrach Słowackich

Szczyty po słowackiej stronie Tatr

Najwyższym wierzchołkiem jest Gerlach (2655 m), który leży w bocznej grani, ciągnącej się na południowy wschód od Zadniego Gerlacha. Od niego oddziela go Przełęcz Tetmajera. Górski krajobraz oferuje widoki na Dolinę Białej Wody, Batyżowiecką i Wielicką. Na Gerlach można wchodzić szlakiem tylko w towarzystwie przewodnika wysokogórskiego.

Drugim co do wysokości wierzchołkiem jest tatrzańska Łomnica, która wznosi się 2634 m n.p.m. Wznosi się we wschodniej części Tatr wysokich. U jego podnóży leżą takie turystyczne miejsca jak Kieżmarska Dolina, Łomnicka oraz Małej Zimnej Wody. 

Trzecim wierzchołkiem jest Krywań o wysokości 2494 metrów. To najwyższe wzniesienie Liptowa. Przez Słowaków uważany jest za Narodową Górę. Wchodząc na Krywań możesz zobaczyć Szczyrbskie Jezioro, Jamski Staw oraz dolną część Pawłowego Grzbietu. Warto przejść się trasą kończącą się na Szczyrbskim Szczycie, który wznosi się na wysokość 2382 m.

Tatry Słowackie – gdzie warto pojechać?

Tatrzańskie rejony Słowacji oferują masę ciekawych szlaków, które prowadzą obok jaskini, dolin oraz jezior. To oczywiście nie wszystko, gdyż z łatwością znajdziesz wygodne noclegi w schroniskach oraz miejsca, które oferują dostęp do basenów termalnych i aquaparków. Te ostatnie z pewnością warto odwiedzać z dziećmi. Co oferuje słowacki raj dla polskich turystów? Jakie atrakcje po stronie słowackiej warto zobaczyć? Oto co oferują góry naszych południowych sąsiadów.

Dolina Białej Wody i Litworowy Staw

Dolina Białej Wody położona po stronie słowackiej Tatr Wysokich jest jedną z największych i najbardziej malowniczych dolin w tym rejonie. Charakteryzuje się alpejskim krajobrazem oraz obecnością imponujących szczytów takich jak Młynarz, Rysy czy Wysoka. Warto również zobaczyć Litworowy Staw, jezioro polodowcowe położone na wysokości 1860 metrów, oferujące niezwykłe widoki i spokój. Dolina Białej Wody to dobre miejsce na odkrywanie uroków Tatr Słowackich.

Dolina Kieżmarska

Jednym z najpiękniejszych zakątków Słowacji jest Dolina Kieżmarska otoczona charakterystycznymi wiszącymi dolinkami polodowcowymi. Jej serce zdobi Zielony Staw, otoczony imponującym skalnym amfiteatrem, który tworzą wysoko położone doliny: Kotliny Miedzianej, Doliny Dzikiej, Doliny Jastrzębiej i Doliny Jagnięcej.

Dolina Pięciu Stawów Spiskich 

Region ten jest otoczony przez majestatyczne szczyty, takie jak Łomnica z rozpoznawalną zachodnią ścianą. W pobliżu Przełęczy Lodowej znajduje się najwyżej położone jezioro w Tatrach – Lodowy Staw na wysokości 2157 metrów.

Stary Smokowiec

Jest to najstarsza tatrzańska osada rekreacyjna, znajdująca się u podnóża Wysokich Tatr na wysokości 1010 m n.p.m. Blisko niej można znaleźć Dolny Smokowiec, Górny Smokowiec oraz Stary Smokowiec. Miasto słynie z  wody mineralnej.

Poprad

U podnóża Tatr leży miasto Poprad, które jest ich główną bramą wejściową. Można tam zwiedzić masę zabytków i nocować. W centrum miasta znajduje się Plac świętego Idziego, wokół którego znajdują się klasycystyczne kamienice mieszczańskie. Oprócz tego warto zajrzeć także do Muzeum Podtatrzańskiego oraz Galerii Tatrzańskiej. 

Solisko

Jeden z najniższych i najłatwiej dostępnych wzniesień słowackiej części Tatr. Na samą górę można wjechać kolejką linową Solisko Express ze stacji Szczyrbskiego Jeziora aż do wysokości 1813 m n.p.m. 

Kobieta chodząca po Tatrach Słowackich

Pogoda – Tatry Słowackie

Jeśli chodzi o warunki w Tatrach Słowackich, wybierając się tam, warto zapoznać się wcześniej z warunkami pogodowymi. Późną wiosną często się zmieniają, pojawiają się opady deszczu i burze. Warto zatem zaopatrzyć się w kurtkę wodoodporną turystyczną. W wyższych partiach gór nadal możliwe są opady śniegu. W niższych dolinach temperatura utrzymuje się na poziomie 20-25 stopni Celsjusza, jednak wyżej są już znacznie niższe. 

Tatry Słowackie – kiedy otwarte?

Wysokogórskie szlaki po słowackiej stronie powyżej schronisk turystycznych (z wyjątkiem drogi do Chaty pod Rysami) są zamykane na ponad 7 miesięcy. Nie można nimi wędrować od 1 listopada do 31 maja. Od 1 listopada do 30 kwietnia zamknięta jest z kolei Dolina Juranowa, a od 15 grudnia do 30 kwietnia: Symboliczny Cmentarz pod Osterwą w Dolinie Mięguszowieckiej. 

Słowackie Tatry oferują masę atrakcji: od Skrajnego Soliska, przez Jaskinię Lodową, aż po wysokie wierzchołki i TANAP (Tatrzański Park Narodowy). Pamiętaj o zweryfikowaniu pogody przed wyjściem na trekking i sprawdź, co warto wiedzieć o części szlaków – czy na pewno w danym momencie są otwarte dla wszystkich. Przed wyjazdem warto uzupełnić garderobę o niezbędne ubrania, buty trekkingowe, czy akcesoria. Wszystkie te produkty znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.