Mężczyzna idący w góry z dzieckiem w nosidełku

Tatry z dzieckiem – wycieczki i łatwe szlaki w Tatrach dla dzieci

Gdzie wybrać się w Tatry z dzieckiem? Poznaj łatwe szlaki w Tatrach dla dzieci. Zobacz, gdzie pójść na wycieczkę z małym dzieckiem w wózku.

Planowanie wakacji z dziećmi to nie lada wyzwanie, ponieważ najmłodsi potrzebują nie tylko dużo uwagi dorosłych, ale także odpowiednich atrakcji. Co zatem zrobić, aby wyjazd przypadł do gustu zarówno rodzicom, jak i pociechom? Opcji jest wiele, a jedną z ciekawszych są w tym przypadku szlaki dla maluchów w Tatrach. To konkretne pasmo wydaje się propozycją wyłącznie dla zaawansowanych góromaniaków. Jest to jednak mylne wrażenie – Tatry mają wiele twarzy. Sprawdź, co warto zobaczyć w Tatrach z dziećmi i poznaj łatwe szlaki w Tatrach dla dzieci.

Tatry z dzieckiem – gdzie wyruszyć na wycieczkę z maluchem?

Rodzinne wycieczki górskie w głąb Tatrzańskiego Parku Narodowego to prawdziwa frajda! W tych górach można odszukać wiele łatwych tras, które bez trudu pokonają również dzieci. Piękne krajobrazy, bliskość natury i możliwość obserwowania dzikich zwierząt to doskonała propozycja dla całej familii. W przypadku maluchów, większość tras można przejść z dzieckiem w nosidle turystycznym dla dzieci, niektóre też będą możliwe do przejścia z wózkiem. Gdzie z dzieckiem w Tatrach warto się udać? Poniżej przestawiamy kilka opcji spacerowych w tym konkretnym zakątku Polski.

Mężczyzna podziwiający górski widok z dzieckiem w nosidełku

Szlak na Rusinową Polanę

Wycieczka tam to gwarancja obejrzenia przecudnej panoramy Tatr. Rusinowa Polana zachwyca i fascynuje. Jeśli zaś chodzi o inne atrakcje tego miejsca, to warto wspomnieć przede wszystkim o Sanktuarium na Wiktorówkach, gdzie znajdujemy cudowne źródełko, oraz o bacówce, w której można kupić przepyszne oscypki. Nie zapominajmy też o możliwości obserwowania wypasu owiec na tamtejszych polanach oraz o krajobrazach rozciągających się z Gęsiej Szyi. Co ciekawe, szlak prowadzący z Wierchu Porońca jest odpowiedni dla rodziców, których dzieci podróżują w wózkach.

Droga do Rusinowej Polany jest szutrowa i dobrze oznakowana, a dotarcie na miejsce nie powinno zająć więcej niż godzinę. Całkowita długość trasy to około 10 kilometrów, a suma wzniesień wynosi +/- 400 metrów. Na podobną wycieczkę można z powodzeniem wyruszyć o każdej porze roku, ponieważ po drodze nie występują praktycznie żadne problemy techniczne (brak konieczności wspinania się lub korzystania z łańcuchów). Wyprawę rozpoczyna się w Wierch Porońcu, tuż przy zejściu do Zazadnej. 

Szlak na Wielki Kopieniec

Ta konkretna wyprawa to przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki, szałasy pasterskie oraz tak zwane wywierzysko. Wielki Kopieniec mierzy 1328 metrów nad poziomem morza i z pewnością można mówić o tym, iż jest to jedno z ładniejszych i ciekawszych miejsc na terenie całych Tatr. Po wejściu na wierzchołek zobaczymy panoramę obejmującą między innymi Hawranię, Kołowy i Lodowy Szczyt, Orlą Perć, Koszytą oraz część Tatr Zachodnich. Z dzieckiem warto wybrać dość łatwą drogę, która rozpoczyna się w Zakopanem, dokładnie w Toporowej Cyrhli. 

Na Wielki Kopieniec prowadzi zielony szlak, a marsz nie powinien trwać dłużej niż około 1:10 w jedną stronę. Wracać można tą samą trasą lub zejściem do Doliny Olczyskiej, gdzie napotkamy dodatkową atrakcję w postaci Wywietrzyska Olczyskiego. Wówczas spacer zakończy się na Jaszczurówce (skąd odjeżdżają autobusy do Zakopanego). Całkowity czas marszu (bez przerw) wyniesie około 2 godzin. W zależności od wybranej drogi powrotnej dystans będzie obejmował 5 lub 7 kilometrów. 

Szlak na Sarnią Skałę

Kolejną propozycją dla dorosłych podróżujących z dziećmi jest prosty szlak, którego celem jest Sarnia Skała (nazywana dawniej Małą Świnicą). Na trasie nie napotykamy utrudnień w postaci łańcuchów, niebezpiecznych przepaści lub ostrych i męczących podejść pod górę. Taki spacer z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym oraz osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Tatrami.

Trasa przebiega Drogą pod Reglami, Doliną Białego, Czerwoną Przełęczą i kończy się na Sarniej Skale (czarny szlak). Całkowity czas marszu to około 2 godziny. Wówczas pokonuje się dystans 5 kilometrów i doświadcza przewyższeń wynoszących 540 metrów. Jako że podobny spacer jest swoistą pętlą, to samochód z powodzeniem można zostawić na jednym z wielu parkingów zlokalizowanych przy ulicy Strążyckiej. Koszt postoju całodniowego to około 20-30 złotych. 

Rodzice idący z dziećmi w góry

Dolina Strążyska – widok na Giewont i wodospad Siklawica

Doliny w Tatrach z dziećmi to dobry wybór. Częstym wyborem jest na przykład Dolina Chochołowska czy Dolina Kościeliska. Proponowana przez nas wędrówka górska w Dolinie Strążyskiej jest jednak o wiele krótsza i bardziej dostępna dzieciom. Wejście na szlak znajduje się w samym Zakopanem. Co więcej, to bardzo atrakcyjny szlak nie tylko z uwagi na jego przystępność, ale także widoki. Rozciąga się stąd bowiem widok na Giewont. Dużą atrakcją jest także 23-metrowy wodospad Siklawica. Trasa bywa często zatłoczona z uwagi na to, że przebiega przez nią szlak na Giewont, do Doliny Małej Łąki i na wymienioną wyżej Sarnią Skałę. 

Cała trasa liczy około 2 kilometrów w jedną stronę. Po dojściu na Polanę Strążyską można wstąpić do zlokalizowanego tam schroniska na posiłek. Szlak obfituje w malownicze, piękne widoki i nie jest przy tym obciążający.

Jaskinia Mroźna

Jaskinie w Tatrach z dzieckiem? Dlaczego nie! Jeśli mamy ochotę na eksplorowanie górskich jaskiń z dzieciakami, warto wybrać na przykład Jaskinię Mroźną. Szlak do niej znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, a trasa prowadzi przez drogę jednokierunkową. Jaskinia mierzy prawie 800 metrów, a w jej wnętrzu panuje niska temperatura (w okolicach 6 stopni Celsjusza). Nie powinna sprawić kłopoty małym miłośnikom gór. Przejście zajmuje około 20-40 minut.

Kolejka na Kasprowy Wierch

By wybrać się w Tatry z dzieckiem, szlaki to nie jedyna możliwość. Równie dobrze można skorzystać z ułatwień i innych atrakcji, nie rezygnując przy tym z pięknych, tatrzańskich widoków. Jedną z propozycji na górską wyprawę z małym dzieckiem, jest wjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Kolejką wjeżdża się na wysokość prawie 2 tysięcy metrów nad poziomem morza. Co można tam robić z maluchem?

Na miejscu można udać się na wycieczkę w kierunku Suchej Przełęczy, główną granią na Czerwone Wierchy lub zejść szlakiem zielonym do Kuźnic.
Jeśli jednak nie mamy możliwości, by udać się na te nieco trudniejsze trasy, można równie dobrze skorzystać z restauracji umieszczonej przy szczycie.

Tatry dla dzieci – Morskie Oko

Morskie Oko to największe i według wielu najpiękniejsze jezioro w Tatrach. Jest punktem obowiązkowym dla turystów wyjeżdżających w góry. Szlak na Morskie Oko to dobry pomysł na wyjście w Tatry z dzieckiem w wózku. Dlaczego? Ponieważ cała trasa prowadzi po asfaltowej ścieżce. Co prawda jest to stosunkowo długa trasa, bo od wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego przy Palenicy Białczańskiej, szlak mierzy około 8 kilometrów w jedną stronę. Trzeba wziąć więc pod uwagę, że na taką wycieczkę w Tatry należy przeznaczyć cały dzień i wyposażyć plecak turystyczny we wszystkie niezbędne dla dziecka akcesoria.

Po dotarciu na miejsce można posilić się w tamtejszym schronisku. Dla wytrwałych możliwe jest jeszcze przejście wokół samego jeziora – to dodatkowe 2,5 kilometra wędrówki.

Wyjście w Tatry z małym dzieckiem wcale nie musi być nużące dla rodziców i męczące dla małych odkrywców. Polskie góry, choć mają też o wiele trudniejsze szlaki, oferują wiele tras, które z powodzeniem można przebyć z dziećmi, ciesząc się przy tym niesamowitymi widokami i klimatem gór.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Co oprócz bluzy polarowej ubrać w góry?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!