Kobieta i mężczyzna w Tatrach Zachodnich

Tatry Zachodnie – co warto zobaczyć?

Wybierasz się w Tatry Zachodnie? Znajdziesz tu masę atrakcji: Giewont, Dolinę Kościeliska i Kasprowy Wierch. Co jeszcze warto zobaczyć? Oto porady.

Tatry Zachodnie to kraina pięknych grani z masą ciekawych atrakcji, do których warto zajrzeć. Wśród nich można trafić na prawdziwe perełki. Co zwiedzić, będąc w tym rejonie? Oto wskazówki.

Krajobraz Tatr Zachodnich – gdzie się znajduje?

Tatry Zachodnie to najbardziej wysunięta na zachód część Tatr, należąca do Łańcucha Tatrzańskiego. Są położone zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. Nazwa rozpowszechniła się dopiero w połowie XIX wieku. Wcześniej masyw w Tatrach Zachodnich zwany był Halami Liptowskimi, Halami Liptowsko-Orawskimi oraz Halami Liptowsko-Nowatarskimi.

Główny grzbiet górski w Tatrach Zachodnich leży między przełęczą Liliowe oddzielającą pasmo od Tatr Wysokich oraz Huciańską Przełęczą. Od zachodu można znaleźć Góry Choczańskie, a od północnego zachodu: doliny Huciańską, Błotną i Mihulczą oraz przełęcze Borek i Maniowa Przehyba. Na północy znajduje się Brama Orawska oraz Dolina Cicha Orawska. Na południu z kolei granicą jest wielki uskok, który oddziela Tatry od Kotliny Liptowskiej. 

Główna grań Tatr Zachodnich składa się z:

– Liliowe – Suchy Wierch Kondracki;
– Masyw Czerwonych Wierchów;
– Suchy Wierch Tomanowy – Wołowiec;
– Rohacze;
– Masyw Siwego Wierchu;
– Jaworzyńska Kopa – Huciańska Przełęcz.

Kobieta i mężczyzna chodzący po Tatrach Zachodnich

Szczyty w Tatrach Zachodnich

Wśród szczytów Tatr Zachodnich warto wymienić przede wszystkim Bystrą, która znajduje się w całości po słowackiej stronie. W Polsce najwyższym wierzchołkiem jest Starorobociański Wierch. Inne wzniesienia to znajdujący się po polskiej stronie wysoki Giewont, Kasprowy Wierch oraz Czerwone Wierchy. Warto też wspomnieć o takich wierzchołkach jak Małołączniak i Ciemniak.

Starorobociański Wierch

Najwyższy wierzchołek polskich Tatr, który jest szpiczasty i bardzo łatwo rozpoznawalny w panoramie rejonu. Wiodą na niego kondycyjnie wymagające szlaki. Nazwa góry wzięła się od dawnych szybów kopalnianych, które znajdowały się na tym terenie.

Giewont

Słynny szczyt Tatr, górujący nad Zakopanem, jest lubianym kierunkiem wakacyjnych wędrówek na obszarze Tatr Zachodnich. Jest dość łagodny, acz mimo wszystko warto się do niego dobrze przygotować. Jego wysokość to 1894 m n.p.m. Składa się z trzech wzniesień: Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu oraz Długiego Giewontu. 

Nosal – szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich

Nosal to jeden z najbardziej dostępnych wzniesień na terenie Tatr Zachodnich. Oferuje piękne wrażenia widokowe. Wznosi się nad Kuźnicami i ma 1206 metrów wysokości. W drodze na górę możesz zobaczyć między innymi śpiącego Rycerza.

Kasprowy Wierch

Obok Giewontu oraz Morskiego Oka jest najpopularniejszym miejscem w Tatrach. Ma 1987 metrów wysokości. Góruje nad Doliną Bystrej na zachodzie oraz Doliną Suchej Wody na wschodzie. Od południa grań opada do Doliny Cichej.

Czerwone Wierchy

Masyw, który znajduje się w ciągu głównego grzbietu Tatr. Przebiega nim granica państwowa polsko-słowacka. Położony jest nad trzema dolinami: Cichą, Kościeliską oraz Bystrej. Znajdziesz tam wzniesienia Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak oraz Kopa Kondracka. Są rozdzielone przełęczami Mułową, Litworową oraz Małołącką. Jest to obszar zróżnicowany geologicznie, na którym można znaleźć największe jaskinie w całych Tatrach, czyli:

– Jaskinia Harda;
– Jaskinia Marmurowa;
– Jaskinia Mała w Mułowej;
– Jaskinia Miętusia;
– Śnieżna Studnia;
– Jaskinia Wysoka Za Siedmiu Progami.

Atrakcje w Tatrach Zachodnich

Tatry oferują sporo atrakcji turystycznych, wśród których można wymienić jaskinie, skały, łąki i zarówno łagodniejsze, jak i bardziej strome stoki. Na uwagę zasługują także doliny w Tatrach Zachodnich. 

Polana Chochołowska

Dolina Chochołowska to najdłuższa dolina w polskich Tatrach, ma około 10 kilometrów długości. To doskonały wybór na spacer z dziećmi lub osobami starszymi. Oferuje przepiękne widoki i jest punktem wyjścia na wyższe partie Tatr, w tym Trzydniowiański Wierch i Ornak. Co można zobaczyć po drodze? Wywierzysko Chochołowskie, Polana pod Jaworki oraz rozległa Polana Chochołowska. 

Dolina Kościeliska

Podobnie jak Chochołowska, jest bardzo przyjemna na krótki spacer. Można stąd dojść do Jaskini Mroźnej oraz na Polanę Stoły. Warto zajrzeć na Polanę Pisaną, w której znajduje się końcowy przystanek dorożek. Ma bogate walory widokowe. Atrakcją jest także Wąwóz Kraków, zakończony Smoczą Jamą. W trakcie wycieczki miniesz też takie miejsca jak Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka oraz Smreczyński Staw. 

Dolina Małej Łąki

Najmniejsza z walnych dolin tatrzańskich, która leży u podnóży Giewontu, Małołączniaka oraz Kopy Kondrackiej. Znajdują się tu mniejsze i większe jaskinie oraz rzadkie gatunki kwiatów. 

Siklawica

Wodospad ten rozlewa się w górnej części Doliny Strążyskiej, pod północną ścianą Giewontu. Składa się z dwóch, praktycznie pionowych płyt, przedzielonych półką skalną. W niej powstał kocioł eworsyjny, który był skutkiem długotrwałego oddziaływania wody na powierzchnię kamienia.

Czarny Staw Gąsienicowy

Jedno z największych jezior tatrzańskich. Jest położone na wysokości 1624 m n.p.m. Można znaleźć je w odległości około 30 minut drogi od Murowańca. Jest jednym z 21 akwenów, które można znaleźć w Dolinie Gąsienicowej. Jego kolor wody, ocieniony przez ściany Kościelca, wydaje się czarny, skąd nazwa.

Wybierając się w Zachodnie Tatry, warto zobaczyć też Kalatówki, czyli reglową polanę leżącą w Dolinie Bystrej oraz Sarnią Skałę. Pamiętaj, by do wszelkich wypraw dobrze się przygotować. Stoki Tatr Zachodnich potrafią być wymagające. Nawet wędrując wzdłuż doliny, należy mieć na sobie odpowiednie obuwie trekkingowe i zabrać niezbędny ekwipunek: kurtkę wodoodporną turystyczną, wodę, mapę oraz prowiant. Duży wybór produktów niezbędnych do trekkingu znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyzna zakłada skarpety trekkingowe

Jakie skarpetki w góry wybrać? Sprawdź trekkingowy poradnik

Skarpetki w góry to niezbędny element wyposażenia. Powinny przede wszystkim odprowadzać wilgoć. Sprawdź, jak dobrać skarpety trekkingowe.