Para trenująca narciarstwo biegowe na trasie biegówkowej

Trasy do narciarstwa biegowego – szlaki biegówkowe w Polsce

Nasz kraj wręcz wypełniają malownicze szlaki biegówkowe. Jakie są najciekawsze trasy narciarstwa biegowego w Polsce? Sprawdź!

Narciarstwo biegowe to odmiana jazdy na nartach, która w Polsce ustępuje nieco swoją popularnością typowemu szusowaniu na stoku. Nie oznacza to jednak, że brakuje osób zainteresowanych tą najbardziej klasyczną z odmian narciarstwa. W naszym kraju można znaleźć mnóstwo tras i szlaków stworzonych właśnie z myślą o miłośnikach biegania na nartach. Gdzie można pobiegać na nartach w Polsce? Sprawdź polecane trasy!

Trasy biegówkowe – Bieszczady

Bieszczady to w świadomości wielu Polaków nadal nieodkryta kraina. I rzeczywiście jest to dosyć dziki zakątek Polski. Choć turystyka kwitnie również i tam, nie ma ona tak dużego zasięgu, jak w innych górskich rejonach w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam miejsc, gdzie można pobiegać na nartach na dobrze przygotowanej trasie. Gdzie na narty biegowe w Bieszczady?

Mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe po lesie

Ustjanowa Góra

W tym regionie uwagę miłośników biegówek powinna przykuć mała wieś Ustjanowa Góra. Jest ona położona niedaleko Ustrzyk Dolnych. Znajdują się tam trasy narciarstwa biegowego „Pod Żukowem”. Są one zadbane, dzięki czemu posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Trasy posiadają różny stopień trudności, więc każdy narciarz powinien znaleźć coś dla siebie. Niebieski szlak przeznaczony jest dla osób początkujących, a czerwony dla zaawansowanych.

Wetlina

Nieco dalej na południe położona jest wieś Wetlina. Znajduje się ona na samym skraju Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To właśnie w tej miejscowości ma swój początek 5 tras do uprawniania narciarstwa biegowego. Ich łączna długość wynosi około 20 km. Podobnie jak w Ustjanowej Górze, są one podzielone pod kątem stopni trudności. Wśród nich znajdują się: pomarańczowa, niebieska, żółta, zielona i czerwona.

Mężczyzna stojący w nartach biegowych trzymający kijki narciarskie w rękach podziwiający widok

Trasy na biegówki w okolicach Tatr

Tatry to najwyższe, a jednocześnie najbardziej oblegane przez turystów i narciarzy pasmo górskie w Polsce. Sprawia to, że infrastruktura narciarska w tym miejscu jest niezwykle rozwinięta. Oprócz świetnie przygotowanych stoków można tam również znaleźć kilka miejsc, które oferują trasy dla fanów narciarstwa biegowego. Oto trasy narciarskie biegowe w okolicach Tatr!

Kościelisko

Doskonałym miejscem do uprawniania biegów narciarskich w Tatrach jest Kościelisko. Znajdują się tam trasy biegowe, których łączna długość wynosi około 10 km. Większość z nich poprowadzona jest przez Dolinę Chotarz, z której rozpościera się malowniczy widok na Giewont. Na trasie dla zaawansowanych narciarzy należy się spodziewać stromizny i licznych zakrętów. Szlak ten posiada jednak oświetlenie, co jest niewątpliwym plusem.

Zakopane

Zakopane to największe miasto po polskiej stronie Tatr. Łączy ono w sobie funkcję ośrodka turystycznego oraz narciarskiego. Nie może więc dziwić, że w jego obrębie znajduje się co najmniej kilka miejsc, gdzie można pobiegać na nartach. 4 km tras znajdziemy między innymi na Równi Krupowej. Licząca 3 km pętla znajduje się również przy Centralnym Ośrodku Sportu. Trasę o długości 4 km można także znaleźć na Harendzie.

Obidowa

Ta trasa znajduje się nieco na północ od Tatr, w Gorcach. Swój początek ma ona w miejscowości Obidowa, położnej niedaleko Nowego Targu. Mowa tutaj o szlaku „Śladami Olimpijczyków”. To jeden z najpopularniejszych szlaków biegowych w Małopolsce, na którym trenowała sama Justyna Kowalczyk. Trasa liczy 11 km i jest przeznaczona dla doświadczonych narciarzy. Prowadzi ona przez Dolinę Lepietnicy, Gorzec, Solnisko, Rozdziele, Halę Turbacz aż do Schroniska na Turbaczu. Biegacze muszą być przygotowani na aż 503 metry przewyższenia.

Para trenująca narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe w Beskidach – gdzie na narty biegowe dla początkujących?

Beskidy to niezwykle rozległe pasmo górskie, które rozciąga się właściwie przez całą szerokość Polski.  Zaczyna się ono w Czechach, a kończy na Ukrainie. W jego skład na terenie naszego kraju wchodzi o wiele więcej mniejszych pasm górskich. My skupimy się na tych położonych na zachód od Tatr. Jakie ciekawe szlaki narciarstwa biegowego się tam znajdują? Sprawdźmy!

Przełęcz Kubalonka

Na początek propozycja z Beskidu Śląskiego. Wymieniając ośrodki narciarstwa biegowego w Polsce, nie można pominąć Przełęczy Kubalonka. Trzeba jednak wiedzieć, że znajdujące się tam liczne trasy są stworzone z myślą o doświadczonych biegaczach. W miejscu tym można korzystać z 4 tras, z których najdłuższa ma ponad 7 km długości.

Korbielów

Ciekawe trasy biegowe można również znaleźć w Beskidzie Żywieckim. Tam znajduje się popularna wśród narciarzy miejscowość Korbielów. Na szczególną uwagę w tej okolicy zasługuje trasa na Hali Miziowej. Miejsce to jest położone dosyć wysoko, więc warto dostać się na nie wyciągiem. Początkowy odcinek Hala Miziowa – Munczolik, jest łagodny. Nieco większe trudności zaczynają się w stronę Palenicy. Potem można kontynuować w stronę Trzech Kopców i Rysianki, ale to już dosyć wymagająca trasa.

Najlepsze trasy narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to bardzo duży region położony w południowo-zachodniej części naszego kraju. Wzdłuż granicy polsko-czeskiej rozciąga się kilka pasm górskich, które mają rozbudowaną ofertę narciarską. Znajdziemy tam między innymi Karkonosze, Góry Stołowe, Góry Sowie lub Masyw Śnieżnika. Nie może więc dziwić, że również tam znajduje się kilka ciekawych punktów na biegowej mapie Polski. Narty biegowe – gdzie jechać w województwie dolnośląskim?

Góry Bialskie

Góry Bialskie to pasmo, które nie jest szerzej znane w Polsce. Ten niewielki obszar jest wciśnięty pomiędzy nieco bardziej popularne Góry Złote i Masyw Śnieżnika. W okolicy znajduje się mała wieś Bielice, które jest uznawana za biegowe centrum regionu. Okoliczne trasy przeznaczone do uprawiania narciarstwa biegowego oferują naprawdę wiele.

Miejscowe tereny nadają się do biegania dla początkujących biegaczy. Wokół parkingu znajdują się płaskie trasy, idealne do nauki. Na bardziej doświadczonych narciarzy biegowych czeka pętla Biały Spław, która liczy aż 13 km długości. W okolicy znajdują się również trasy Mały i Wielki Schengen. Są one poprowadzone pograniczem polsko-czeskim. Wiele ciekawych szlaków biegowych można znaleźć również po czeskiej stronie.

Dwie kobiety trenujące narciarstwo biegowe

Polana Jakuszycka

Miejsce to nazywane jest polską stolicą narciarstwa biegowego. W okolicach Jakuszyc w Górach Izerskich mamy do czynienia z największym zagęszczeniem tras biegowych w całym kraju. Znajdziemy tam 10 szlaków o łącznej długości aż 118 km. Taka liczba tras pozwala na swobodny wybór pomiędzy różnymi stopniami trudności.

Trasy zielone są krótkie i łatwe technicznie. Kolorem pomarańczowym oznaczono długie, wielokilometrowe szlaki. Trasy czerwone są natomiast przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych narciarzy. Warto dodać, że na miejscu znajduje się cały ośrodek narciarski – wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie oraz serwisy. Trasy z Jakuszyc są również połączone ze szlakami w czeskim Harrachovie.

Góry Stołowe

Jeśli chodzi o narciarstwo biegowe, dużo do zaoferowania mają także Góry Stołowe. Lokalnym centrum narciarstwa biegowego jest położony u podnóża Szczelińca Wielkiego Karłów. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajduje się ponad 50 km tras biegowych. Wśród nich można znaleźć szlaki regularnie ratrakowane, jak i te bardziej dzikie. Doskonałym przykładem będzie tutaj szlak łączący Karłów, Batorówek i Pasterkę.

Miejscem, które zasługuje na wyróżnienie, jest również Jamrozowa Polana. Jest ona położona obok Dusznik-Zdroju i oferuje profesjonalne trasy biegowe dla doświadczonych narciarzy. Znajdziemy tutaj 9 wytyczonych tras o różnej długości. Większość z nich jest oświetlona. Trzeba pamiętać, że są one dosyć trudne. Obfitują w podbiegi, zjazdy oraz zakręty. W okolicznych lasach znajduje się kolejne 20 km tras leśnych, które są połączone z pętlami po stronie czeskiej. To miejsce, gdzie można przygotowywać się do zawodów.

Najnowsze modele nart biegowych i nart zjazdowych znajdziesz w ofercie Decathlon!

Każdy narciarz preferuje nieco inną formę uprawiania tego sportu. Większość skupia się na szusowaniu po stoku na nartach zjazdowych. Czasem warto jednak odstawić je na bok, przypiąć biegówki i spróbować zmierzyć się z najbardziej klasyczną odmianą narciarstwa. To zupełnie inny rodzaj wysiłku i doświadczenia. A jak widać, doskonale przygotowanych tras biegowych w Polsce nie brakuje.

Niezależnie od tego, jaką odmianę narciarstwa preferujesz, w ofercie Decathlon znajdziesz zarówno narty biegowe, jak i modele zjazdowe. Oprócz tego możesz wybierać spośród różnych akcesoriów, takich, jak kijki narciarskie, kaski oraz gogle. Nie zapomnieliśmy również o szerokiej ofercie odzieży narciarskiej, którą dopasujesz na stok, jak i na trasę biegową. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

kobieta z dziećmi w strojach narciarskich poruszający się na nartach biegowych

Biegi narciarskie dla dzieci - w jakim wieku rozpocząć treningi?

Dowiedz się kiedy dzieci mogą rozpocząć treningi, aby towarzyszyć rodzicom na szlakach lub zacząć uprawiać narty biegowe dla własnej przyjemności.

narciarze na stoku

Jak wybrać narty biegowe do stylu klasycznego?

Okazuje się, że decyzja ta wymaga nieco fachowej wiedzy. Czym więc kierować się przy wyborze nart do stylu klasycznego w narciarstwie biegowym? Sprawd

kobieta i mężczyzna z kijkami  na nartach

Jak hamować na biegówkach? ❄️ Narty biegowe dla początkujących

Jak hamować na biegówkach? Poznaj podstawowe techniki biegania na nartach dla początkujących. Na czym polega jazda na nartach biegowych?

3 osoby na nartach w strojach narciarskich

Jak dobrać narty biegowe do wzrostu, wagi i umiejętności? PORADNIK

Jesteś amatorem narciarstwa, ale nie wiesz, jak dobrać narty biegowe? Zobacz, jak dostosować długość nart do twojego wzrostu!