Mężczyzna i kobieta jadący na rowerze w okolicach Poznania

Trasy rowerowe w Poznaniu i okolicach – gdzie wybrać się na wycieczkę?

Trasy rowerowe to sprawdzony sposób na aktywny relaks. Które sprawdzić? Odkryj najciekawsze szlaki rowerowe w Poznaniu.

Mapa ścieżek rowerowych Poznania jest dość rozbudowana i każdy wielbiciel dwóch kółek znajdzie tu sporo tras dla siebie. Gdzie na rower w Poznaniu? Jakie atrakcje przy okazji można zobaczyć? Oto ciekawe trasy rowerowe Poznania. 

Wycieczka rowerowa: Poznań – gdzie jeździć?

Infrastruktura rowerowa w samym Poznaniu jest zróżnicowana. Są nowoczesne fragmenty bezkolizyjnych dróg dla rowerów, ale są też nieco starsze trasy, mniej przystosowane do jazdy. W wielu miejscach wyznaczone zostały kontrapasy. Mimo to rowerzyści wciąż chętniej wybierają chodniki.

Kobieta i mężczyzna jadący wzdłóż jeziora pod Poznaniem

Ścieżki rowerowe: Poznań a dojazd do pracy

Biorąc pod uwagę, że po mieście jeździ się albo na typowo miejskim jednośladzie, albo na jakimś trekkingu, to komfort jest odpowiedni, a kwestie bezpieczeństwa odpowiednio zadbane. Ogólnie rzecz biorąc, Poznań jest miastem, w którym rowerem do pracy spokojnie da się dojechać i będzie to często najszybsza oraz najwygodniejsza opcja.

Miejskie wycieczki rowerowe po Poznaniu

Infrastruktura w tkance miejskiej jest zróżnicowana. Miejscami nieco trudniej o spokojne zwiedzanie przez wzgląd na konieczność skupienia uwagi na warunkach jazdy, a nie na otoczeniu. A co z leśnymi trasami rowerowymi? Poznań oferuje raczej miejskie ścieżki, jednak nie jest to szczególnie duży problem, ponieważ zawsze warto skierować kierownicę poza miasto.

Najciekawsze szlaki rowerowe poza Poznaniem

Zwiedzanie Wielkopolski rowerem to ciekawy pomysł na weekend. Wiele ciekawych tras zostało odkrytych przez rowerzystów i nie mają one rangi szlaku. Można je odnaleźć, szukając tras na wycieczki po Wielkopolsce na formach internetowych. Odległości są zróżnicowane: od 20 kilometrów do prawie 200. Cały czas są to jednak trasy nieoznakowane, więc ze względów praktycznych dobrze mieć przy sobie albo nawigację GPS, albo przynajmniej smartfon z nawigacją. A co ze szlakami znakowanymi? Tych jest stosunkowo mało, ale i tak powinno się je znać.

Mężczyzna na rowerze w Puszczy w okolicy Wągrowca

Cysterski Szlak Rowerowy

Cysterski Rowerowy Szlak to raczej długa trasa – ma 140 kilometrów z okładem. Przebiega przez Puszczę Zielonkę oraz okolice Wągrowca. Spore jej fragmenty można by było przejechać na szosie, ale wygodne drogi asfaltowe pojawiają się tutaj naprzemiennie z leśnymi drogami, więc zamiast szosy dobrym wyborem będzie gravel albo trekking. Zwraca uwagę także stosunkowo duże przewyższenie, bo na całej trasie trzeba pokonać mniej więcej 2500 metrów w górę. To sprawia, że choć jazda CSR-em jest bardzo przyjemna, to raczej w przypadku większości wielbicieli dwóch kółek będzie to szczególnie angażujący relaks. 

Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania

Jeśli chodzi o najpopularniejsze trasy rowerowe wokół Poznania, warto wskazać na tzw. ring. Obwodnica ma około 200 kilometrów, ale to droga praktycznie płaska. Często omawiana jest razem z siedmioma trasami łącznikowymi prowadzącymi z miasta do pętli pierścienia. Taka konstrukcja pozwala oczywiście znacznie lepiej dopasować wycieczkę do poziomu umiejętności i kondycji uczestników, ale trzeba pamiętać, że to nadal trasa miejska i raczej typowo turystyczna. 

Choć jest dobrze oznakowana na całej długości, to wielu mieszkańców Poznania wprowadziło do jej przebiegu swoje własne modyfikacje, które pozwalają albo zmienić poziom trudności trasy, albo prowadzą w jakieś ciekawe miejsca. Na trasie możesz zobaczyć Pałac w Rogalinie, Mosinę, Wielkopolski Park Narodowy, poligon w Biedrusku i nacieszyć się naturą. 

Transwielkopolska Trasa Rowerowa

Transwielkopolska Trasa Rowerowa to jedna z ciekawszych tras regionalnych. Wyznaczona została w zróżnicowanym terenie, sporo jest asfaltu, ale że to drogi boczne, to będzie trochę trzęsło. Poza tym są utwardzone drogi w lesie, kilka razy (ale rzadko i też drogą) przez pole.

Całość ma prawie 500 kilometrów, z czego 280 przypada na odcinek południowy. Im dalej na południe, tym ciekawsze widoki. Fragment jest zdecydowanie mniej popularny niż fragment północny (TTR-N). Ten z kolei ma typowo turystyczny, a mniej widokowy charakter. W obu możesz odkrywać ciekawe punkty turystyczne, takie jak:

– Neoromański kościół z santktuarium maryjskim (Tulec);
– Muzeum Zamek (Gołuch);
– Pałac Radolińskich (Jarocin).

Trasy rowerowe – Poznań i okolice

Poznań-Pamiątkowo-Szamotuły

To nie jest jednolity szlak, choć prowadzony w śladzie TTR-N i EuroVelo. To trasa krótka (30 kilometrów), stworzona specjalnie po to, żeby rodziny turystów-rowerzystów miały jak spędzić sobotę. Znajdziesz tu Jezioro Rusałka, punkty odpoczynkowe, ciekawe widoki, dobrą nawierzchnię i brak fragmentów trudnych lub technicznych. To typowo rekreacyjna trasa, którą co prawda można pokonać w dobrym, treningowym tempie na szosie, ale w praktyce trzeba brać pod uwagę na spore natężenie ruchu rowerów.

NSR – Nadwarciański Szlak Rowerowy

Z planowanej trasy trekkingowej powstała trasa pod gravele i MTB. Jest warta uwagi głównie dlatego, że z samego Poznania dobrze się tym szlakiem wyjeżdża do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Na tym fragmencie trekking spokojnie da radę, a wrażenia estetyczne są niczego sobie.

Pobiedziska – Poznań (Malta)

Ta trasa jest bardzo prosta i ma prawie 30 kilometrów. Po drodze można zahaczyć między innymi o jezioro Swarzędzkie, jak i wiele innych mniejszych akwenów. Podczas krótkiej przerwy możesz robić piknik i skorzystać z chwili odpoczynku. Na miejscu znajdziesz gród i skansen miniatur, co może być ciekawym dodatkiem do wyprawy. 

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach w Wielkopolsce

Trasy rowerowe górskie w Wielkopolsce

Jeśli chodzi o górskie trasy, Wielkopolska wbrew pozorom wcale nie jest końcem świata. Jest parę miejsc, w które można się udać. Są to:

Dziewicza Góra. Kilka tras o różnym poziomie trudności. Niektóre z nich naprawdę są bardzo wymagające, inne daje się przejechać i na jednośladzie do XC, czerpiąc z tego niemałą frajdę. Dodatkowym plusem jest sensowny parking na miejscu, jako że jazda na ścieżkowcu z Poznania do samego szlaku zdecydowanie nie wchodzi w grę.

Pumptrack Nad Rusałką. Dla mniej doświadczonych rowerzystów górskich. Tutaj już nie ma mowy o zorganizowanej infrastrukturze wspomagającej, ale jest bliżej, widoki są naprawdę niezłe, a często niewielu jest też użytkowników.

Wokół Cytateli (Poznań). Olszak jest świetnym miejscem na pierwsze przejażdżki o typowo górskim charakterze, bo mimo małej długości trasy pozwala się solidnie zmęczyć. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, bo tę trasę upodobali sobie też biegacze trailowi.

Swaj. Ma 2,5 kilometra i 70 metrów różnicy wysokości. Nie jest to na pewno trasa, która ucieszy zaawansowanych amatorów, ale jeśli masz dwa kółka zdecydowanie z dolnej półki, więc nie możesz mu w pełni ufać albo szukasz miejsca na rozruszanie się po zimie, to będzie to całkiem przyjemne miejsce.

Drogi rowerowe w Poznaniu – skąd zaczynać?

Paradoksalnie w Poznaniu największym problemem będzie zaczęcie jazdy. W samym mieście drogi mogą mieć różny stan, a wyjazd bywa utrudniony przez wszystkie drogi szybkiego ruchu dookoła. Dobrze więc tak zaplanować wycieczkę, aby wydostać się poza obręb miasta jednym ze znakowanych szlaków, a dopiero później wjechać na docelową trasę. Ta rada przyda się głównie turystom, którzy do Poznania przyjeżdżają z zewnątrz i nie mają świadomości, które skrzyżowania pozwalają sprawnie i bezpiecznie wydostać się poza obręb o największym natężeniu ruchu.

Jak widzisz, zwiedzanie Poznania i miejsc w okolicy na jednośladzie oferuje sporo możliwości. Pozwoli Ci to odkryć najciekawsze atrakcje – Jezioro Swadzędzkie, Dęby Rogalińskie, wieże widokowe, Śnieżycowy Jar oraz wiele innych. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci odkryć interesujące części Poznania i Wielkopolski.

Przed wycieczką warto zakupić niezbędne akcesoria rowerowe dostępne w ofercie Decathlon.

Jeśli samemu nie masz motywacji do wyjścia na swój jednoślad, warto pomyśleć o wzięciu udziału w ustawce rowerowej. To dobry sposób na poznanie nowych ludzi z podobnymi zajawkami. Możesz również wyszukać czy odbywają się takie wydarzenia w Twoim mieście. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO.

Przeczytaj także:

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Rower wymaga regularnego dbania. Czasem istnieje konieczność, aby skrócić łańcuch. Jak rozpiąć łańcuch rowerowy? Sprawdź w naszym poradniku!

Jak wsiadać na rower? Podstawowe zasady jazdy na rowerze

Jak wsiadać na rower? Podstawowe zasady jazdy na rowerze

Jak wsiadać na rower, aby zapobiec upadkowi? Jak to robić, kiedy posiadamy rower z fotelikiem? Oto podstawowe zasady jazdy na rowerze!

Mężczyzna robiący renowację roweru

Renowacja roweru krok po kroku – jak odnowić stary rower?

Renowacja roweru to nie tylko malowanie ramy. By odnowić rower, warto zadbać o wymianę elementów. Pozwoli to dać staremu rowerowi nowe życie.

Czy warto kupić rower elektryczny?

Czy warto kupić rower elektryczny?

Zakup roweru elektrycznego typu e-bike to marzenie wielu osób. Czy warto kupić rower elektryczny? Jak wybrać rower elektryczny? Podpowiadamy!