Rowerzyści jadący na rowerach MTB w Zakopanem

Trasy rowerowe Zakopane – najlepsze trasy na rower w Tatrach

Najlepsze trasy rowerowe w Zakopanem – poznaj górskie szlaki rowerowe w Tatrach

Jazda rowerem po polskich górach to świetny sposób na aktywną rozrywkę. Wysiłek fizyczny w pięknych okolicznościach natury i malowniczych górskich krajobrazach to prawdziwa przyjemność, ale też duży wysiłek. Zwiedzanie Zakopanego, dolin rowerem może jednak stać się Twoją prawdziwą pasją. Trasy rowerowe Zakopane – poznaj najlepsze trasy rowerowe w Tatrach i sprawdź, gdzie warto udać się na rowerową wycieczkę.

Gdzie można jeździć rowerem po Tatrach?

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego co do zasady obowiązuje zakaz poruszania się rowerem, a więc wjechać można tylko tam, gdzie zostało to wyraźnie zaznaczone. Tak naprawdę nie zostały też wyznaczone szlaki rowerowe w Tatrach na terenie parku – rowerzystom udostępniono w większości po prostu odcinki pieszych szlaków rowerowych. Tras, na które można wjeżdżać, jest sześć. Wycieczki rowerowe Zakopane – gdzie się udać?

Mężczyźni jadący na rowerach MTB po Tatrach

Trasy rowerowe w Tatrach – droga pod Reglami: od Wielkiej Krokwi do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej

Trasa rowerowa Chochołów to mający niecałe 11 kilometrów długości odcinek poprowadzony po drodze szutrowo-kamienistej z bardzo krótkim odcinkiem asfaltu. Jadąc, kierujemy się znakami czarnego, a później zielonego szlaku.

Ta droga jest łatwa: ma co prawda kilka bardziej stromych, ale jednocześnie krótkich podjazdów. TPN czyli Tatrzański Park Narodowoy zaleca wykorzystanie MTB, ale droga jest z powodzeniem do przejechania na gravelu, a trekking najwyżej na tych paru stromych odcinkach można podprowadzić.

Szlak rowerowy Tatry – Dolina Chochołowska: od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej

To w zasadzie kontynuacja poprzedniego szlaku – dalej kierujemy się znakami zielonymi. Do Polany Huciska można dojechać praktycznie każdym rowerem, bo tu podłoże jest asfaltowe, a wyżej zaczyna się przygoda. Nie trzeba co prawda być mistrzem w jeździe górskiej, ale nieco bardziej zaawansowane techniki kierowania rowerem mogą się już przydać. Dotyczy to jednak tylko fragmentów tej drogi, więc jeśli chcemy dojechać rowerem do schroniska, to kilka razy trzeba będzie zsiąść i zrobić po kilkadziesiąt kroków, prowadząc rower.

Ta droga jest krótka: długość trasy wynosi lekko ponad 6 kilometrów. Warto jednak z niej skorzystać, bo Dolina Chochołowska rowerem jest naprawdę urokliwym miejscem. 

Trasy MTB Zakopane, Kuźnice – schronisko na Polanie Kalatówki

Jest to bardzo krótka trasa około 1,5 kilometra w śladzie szlaku niebieskiego z Kuźnic na Giewont. I o ile normalnie wyjmowanie roweru na półtora kilometra byłoby pozbawione sensu, tak tutaj miłośnicy górskiej jazdy mogą się dobrze bawić, bo kamienista nawierzchnia i wiele wzniesień są sporym wyzwaniem.

Poza MTB trudno raczej będzie polecić jakiś inny rower, ale trasę można także przejechać na hardtailu (choć full będzie wygodniejszy). Dla wielu rowerzystów zresztą trudniejsze jest przejechanie tej trasy w dół, bo prędkość w połączeniu z kamieniami potrafi płatać niezłe figle. 

Mężczyzna na rowerze górskim jadący pod górę w Zakopanem

Górskie wycieczki rowerowe: Zakopane – Kościelisko – Dolina Chochołowska – Zakopane

Trasa liczy około 18 kilometrów i prowadzi drogą asfaltową. Droga jest bardzo przyjemna, a Dolina urokliwa i zalesiona. Jeśli szukamy w Zakopanem trasy rowerowej z dzieckiem, warto wybrać tę drogę. Można ją też w trakcie skrócić i przejechać przez Krzeptówki, gdzie można podziwiać skocznię i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. To ciekawy i przystępny wybór dla mniejszych miłośników jednośladów. Starsze dzieciaki z kolei polubią 12-kilometrową trasę, która wiedzie przez drewniane zabytki architektury. Trasa rowerowa Kościeliska zaczyna się w Zakopanem na Krupówkach, a w jej trakcie można zachwycać się zabytkami, bliskością przyrody i wspaniałym widokiem na Tatry.

Dolina Suchej Wody – schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Najbardziej wymagającym szlakiem w Tatrach jest trasa z Doliny Suchej Wody do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.
 Długość trasy to 6,5 kilometrów, ale między najniższym, a najwyższym punktem jest 499 metrów wysokości różnicy
Przewyższenia są sporym wyzwaniem, a dodatkowo droga jest kamienista. Niektóre odcinki wymagają naprawdę świetnego opanowania jazdy terenowej.

Należy zaznaczyć, że to już nie jest turystyczna przejażdżka. Inna sprawa, że paradoksalnie na widoki raczej nie ma tu co liczyć – rowerem jedziemy po czarnym szlaku, a ten jest w całości prowadzony lasem. Dopiero u kresu trasy można sobie popatrzeć na okolice Hali Gąsienicowej.

Małe Ciche – Zazadnia – Zgorzelisko – Tarasówka

To bardzo zróżnicowana trasa mająca prawie 11 kilometrów. Na odcinku od Małego Cichego do Zazadniej oraz od Zgorzeliska do Tarasówki droga prowadzi przez szutry i kamienie, a poza tym asfaltową drogą, więc to nie wydaje się dużym wyzwaniem. Pierwsze 3 kilometry to całkiem spory podjazd praktycznie bez przerwy – do pokonania jest prawie 170 metrów w pionie. Pokonanie odcinka Tarasówka – Małe Ciche w dół to już coś dla miłośników XC lub enduro (bez skakania).

Jest to trasa warta pokonania, ale zdecydowanie nie do zrobienia, jeśli do tej pory robiło się tylko trasy po nizinach, nawet jeśli miały po 100 km. Tutaj podjazd wymaga naprawdę sporej siły. 

Trasy rowerowe poza Tatrzańskim Parkiem Narodowym

Szlaki rowerowe Podhale ma świetne, nawet jeśli niedomagają pod względem oznakowania – widoki wynagradzają także to, że zwykle na odcinku 30 kilometrów trzeba pokonać 300 metrów przewyższeń. Które trasy rowerowe na Podhalu warto wziąć pod uwagę?

Zakopane – Witów – Dzianisz. Największym wyzwaniem tutaj zdecydowanie będzie wjazd pod Gubałówkę. Trasa jest naprawdę piękna, a że prowadzi bocznymi drogami, to nie musimy się obawiać zbyt dużego ruchu.

Biały Dunajec – Bukowina Tatrzańska. Krótka, stroma, wymagająca trasa. W zasadzie trudno o lepszą reklamę górskiej drogi rowerowej. To także ścieżka, której trasa wiedzie przez niesamowite krajobrazy. To jedna z dróg rowerowych pięknych widokowo, którą warto zobaczyć.

Białka – Droga Królewska – Czarna Góra. To odrobinę łatwiejsza trasa, którą warto polecić rowerzystom zakochanym w architekturze lokalnej. Ciekawe miejsca sprawiają, że się nie zmęczymy, bo co chwilę będziemy zatrzymywać się na postój.

Bukowina Tatrzańska – Czarna Góra – Leśnica. Czy to trudna trasa? Osoba w dobrej kondycji, powinna osiągnąć tu zawrotną prędkość średnią 10-12 kilometrów na godzinę. To zresztą oznacza, że na przejazd w jedną stronę trzeba mieć mniej więcej 4 godziny. 

Oczywiście poza tym szlaki rowerowe na Podhalu są prawie wszędzie, a jeśli uruchomimy dowolną aplikację, która sugeruje ciekawe miejsca i połączymy je trasą zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, to zbudujemy sobie własne drogi. Plus jest taki, że większość tras można poprowadzić albo szutrem, albo bocznym asfaltem. Warto jednak zaplanować te drogi tak, żeby mieć chwilę na odpoczynek.

Przeczytaj także:

 Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Co oprócz bluzy polarowej ubrać w góry?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.

kobieta jedząca baton energetyczny w górach

Prowiant na wycieczkę – co zabrać do jedzenia w góry na wyprawę

Co warto ze sobą zabrać do jedzenia w góry? Jaki prowiant wybierać na kaloryczną przekąskę i posiłek główny? Czego potrzebuje organizm na wędrówce?