Kobieta i mężczyzna w odzieży trkkingowej idący na trekking w Himalaje z plecakami turystycznymi na plecach

Trekking w Himalaje – jak się przygotować do trekkingu w Nepalu?

Kierunek podróży – Nepal. Trekking w Himalajach to wymagająca górska wyprawa. Sprawdź, jak się przygotować do trekkingu pod Mount Everest.

Wyprawy trekkingowe wokół zapierających dech w piersiach potężnych szczytów górskich to z pewnością niezapomniane przeżycie, o którym marzy wielu amatorów pieszych wędrówek. Czy jednak trekking w Himalaje to to samo, co spacery w Tatrach? Sprawdź i przekonaj się, jak przygotować się do tej wyprawy.

Trekking w Himalaje – dla kogo? Jak się przygotować?

Planując wycieczkę do Nepalu z zamiarem odbycia kilkudniowej wyprawy u podnóży najwyższych szczytów świata, musimy pamiętać, że większość czasu będziemy poruszać się na terenie położonym ponad 3000-4000 m. n. p. m. Choć widoki z pewnością będą malownicze, nasz organizm będzie musiał się zaaklimatyzować i przyzwyczaić do funkcjonowania na takiej wysokości. Z uwagi na ten fakt, osoby, które cierpią na problemy z sercem, mają nadciśnienie lub są cukrzykami, powinny swój wyjazd skonsultować z lekarzem, by nie narażać się na dodatkowe obciążenia.

Jak powinno wyglądać przygotowanie fizyczne do takiej wędrówki? Ważne będzie skupienie się na treningach aerobowych, które będą trenowały naszą wydolność. Może to być jazda na rowerze, pływanie czy na przykład bieganie. Dzięki takim ćwiczeniom o wiele łatwiej będzie Ci pokonywać kolejne kilometry górskich tras. Osoby o dobrej kondycji, którym aktywność fizyczna nie jest obca, z pewnością poradzą sobie na szlakach.

Grupa osób w odzieży turystycznej idąca na trekking w Himalaje

Gdzie pojechać na trekking w Himalaje? Popularne szlaki trekkingowe

Decyzja o wyjeździe podjęta, jednak nie do końca potrafisz zdecydować się, u podnóża którego z najpiękniejszych szczytów na świecie chciałbyś wędrować? Poniżej przedstawiamy listę trzech najchętniej wybieranych przez turystów szlaków:

1. Trekking pod Mount Everest – dla wielu miłośników gór to właśnie wymarzony kierunek podróży. Najwyższa góra świata przyciąga swoim majestatem i pięknem. Wyprawa zwykle rozpoczyna się już w stolicy Nepalu, Katmandu, skąd można dolecieć na przykład do Lukli. Z tego miejsca zwykle startują wędrowcy, uprawiając kilkudniowy trekking do bazy pod Everestem. Po drodze można spotkać kilka punktów widokowych, z których rozciągają się naprawdę magiczne pejzaże.

2. Trekking wokół Annapurny – bardzo różnorodna trasa pod względem zarówno widoków, jak i wyzwań, które stawia przed nami ukształtowanie terenu. Podczas wędrówki można będzie ujrzeć zarówno wspaniałe ośmiotysięczniki, jak również pola ryżowe, sawannę czy klimatyczne wioski. Większość tras w tym rejonie prowadzi także przez przełęcze.

3. Wędrówki w rejonie Langtang – w tym regionie organizowane są stosunkowo łatwe trekkingi górskie, które będą odpowiadały na potrzeby i możliwości nawet początkujących miłośników pieszego wędrowania. To bardzo malownicza okolica, a trasa wycieczki biegnie doliną otoczoną przez zaśnieżone góry.

Warto także pamiętać, że Nepal to nie tylko najwyższe szczyty Himalajów. To również miejsce, w którym odnajdziemy mnóstwo zabytków, wspaniałych, okazałych świątyń i związanych z tamtejszą kulturą oraz religią budowli. Warto zarezerwować sobie nieco dłuższy pobyt i wziąć kilka dodatkowych dni urlopu, by skorzystać z okazji i jak najlepiej wykorzystać pobyt w Nepalu.

Kobieta  z plecakiem trekkingowym na plecach podziwiająca piękny widok podczas trekkingu w Himalajach

Trekking w Nepalu – niezbędne wyposażenie

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na trekking w Himalaje na własną rękę, ze znajomymi, czy w ramach zorganizowanej przez biuro podróży wycieczki, musisz się odpowiednio wyposażyć. Nepalski krajobraz jest piękny, ale nie zapominaj również o tym, że potrafi być wymagający. Co zabrać na trekking w Himalaje?

Buty trekkingowe – to podstawa do kilkudniowego marszu. Od odpowiedniego obuwia będzie w dużej mierze zależało Twoje bezpieczeństwo i wygoda. Jakie buty na trekking w Himalaje wybrać? Przede wszystkim wygodne, dobrze dopasowane i wytrzymałe. Zwróć przy wyborze uwagę na podeszwę – powinna zapewnić Ci właściwą stabilność i przyczepność do podłoża.

Odzież – wyposaż się w dobrą kurtkę trekkingową, bieliznę termiczną i wygodne spodnie oraz bluzę. Pogoda może się zmieniać, dlatego warto być przygotowanym na chłodniejsze chwile. Zawsze możesz zdjąć jedną z warstw, jeśli zza szczytów wyjrzy słońce.

Kijki trekkingowe – będą dużą pomocą podczas wielogodzinnych marszów. Postaw na modele dobrej jakości, które posłużą Ci na dłużej.

Pojemny plecak trekkingowy – chcąc mieć wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy przy sobie, musisz mieć coś, w co je wszystkie zmieścisz. Warto, by plecak miał dodatkowo powłokę hydrofobową, aby podczas opadów jego wnętrze pozostało nadal suche.

Trekking w Himalaje – koszty

By odpowiednio przygotować się do wyjazdu, niezbędny będzie określony budżet. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając się na trekking w Himalaje? Cena całego wyjazdu będzie obejmowała nie tylko uzupełnienie wyposażenia, ale także przelot, koszty zorganizowanej wędrówki, noclegi oraz wyżywienie. Ile mniej więcej będzie to wszystko kosztowało?

Przelot – warto zarezerwować go odpowiednio wcześniej, ponieważ cena rośnie wraz ze zbliżającą się datą odlotu. Koszty wahają się od 4000 do nawet 6000 złotych za lot w obie strony. Wiele zależy od tego, jakie masz wymagania – tańsze przeloty mogą trwać dłużej i wymagać kilku przesiadek, co dla niektórych nie będzie korzystnym rozwiązaniem.

– Wycieczka – koszt wycieczki zależy od obranej trasy, liczby dni i udogodnień. Ceny wahają się w przedziale 7-11 tysięcy.

Nocleg – zwykle zawarty jest w cenie wycieczki, jednak jeśli postanowisz zostać nieco dłużej, będziesz musiał pomyśleć o nim z wyprzedzeniem. Miejsce do przenocowania można znaleźć tu tak naprawdę na każdą kieszeń. Średnia cena za jedną noc w stolicy ––Nepalu waha się w przedziale od 30 zł w hostelu do 400 złotych w pięciogwiazdkowym hotelu.

Jedzenie – zwykle również musimy o nie zadbać samodzielnie, nie jest wliczane w cenę wycieczki, choć warto się upewnić podczas rezerwacji. Jedzenie w Nepalu jest tańsze niż w Polsce, na przykład za obiad w taniej restauracji zapłacimy około 10 złotych za jedną osobę.

Czas trekkingu w malowniczych Himalajach z pewnością zapadnie w pamięć każdemu, kto się na taką wędrówkę zdecyduje. Przygotuj się odpowiednio do wyjazdu, zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem i ciesz się podróżą, napawając się widokami najwyższych partii gór świata.

Przeczytaj także:

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Góry to miejsce, w których zagrożenia występują na każdym kroku.. Jak się zachować, gdy się pojawi i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie

znajomi wędrujący z plecakami turystycznymi na plecach po górach w puchowych kurtkach trekkingowych

Jaka kurtka na trekking w Himalaje?

Kurtka do trekkingu górskiego powinna mieć odpowiednie parametry. Jaką kurtkę wybrać w Himalaje? Czy sprawdzi się kurtka puchowa?

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

kobieta i mężczyzna w zimowej odzieży  trekkingowej wędrujący po śniegu w górach

Jakie spodnie w góry zimą wybrać? Które będą najlepsze?

Zastanawiasz się, jakie spodnie w góry zimą będą odpowiednie? Przeczytaj poradnik Decathlonu aby dowiedzieć się jakie parametry odzieży są ważne

mężczyzna i kobieta wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi i plecakami na plecach

Trekking na Kilimandżaro - jak wejść na dach Afryki?

Marzysz o trekkingu na Kilimandżaro? Interesuje Cię wyjazd do Tanzanii na najwyższy szczyt Afryki? Przeczytaj o przygotowaniach do wyprawy w poradniku