Czym jest Wielka Korona Tatr (WKT)?
Wielką Koroną Tatr określa się 14 najwyższych szczytów należących do najwyższego pasma w łańcuchu Karpat. Nazywa się je ośmiotysięcznikami, ponieważ osiągają wysokość co najmniej 8000 stóp angielskich. Dlaczego brana jest pod uwagę akurat taka jednostka miary? Twórca koncepcji WKT – Piotr Mielus – chciał nawiązać do szczytów przekraczających 8000 metrów w Himalajach i Karakorum, również nazwanych Koroną tamtejszych pasm. Zaprezentował takie zestawienie w czasopiśmie „Góry” w 1998 roku.
Ściśle określona wysokość to nie jedyna rzecz, jaka wyróżnia te szczyty. Istotny jest jeszcze jeden aspekt, a mianowicie kryterium wybitności góry. Aby góra znalazła się w zestawieniu Mielusa, jej wierzchołek musi znajdować się co najmniej 100 m wyżej niż przełęcz oddzielająca ją od szczytu obok.
Za pierwszego zdobywcę Wielkiej Korony Tatr uznany jest prekursor wspinaczki górskiej – Janusz Chmielowski, który dokonał tego jeszcze w 1897 roku. Oczywiście nie był świadomy, że zostanie pionierem również w tej kwestii. Mimo kontrowersji, jakie wywołało początkowo zestawienie Mielusa, obecnie zdobywanie szczytów należących do Wielkiej Korony Tatr stało się celem wielu osób. Co więcej, niektórzy traktują to jako wyzwanie i chcą zrobić to, w jak najkrótszym czasie.