Kobieta i mężczyzna żeglujący na jachcie w Chorwacji

Żeglowanie w Chorwacji – poradnik dla początkujących żeglarzy

Chorwackie wybrzeże Adriatyku to raj dla żeglarzy. Co warto wiedzieć o żeglowaniu w Chorwacji? Oto poradnik dla osób, które planują żagle w Chorwacji!

Słońce, komfortowa temperatura, krystalicznie czysta woda i malownicze wybrzeże – tak w kilku słowach można określić chorwacką część Adriatyku. Region ten ze względu na sprzyjający klimat oraz walory turystyczne przyciąga co roku mnóstwo Polaków, w tym miłośników żeglowania. Co warto wiedzieć o pływaniu jachtem w Chorwacji? Jakie miejsca warto odwiedzić? Tego wszystkiego oraz wiele więcej możesz dowiedzieć się z naszego poradnika!

Dlaczego Chorwacja to znakomity kierunek dla żeglarzy?

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku żeglarzy. Kraj ten ma mnóstwo do zaoferowania miłośnikom żeglowania – błękitne morze, zróżnicowane wybrzeże, kilkaset wysp i wysepek, a także klimatyczne zatoczki i porty. Dlaczego Chorwacja cieszy się tak dużą popularnością wśród żeglarzy? Oto 3 – naszym zdaniem – najważniejsze powody:

1. Morze. Chorwacja położona jest na Adriatykiem. Morze to charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą oraz spokojnymi warunkami. Jest ono również dosyć płytkie, co sprzyja pływaniu i nurkowaniu. Tym, co przyciąga żeglarzy, jest także malownicze wybrzeże, piękne zatoki oraz świetnie rozwinięta baza portowa.

2. Klimat. Za popularność Chorwacji wśród miłośników żeglowania odpowiada także unikatowy klimat. Jest on ciepły, ale zarazem łagodny. Przez większość sezonu panują tam temperatury pomiędzy 25 a 30 stopni Celsjusza, co sprzyja komfortowemu żeglowaniu. Chorwackie wybrzeże odznacza się także dużą liczbą słonecznych dni.

3. Wiatry. Region ten jest także często wybierany ze względu na dobre warunki wiatrowe. Latem mamy tam do czynienia z Maestralem, czyli korzystnym wiatrem wiejącym z morza w stronę lądu, który ułatwia pływanie żaglówką lub jachtem, zwłaszcza osobom początkującym.

Kobieta i mężczyzna żeglujący po Chorwacji

Cele żeglarskie w Chorwacji – gdzie warto popłynąć łodzią?

Chorwackie wybrzeże kryje mnóstwo fascynujących miejsc, które warto odwiedzić. Sprawia to, że jacht jest znakomitym środkiem do przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami turystycznymi. Pozwala on dotrzeć w miejsca ciężkodostępne dla osób podróżujących w tradycyjny sposób. Co warto zobaczyć podczas rejsu po chorwackiej części Adriatyku? Przedstawiamy kilka propozycji!

Jaskinia Odyseusza

Żeglując po chorwackich wodach, warto odwiedzić wyspę Mljet. Znajduje się na niej tak zwana Jaskinia Odyseusza. Swoją nazwę zawdzięcza ona oczywiście Odyseuszowi, czyli bohaterowi Odysei, greckiego eposu autorstwa Homera. Według tradycji to właśnie w tej jaskini wracający z wojny trojańskiej Odyseusz był więziony przez zakochaną w nim nimfę Kalipso. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas rejsu zarzucić kotwicę w pobliżu i za pomocą pontonu udać się w stronę tego wypełnionego mitologicznymi opowieściami miejsca.

Split

Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Pomimo jego wielkomiejskiego charakteru, jest on prawdziwą perłą w chorwackiej koronie. Najważniejszym zabytkiem są rzymskie pozostałości po pałacu cesarza Dioklecjana. Była to ogromna rezydencja, która w dzisiejszych czasach zamieniła się w klimatyczne uliczki starówki. Będąc w Splicie, obowiązkowo trzeba również odwiedzić katedrę św. Dujama. Kiedyś pełniła ona mauzoleum Dioklecjana, a dopiero później została przemianowana na katedrę. Trzeba wiedzieć, że uchodzi ona za najstarszą katedrę na świecie.

Wyspa Korcula

Żeglując po chorwackiej części Adriatyku, nie można pominąć wyspy Korcula. Znajdziemy na niej piaszczyste oraz żwirowe plaże, wysokie góry, a także klimatyczne, małe miasteczka. Według tradycji to właśnie tam na świat miał przyjść wielki podróżnik Marco Polo. Wyspa była również miejscem, gdzie był więziony. To właśnie w tym okresie powstało jego słynne dzieło „Opisanie świata”. Wyspa Korcula słynie również z przepysznych win, wśród których można wymienić choćby Plavac, Rukatac i Grk Posip.

Miasteczko Piratów

Poruszanie się za pomocą żaglówki z całą pewnością ułatwia dotarcie do miasteczka Omis. Swoją popularność zawdzięcza ono fascynującej historii. W dawnych czasach stanowiło ono siedzibę miejscowych piratów. Dzisiaj jednak zachwyca ono turystów z całego świata swoją malowniczością oraz ciekawym położeniem. Ulokowane jest na samym brzegu, a z reszty stron otacza je wybijający się ponad taflę wody masyw gór Mosor. To miejsce, które zdecydowanie warto zaznaczyć sobie na mapie wycieczki.

Kobieta i mężczyzna żeglujący po Chorwacji

Wyspa Hvar

Kolejnym miejscem, które obowiązkowo należy odwiedzić, jest wyspa Hvar. Aby w pełni zdać sobie sprawę, z jaką lokalizacją mamy do czynienia, dodam, że jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Słynie ona przede wszystkim z dzikiej przyrody, co czyni ją rajem dla sympatyków pieszych wędrówek. Znajdziemy tutaj między innymi pola lawendowe oraz drzewa oliwne. Coś dla siebie znajdą także sympatycy historii. Koniecznie powinni oni zwiedzić Stare Miasto w miejscowości Hvar oraz górującą nad nim hiszpańską twierdzę.

Kiedy jest najlepszy czas na żeglowanie w Chorwacji?

Chorwacja to kraj położony w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, że z warunkami dogodnymi do żeglowania mamy do czynienia przez większą część roku. Sezon żeglarski w Chorwacji trwa od wiosny do jesieni. Znaczny wzrost liczby żaglówek na morzu można zauważyć od początku maju, a w dogodnych warunkach można pływać do końca września, a nawet początku października. Żeglowaniu w tym rejonie Europy sprzyja łagodny klimat, stabilne wiatry i komfortowe temperatury. Trzeba jednak wiedzieć, że każda pora roku charakteryzuje się czym innym.

Sezon żeglarski w Chorwacji rozpoczyna się na wiosnę. Decydując się na rejs o tej porze roku, można spodziewać się mniejszego tłoku w portach oraz stabilnych wiatrów. Temperatura w tym okresie waha się pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza, co pozwala na żeglowanie w komfortowych warunkach.

Szczyt sezonu przypada oczywiście na lato. W tym okresie możemy spodziewać się palącego słońca i temperatur przekraczających 30 stopni Celsjusza. Morze jest wtedy ciepłe, co sprzyja kąpielom. Trzeba jednak liczyć się z tym dużym zatłoczeniem portów oraz samych przybrzeżnych wód.

Kolejną okazją, aby doświadczyć bardziej komfortowych warunków, jest jesień. Sezon chyli się ku końcowi, więc liczba turystów jest już mniejsza, co zwiększa liczbę miejsc do cumowania. Nadal mamy jednak do czynienia z przyjemną temperaturą wynoszącą od 20 do 25 stopni Celsjusza. Morze również jest jeszcze ciepłe, co pozwala na kąpiele oraz uprawianie nurkowania.

Jakie uprawnienia są potrzebne do żeglowania po morzu w Chorwacji?

Wynajem jachtu w Chorwacji wiąże się z koniecznością posiadania konkretnych uprawnień. Aby to zrobić, trzeba posiadać minimum patent Jachtowego Sternika Morskiego, a także świadectwo radiooperatora (SRC). Jest to międzynarodowy certyfikat, który potwierdza nasze umiejętności dotyczące obsługi urządzeń radiowych. Trzeba być świadomym, że bez tego dokumentu wynajęcie jachtu nie będzie możliwe.

Jak więc go uzyskać? Pierwszym sposobem jest zapisanie się na zakończony egzaminem jednodniowy kurs. Jest on organizowany przez cały rok w różnych polskich miastach, więc odbycie go nie powinno być problematyczne. Istnieje również alternatywa w postaci wzięcia udziału w szkoleniu w samej Chorwacji. Ono także jest zakończone egzaminem, którego zdanie nadaje nam chorwacki stopień Voditelj Brodice. Jego posiadanie uprawnia nas do żeglowania po miejscowych wodach, a tym samym otwiera możliwość czarteru jachtu lub żaglówki.

Podatek dla żeglarzy, czyli płatne wakacje na jachcie w Chorwacji

Każda osoba, która wybiera się do Chorwacji na wakacje, musi zdawać sobie sprawę, że w kraju tym od 2019 roku obowiązuje opłata klimatyczna. Jest to obowiązkowy podatek pobierany za każdy dzień pobytu w kraju, niezależnie od tego, czy śpimy w hotelu, czy na jachcie. Co jednak ważne, nie obowiązuje ona dzieci do 12. roku życia oraz osób niepełnosprawnych. Jak można się domyślić, podatek ten dotyczy również żeglarzy.

Przed wyjazdem do Chorwacji należy zdawać sobie sprawę, że wysokość podatku jest zmienna. Zależy ona od wielu czynników, takich jak pora roku, długość pobytu, czy nawet od tego, jakiego rodzaju jachtu będziemy używać. Opłatę klimatyczną można uiścić na dwa sposoby – za pomocą strony internetowej lub stacjonarnie w punktach informacyjnych położonych w okolicach portów oraz marin.

Wybierasz w rejs po Adriatyku u wybrzeży Chorwacji i szukasz akcesoriów żeglarskich? Sprawdź, co mamy Ci do zaoferowania w ofercie sklepu żeglarskiego Decathlon. W naszym sklepie znajdziesz wszystko, czego można potrzebować na pokładzie w trakcie żeglowania. Wyposaż swój jacht, a następnie zwiedzaj takie destynacje jak Dalmacja, Istria, Dubrownik, Zadar, czy wyspa Vis.

Przeczytaj także:

osoby trzymające torbę żeglarską

Co zabrać na żagle? Wskazówki, co spakować

Wybierasz się na żagle? Nie wiesz, co spakować? Czego nie zapomnieć? Pewien ekwipunek jest niezbędny. Oto wskazówki, co zabrać na żagle.

węzeł żeglarski

Żeglarstwo: podstawowe węzły żeglarskie, nauka węzłów na rejs

Jakie są podstawowe węzły żeglarskie? Których wymaga egzamin na patent żeglarza jachtowego? Sprawdź w naszym poradniku dla miłośników żeglarstwa

mężczyzna sterujący łodzią

Porady dla początkujących żeglarzy i miłośników żeglarstwa.

Żeglarstwo dla początkujących - najważniejsze zasady bezpieczeństwa, planowanie rejsu, wybór terminu do żeglowania jachtem. Poradnik żeglarza.

ludzie pływający na jachcie żaglowym

Jachty żaglowe - jakie są rodzaje, klasy, typy

Sprawdź, jakie są rodzaje, klasy i typy jachtów żaglowych ➤ Zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną na temat żeglarstwa ☛ Sprawdź na blogu Decathlon

osoby w odzieży żeglarskiej płynące łodzią

Najlepsze pomysły na prezent dla żeglarza

Znasz osobę, która jest pasjonatem żeglarstwa i zastanawiasz się na oryginalnym upominkiem dla niej? Oto najciekawsze pomysły na prezent dla żeglarza!