kobieta rozkładająca karimatę w namiocie

Karimata – co to jest i jaką wybrać do namiotu?

Wybierasz się pod namiot i zastanawiasz się, na czym spać w namiocie? Sprawdź, jaką karimatę wybrać na biwak i czym się kierować na zakupach.

Spanie pod namiotem to z pewnością świetne przeżycie i mimo tego, że nie jest to najbardziej komfortowe miejsce, taka forma turystyki ma wielu entuzjastów. Aby jednak móc komfortowo spać pod namiotem trzeba wyposażyć się w odpowiednią karimatę. Gdzie kupić ten element wyposażenia biwakowego? Karimata czy mata sprawdzi się lepiej? Sprawdź, jaką karimatę wybrać.

Czym jest karimata? Rodzaje karimat

Karimata to specjalna mata wykonana, która służy do spania, na przykład pod namiotem, zwykle w roli warstwy termicznej izolacji od podłoża. Podstawowy typ to karimaty piankowe. Są wykonane z kilku warstw tworzywa sztucznego. Je również można podzielić na kilka odmian.

– Pierwsze to karimaty z pianki PU, czyli z poliuretanu. Są najtańsze i najmniej wytrzymałe. 

– Następnie wyróżnia się karimaty z pianki PE, czyli z polietylenu. Nie są zbyt często spotykane, lecz zapewniają wyższy komfort od tych z poliuretanu.

– Za bardzo dobre powszechnie uznaje się karimaty wykonane z pianki EVA, czyli z kopolimeru etylenu i octanu winylu. Nie odkształcają się, są miękkie i zapewniają dobrą izolację. Klasyczne karimaty można złożyć poprzez zrolowanie ich.

– Kolejny typ to karimaty składane. Różnią się sposobem przechowywania. Tradycyjna jest zwijana w rulon, a te są składane w harmonijkę, dzięki czemu zajmuje znacznie mniej miejsca, na przykład w plecaku.

– Następne są tak zwane alumaty. To tak naprawdę klasyczne maty, lecz wzbogacone o jedną warstwę srebrnej folii aluminiowej. Największa różnica to oczywiście wartość izolacji od zimnego podłoża. Dzięki zastosowaniu warstwy folii aluminiowej jest ona wyższa, co bezpośrednio przekłada się na komfort snu, szczególnie zimą. 

– Karimaty nie zawsze są jednak wykonane z tworzywa sztucznego. Wyjątkiem są bowiem karimaty wojskowe, które wykonuje się z mieszanki wełny bądź z filcu. Zapewniają jeszcze lepszą izolację termiczną, lecz nie są aż tak sztywna. Przez to samodzielnie nie są raczej wykorzystywane i korzysta się z nich w parze ze zwyczajną karimatą piankową.

kobieta rozkładająca karimaty składane w namiocie

Zalety i wady karimat

Karimata jako mata turystyczna to jeden z wyborów, jeśli chodzi o wyposażenie do spania w namiocie. Przemawia za nią przede wszystkim waga. Karimaty są bardzo lekkie, dzięki czemu można z łatwością nosić je w plecaku. Znacznie częściej spotyka się jednak sytuacje, w których maty są mocowane do plecaka w nieco inny sposób – przyczepia się je paskami do dolnej bądź górnej części plecaka turystycznego.

Kolejna niewątpliwa zaleta karimaty to jej cena. Jest ona z reguły bardzo niska i dobrą karimatę, która sprawdzi się w trakcie spania pod namiotem, można kupić za już jedyne kilkadziesiąt złotych. Na uwagę zasługuje również wytrzymałość karimat, która również stoi na dobrym poziomie i trzeba uznać ją bez wątpienia za zaletę. 

Karimaty nie są jednak idealne i mają kilka wad. Największa to oczywiście jej grubość. Ta zazwyczaj nie jest zbyt duża i na przykład kiepsko tłumi nierówności terenu, będziemy to lekko odczuwać. Nie jest więc w stanie zapewnić takiego komfortu, jak na przykład materac.

Kolejnym problemem mogą być gabaryty. O ile sama waga nie jest zbyt wielka, gdyż karimata jest lekka, tak sama wielkość i możliwości jej schowania to już większy problem. Większość karimat można jedynie zwinąć w rulon. Nie jest on zbyt poręczny i zajmuje bardzo dużo miejsca w plecaku. Istnieją też specjalne karimaty składane, które często stanowią świetne rozwiązanie problem. Są bowiem połączeniem niskiej wagi i niewielkich wymiarów po złożeniu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie karimaty turystycznej?

Wybór odpowiedniej karimaty do spania jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Jej parametry mają bowiem spory wpływ na komfort snu. Jednym z najważniejszych jest grubość. Im więcej pianki EVA, PU lub PE będzie oddzielać nas od podłoża, tym lepiej. Wpływa to zarówno na komfort termiczny, jak i na samą wygodę podczas snu. Ważna jest też oczywiście jakość użytych materiałów. Karimata z bardziej sprężystą pianką będzie naturalnie znacznie wygodniejsza i bardziej wytrzymała. Stopień izolacji na szczęście jest dość prosty do zmierzenia. Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy karimata dobrze ochroni nas przed chłodem, wystarczy sprawdzić wartość R-Value. Współczynnik ten może wynosić od 1.0 do 10 i im wyższy, tym lepiej karimata izoluje użytkownika od podłoża.

Rodzaj zastosowanego materiału to również bardzo ważna kwestia. Karimaty wykonane z pianki EVA są z reguły uznawane za bardzo dobre. Materiał ten lepiej izoluje, ma zamknięte pory, co sprawia, że nie przepuszcza wody, a także jest dość sprężysta. Karimaty z EVA nie mają też problemu z odkształcaniem przy regularnym wykorzystywaniu. 

W trakcie wypraw trzeba też pomyśleć o warunkach atmosferycznych. Jeśli wybieramy się na kemping w trakcie zimy, to warto wybierać karimaty wzmocnione warstwą folii aluminiowej. Przy położeniu ich warstwą z aluminium do góry zapewnią lepsze właściwości izolacyjne, co jest szczególnie ważne na przykład w górach. Na letni biwak możesz zaś wybrać nieco cieńszą i ultralekką karimatę. Ciekawie pod tym względem wypadają modele perforowane. Dzięki nim podłoże pod nami ma regularny dostęp do powietrza. 

Nie można zapominać o bardzo ważnej kwestii, jaką są gabaryty i waga maty. W trakcie wypraw na biwak, czy też wędrówek z namiotem niezwykle istotne jest to, jak duże i ciężkie są noszone przez nas przedmioty. Trzeba dostosować to oczywiście do własnych preferencji, lecz licząc na jak najwygodniejsze noszenie ze sobą karimaty, warto wybrać opcję składaną, którą w razie potrzeby można złożyć i rozłożyć, a w bagażu zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

Jaka karimata do namiotu będzie odpowiednia?

Nie wiesz, jaka jest odpowiednia karimata do spania? Nie martw się, wybranie jednego modelu jest naprawdę trudne. Prawda jest taka, że za najlepszą można uznać taką karimatę, która będzie w rzeczywistości przydatna i dostosowana do potrzeb. Dlatego, gdy na przykład wybierasz się w chłodniejsze rejony, lepszym wyborem będzie karimata pokryta warstwą aluminium. Jaka karimata w góry? Na pewno z jak najlepszą izolacją cieplną. Jeśli jednak szukasz karimaty na wakacyjny wypad ze znajomymi na kemping, wystarczy Ci lekki model, który wyrówna teren i nie zajmie dużo miejsca w plecaku. Zastanów się, na jakich cechach karimaty najbardziej Ci zależy, i postaw na dopasowany do siebie model.

mężczyzna i kobieta wędrujący po górach z plecakami turystycznym i kijami trekkingowymi

Karimata czy mata turystyczna – na czym spać w namiocie?

Karimata to nie jedyny wybór, jeśli chodzi o izolację podłoża w trakcie spania pod namiotem. Najczęściej rywalizuje ona z materacami oraz matami samopompującymi. Wybór zależy oczywiście od wad i zalet każdego rozwiązania. Jaka mata pod namiot będzie dobrym wyborem? Lepiej postawić na karimatę, czy matę?

W przypadku mat samopompujących sama nazwa wskazuje ich największą zaletę – nie trzeba ich samodzielnie dmuchać, gdyż pompowaniem zajmuje się mechanizm zamontowany w macie. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Przede wszystkim mata jest grubsza, dzięki czemu stanowi źródło dobrej izolacji. Z uwagi na to, że nie trzeba jej nadmuchać samodzielnie lub z pomocą pompki, korzystanie z takiej maty jest też bardzo wygodne. Na wyższym poziomie jest też komfort snu, gdyż mata jest o wiele bardziej miękka, więc można lepiej się na niej wyspać. 

Zalety pokazują, że w teorii samopompująca się mata to wybór znacznie lepszy od karimaty. Sytuacja nie jest taka prosta, gdyż ma ona również wady. Przede wszystkim jest cięższa, a także zajmuje więcej miejsca. Przez to na przykład w turystyce górskiej, w której liczy się to, by plecak był jak najlżejszy, może być to sporym problemem. Maty samopompujące są też dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. Po przebiciu w większości wypadków jest już bezużyteczna, gdyż nigdy nie napełni się powietrzem. Pomóc może jednak zestaw naprawczy, który jest tylko tymczasowym rozwiązaniem.

Jeśli wybierasz się pod namiot, koniecznie wyposaż się w coś, co zapewni Ci wygodny sen. Typ maty będzie zależał od tego, czego właściwie potrzebujesz. Może zależy Ci na niwelowaniu nierówności podłoża, a może na lekkich i wytrzymałych materiałach? Nie ma produktów wolnych od wad, ale wybór właściwej maty z pewnością pozwoli Ci cieszyć się ciszą i spokojem podczas wakacyjnego biwaku.

Przeczytaj także

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

Kobieta nalewająca mężczyźnie napój z termosu turystycznego odpoczywając  w górach

Jaki termos w góry? Co sprawdzić kupując termos turystyczny?

Dobry termos turystyczny to niezwykle cenny element wyposażenia podczas górskich wędrówek. Sprawdź jaki termos w góry wybrać. Na co zwrócić uwagę ?

termos i naczynia turystyczne z jedzeniem na drewnianym stole

Jak wyczyścić termos - jak usunąć osad z herbaty i kawy itd.

Jak odkamienić termos? Jak usunąć osad z herbaty w termosie? jak wyczyścić termos? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu? Poradnik

osoba trzymająca w dłoniach kubek termiczny

Jak kubek termiczny wybrać? Co musi mieć dobry model?

Kubek termiczny to coraz bardziej popularny element wycieczek ale nie tylko. Sprawdź jaki kubek termiczny wybrać i na co zawrócić uwagę przy kupnie!