Różne rodzaje rowerów oparte o barierkę mostu

Rodzaje rowerów – jaki rower kupić?

Na rynku dostępne są różne rodzaje rowerów. Sprawdź, jaki rower kupić do jazdy po mieście, trasach górskich czy szosowych.

Rower pozwala na zażywanie ruchu w pięknych okolicznościach przyrody. To także praktyczny pojazd, który w razie potrzeby pozwoli szybko przemieścić się z miejsca na miejsce. Sprawdź, jaki model kupić, aby dopasować go do swoich potrzeb.

Jaki rower wybrać?

Posiadanie odpowiedniego roweru otwiera wiele drzwi. Stajesz się bardziej mobilny, a jednocześnie spędzasz więcej czasu na świeżym powietrzu, uprawiając aktywność fizyczną. Niestety, źle dobrany jednoślad może całkowicie zepsuć frajdę korzystania z niego. Właśnie dlatego przed zakupem trzeba dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw.

Wybór odpowiedniego roweru to gwarancja komfortu, ale także bezpieczeństwa w codziennym użytkowaniu. W sklepach znajdziesz obecnie wiele projektów i rodzajów, dlatego decyzja może wydawać się nieco utrudniona. Dzięki różnorodności modeli możesz jednak dobrać dokładnie taki egzemplarz, jaki pasuje właśnie do Twoich potrzeb.

Mężczyzna w kasku rowerowym jadący na rowerze trekkingowym  z przyczepką dziecięcą

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru roweru?

Wybór odpowiedniego roweru powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Oczywiście większość z nas chciałaby mieć model, który będzie wyróżniał się wizualnie i pasował designem do naszego własnego stylu. Kolor i kwestie estetyczne to jednak nie wszystko. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów. Co wziąć pod uwagę, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki typ roweru wybrać? Przede wszystkim ważne są:

– drogi, po których docelowo chcemy się poruszać;
– wielkość kół;
– typ hamulców;
– amortyzacja i typ amortyzatorów;
przerzutki;
rama;
– kwestie finansowe.

Nie bez znaczenia jest więc odpowiedni osprzęt, a także geometria twojego roweru.

Podstawowe rodzaje rowerów i ich przeznaczenie

Zanim jednak wybierzesz się do sklepu na oglądanie i testowanie, warto wiedzieć, jakie są rodzaje rowerów. Każdy z nich ma nieco inną budowę, a tym samym nieco odmienne przeznaczenie.

Rower miejski

W Holandii należy on do często wybieranego wariantu jednośladów. Jednak rower miejski obecnie cieszy się dużą sympatią nie tylko w światowej stolicy jednośladów, ale również na polskich drogach. Modele te są często wybierane, przede wszystkim ze względu na ich wygodną konstrukcję. Umiejętnie wyprofilowana rama pozwala zachować wyprostowaną pozycję w trakcie jazdy, a także łatwiejsze wsiadanie oraz zsiadanie. To sprawia, że użytkownik w trakcie jazdy, nie obciąża nadmiernie pleców oraz górnych partii ciała.

Rowery miejskie, w zależności od modelu, często bywają wyposażone w dodatkowe elementy, które służą podniesieniu komfortu jazdy. Do podstawowych dodatków należą między innymi:

– bagażnik;
– błotniki;
– koszyk na kierownicy lub bagażniku;
– całkowita osłona łańcucha;
– stopka;
– oświetlenie z przodu i z tyłu.

Warto dodać, że rowery miejskie odznaczają się od pozostałych jednośladów obecnością przerzutki planetarnej. Jest to niewielkich rozmiarów element, zamontowany w piaście tylnego koła. Ten rodzaj ulepszenia umożliwia użytkownikowi zmianę biegów w trakcie postoju.

Ten holenderski „game changer” – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie miasta stawiają na bycie eko i sieci dróg rowerowych się zagęszczają. Z pewnością nie jest to propozycja na bezdroża, ale w miejskiej dżungli radzi sobie świetnie. Między innymi dlatego tak często widujemy go na stojakach miejskich wypożyczalni. Poniekąd na jego bazie zbudowane są też rowery cargo, czyli projekty z dużą przestrzenią bagażową.

Kobieta w kasku rowerowym jadąca drogą rowerową na rowerze miejskim

Rower MTB

Rowery MTB to jednoślady przeznaczone do jazdy w wymagających warunkach górskich. Ich bieżnik cechuje się odpowiednią gęstością i głębokością, która zapewnia właściwy poziom przyczepności do podłoża. Z uwagi na fakt, iż modele te są skonstruowane z myślą o ekstremalnych warunkach jazdy, posiadają one nieco grubsze opony oraz wysoki skok amortyzacji (optymalna od 100 mm do 300 mm). To zapewnia pełen komfort i bezpieczeństwo w trakcie zjazdów po nierównej nawierzchni. Efektywna jazda po górzystych szlakach jest możliwa również dzięki solidnej ramie, której konstrukcja cechuje się nieco bardziej sportową formą.

Rowery MTB, zwane potocznie „góralami”, sklasyfikowane są według kilku podstawowych podgrup. Należą do nich:

– Rowery ATB – amatorskie jednoślady przeznaczone głównie do jazdy codziennej lub turystycznej;

– Rowery XC – są nieco bardziej zaawansowane i lżejsze. Świetnie sprawdzają się do jazdy w terenie oraz wyścigów;

– Rowery typu Trail czy All Mountain – szosówki górskie o większym skoku. Przeznaczone są do górskiej jazdy turystycznej oraz skakania po singletrackach. Zwykle są to jednoślady dysponujące pełnym zawieszeniem;

– Rowery DH – dwukołowce przeznaczone do dyscypliny sportowej, polegającej głównie na zjazdach w dół (down hill). Rowery do DH odznaczają się pełnym zwieszeniem o dużym skoku amortyzatora (zwykle ok. 200 mm lub więcej). Posiadają także niezwykle solidną ramę i tarcze hamulcowe o dużej średnicy.

Różne typy rowerów oferują określone właściwości, ale spośród nich MTB może okazać się dobrą opcją na każdą okazję. Odpowiednio dopasowany model bez trudu pokona kilka ścieżek rowerowych w mieście, przejedzie szutrową trasę i pomoże wspiąć się na wzniesienie, a potem z niego zjechać.

Mężczyzna w kasku i odzieży rowerowej jadący na rowerze szosowym po asfalcie

Rower szosowy

Wśród fanów szybkiej jazdy często wybieraną opcją jest także rower szosowy. Czym wyróżnia się taki typ jednośladu? Ma on zdecydowanie cieńsze opony oraz charakterystycznie zagiętą kierownicę, nazywaną czasem „barankiem”. Tego typu modele świetnie sprawdzają się na drogach asfaltowych i są najchętniej wybierane przez triatlonistów. Zadowolone z takiego zakupu będą przede wszystkim osoby zaawansowane, za to na pierwszy rower – nawet taki, który ma jeździć na długie dystanse i głównie po asfalcie – warto kupić coś uniwersalnego.

Gravel

O ile większość nazw wśród typów rowerów budzi jakieś skojarzenia, o tyle rowery gravelowe są owiane lekką nutką tajemnicy. Ich wygląd zewnętrzny bardzo mocno przypomina modele szosowe – nic dziwnego, mają mnóstwo cech wspólnych. Podobna konstrukcja kierownicy, ten sam trend w montowaniu przez producentów hamulców tarczowych, identyczna postawa rowerzysty, a tym samym grupa docelowa wśród kupujących.

Sedno tkwi w szczegółach, a tutaj są nimi możliwości w zakresie wykorzystywanych opon. O ile w wyścigowych szosówkach jest to szerokość od 23 do 28 mm, w należących do tej samej kategorii rowerach przełajowych – 33 mm, przedział w gravelowych zamyka się w widełkach od 35 do 50 mm. Fakt ten sprawia, że po zastosowaniu odpowiednich gum można z powodzeniem zjechać z asfaltu na szuter i wciąż czuć się bezpiecznie, również przy wyższych prędkościach. W dodatku dużo większe są też możliwości związane z montażem dodatków takich jak błotniki, a posiadacze modeli gravelowych z lubością zaopatrują się wygodne i pojemne sakwy samonośne, pozwalające zapakować na rower coś więcej, niż tylko bidon.

Rowerzyści w kaskach rowerowych jadący na wycieczkę rowerową na rowerach trekkingowych

Rower trekkingowy

Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także rowery trekkingowe, które dostosowane są zarówno do jazdy po asfalcie, jak i w terenie. Często określa się je jako połączenie roweru górskiego i miejskiego. Takie rowery sprawdzają się na drogach asfaltowych, ścieżkach gruntowych oraz ubitych trasach o mieszanym podłożu. W przypadku ramy obowiązuje rozróżnienie wersji damskiej i męskiej. Wówczas w zależności od jej rodzaju, można dobrać egzemplarz w rozmiarze 17, 19 lub 21 cali. To umożliwia bezproblemowe dostosowanie wybranego projektu do wzrostu osoby użytkującej jednoślad.

Do podstawowych elementów wyposażenia roweru trekkingowego należy:

bagażnik z opaską i uchwytami na sakwy;
błotniki;
– podpórka;
oświetlenie przednie i tylne.

Rower crossowy

Rower crossowy to najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla osób, które preferują jazdę w zróżnicowanym terenie, na którym nie brakuje między innymi podjazdów. Sprawdzi się on zarówno na tradycyjnych ścieżkach rowerowych, jak i drogach leśnych czy szutrowych. Ponadto, ze względu na lekką konstrukcję oraz koła o łagodnym bieżniku, rower crossowy sprawdzi się także do szybkiej jazdy po asfaltowych nawierzchniach. Opony z agresywnym bieżnikiem nie będą optymalnym rozwiązaniem przy takich rowerach.

Ten model bardzo często mylony jest z rowerami trekkingowymi, które posiadają podobne właściwości. Jednak zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że egzemplarze crossowe posiadają nieco odmienny kształt i rozmiar ramy oraz są pozbawione wyposażenia turystycznego. Jednak w przypadku większości z nich, istnieje możliwość zamontowania błotnika, bagażnika lub stopki.

Z uwagi na uniwersalny charakter sprzętu, rower crossowy bardzo często polecany jest osobom, które dopiero odkrywają swoją pasję do poruszania się jednośladem. Nie muszą one bowiem już na samym początku decydować, w jakim terenie będą się na nim poruszać. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie praktykowały tej formy aktywności fizycznej i nie mają w niej zbyt dużego doświadczenia. Należy jednak pamiętać, że tak zwane crossy, pomimo sportowego charakteru, nie są dostosowane do jazdy w wymagających warunkach. Zdecydowanie sprawdzą się do tego rowery górskie, które posiadają większy skok amortyzatora oraz szersze opony.

Kobieta i mężczyzna w kaskach rowerowych jadący na rowerach elektrycznych

Rower elektryczny

Ciekawym rozwiązaniem jest doceniany w ostatnim czasie rower elektryczny. Ten specyficzny jednoślad z pozoru nie różni się od tradycyjnych modeli, jednak jest on wspomagany specjalnym silnikiem. To rozwiązanie dla osób, które są mniej sprawne i tym samym nie mogą korzystać z forsownej aktywności fizycznej. Mechanizm jazdy nie różni się tutaj znacznie od poruszania się na tradycyjnym jednośladzie, jednak dzięki wspomaganiu w zależności od wybranego trybu pedałowanie czy podjazdy pod górę mogą być o wiele lżejsze.

Na takim egzemplarzu można znacznie zwiększyć zakres kilometrów, jakie jesteś w stanie przejechać. Warto zaznaczyć również, że rowery elektryczne dostosowane są do różnych nawierzchni (tak jak w przypadku klasycznych modeli można kupić e-bike’a do miasta, MTB, trekkingowego i wiele innych).

Rower wyczynowy – BMX

Ten typ rowerów został stworzony do jazdy wyczynowej – skoków, robienia trików na rampach oraz specjalnie zaprojektowanych torach. Nie jest to propozycja, która służy wyłącznie do przemieszczania się w terenie miejskim. Projekty te skonstruowane są tak, aby umożliwić użytkownikowi dirty i skoki.  Cechą charakterystyczną BMX-a są koła niewielkich rozmiarów, ustawiona pionowo kierownica oraz pegi – specjalne rurki montowane w osi kół, które ułatwiają wykonywanie różnych sztuczek w powietrzu. Do podstawowego wyposażenia roweru wyczynowego należy także rotor zamieszczony w kierownicy, solidna rama ze stali nierdzewnej, a także dobry system hamulcowy z przodu i z tyłu.

Wśród rowerów BMX wyróżnić można dwie główne podgrupy jednośladów:

– rowery typu street-trial – przeznaczone do jazdy po mieście, pokonywania przeszkód oraz robienia figur. W większości przypadków, tego typu jednoślady nie posiadają siodełek i przystosowane są do wykonywania manewrów bez podpierania się;

– rowery typu dirt
– stworzone do jazdy po specjalnie przygotowanych hopkach. Projektowane są z myślą o użytkownikach uprawiających jazdę wyczynową. Rowery przystosowane są do robienia wymagających skoków, obrotów i trików.

Jazda na rowerze męskim – jaki model wybrać?

Tradycyjnie myśląc o jednośladzie dla mężczyzny mamy przed oczami duży model z prostą i wysoką ramą. Obecnie jednak odchodzi się od takich rozróżnień, a panowie chętnie korzystają z egzemplarzy miejskich. Czym więc jest dobry rower męski? Podczas wyboru należy sprawdzić, czy dany projekt dostosowany jest do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli masz w planach wielokilometrową jazdę po trudnym terenie, warto zainwestować w dobrej jakości rower crossowy lub MTB. W warunkach miejskich dobrze sprawdzi się jednak propozycja wygodniejsza do użytkowania w klasycznych ubraniach.

Rowerzysta z plecakiem na plecach jadący ulicą na rowerze męskim

Rodzaje rowerów damskich – jak wybrać odpowiedni?

Czy rower damski to wyłącznie miejski jednoślad w pastelowych kolorach z pojemnym koszykiem przy kierownicy? Zdecydowanie nie! Estetyka jest ważna, jednak wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie. Obecnie rynek jest przesycony propozycjami dla rozmaitych klientów. Tym samym bez problemu znajdziesz opcję dla siebie. Pamiętaj jednak, że dobry rower damski to taki, na którym czujesz się po prostu komfortowo i bezpiecznie. Dopasuj go przede wszystkim do swoich wymiarów oraz do tego, po jakim gruncie chcesz się poruszać.

Biały rower stojący na kamiennych schodach oparty o drewniane drzwi

Ile trzeba wydać na rower? Poszczególne rodzaje rowerów i ich ceny

Kwestia kosztów okazuje się niezwykle istotna w przypadku rowerów. Na rynku dostępne są modele w rozmaitych zakresach cenowych. Można znaleźć przykładowo model do jazdy rekreacyjnej mieszczący się w granicach 800 zł, jak i taki, który wyniesie blisko 10 000 zł. Współczesne rodzaje rowerów cenowo kształtują się nastepująco:

– Rower miejski przyzwoitej klasy najczęściej kupisz w granicach 1000 – 2000 zł.

– Uniwersalny rower trekkingowy również ma wielu mocnych reprezentantów w kategorii cenowej, czyli 1500 – 2500 zł.

– Rodzaj roweru określany jako MTB to bardzo szerokie pojęcie, więc tu widełki są spore: od 700 do 6000 zł. Najrozsądniej jest przygotować powyżej 2000 zł.

– Rowery elektryczne zaczynają się od około 3500 zł, choć można wydać i 9000 zł. Dobrze jest przygotować się na wydatek w okolicach 4500 – 5500 zł.

– Pierwszy rower dla dziecka to ok. 200 zł za biegówkę, a później od 400 do 900 zł za MTB.

Pamiętaj jednak, aby podczas wyboru nie zwracać uwagi jedynie na cenę, a przede wszystkim patrzeć na podział rowerów ze względu na przeznaczenie. Wtedy będziesz mieć pewność, że wykorzystasz go w pełni po zakupie i nie będziesz martwić się o dyskomfort czy ciągłe usterki.

Najbardziej uniwersalny rower, czyli jaki rower kupić

Odpowiedź na pytanie „jaki rower kupić?” stanowi nie lada problem z wielu przyczyn. Jedną z nich może być budżet, a drugą przeznaczenie sprzętu. Szukając obecnie rozwiązania uniwersalnego, można pokusić się o średniozaawansowany model MTB z amortyzacją i jakąkolwiek możliwością doczepienia bagażu. To będzie dobra opcja w terenach wyżynnych i podgórskich. Na nizinach spokojnie można zdecydować się na opcję trekkingową lub crossową.

Z kolei patrząc z punktu widzenia człowieka nowoczesnego, marzącego o najbardziej komfortowych przejażdżkach, to dobrą propozycją są rowery elektryczne. Ich jedynymi wadami są cena i nie tak duży wybór, jak na przykład wśród trekkingów czy rowerów górskich. Chociaż dostępność jest coraz szersza, a ceny są porównywalne z polecanymi modelami MTB. Obawą może być konieczność naprawy dysfunkcyjnego napędu, jednak otwiera się coraz więcej serwisów, które specjalizują się w tej materii. Podczas wyboru roweru warto również zasięgnąć porad znajomych i rodziny i zapytać wprost: jaki rower polecacie?

Przeczytaj także:

mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku rowerowym

Jaki rower górski do 4000 zł? Sprawdź ranking najlepszych rowerów

Jaki rower górski do 4000 zł? Posiadamy szeroki wybór sprawdzonych i dobrych rowerów, które są świetnie wyposażone. Oto nasz ranking rowerów.

kobieta i mężczyzna jadący na rowerach elektrycznych w kaskach

Jaki rower elektryczny trekkingowy warto wybrać?

Dobry rower elektryczny trekkingowy powinien wyróżniać się lekkością i wytrzymałością. Przedstawiamy ranking rowerów trekkingowych dostępnych na rynku

Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Rowery towarowe cieszą się coraz większą popularnością. Są one częstą alternatywą dla drugiego samochodu. Jaki rower cargo wybrać? Podpowiadamy!

rower elektryczny stojący w terenie

Rower elektryczny dla seniora - jaki wybrać? Poradnik

Sprawdź, jak wybrać rower elektryczny dla seniora ✓ Zobacz, na co zwrócić uwagę ✓ Sprawdź poradnik ekspertów Decathlon

Jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rower biegowy to pierwszy jednoślad w życiu dziecka. Jaki rowerek biegowy będzie najlepszy? Czym kierować się podczas wyboru? Podpowiadamy!