dzieci stojące w kaskach i rękawicach hokejowych  z kijami hokejowymi w rękach

Jak przygotować się na pierwsze zajęcia hokeja?

Wybierasz się na pierwszy trening hokeja? Jak wyglądają zajęcia? Na co się przygotować przed grą w hokeja na lodzie? Sprawdź nasze wskazówki.

Zebranie odpowiedniego sprzętu do hokeja to tylko jedna z rzeczy, które należy zrobić przed pierwszymi zajęciami. Nauka tego sportu jest wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, więc przed rozpoczęciem treningów warto wziąć sobie do serca kilka wskazówek. Co koniecznie należy wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z hokejem na lodzie?

Kompletowanie sprzętu do hokeja

W wielu sportach drużynowych do rozpoczęcia treningów wystarczy boisko oraz piłka, jednak w tym przypadku niezbędny będzie sprzęt do hokeja. Bez niego, nie moglibyśmy się poruszać po lodowisku, ani kontrolować krążka, a dodatkowo szybko uleglibyśmy kontuzji. Zobacz, co należy do ekwipunku graczy w hokeja na lodzie:

—  łyżwy hokejowe,
—  kij hokejowy,
—  kask,
—  ochraniacze (bodiki),
—  rękawice.

W pierwszej kolejności zadbać trzeba o wybór odpowiednich łyżew hokejowych, ponieważ źle dobrane mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo gracza. Kolejne na liście priorytetów są kask oraz ochraniacze, nazywane też bodikami. Zawodnika hokejowego osłaniają ochraniacze szczęki, szyi, łokci, kolan, piszczeli, ramion, pleców, a także suspensory zabezpieczające narządy płciowe.

Tak kompleksowe zabezpieczenia na pierwszych treningach nie będą miały racji bytu, ale z czasem trzeba będzie o nich pomyśleć. W przypadku wyboru pozycji bramkarza wymagana jest ponadto specjalna maska ochronna oraz rękawice bramkarskie. W praktyce rzadko kiedy idzie się jednak na pierwsze zajęcia hokeja z myślą o zajmowaniu tej właśnie pozycji.

chłopiec stojący na lodowisku w kasku i i stroju hokejowym trzymając kij hokejowy w rękach

Jak się przygotować na pierwsze zajęcia? Poznaj zasady

Co oczywiste, przed pierwszym treningiem koniecznie należy zapoznać się z zasadami gry w hokeja. Wprawdzie zajęcia dla początkujących mają przygotować gracza do bezpiecznego poruszania się po lodowisku, ale znajomość reguł gry pozwoli na zrozumienie sensu poszczególnych ćwiczeń. Bez tego wiele zadań zlecanych przez trenera może brzmieć bezsensownie, szczególnie w trakcie treningu suchego.

Równie istotne jest poznanie praktycznych wskazówek i zasad dotyczących używania sprzętu do hokeja oraz poruszania się. Korzystanie z własnego ekwipunku różni się od rekreacyjnego wypadu na lodowisko z wypożyczalnią. O czym należy pamiętać w pierwszej kolejności? Osoby nie mające wcześniej do czynienia z kupowaniem łyżew mogą być zaskoczone, że ze względu na prawo unijne ostrza łyżew sprzedawanych w sklepach nie mogą być naostrzone. Przed pierwszym treningiem koniecznie trzeba więc o to zadbać.

W drodze przed wejściem na lód powinniśmy mieć specjalne ochraniacze na ostrzach, które różnią się od tych do przechowywania łyżew. Nabyć trzeba również umiejętność późniejszego oczyszczania ostrzy oraz butów. Przydatne mogą być różnego rodzaju akcesoria do hokeja w rodzaju ściereczek czy dezodorantów, które nie są drogie, a pozwolą dłużej cieszyć się ze znacznie droższego sprzętu.

Przygotuj się fizycznie i psychicznie

O ile znane z aren NHL bójki nie mają oczywiście miejsca na treningach, spora kontaktowość sprzyja kontuzjom. Jako że na pierwsze warsztaty nie idzie się z dnia na dzień, a swoje trwa także kompletowanie sprzętu, początkujący ma szansę wzmocnić swoje ciało. Jak najszybciej warto zacząć pracę nad przyspieszeniem przyrostu mięśni z planem treningowym, a także zadbać o odżywianie z myślą o nabraniu masy.

Jakie ćwiczenia dla hokeistów warto poznać? Dobrym pomysłem jest prosty trening obwodowy. Wykonać można go w piętnaście minut, więc jest odpowiedni dla amatorów. Na cały program składają się trzy ćwiczenia powtarzane w seriach:

1. wykroki z przeskokiem,
2. pompki japońskie (nazywane też wojskowymi),
3. „deska”, nazywana plankiem klasycznym.

Nie wszyscy będą w stanie je wykonać, więc warto dodać, że poszczególne ćwiczenia można zastępować innymi opartymi na pracy z masą własnego ciała. Dodatkowe obciążenie zewnętrzne może być skuteczniejsze w kwestii zwiększania siły, ale jednocześnie nie będzie działało tak pozytywnie na elastyczność mięśni.

Hokeiści to prawdziwi atleci, lecz charakteryzują się także szeroko pojmowaną „twardością”. Odporność psychiczna to kwestia, która będzie istotna dla niedoświadczonych adeptów tego sportu, narażonych na częste wywrotki oraz upadki. Przed pierwszymi warsztatami hokeja warto jednak przyjąć pokorną postawę i zdać sobie sprawę, że treningi dla początkujących skupiają się na podstawach.

Zalety treningu hokejowego dla dzieci

Hokej to bardzo wymagający sport. Niezbędne jest, aby gracze dysponowali odpowiednim poziomem tężyzny fizycznej, kondycji czy nawet koordynacji, by byli w stanie utrzymać się na łyżwach nawet w najtrudniejszej sytuacji. Szacuje się, że jedna godzina gry w hokeja jest wystarczająca dla osoby dorosłej do spalenia około 400 kalorii – sam ten fakt może nam przybliżyć, jak wymagający fizycznie jest ten sport. Z racji tego, że trening hokejowy nie należy do najłatwiejszych, nasze dziecko wiele z niego wyniesie. Z jednej strony nauczy się jazdy na łyżwach czy podstawowej równowagi, z drugiej natomiast nabierze kondycji i siły fizycznej, można więc powiedzieć, że wszechstronnie się rozwinie.

Przy podejmowaniu decyzji o posłaniu swojego dziecka na trening hokejowy należy pamiętać o tym, żeby ten nie okazał się dla naszego malucha zbyt wymagający. Oczywiście to mało prawdopodobne, jeśli zdecydujemy się na właściwą dla naszej pociechy grupę wiekową, gdzie doświadczony trener powinien być w stanie dobrać trening pod początkujące dziecko. Zastanówmy się jednak przez chwilę – jaki wiek jest najbardziej odpowiedni dla dziecka, by to rozpoczęło trening hokeja na lodzie?

Wiek dziecka a trening hokejowy

Kluczem, aby nasze dziecko pokochało aktywność fizyczną, jest to, aby go zbyt wcześnie do niej nie zniechęcić i nie zrazić. Dotyczy to każdego sportu, nie tylko gry w hokeja, chociaż tutaj może mieć to szczególne znaczenie, gdyż aby odpowiednio grać w hokeja, dziecko musi opanować podstawy takie jak jazda na łyżwach, czy utrzymanie równowagi. Jeśli zdecydujemy się na posłanie go na lekcje hokeja w zbyt wczesnym wieku, tak wiele rzeczy na raz może okazać się dla niego za trudne, przez co łatwo się zniechęci. Z drugiej strony, podobna sytuacja może mieć miejsce, jeśli nasze dziecko zostanie zbyt późno wysłane na swoje pierwsze zajęcia – przygnębiający może okazać się dla niego fakt, że dopiero musi uczyć się podstaw, kiedy inne dzieci już je potrafią. Jak więc wybrać odpowiedni wiek?

Psychologowie dziecięcy są raczej zgodni, że 7 lat to minimalny wiek, w którym możemy puścić naszą pociechę na zajęcia sportowe. Oczywiście nie oznacza to, że wcześniejsza aktywność fizyczna mu zaszkodzi! Wręcz przeciwnie – aktywne, zdrowe dziecko będzie dysponowało bazą do rozpoczęcia bardziej zaawansowanych treningów, nastawionych na konkretną dyscyplinę sportu.

Jak przygotować dziecko?

Skoro wiemy już, że do rozpoczęcia treningów hokeja dobrze jest mieć skończone 7 lat, co możemy zrobić wcześniej, aby przygotować malucha na pierwsze lekcje? Przede wszystkim porozmawiaj z nim lub wybadaj w jakiś sposób, czy samo chce uczestniczyć w hokejowych treningach. Jeśli odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, warto zacząć od nauki jazdy na łyżwach. Nie jest to łatwa sztuka, ale dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli, dzięki czemu można przygotować pociechę już bardzo wcześnie.

Warto tutaj zaznaczyć, że do 7 roku życia wszelka aktywność fizyczna, na jaką naprowadzamy dziecko, powinna być dla niego zabawą i rekreacją, nie zaś walką o wyniki. Główny cel ćwiczeń w tym wieku to wyrobienie pewnych wzorców, które mogą zaowocować w przyszłości, nie zaś początek drogi do mistrzostwa świata. Dodatkowo, ciało dzieci jest bardziej elastyczne i wrażliwe, więc nie warto go nadwyrężać. Spokojna nauka poruszania się po lodowisku będzie wystarczająca, żeby zachęcić dziecko do aktywności i gry w hokeja, jednocześnie nie narażając malucha na niepotrzebny stres czy urazy.

 Znając podstawowe zasady i wiedząc, jak poruszać się po zamarzniętym boisku z drużyną, można poczuć masę emocji podczas każdego meczu. Pamiętaj, aby regularnie uczęszczać na warsztaty, a z pewnością zaczniesz uprawiać sport ten z prawdziwą pasją! Dobrej zabawy!

Przeczytaj także:

2 osoby grające w hokeja na lodzie

Jak wybrać odpowiedni kij do hokeja dla początkującego?

Najważniejszym sprzętem do gry w hokeja jest kij. Jak jednak wybrać właściwy kij, aby rozpocząć przygodę z hokejem? Wejdź i przeczytaj!

Kobieta w kasku i ochraniaczach hokejowych grająca w hokeja na lodzie według zasad

Hokej na lodzie – zasady gry. Jak przebiega mecz hokeja na lodzie?

Hokej na lodzie to dynamiczna dyscyplina. Poznaj zasady gry w hokeja na lodzie, dowiedz się, ile trwa mecz hokeja i ilu zawodników mają drużyny.

mężczyzna grający w hokeja na lodzie

Hokej na lodzie – historia hokeja w Polsce i na świecie

Interesuje Cię temat hokeja? Warto wiedzieć, jaka jest historia hokeja na lodzie i czym cechuje się ta dyscyplina sportu. Sprawdź!

zawodnicy grający w hokeja na lodzie w łyżwach hokejowych

W jakim wieku rozpocząć trening hokeja?

To, kiedy zaczniemy uprawiać sport ma bardzo duże znaczenie dla naszych przyszłych wyników. Zobacz, kiedy najlepiej wysłać dziecko na trening hokeja!

chłopcy w odzieży do unihokeja z kijami do unihokeja w rękach grający na boisku

Unihokej - czym się różni od hokeja na lodzie?

Unihokej w bardzo wielu płaszczyznach jest podobny do innej dyscypliny, jaką jest hokej na lodzie. Sprawdzamy jakie są różnice a jakie podobieństwa!