kobieta i mężczyzna prowadzący hulajnogi elektryczne z zawieszonymi kaskami na kierownicy

Jak używać i gdzie można wypożyczyć hulajnogę elektryczną?

Korzystanie z hulajnogi elektrycznej w polskich miastach jest dziś bardzo proste. Istnieje sporo aplikacji, w których można wypożyczyć hulajnogę.

Hulajnogi elektryczne to coraz bardziej popularne pojazdy, które są często wybierane jako środek transportu w polskich miastach. Jak jednak ich poprawnie używać i gdzie są dostępne do wypożyczenia?

Hulajnogi elektryczne — jak ich bezpieczenie używać?

Chcąc regularnie jeździć na hulajnodze elektrycznej, trzeba umieć z niej korzystać i znać wszelkie zasady bezpieczeństwa. Trzeba w końcu pamiętać, że jadąc na hulajnodze, często poruszamy się z prędkością około 20 kilometrów na godzinę i dodatkowo nie jesteśmy w żaden sposób chronieni w razie upadku, czy też zderzenia z innym pojazdem lub obiektem. 

Dlatego przede wszystkim zawsze powinno się nosić kask. Zapewnia on wręcz bezcenną ochronę dla najważniejszej części naszego ciała i warto założyć przynajmniej prosty kask, który w razie upadku może uratować zdrowie, a nawet życie. Ponadto na hulajnodze zawsze trzeba poruszać się samodzielnie. Jazda w dwie osoby jest nie tylko nieodpowiedzialna, ale też niebezpieczna i karana. 

Sama technika jazdy na elektrycznej hulajnodze jest wręcz banalna. Wystarczy wziąć kierownicę w ręce, wprawić hulajnogę w ruch po prostu odpychając się od podłoża i wcisnąć manetkę przyspieszenia, która z w większości hulajnóg znajduje się z prawej strony kierownicy i jest umieszczona tak, by kontrolować ją za pomocą kciuka. Skręcanie nie różni się wiele od zwyczajnych hulajnóg, trzeba po prostu pamiętać, że elektryczne są nieco cięższe i większe, więc do ostrych skrętów trzeba bardziej zwolnić. Hamowanie odbywa się z pomocą manetki, która uruchamia hamulce tarczowe lub bębnowe. 

Wiele z powyższych informacji udostępniają też aplikacje, które zajmują się wypożyczaniem hulajnóg na minuty. Oferują one tak zwaną instrukcję bezpiecznej jazdy, która wyświetla się nowym użytkownikom. Każdy, kto chce później zapoznać się z instrukcją obsługi, również ma taką możliwość, gdyż jest też dostępna potem w aplikacji. 

mężczyzna w kasku jadący na hulajnodze elektrycznej w mieście

Przepisy ruchu drogowego

Przed wyjechaniem wypożyczoną lub swoją hulajnogą warto zapoznać sięz  przepisami, które regulują to, jak można wykorzystywać e-hulajnogi. Wiele osób błędnie myśli bowiem, że hulajnogi są objęte takimi samymi przepisami jak rowery. W rzeczywistości nieco się one różnią. Od 2021 roku hulajnoga elektryczna uznawana jest w zasadzie za coś pomiędzy pojazdem mechanicznym, a urządzeniem transportu osobistego. Jest to efektem nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, którą przygotowało Ministerstwo Infrastruktury.

Najważniejsze są oczywiście ograniczenia prędkości. Maksymalna dozwolona prędkość dla elektrycznych hulajnóg w Polsce to 20 km/h niezależnie od tego, gdzie się one poruszają. Z ich pomocą można jeździć po jezdniach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, a także po ścieżkach rowerowych i chodnikach, jeśli te są jedyną możliwością przejazdu. 

Jedne z najgorszych kar obowiązują w wypadku prowadzenia elektrycznej hulajnogi w stanie nietrzeźwości. Taryfikator przewiduje za taki występek karę aresztu lub grzywnę w wysokości co najmniej 2500 złotych. Za przekroczenie dozwolonej prędkości można zostać ukaranym również mandatem, tak samo jak w wypadku aut osobowych. To samo tyczy się spowodowanych kolizji. 

Warto też zapoznać się z przepisami jazdy hulajnogą po chodniku. Tam można poruszać się z prędkością nie większą niż 20 km/h, lecz jeśli w pobliżu znajdują się piesi, to trzeba jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, więc można jechać około 4 do 6 km/h. 

Gdzie można wypożyczyć hulajnogę elektryczną?

Chcąc wypożyczyć hulajnogę elektryczną, najlepiej będzie skorzystać z jednej z aplikacji. Tych jest całkiem sporo. 

Chcąc skorzystać  z aplikacji, trzeba przede wszystkim je zainstalować i przypisać kartę płatniczą, z której będą pobierane opłaty za przejazdy. Te naturalnie różnią się pomiędzy operatorami hulajnóg. Jeśli posiadasz już konto użytkownika i przypisaną do niego kartę lub inną formę płatności, taką jak na przykład konto PayPal, to możesz przejść do wynajmu. Aby wynająć hulajnogę, wpierw trzeba takową oczywiście znaleźć, w czym pomoże Ci aplikacja, pokazując dostępne hulajnogi, a także ich stan naładowania baterii. Jeśli masz trudności z odszukaniem, to możesz poprzez aplikację sprawić, iż hulajnoga zatrąbi. 

Teraz pora na odblokowanie hulajnogi. Aby to zrobić, musisz zeskanować kod qr, który jest przymocowany w okolicach kierownicy. Po zeskanowaniu wystarczy potwierdzić płatność i można ruszyć na swoją pierwszą przejażdżkę. Aby zakończyć przejazd, wystarczy zaparkować hulajnogę w dobrym do tego miejscu i poprzez aplikację na smartfonie zakończyć przejażdżkę. 

kobieta siedząca na ziemi nad wodą i mężczyzna stojący przy hulajnodze elektrycznej

Ile kosztuje wypożyczenie hulajnogi elektrycznej

Koszt wypożyczenia jest zależny nie tylko od tego, z usług jakiego operatora będziemy korzystać, ale też na przykład od miasta. W mniejszych miastach jest on nieco niższy. Z kolei w największych miastach za wynajem hulajnogi zapłacimy więcej. W przeszłości koszt ten wynosił około 50 groszy za minutę. Dziś jednak trzeba nastawić się na kwoty nawet 2-krotnie wyższe. Dodatkowo istnieje ryzyko dodatkowych kosztów. Dotyczy ono jednak sytuacji, takich jak parkowanie poza dozwoloną strefą. 

Przeczytaj także

mężczyzna stojący na hulajnodze elektrycznej w mieście

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Elektryczne hulajnogi szturmem podbiły polskie miasta w ostatnich latach. Jak jednak działają hulajnogi elektryczne i co warto o nich wiedzieć?

mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej w kasku

Ile jedzie hulajnoga elektryczna - jaka jest dozwolona prędkość?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach dosłownie zalały ulice. Ich prędkość maksymalna potrafi być naprawdę imponująca. Ile jedzie hulajnoga ?

dziewczynka i chłopiec jadący na hulajnogach w kaskach

Hulajnoga elektryczna na komunię - czy warto kupić na prezent?

Komunia święta to świetna okazja do dania dziecku prezentu, który jeszcze bardziej umili ten ważny dla niego dzień. Sprawdź czy warto kupić hulajnogę

mężczyzna sięgający po złożoną hulajnogę elektryczną

Ile kosztuje naładowanie hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne to popularne pojazdy, które mogą świetnie sprawdzić się zamiast samochodu w zatłoczonych miastach. Ile kosztuje jej naładowanie?