Jak powstała piłka nożna na świecie?
Pierwsze reguły piłki nożnej, którą znamy spisano w 1848 roku w Anglii, jednak już tysiące lat wcześniej oddawano się aktywnościom, z których wyrósł współczesny futbol. Pierwszych protoplastów zabaw z kulistym przedmiotem należy szukać w starożytnych Chinach. To właśnie tam około 2300 lat temu powstała gra, która nazywała się „cuju”. Traktowana ona była jako element przygotowań armii cesarskiej do wojny. Jej zadaniem było rozwijać wśród żołnierzy ducha walki oraz umiejętności współpracy. Podobna gra pojawiła się także w Japonii, jednak tam nosiła nazwę „kemari” i związana była z obrzędami religijnymi.
Również w starożytnej Europie możemy odnaleźć aktywności, które prawie 2000 lat później wyewoluowały we współczesną piłkę nożną. Przykładem takiej gry było rzymskie „harpastum”, które z kolei wywodzi się od greckich gier „espikyros” i „phaininda”. Był to niezwykle brutalny sport uprawiany głównie przez legionistów. Podawanie sobie kulistego przedmiotu wykonanego ze zwierzęcych pęcherzy połączone było z elementami walki, a zwłaszcza z zapasami. Gra ta – choć daleka od współczesnej piłki nożnej – dała podwaliny pod dalsze kształtowanie się tej dyscypliny sportowej.
Kolejnym kamieniem milowym było powstanie w średniowieczu tzw. futbolu ludowego. Sport ten powstał na wyspach brytyjskich i polegał na przetransportowaniu futbolówki we wcześniej wyznaczone miejsce. Miejscem tym zazwyczaj była brama sąsiedniego miasta, a w grze uczestniczyło nawet kilkaset osób. Gra nie posiadała sprecyzowanych zasad i często kończyła się dewastacją miast, co spowodowało, że została zakazana przez władzę królewską.