mężczyźni w strojach do unihokeja grający na boisku

Rodzaje hokeja - na lodzie, na trawie, unihokej - zasady i różnice

Wielu z nas hokej kojarzy się z lodowiskiem. Tymczasem w hokeja możemy grać niezależnie od pory roku. Dowiedz się jakie są inne rodzaje hokeja!

Wielu z nas hokej kojarzy się z lodowiskiem. Zaliczamy go do sportów zimowych. Tymczasem w hokeja możemy grać niezależnie od pory roku. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze rodzaje hokeja. Poznaj zasady poszczególnych odmian tej dyscypliny i dowiedz się, czym różnią się od siebie.

gracze w odzieży i kaskach hokejowych na lodowisku

Hokej na lodzie

Hokej na lodzie to niewątpliwie najpopularniejsza odmiana tego sportu. Rozgrywki hokejowe odbywają się przeważnie w krajach położonych na północnej półkuli. Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja czy państwa Europy Środkowej oraz Półwyspu Skandynawskiego to miejsca, w których hokej na lodzie cieszy się największym zainteresowaniem. Aż 68 krajów zrzeszonych jest w Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie IIHF.

Początki hokeja datuje się na koniec XV wieku. Pierwsi hokeiści grali na zamarzniętych stawach. W 1875 roku rozegrano pierwszy mecz hokeja na lodzie. Wydarzenie to odbyło się w Montrealu. To właśnie Kanada uważana jest za kolebkę omawianej dyscypliny.

Kilka lat po rozegraniu pierwszego meczu, sport miał już swoje zasady. Hokej uchodzi za grę, w której dozwolone są liczne zagrania, jak również ataki ciałem. Mimo wysokiej kontuzyjności, nie można narzekać na brak amatorów tej dyscypliny. Zawodników przed uszkodzeniami ciała chronią specjalne spodnie, ochraniacze, kaski hokejowe oraz rękawice. Ponadto każdy gracz posiada własny kij oraz komplet łyżew.

Na jeden zespół składa się aż 22 zawodników. Dwóch z nich to bramkarze. Reszta to osoby grające w polu. W konkretnych partiach meczu na lodzie przebywa sześciu graczy z jednej drużyny. Wśród nich musi znajdować się jeden bramkarz.

Czas trwania meczu to 60 minut. Dzieli się on na 3 części zwane tercjami. Jeśli sędzia zarządzi przerwę w grze, czas nie jest liczony. Na 3 części dzieli się także boisko. Tzw. tercje na boisku wyznaczają niebieskie linie. Przez jego środek przebiega również czerwona linia. Na przeciwległych końcach boiska znajdują się dwie bramki. Do nich zawodnicy usiłują wbić kauczukowy krążek.

Wszelkie wykroczenia powodują przerwanie gry przez sędziego. Niedozwolone jest faulowanie. Gracze niestosujący się do zasad gry wysyłani są na ławkę rezerwowych na określony czas, a ich drużyna gra w liczebnym osłabieniu. Minimalna liczba graczy w drużynie nie może być mniejsza niż trzy. I choć hokej na lodzie uchodzi za dosyć liberalny w swych zasadach sport, to lista karanych zachowań jest dosyć długa.

Hokej na trawie

W hokeju na trawie krążek zastąpiony zostaje przez okrągłą piłkę. Należy ją wbić do bramki przeciwnika. Jeden mecz hokeja na trawie trwa nieco dłużej. Mamy tutaj dwie części po 35 minut każda. Rozdzielone są pięciominutową przerwą. Drużyna liczy 11 zawodników. Do tego dochodzi jeszcze pięciu rezerwowych.

Osoby grające na trawie nie potrzebują kasków ani łyżew. W to miejsce zakładają specjalne obuwie do hokeja na trawie oraz ochraniacze. Kije do hokeja na trawie wykonane są z drewna bądź włókna szklanego. Mówi się, że przypominają one drewniane laski.

Zasady w hokeju na trawie nie są już tak liberalne jak w przypadku hokeja na lodzie. W hokeju na trawie piłeczkę możemy dotykać wyłącznie płaską stroną kija, ewentualnie jego krawędzią. Niedozwolone jest dotykanie piłeczki obuwiem czy np. ręką (nie dotyczy to bramkarza). Warto zauważyć, że podczas rozgrywek hokeja na trawie drużyna nie musi posiadać własnego bramkarza.

mężczyźni w odzieży do unihokeja grający  na boisku z kijami do unihokeja w rękach

Unihokej

Podobnie jak w poprzednich odmianach hokeja, tak i w tej głównym celem każdej drużyny jest zdobycie jak największej liczby bramek. Unihokej przypomina w wielu aspektach hokej na lodzie. Gra wprawdzie nie jest tak dynamiczna (miejscami nawet drapieżna), jednak potrafi wzbudzić spore emocje.

Unihokejowa drużyna składa się z pięciu zawodników oraz jednego bramkarza. Gracze używają poliwęglanowych kijów. Podobnie jak w hokeju na trawie, również tutaj gra się piłeczką. Ta wykonana jest z plastiku.

Mecz unihokeja, tak jak mecz hokeja na lodzie, składa się z trzech tercji, z których każda trwa 20 minut. Każda drużyna musi posiadać minimum 3 zawodników. Piłeczkę należy zagrywać kijem. Niedozwolone jest dotykanie jej ręką lub głową. Popychanie oraz blokowanie przeciwnika skutkuje karą. Jako kary stosuje się zazwyczaj rzuty wolne albo kieruje się zawodnika na ławkę rezerwową.

Mniej znane odmiany hokeja

Poza wymienionymi wyżej rodzajami hokeja istnieje całkiem pokaźna liczba mniej oczywistych, a nieco bardziej egzotycznych odmian tej dyscypliny. Wystarczy wymienić chociażby hokej na jednokołowcach (unicycle hockey), hokej podwodny, hokej plażowy, hokej na piasku, hokej na wrotkach czy hokej na łyżworolkach, aby zobaczyć, jak duży jest wachlarz wariantów tego sportu. Powyższa lista nie jest zamknięta i wiele wskazuje na to, że każdy może znaleźć rodzaj hokeja dopasowany do jego indywidualnych oczekiwań.

Przeczytaj także:

2 osoby grające w unihokeja na boisku

Jakie buty do unihokeja wybrać? – sprzęt do gry floorball

Jaki sprzęt jest niezbędny do gry we floorball? Jakie buty do unihokeja wybrać? Czy wystarczą wysokiej jakości buty halowe do innych sportów na hali?

zawodnicy grający w hokeja na lodzie w łyżwach hokejowych

W jakim wieku rozpocząć trening hokeja?

To, kiedy zaczniemy uprawiać sport ma bardzo duże znaczenie dla naszych przyszłych wyników. Zobacz, kiedy najlepiej wysłać dziecko na trening hokeja!

 Jak dobrać kij do unihokeja?  Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać kij do unihokeja? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać kij do unihokeja? Bierz pod uwagę stronę, po której trzymasz kij, jego długość i sztywność oraz tworzywo, z której wykonano sprzęt do uniho

2 osoby grające w hokeja na lodzie

Jak wybrać odpowiedni kij do hokeja dla początkującego?

Najważniejszym sprzętem do gry w hokeja jest kij. Jak jednak wybrać właściwy kij, aby rozpocząć przygodę z hokejem? Wejdź i przeczytaj!