Szlaki idealne na rozgrzewkę
Jeśli planujesz zacząć trekking od łatwiejszych szlaków, rozważ następujące propozycje: Dolina Kościeliska (można pokusić się o wydłużenie wycieczki. W tym celu należy udać się do schroniska PTTK na Hali Ornak a następnie Stawu Smreczyńskiego), Dolina Chochołowska, Polana Kalatówki, Rusinowa Polana, Dolina Goryczkowa, Polana Kondratowa, Dolina Małej Łąki, Dolina Jaworzynka, Olczyska Polana, Dolina Strążyska i Hala Gąsienicowa.
Jeśli nie występuje zagrożenie lawinowe, warto również wybrać się słynną trasą na Morskie Oko. Latem nie jest ona zbyt atrakcyjna, głównie ze względu na masę turystów i asfaltową nawierzchnię, jednak zimą zapewnia naprawdę wspaniałe widoki. Na rozchodzenie można też wybrać się na Drogę pod Reglami. Ten prosty, niewymagający szlak, prowadzi od miejscowości Kiry aż pod skocznię Wielka Krokiew. Mimo, że nie prowadzi on przez góry, a przez tereny leżące u podnóży lasu TPN, zapewnia atrakcyjne widoki (Gubałówka i ogólnie rzecz ujmując zachodnia część Zakopanego). Po drodze mija się między innymi wodospady (nie są one co prawda zbyt imponującej wielkości, ale urozmaicają wycieczkę) i bacówki (w których nabyć można pyszne góralskie sery).
Szlaki dla bardziej wymagających turystów
Jeżeli masz na wyposażeniu raczki, możesz spróbować swoich sił na szlaku na Kasprowy Wierch oraz na zatłoczony latem Giewont. Zimą, ten niezwykle popularny szlak bywa naprawdę mniej oblegany. Polecamy wybrać się na niego z Kondratowej Przełęczy, czyli od południa. Planując wycieczkę, weź pod uwagę czerwony szlak na odcinku, który łączy ze sobą Przełęcz w Grzybowcu ze Wyżną Kondracką Przełęczą jest zamknięty od 1 grudnia do 15 maja. Trasa od strony Doliny Strążyskiej będzie więc znacząco utrudniona. Jak więc dostać się na szczyt Giewontu? Najlepiej zacząć od Doliny Kondratowej (po drodze mija się Hotel Górski na Kalatówkach a także schronisko PTTK na Hali Kondratowej) i kierować się aż do Kondrackiej Przełęczy. Stamtąd widać już dokładnie wejście na Giewont.
Planując wejście na Kasprowy Wierch, masz do wyboru trzy warianty:
żółty szlak, prowadzący Doliną Jaworzynki, a dalej przez Halę Gąsienicową,
zielony szlak, prowadzący przez Myślenickie Turnie,
niebieski szlak, prowadzący przez Boczań, schronisko PTTK Murowaniec, które leży w Dolinie Gąsienicowej.
Zejście najlepiej zaplanować szlakiem zielonym, który prowadzi z Przełęczy pod Kopą Kondracką, przez schronisko PTTK na Hali Kondratowej, aż do Kuźnic.
Po rozgrzewce w postaci wyżej wymienionych tras, na nieco bardziej wytrawnych turystów pieszych, czekają szlaki prowadzące w okolice Doliny Pięciu Stawów i Świnicy a także liczne trasy Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich. Te ostatnie gwarantują nie tylko stosunkowo przystępne trasy, ale również niesamowitą panoramę. Szlak, który prowadzi Doliną Chochołowską do Polany Chochołowskiej, na której znajduje się schronisko, zapewnia piękny widok na Wołowiec i Bobrowiec oraz na Jarząbczy, Kończysty i Starorobociański Wierch. A ze schroniska niedaleko już na szczyt zwany Grzesiem, z którego również podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki.