Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem — na jakie szlaki warto zabrać swojego pupila? 

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę

Wyjazdy w góry należą do jednych z najchętniej planowanych wypadów. Czas spędzany aktywnie na łonie natury, w towarzystwie ulubionych osób to chwile, których długo się nie zapomina. Właściciele czworonogów coraz częściej decydują się na zabieranie swoich pupili na szlaki. Fakt ten dziwić nie może, wszak psiaki uważane są za najlepszych kompanów człowieka. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie wybrać się ze swoim czworonożnym przyjacielem i które miejsca są mu przyjazne. Poniżej znajdziesz listę ciekawych destynacji, w które śmiało możesz zabrać psiaka, jak również tych, gdzie za wejście z psem grozi zapłacenie wysokiego mandatu. Z tekstu dowiesz się również, jak przygotować pupila do trekkingu. 

Czworonogi na górskich szlakach - wakacje z psem

Każdy właściciel pieska zgodzi się ze stwierdzeniem, że pupil w domu traktowany jest jak jeden z członków rodziny. Z tego względu, planując wyjazd z bliskimi, nie można pominąć w nim udziału ukochanego czworonoga. Dla wielu wczasy w górach są najlepszym z możliwych rozwiązań. Dla niektórych z kolei wypad w wymagające tereny z futrzastym przyjacielem może wydawać się zbyt skomplikowany i stresujący. Okazuje się, że przy odpowiedniej organizacji i opracowaniu szczegółowego planu wyprawy, pies może z powodzeniem uczestniczyć w górskich eskapadach. Aby jednak wypad okazał się owocny i przyjemny dla każdego z uczestników, wpierw należy dowiedzieć się, gdzie można wybrać się na trekking z psem. Do niektórych miejsc i obszarów nie można wchodzić ze zwierzakiem, co szczegółowo określają regulaminy konkretnych obiektów. Żeby nieco ułatwić przygotowania do wędrówek, poniżej skrupulatnie przedstawiamy najlepsze propozycje celów podróży, przyjaznych czworonogom.

Wyjazd w góry z psem — jak przygotować pupila do wędrówki?

Planujesz pojechać w góry z psem? Nasz poradnik znacznie uprości przygotowania do trekkingu z czworonogiem.  Chodzenie po górach jest pasją wielu z nas. Wycieczki i czas spędzany aktywnie na łonie natury dla gros społeczeństwa bywa nie tylko relaksujący, ale i medytacyjny. Decydując się na górskie wędrówki z psem, należy się do nich właściwie przyszykować. Ekwipunek każdego “psiarza” zawierać powinien wygodne szelki, smycz, woreczki na odchody i przenośną miskę na wodę. Przydatnym akcesorium będzie ponadto specjalny pas biodrowy, do którego opiekun może przyczepić smycz. Na wielu szlakach górskich i terenach parków narodowych czworonogi muszą mieć założony kaganiec. Zasada ta tyczy się zwłaszcza ras, postrzeganych za niebezpieczne. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się kaganiec fizjologiczny, który nie będzie ograniczać swobodnego picia i dyszenia psiaka.

Najważniejszą kwestią, którą należy dokładnie sprawdzić przed wyjazdem, jest aktualny stan zdrowia psa. To od niego zależy, czy pupil poradzi sobie na szlaku, nie nadwyrężając stawów bądź innych aspektów związanych z kondycją zdrowotną. Rasy narażone na dysplazję stawów biodrowych warto pod tym kątem rzetelnie przebadać. Piesza wyprawa powinna być bowiem nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna, dlatego, jeśli zwierzak z przyczyn zdrowotnych jest narażony na urazy czy inne niebezpieczeństwa, nie warto na siłę szykować go do ekspedycji. Przygotowując się zatem do wycieczki z psem w góry, rozsądnym krokiem jest wykonanie podstawowych badań i konsultacja z lekarzem weterynarii, który na co dzień zajmuje się twoim pupilem. Na wyjazd dobrze zabrać ponadto książeczkę zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami.

Usposobienie czworonoga odgrywa niebagatelną rolę w czasie przemierzenia górskich tras. Jego niewłaściwe zachowanie może ściągać na szlak, a nawet prowokować dzikie zwierzęta do ataku. Z tego względu, polecamy mieć na uwadze, że na wczasy w górach z psem, ze spokojną głową można zabrać ułożonego, reagującego na komendy zwierzaka. Uporczywe szczekanie, którego nie da się szybko uspokoić bądź nadmierne obwąchiwanie, nie są wskazanymi zachowaniami.

Tatry, Karkonosze i Pieniny — gdzie wybrać się z psem?

W polskich górach panują dość restrykcyjne zasady dotyczące wędrowania z psem. Poza właściwym przygotowaniem czworonoga, przydatna okazuje się znajomość miejsc, w których obecność zwierzaka domowego nie będzie mile widziana. Zacznijmy jednak od przyjemnych kwestii, czyli szlaków, po których z rozkoszą można spacerować ze swoim ulubieńcem. 

Pierwszym często obieranym kierunkiem są Tatry. Ze sprawnym fizycznie psiakiem można wejść na Gubałówkę, wybierając jedną z możliwych dróg. Innym, znacznie łatwiejszym  sposobem na dotarcie na szczyt, który warto rozważyć, mając pod opieką starszego pupila, jest wyjazd kolejką. Zwierzak musi mieć wówczas założony kaganiec. Innym miejscem przyjaznym psom w Tatrach jest słynna Dolina Chochołowska. To dość długa, jednak bardzo przyjemna trasa, idealna na rodzinny wypad. Coraz częściej w kontekście pieszych wędrówek z czworonogiem słyszy się o Ścieżce pod Reglami. Tutaj jednak należy pamiętać, żeby nie wchodzić z  pupilem na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ciekawostką jest, że w Tatrach po stronie słowackiej psiaki mogą swobodnie spacerować po niemal wszystkich szlakach górskich, dlatego mając więcej czasu, rekomendujemy, by wybrać się również w Tatry Słowackie.

Właścicielom psów polecamy rozważyć wycieczkę w Beskid Śląski i Żywiecki. Nie są one aż tak oblegane, jak inne popularne kierunki, a widoki i szalki są równie zachwycające. Praszywka Wielka, Przełęcz Przysłóp Potócki oraz Rycerka Dolna to tylko kilka propozycji godnych odwiedzenia. 

Jeżeli chodzi o Karkonosze, z psem warto wybrać się na Śnieżkę. To jednak destynacja dla zapalonych miłośników górskich wypraw — Śnieżka jest najwyższym szczytem znajdującym się w Polsce. Przed wyprawą z psiakiem, rekomendujemy upewnić się, czy czworonóg podoła takiej trasie. 

Wielbiciele Pienin również odnajdą trasy umożliwiające przyjemny trekking z psem. Przykładowymi szlakami, są Rezerwat Białej Wody, widokowa Góra Wdżar, Grzbiet Małych Pienin i Wąwóz Homole. Przyjazne psom są ponadto schroniska pienińskie: PTTK Orlica i Trzy Korony w Sromowcach Niżnych. Weź pod uwagę, że z pupilem nie można spacerować po Pienińskim Parku Narodowym. Podobnie jak w przypadku Tatr, tak i po słowackiej stronie Pienin dozwolone jest chodzenie z psiakiem prowadzonym na smyczy. Zwierzak musi być również zaczipowany i mieć aktualny paszport — można go wyrobić w swojej lecznicy weterynaryjnej.

Gdzie jeszcze warto iść z psem? Góry Sowie stanowią niezwykle atrakcyjny cel wędrówki. Odznaczają się wspaniałymi widokami, leśnymi ścieżkami i długimi podejściami. Pupil odnajdzie tu także schronienie przed wyczerpującym słońcem. Entuzjaści gór na pewno ucieszą się z wiadomości, że z psiakiem można zdobyć najwyższy szczyt Gór Sowich — Wielką Sowę. 

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Jakie parki narodowe są otwarte na psy?

Z czworonożnym kompanem można zdecydować się na wędrówki po obiektach, takich jak Karkonoski Park Narodowy czy Park Narodowy Gór Stołowych. Przyjazne psiakom są ponadto Ojcowski i Magurski Park Narodowy. Na chwilę obecną spacerowanie po Świętokrzyskim Parku Narodowym nie jest dozwolone. Można wybrać się jedynie na spacer po odcinku asfaltowym, prowadzącym od Huty Szklanej do Świętego Krzyża. Chcąc upewnić się, jakie są zasady wprowadzania zwierzaka na obiekty chronione, przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się z regulaminem i informacjami, zamieszczanymi na oficjalnych stronach internetowych. 

Pamiętaj, że zabierając czworonoga na pieszą wędrówkę po wskazanych obszarach, musisz prowadzić go na smyczy. Obowiązkowe jest także dokładne sprzątanie odchodów.

Gdzie nie można zabrać ze sobą psa w góry?

Planując wakacje z psem w górach, należy wiedzieć, że wprowadzenie go na tereny obiektów objętych ochroną czynną i ścisłą jest zakazane. W parkach narodowych z pupilem można spacerować jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Polskie przepisy są dość surowe — ich złamanie grozi mandatem w wysokości nawet 500 zł. Ograniczenia tłumaczą dokładnie władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poza oczywistymi powodami, jakimi jest troska o florę oraz faunę obiektów, podawanymi uzasadnieniami restrykcji związanych z wędrowaniem z czworonogiem, jest także możliwość przenoszenia niebezpiecznych pasożytów. Psy mogą być nosicielami chorób, które stanowią realne zagrożenie dla dzikich zwierząt. Poza tym, za wspomnianym zakazem przemawiają instynktowne, impulsywne zachowania pupili oraz wynikające z nich przyciąganie zwierząt, np. niedźwiedzi, mogących przebywać gdzieś niedaleko szlaku.

Ostateczna decyzja o wędrowaniu ze zwierzakiem zależy od władz określonego parku. Przed zaplanowaniem pobytu w polskich górach, rozsądnie więc zorientować się, w które z miejsc nie wejdziemy ze swoim czworonożnym przyjacielem. Gdzie zatem nie można zabrać ze sobą psa? Całkowity zakaz wstępu z pupilem dotyczy Babiogórskiego Parku Narodowego, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego, Pienińskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spacerować można jedynie po wyznaczonych terenach. Przykładowo, przyjazna psiakom jest Dolina Chochołowska, najdłuższa dolina polskich Tatr.

Podsumowując, żeby rodzinny wyjazd był aktywny i żaden z uczestników nie był poszkodowany, przed wybraniem destynacji, polecamy starannie sprawdzić wszelkie restrykcje i wymagania, konieczne do spełnienia, mając pod opieką czworonoga. Ograniczenia potrafią być naprawdę dotkliwe, zwłaszcza gdy po dotarciu na miejsce, okaże się, że piesek i psi opiekun nie mogą legalnie wkraczać na poszczególne tereny. Dzięki właściwemu przygotowaniu wypad z pewnością zapadnie w pamięci każdego uczestnika.

Zobacz także

Jakie buty w góry na lato? Co muszą mieć dobre buty trekkingowe?

Jakie buty w góry na lato? Co muszą mieć dobre buty trekkingowe?

Jakie buty trekkingowe na lato? Wysokie czy niskie? Buty w góry powinny oddychać i być lekkie, by zapewnić komfort. Co sprawdzić wybierając buty trekk

mężczyzna i kobieta idący po górach ubrani w polary z plecakami na plecach

Jaki polar wybrać ? Gramatura, wykończenie - na co zwrócić uwagę?

Sprawdź jaki polar wybrać. Dowiedz się czym jest polar, czy warto mieć bluzę polar, o czym mówi gramatura materiału polarowego itd. Zapraszamy!