kobieta i mężczyzna stojący nad wodą w strojach sportowych z kijami do nordic walking

Historia nordic walking - jak to się zaczęło?

Nordic walking to aktywność, która w ostatnich latach osiągnęła w Polsce ogromną popularność. Skąd wziął się sport, który polega na marszu z kijkami?

Nordic walking cieszy się popularnością w Polsce od stosunkowo niedawna, a tymczasem ten sport ma już dosyć długą historię. Wymyślono go w latach 20. ubiegłego wieku. Miał to być trening narciarski, który można wykonywać przez cały rok. Często nazywany jest marszem z kijkami. Skąd wzięła się nazwa nordic walking? Jak ta forma aktywności zmieniała się z biegiem lat? Czy każdy może ją uprawiać?

Nordic walking – jak to się zaczęło?

Nie od razu ten sport miał taką nazwę. Jako pierwszy użył jej Marko Kantaneva. Pisał pracę magisterską, którą poświęcił wykorzystaniu kijków w narciarstwie. Niedługo później pojawiły się liczne publikacje na ten temat, a Marko uczestniczył w budowaniu popularności tego sportu. Sukcesu dyscypliny upatruje się m.in. w tym, że uprawiać ją może każdy, kto nie ma problemów z poruszaniem się, a ponadto można ją łączyć ze spotkaniami z innymi entuzjastami aktywności i w czasie marszu urządzać pogawędki. Tempo w nordic walking jest na tyle spokojnie, że umożliwia rozmowę. Jedna z teorii mówi, że nordic walking nie zapoczątkowali narciarze, tylko pasterze, którzy za pomocą kijów już w starożytności podpierali się w czasie marszu po trudnym terenie.

W Finlandii ta dyscyplina cieszy się ogromną popularnością. Uprawia ją około 19% populacji, czyli ponad 760 tys. ludzi. Szkolenia w tym kraju z prawidłowego uprawiania tego sportu organizowało Fińskie Centralne Stowarzyszenie Sportów Rekreacyjnych na Świeżym Powietrzu „Suomen Latu” i firmy Exel w 1997. To był moment, w którym udało się zwiększyć zainteresowanie tą techniką nie tylko w Finlandii. Dzięki współpracy tego stowarzyszenia, a także Fińskiego instytutu Sportu w Vierumaki i firmy Exel sport ten zaczął być coraz popularniejszy na świecie.

koje do nordic walking wbite w piasek na plaży

Popularność nordic walking zaczęła dynamicznie zwiększać się, kiedy w latach 80. XX wieku zaczęto promować dyscyplinę wśród sportowców. Przeprowadzono liczne badania, które wykazały, że uprawianie nordic walking nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję i kształtowanie sylwetki, ale również sprawdza się w rehabilitacji. Pokazały, że to dobry wybór u osób z niewydolnością serca, po zabiegach ortopedycznych i ogólnie – profilaktycznie jako trening ruchowy dla osób w każdym wieku.

Technika w nordic walkingu

Technika marszu ma duże znaczenie. Po pierwsze nogi i ręce powinny zachowywać się tak, jak w czasie normalnego chodu – mają poruszać się naprzemiennie. Jeśli chodzi o kije treningowe, to należy je wbijać mniej więcej w połowie długości między jedną i drugą stopą. Po tej czynności staw łokciowy powinien być wyprostowany. Kroki trzeba stawiać, zaczynając od pięty, przez śródstopie, a wybijać się z palców. Kiedy wypychasz kije do tyłu, otwórz dłoń. W czasie marszu kijki muszą być cały czas skierowane do tyłu.

Nordic walking w Polsce

W Polsce coraz więcej osób zaczęło stawiać na tę aktywność ruchową mniej więcej w 2003 roku. Na rynku pojawili się pierwsi instruktorzy i rozpoczęto promowanie dyscypliny. W Polsce nie działa żaden związek nordic walking, na zasadzie podobnej jak PZPN w piłce nożnej. Jest natomiast Polska Federacja Nordic Walkingu, która organizuje Puchar Polski w Nordic Walking, Puchar Pomorza i pojedyncze zawody regionalne. Oto przykładowe zmagania zaplanowane w 2023 roku organizowane pod patronem Polskiego Zrzeszenia Nordic Walking:

INWA Nordic Walking European Championships 2023 – 1-3 września w gminie Jedlińsk na Lotnisku Aeroklubu Radomskiego.

INWA Nordic Walking World Cup 2023 – 29 kwietnia w Mielnie.

Polish Open Nordic Walking Championships 2023
– 25 marca w Prudniku odbędą się Międzynarodowe Górskie Mistrzostwa Polski na odległość 21,1km. 15 kwietnia w Białym Borze X Otwarte Mistrzostwa Polski oraz XII Otwarte Sztafetowe Mistrzostwa Polski na 42,2 km. 13 maja w Potęgowie – Otwarte Mistrzostwa Polski na 5km i 10km. 2 lipca w Polanicy-Zdrój – Otwarte Górskie Mistrzostwa Polski na 5km i 10km.

Enea Polish Nordic Walking Cup 2023 – 13 maja w Potęgowie, Otwarte Mistrzostwa Polski na 5km i 10km. 2 lipca, w Polanicy-Zdrój, Otwarte Górskie Mistrzostwa Polski na 5 km i 10km. 

Nordic walking to nie tylko rekreacja – to sport wprowadzony na arenę międzynarodową. Powyższe terminy zawodów obowiązują w 2023 roku. Wszystkie planowane na najbliższy czas możesz sprawdzić na stronie pznw.org.pl.

Jak wielu Polaków wybrało tę formę aktywności ruchowej? Z badania przeprowadzonego przez CBOS w 2018 roku wynika, że 6%. To oznacza wzrost o 1 p.p. w stosunku do poprzedniej edycji badania z 2013 roku. Jeśli chodzi o wiek osób, które najczęściej na nią stawiają, to dominuje przedział 45-54 lat, przy czym stanowią 9%, więc ich udział nie jest zdecydowany. Według różnych źródeł na świecie nordic walking uprawia kilkanaście milionów osób. Liczba te wydaje się zaniżona, biorąc pod uwagę, że marsz z kijkami jako dyscyplinę sportu wybrało kilka milionów Polaków.

Największe kijki do nordic walking

Co ciekawe, w Polsce, a dokładnie w Barlinku znajdują się największe na świecie kije do nordic walking. Są wykonane ze stali, mają 11,5 m wysokości. Możesz je zobaczyć na promenadzie. W miejscowym muzeum możesz również zobaczyć najmniejsze kije do nordic walking na świecie – mają zaledwie 17 milimetrów i są wykonane ze złota. Jeśli chcesz pochodzić z kijami po innym terenie niż na co dzień, to wybierz się do Barlinka. Do Twojej dyspozycji jest przeszło 50 km znakomitych tras.

Zobacz więcej

ludzie idący w strojach sportowych z kijkami do nordic walking

Nordic walking - efekty i zalety treningu. Co daje maszerowanie

Interesuje Cię nordic walking? Sprawdź, dlaczego warto maszerować z kijkami. Co możesz osiągnąć? Jakie są efekty uprawiania nordic walking?

ludzie rozgrzewający się przed treningiem w strojach sportowych

Ćwiczenia przed treningiem Nordic Walking – jak się rozgrzać?

Uprawiasz nordic walking? Zanim rozpoczniesz trening, wykonaj rozgrzewkę. Takie ćwiczenia sprawią, że zmniejszysz ryzyko kontuzji.

mężczyzna idący z kijkami w butach do nordic walkingu

Jakie buty do nordic walking wybrać? Które lepsze? Wskazówki

Zastanawiasz się jakie buty do nordic walking wybrać? Postaw na komfort, niezawodność i bezpieczeństwo Twoich stóp. Sprawdź jak wybrać obuwie.