mężczyzna stojący przy rowerze w kasku i stroju do jazdy na rowerze

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Dowiedz się, jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu ✨ Sprawdź poradnik doboru kół w rowerach dziecięcych ⭐ i dla dorosłych.

Dobór wielkości kół w rowerze możemy podzielić na dwie standardowe kategorie. Pierwsza z nich to kategoria rowerów dziecięcych, druga dotyczy rowerów dla dorosłych.

Rozmiar kół w rowerze dla dzieci

Tutaj będziemy mieć do czynienia z kołami od 10 do 26 cali. W przypadku dzieci, wielkość koła jest ścisle związana z ich wzrostem. W zależności od tempa wzrostu dziecka, każdy rozmiar roweru będzie starczał od roku do około 3 lat. Należy tu pamiętać, że przez rozmiar roweru dla dziecka rozumiemy rozmiar koła które jest tu wyznacznikiem. Rozmiary ram w rowerach dziecięcych najczęściej pojawiają się przy rozmiarze koła 26 cali, natomiast często jest to mocno przesadzone i niezrozumiałe dla kupujących.

Przy rozmiarówce należy kierować się wzrostem dziecka, a nie jego wiekiem. Rozmiarówka może się różnić w zależności od producenta dlatego nie ma co przyjmować sztywnych liczb. bo dziecko i tak najlepiej żeby się przymierzyło do roweru. Natomiast orientacyjne rozmiary kół dla danego wzrostu często wyglądają następująco:

Wzrost w centymetrach Rozmiar kół w calach
80 – 105                                10 lub 12
90 – 110                          14
105 – 125                        16
120 – 135                        20
130 – 140                        24
> 140                                26

Rozmiar kół w rowerach dla dorosłych

U dorosłych sytuacja ma się zupełnie inaczej, ponieważ rozmiar koła nie będzie ściśle związany ze wzrostem użytkownika. W rowerach dla dorosłych będziemy spotykać rozmiary 20, 26, 27,5, 28 i 29 cali, oraz koła 650B i 700mm. Mniej spotykane jeszcze będą koła z „+”. Mamy zatem równie dużo rozmiarów kół, co w przypadku rowerów dziecięcych i sprawa zdaje się komplikować.

Uporządkujmy więc wszystkie informacje, żeby lepiej zrozumieć, w czym wybieramy. Rozmiary wcześniej podane możemy pogrupować na:

koła 20 cali,

koła 26 cali,

koła 27,5 i 650B

koła 700mm, oraz 28 i 29 cali


Ostatnia grupa jest najciekawsza i wiele osób nawet nie wie, że wszystkie 3 wymiary opierają się na obręczy tej samej wielkości tj. 622mm. Skąd więc ta różnica i komplikowanie sprawy?

Najprościej będzie podzielić rozmiary kół na typy rowerów, gdzie rozmiar koła przede wszystkim wynika ze specyfiki środowiska, w jakim docelowo ma się przemieszczać użytkownik na danym rowerze. Szukając dla siebie rozmiaru koła pod wzrost, jeżeli nie jesteśmy wyjątkowo niscy (<155cm) lub wyjątkowo wysocy (>190cm), powinniśmy skupić się na rodzaju i przeznaczeniu roweru, na którym będziemy jeździć.

Rozmiar kół w rowerach miejskich

Do tej grupy można zaliczyć przede wszystkim popularne rowery składane, które zazwyczaj stoją na kołach 20 cali, choć zdarzają się zarówno większe, jak i mniejsze modele. W przypadku składaków chodzi przede wszystkim o kompaktowe właściwości roweru i rozmiar koła nie będzie tu miał nic do wzrostu użytkownika.

mężczyzna w kasku jadący na rowerze miejskim

Tradycyjne rowery miejskie zazwyczaj mają koło 28 cali (dla przypomnienia: obręcz 622mm, na średniej grubości oponie). W przypadku rowerów miejskich te same modele mogą występować na kołach 26 i 28 cali, w zależności od tego czy rozmiar ramy jest większy, czy mniejszy.

Rozmiar kół w rowerach trekkingowych

Rowery turystyczne najczęściej też są projektowane na kołach 28 cali, choć podobnie jak w przypadku rowerów miejskich, mniejsze rozmiary ram mogą występować na kołach 26 cali.

Rozmiar kół w rowerach szosowych

To właśnie w przypadku rowerów szosowych najczęściej będzie występował rozmiar 700mm (dla przypomnienia: obręcz 622mm, na cienkiej oponie). W rowerach szosowych rozmiar ramy będzie miał kluczowe znaczenie, chociaż można spotkać rozmiary 26 cali (na cienkiej oponie) dla osób mniejszych czy właśnie dzieci.  Do rowerów szosowych zaliczamy również rowery gravelowe, które można nazwać szosówkami w teren. W rowerach gravelowych spotkamy często rozmiar 650B czyli koło 27,5 cala na średniej grubości oponie. Natomiast w zależności od modelu, mogą się pojawić również obręcze 622mm tworzące koła 28 i 29 cali w zależności od tego, jak szeroka opona zostanie użyta.

Rozmiar kół w rowerach górskich

Kiedyś rowery górskie były tylko na kołach 26 cali, natomiast obecnie ten rozmiar odchodzi w zapomnienie, ponieważ do codziennego użytku weszły koła 27,5 oraz 29 cali. To właśnie rowery górskie, głównie ze względu na wzmocnioną konstrukcję, często są rozwiązaniem dla osób bardzo wysokich. Są przypadki na świecie, gdzie dla koszykarzy powyżej 2 metrów wzrostu produkowane na zamówienie są rowery na kołach 32 czy nawet 36 cali. Z kolei nawet osoby niskie poniżej 155cm wzrostu raczej nie będą miały problemu z ramami na kołach 27,5 cala, oczywiście w zależności od producenta i modelu.

Najczęściej to właśnie różne rowerowe sporty górskie będą wymagały konkretnych rozmiarów kół. Będą też występować koła z „+”, czyli na jeszcze szerszych oponach, które w przypadku fatbike’ów mogą wyglądać następująco: obręcz zaledwie 26 cali, ale w połączeniu z 4 calowej szerokości oponą tworzą łącznie koło większe niż 29 cali.

Szukając dla siebie roweru górskiego, obecnie najlepiej celować w kompromisowy rozmiar 27,5 łączący zalety dużego i małego koła, a na 29 calowe koła powinny zdecydować się osoby bliżej 190cm wzrostu lub te wykorzystujące rower górskich do częstej jazdy w terenie, gdzie koło 29 cali poradzi sobie zdecydowanie lepiej.

mężczyźni w kaskach jadący na rowerach górskich

Co jeszcze warto wiedzieć o rozmiarze kół w rowerze?

Większe koło łatwiej radzi sobie w pokonywaniu przeszkód typu doły, korzenie, krawężniki. Zapewnia lepszą przyczepność oraz pozwala na osiąganie wyższych prędkości. Wyższa masa tych kół w połączeniu z niskiej klasy amortyzatorami znacząco utrudnia jazdę zamiast ją ułatwiać.

Mniejsze koło to z kolei lepsza zwrotność, ułatwione ruszanie oraz niższa masa.

Autor: Piotr Rybak