Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając rower górski (MTB)?
Posiadając wiedzę o tym, jaki rower na singletrack będzie odpowiednim wyborem, następnie należy przyjrzeć się jego parametrom. Rower MTB to niezwykle obszerna kategoria jednośladów, które pod wieloma względami różnią się od siebie. W uproszczeniu przyjmuje się, że praktycznie wszystkie dostępne singletracki można pokonać na rowerze górskim. Jednak właściwe wyposażenie pozwala dostosować pojazd do poziomu trudności trasy oraz umiejętności użytkownika.
Chcąc zadbać o wysoki komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy, należy wziąć pod uwagę, kilka istotnych szczegółów. Należą do komponenty takie jak m.in.:
Hamulce – sprawne i wytrzymałe hamulce to podstawowy element wyposażenia roweru na singletracki. Na wyboistych i krętych drogach, które najczęściej pokonywane są z dużą prędkością, najlepiej sprawdzą się hamulce tarczowe.
Amortyzacja – na tego typu trasach, dobra amortyzacja umożliwia płynne przemieszczanie się i pokonywanie przeszkód. W zależności od stopnia zaawansowania rowerzysty można zdecydować się na amortyzatory w przedniej lub tylnej części pojazdu. Choć przednia amortyzacja jest najbardziej popularna na singletrackach, to z powodzeniem można zastosować także amortyzatory w obu częściach jednośladu. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest blokada amortyzatora w manetce, która umożliwia łatwe operowanie mechanizmem w trakcie jazdy.
Opony – rodzaj opon w rowerach MTB różni się w zależności od modelu jednośladu. Bez zmian pozostaje jednak ich szerokość. Masywne opony MTB z klockami bocznymi, to najbardziej optymalne rozwiązanie na singletracki. Doskonale sprawdzą się na kamienistych ścieżkach, a także trasach wypełnionych piaskiem i błotem.
Koła – rozmiar kół w rowerach MTB, uzależniony jest od stylu jazdy użytkownika. Rowerzystom, dla których istotna jest prędkość podczas przemieszczania się, rekomendowane są koła w rozmiarze 29 cali. Zdarzają się jednak przypadki, w których wzrost kolarza uniemożliwia mu zamontowanie kół w tym rozmiarze. Wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie model o wymiarach 27,5 cala.
Rama – niezwykle istotny element w budowie roweru. Do jazdy po singletrackach rama powinna być wyprofilowana w sposób umożliwiający swobodne wykonanie zjazdów i wjazdów pod górę. Najlepszym rozwiązaniem są modele rowerów, które posiadają obniżoną górną rurę ramy. Jest to popularne rozwiązanie, stosowane także w rowerach trailowych i rowerach typu XC.
Napęd – singletracki to ścieżki o niezwykle zróżnicowanej nawierzchni, na których rowerzysta zmuszony jest do częstej zmiany biegów w trakcie jazdy. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem trasy, odpowiednio dostosować mechanizm z przerzutkami. Dla osób początkujących zaleca się wybieranie modeli z dwiema zębatkami z przodu. Natomiast zaawansowanym kolarzom z powodzeniem wystarczy tylko jedna.
Siodełko – jazda rowerem MTB na singletrackach, wymaga od użytkownika częstej zmiany pozycji. Inaczej wjeżdża się bowiem pod górę, a zupełnie inaczej pokonuje ostre zakręty. Z tego względu, świetnym rozwiązaniem może okazać się obniżane siodełko o żelowej strukturze. Posiada ono bowiem właściwość dopasowywania się do pozycji użytkownika w trakcie jazdy.
Regulowana sztyca – umożliwia ona szybką i łatwą regulację siodełka, za pomocą manetki zamontowanej na kierownicy roweru. Możliwość natychmiastowej zmiany wysokości siedzenia, gwarantuje użytkownikowi zachowanie płynności podczas przemieszczania się na zakrętach i hopkach. Regulowana sztyca będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie dynamikę jazdy oraz możliwość pełnego zaangażowania na trasie, nawet w najbardziej wymagających warunkach.