Kanadyjka i kajak – czym się różnią?
Kajaki i kanadyjki (canoe) często są ze sobą mylone. Jednak jeśli przyjrzymy się kilku elementom, od razu będziemy wiedzieli, z jakim rodzajem sprzętu mamy do czynienia.
Pierwszą różnicą jest kokpit, który w kajaku jest zamknięty, co daje wyraźne wydzielone miejsce dla pasażerów. Tymczasem w kanu kokpit jest otwarty, a więc kanadyjka przypomina wyglądem łódź wiosłową. Ponadto sposób wiosłowania jest zupełnie różny. Wiosła do tradycyjnych, znanych większości kajaków turystycznych są podwójne. Umożliwiają umożliwianie z dwóch stron kajaka. Z kolei do kanu potrzebne jest wiosło z jednym piórem – pagaj. Pagajem należy umieć się posługiwać! Technika wiosłowania nie jest trudna, ale należy się jej nauczyć przed wyruszeniem na długie spływy. To nie jest typowe wiosło, które każdy intuicyjnie dobrze złapie.
Kolejną wyraźną różnicą są siedzenia. W kajakach siedzi się na dnie, a nogi są wyprostowane. Dzięki temu można używać takich akcesoriów chroniących przed wodą, jak neoprenowy fartuch do kajaka. W kanadyjce wydzielone są ławki do siedzenia. Jak na nich siedzieć? Technika zależy od trudności spływu. Kanu wymaga indywidualnej nauki przed rozpoczęciem pływania, a na kajaku z marszu poradzi sobie każdy.